• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ادعای وزیر دفاع عربستان؛ ۸۵ درصد یمن تحت کنترل [ما] قرار گرفته است
  کد خبر : 2033243

  ادعای وزیر دفاع عربستان؛ ۸۵ درصد یمن تحت کنترل [ما] قرار گرفته است

  ادعای وزیر دفاع عربستان؛ ۸۵ درصد یمن تحت کنترل [ما] قرار گرفته استReviewed by on May 3Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد بن سلمان» جانشین ولی‌عهد و وزیر دفاع عربستان در گفت‌وگویی تلویزیونی به تبیین مواضعش در قبال جنگ یمن پرداخت و ادعاهای جدیدی بدون ارائه اسناد و…

  ادعای وزیر دفاع عربستان؛ ۸۵ درصد یمن تحت کنترل [ما] قرار گرفته استReviewed by on May 3Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد بن سلمان» جانشین ولی‌عهد و وزیر دفاع عربستان در گفت‌وگویی تلویزیونی به تبیین مواضعش در قبال جنگ یمن پرداخت و ادعاهای جدیدی بدون ارائه اسناد و مدارک لازم، طرح کرد.

  وی در پاسخ به این سوال که آیا جنگ در یمن ادامه خواهد یافت، گفت: کسی نمی‌خواهد که همچنان در جنگ باشد. بی‌تردید، زمانی عربستان این جنگ را شروع کرد که هیچ گزینه دیگری نداشت و چاره‌ای جز آغاز این جنگ نمی‌دید. زیرا سناریوی بعدی بسیار بدتر بود. مسئله اول کودتای شبه‌نظامیان از جمله تروریست‌هایی که ما تجریه بد سال ۲۰۰۹ را با آنها داشتیم بود. دوم، خطر این شبه‌نظامیان برای دریانوردی بین‌المللی و همه همسایگان یمن بود. مسئله سوم، آغاز فعالیت‌های تروریستی در جنوب یمن بود..اگر ما اندکی منتظر می‌ماندیم، خطر موجود، پیچیده‌تر می‌شد وخطر اراضی سعودی و سایر کشورهای منطقه را تهدید می‌کرد. لذا ما هیچ انتخاب دیگری جز این جنگ نداشتیم.

  وی افزود: من معتقدم که نیروهای مسلح عربستان سعودی، دستاورد بزرگی را رقم زده‌اند. زمانی که عملیات ما شروع شد، هیچ قسمتی از اراضی یمنی در سیطره نیروهای «عبدربه منصور هادی» نبود اما امروز ۸۰ تا ۸۵ درصد اراضی یمن در اختیار این نیروهاست. یک ائتلاف دیگر در شمال عربستان و به طور مشخص در عراق و سوریه برای مبارزه با داعش وجود داشت و آن ائتلاف ۶۰ کشور به ریاست آمریکا در سال ۲۰۱۴ بود. این ائتلاف یک سال پیش از ائتلاف ما آغاز به کار کرد اما تا به امروز دستاوردی نداشته اما ما که تنها ۱۰ کشور در منطقه بودیم، در زمانی کوتاه‌تر در مقایسه با عملیات‌ها در عراق و سوریه، دستاوردهای بیشتری کسب کردیم. این دستاورد را ما متعلق به نیروهای مسلح سعودی، یمنی و ائتلاف عربی می‌دانیم.

  «داوود الشریان» در ادامه پرسید، اگر کنترل اراضی یمنی در دست شما، چرا دولت هادی به یمن منتقل نمی‌شود؟

  وزیر دفاع عربستان در پاسخ به این سوال گفت: دولت قانونی یمنی، مدام در مسیر عربستان به یمن در تردد است. این دولت مدتهای مدیدی در عدن باقی ماند و رئیس‌جمهور و معاونش همواره در یمن حضور داشته‌اند اما به منظور کاستن خطر پاکسازی آنها، چنین شیوه‌ای در پیش گرفته شد.

  وی در پاسخ به سوالی درباره اختلاف میان عربستان و امارات درباره جماعت اصلاح و نقش آنها در جنگ و آینده یمن، گفت: شایعات زیادی در این‌باره وجود دارد. اما این دشمنان هستند که می‌خواهند، میان همپیمانان در جنگ یمن، شایعه‌پراکنی کنند.

  داوود الشریان در ادامه پرسید: چرا مناطقی مانند صنعاء  که تحت سیطره حوثی‌ها است امنیت و ثبات بیشتری در مقایسه با تعز و عدن دارند؟

  بن سلمان نیز در پاسخی کوتاه گفت: من منبع اطلاعات شما را می‌خواهم. من کاملا به صحت این مسئله تردید دارم.

  سوال بعدی که از وزیر دفاع عربستان پرسیده شد، این بود: برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که اطلاعات ائتلاف به دلیل آنکه حوثی‌ها و صالح همچنان دارای انبارهای تسلیحاتی هستند، ضعیف و غیرفعال است. نظر شما چیست.

  محمد بن سلمان در پاسخ، مدعی شد: ما طی چند روز می‌توانیم حوثی‌ها و صالح را ریشه‌کن کنیم. می‌توانیم تنها با نیروهای زمینی خود و طی چند روز، سراسر کشور یمن را در کنترل بگیریم و ۱۵ درصد باقی‌مانده در سیطره حوثی ها و صالح را آزاد کنیم اما در نتیجه این مسئله، هزاران نفر از نیروهای ما کشته خواهند شد و مجبوریم در هر شهری در عربستان عزاداری کنیم. همچنین نتیجه این اقدام، کشتار شهروندان یمنی و وارد آوردن خسارات بیشمار خواهد بود. لذا زمان به نفع ماست و طولانی شدن این نبرد، نیز به نفع ماست زیرا از کمک‌های لازم برخورداریم و دارای روحیه‌ای بالا هستیم. اما دشمن ما هیچ کمکی و پولی و نفسی ندارد.

  داوود الشریان در ادامه پرسید: پیشنهاداتی از سوی علی عبدالله صالح بارها طرح شده، آیا این امر منجر به منزوی شدن حوثی‌ها نمی‌شود؟

  پسر شاه سعودی در این‌باره گفت: علی عبدالله صالح اختلافات زیادی با حوثی‌ها دارد و ما می‌دانیم که امروز تحت سیطره حوثی‌ها و مراقبت آنهاست و بی‌تردید اگر او تحت نظارت حوثی‌ها نبود، امروز، موضعی کاملا متفاوت داشت. اگر علی صالح از صنعاء خارج شود، موضعی کاملا متفاوت اتخاذ خواهد کرد و امروز تحت اجبار، برخی مواضع را اتخاذ می‌کند.

  وی در پاسخ به این پرسش که آیا این درست است که وی اوایل جنگ طرحی ابتکاری ارائه کرده بود اما شما ردش کرده بودید؟ گفت: بله درست است. ما تلاش می‌کردیم که یک طرح ابتکاری سیاسی را اجرایی کنیم که ما را از جنگ دور کند. اگر آنها به عدن نزدیک نمی‌شدند، ما در این مذاکرات پیروز می شدیم اما حوثی‌ها به چیزی که امیدداشتند در یمن برسند، نرسیدند ما را ناگزیر به جنگ کردند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.