• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » برجام از منظر قالیباف/ دولت روحانی چگونه در برجام منفعل شد؟
  کد خبر : 2033395

  برجام از منظر قالیباف/ دولت روحانی چگونه در برجام منفعل شد؟

  برجام از منظر قالیباف/ دولت روحانی چگونه در برجام منفعل شد؟Reviewed by on May 4Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رهیاب، محمدباقر قالیباف، کاندیدای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری چندی پیش درباره برجام گفته بود: برجام امروز تعهد کشور محسوب می‌شود و هرکس که رئیس جمهور…

  برجام از منظر قالیباف/ دولت روحانی چگونه در برجام منفعل شد؟Reviewed by on May 4Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رهیاب، محمدباقر قالیباف، کاندیدای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری چندی پیش درباره برجام گفته بود: برجام امروز تعهد کشور محسوب می‌شود و هرکس که رئیس جمهور شود این رویه را ادامه می‌دهد؛ مردم بدانند هر دولتی غیر از این دولت هم این مسیر را می‌رفت چا که مجموعه نظام در این باره تصمیم گرفت.

  در ادامه قالیباف گفته بود که سوال امروز مردم این است که نفع آنها از اجرای برجام چه بود؟ ما این حق زمین مانده مردم را از کشورهای متعهد در این زمینه می‌گیریم.

  رسانه‌های حامی دولت و اصلاح طلبان بخش نخست اظهارات قالیباف درباره برجام را دست به دست می‌کنند و معتقدند که برجام آنقدر خوب است که حتی رقیبان روحانی به خوب بودن آن اعتراف می‌کنند و با سانسور حرف‌های قالیباف به دنبال القای کارآمد بودن برجام و البته انداختن تقصیرها به مجموعه نظام هستند.

  سوال این است که قالیباف از برجام حمایت کرد یا از کم کاری دولت در این زمینه انتقاد؟ در واقع پس از روی کارامدن دولت یازدهم مذاکرات هسته‌ای با رویه‌ای جدید دنبال شد و دولت روحانی با انفعال در این حوزه برجام را امضا کردند. هرچند جلیلی دبیرسابق شورای عالی امنیت ملی می‌گوید که غرب با شرایطی بهتر از این هم موافق امضای توافق هسته‌ای بود.

  با این حال چرا مجموعه نظام موافق امضای برجام بود؟ با تغییر تیم مذاکره کننده و تغییرات در دستگاه وزارت خارجه این تفکر القا شد که در صورت مذاکره با غربی‌ها می‌توان به نتایج بی شماری رسید که در دولت‌های نهم و دهم با استفاده از دیپلماسی اقتدار در این حوزه فرصت سوزی شده است.

  در واقع نظام با دادن این فرصت به افرادی که چشم به غرب دارند به دنبال نشان دادن این موضوع بود که غربی‌ها حاضر به پذیرش حقوق ایران اسلامی نیستند و همواره بر این بدعهدی خود اصرار دارند. نظام این فرصت را داد که مردم به این نتیجه برسند که چشم داشتن به غربی‌ها منجر به حل مشکلات کشور نمی‌شود و مقام معظم رهبری نیز تصریح کردند که کلید حل مشکلات اقتصادی در لوزان و ژنو نیست.

  اما نکته نهفته دیگر در اظهارات قالیباف این بود که نظام فرصت استفاده از مذاکرات برای خدمت به مردم را به دولت روحانی داد و اینکه برخی اصرار دارند بگویند مجموعه نظام در روند اجرای برجام سنگ انداری کرده است، معنی ندارد. نظام این فرصت را به مدیران دولت داد اما گفتمان «نمی‌توانیم و نمی‌شود» حاکم بر دولت خسته اجازه دفاع از حقوق مردم را نداد.

  سومین نکته درباره پاسداری از برجام بود؛ آیا قالیباف می‌خواهد از برجام روحانی دفاع کند؟ قطعاً این اظهارات قالیباف دفاع از روحانی نیست بلکه همان خوش عهدی ایران و پایبند بودن به مذاکرات است. رهبر انقلاب در این باره فرمودند که ایران کشوری نیست که توافق نامه‌های خود را زیرپا بگذارد اما اگر طرف غربی بخواهد برجام را پاره کند ما آن را آتش می‌زنیم.

  منظور قالیباف در این باره این است که هر دولتی که سکاندار دولت یازدهم بشود نمی‌تواند ناقض برجام باشد برای همین اظهارات روحانی در این باره که فقط او می‌تواند مادر این نوزاد باشد، بی اساس است.

  اما اگر قالیباف رئیس جمهور شود، سرانجام برجام چیست؟ قالیباف به خوبی در این باره برنامه می‌دهد و می‌گوید ما این حق زمین مانده را از کشورهایی که متعهد شدند می‌گیریم، به ویژه در حوزه‌های مالی.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.