• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » واشنگتن‌پست: آمریکا باید مستقیماً با طالبان برای صلح افغانستان مذاکره کند
  کد خبر : 2033227

  واشنگتن‌پست: آمریکا باید مستقیماً با طالبان برای صلح افغانستان مذاکره کند

  واشنگتن‌پست: آمریکا باید مستقیماً با طالبان برای صلح افغانستان مذاکره کندReviewed by on May 3Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، واشنگتن پست در گزارشی تحت عنوان«چهار گامِ دستیابی به صلح در افغانستان» نوشت: بمباران داعش در شرق افغانستان و خبرهای روز پنج‌شنبه مبنی بر کشته شدن دو سرباز ارتش…

  واشنگتن‌پست: آمریکا باید مستقیماً با طالبان برای صلح افغانستان مذاکره کندReviewed by on May 3Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، واشنگتن پست در گزارشی تحت عنوان«چهار گامِ دستیابی به صلح در افغانستان» نوشت: بمباران داعش در شرق افغانستان و خبرهای روز پنج‌شنبه مبنی بر کشته شدن دو سرباز ارتش آمریکا، نیاز به حضور سربازان آمریکا در افغانستان را نشان می‌دهد.

  در ادامه این گزارش آمده است: حمله‌ ویرانگر هفته‌ گذشته بر یک پایگاه ارتش افغانستان در مزار شریف که بیش از ۱۴۰ سرباز را کشت یادآور تلخ چالش‌هایی است که دولت ترامپ با آن روبرو است. 

  راه حل پایان جنگ در افغانستان صلح با طالبان است

  راه‌حل صلح در سیاست افغانستان و منطقه نهفته است، نه صرفاً در میدان نبرد. ایالات متحده باید استراتژی‌ خود را تغییر داده و به دستیابی به یک توافق سیاسی در میان گروه‌های افغان، از جمله طالبان، براساس قانون اساسی افغانستان اولویت دهد. 

  استراتژی آمریکا باید شامل ۴ جز اصلی باشد، در ابتدا ایالات متحده باید داعش و القاعده را در افغانستان نابود کند. این کشور هم‌چنین باید حمایتش از نیروهای امنیتی افغانستان را بیشتر کند تا آن‌ها بتوانند مانع پیروزی‌های استراتژیک طالبان در میدان نبرد شوند. 

  آمریکا باید مستقیما با طالبان برای صلح در افغانستان مذاکره کند

  فساد در افغانستان باید ریشه کن شود، اگر حکومت افغانستان اقدامات سختی برای کاهش سرطان فساد انجام ندهد، افزایش نسبی در کمک‌های نظامی افغانستان را به سوی ثبات هدایت نخواهد کرد. حکومت باید با ایجاد شغل، حمایت عمومی بیشتری کسب کند.

  ایالات متحده باید این موضوع را دریابد که صلح در افغانستان مستلزم شکست نظامی طالبان نخواهد بود. در عوض، هدف باید یک روند صلح میان افغانها و به رهبری افغان‌ها باشد که منجر به یک توافق سیاسی میان تمام عناصر جامعه‌ افغانستان، از جمله طالبان باشد.

  این، مستلزم آن است که افغان‌ها، همسایگان افغانستان، ایالات متحده و شریکان بین‌المللی آن روی یک چارچوب برای یک روند صلح جامع به توافق برسند. ایالات متحده، به‌عنوان بخشی از این روند، در هماهنگی نزدیک با حکومت افغانستان، باید گفت‌وگوهای مستقیم با طالبان را در نظر بگیرد.

  سرانجام، ایالات متحده باید برای تشکیل دوباره‌ اجماع منطقه‌ای برای یک افغانستان باثبات کار کند.

  حکومت ترامپ باید یک گروه تماس بین‌المللی را برای همسوسازی تمام قدرت‌های بیرونی دخیل در اوضاع افغانستان شکل دهد. پ

  یام کلیدی برای روسیه، چین و ایران این است که ما یک حل‌وفصل سیاسی می‌خواهیم. نیروهای ما صرفا تا زمانی که حکومت افغانستان بخواهد، آن‌جاست. وقتی این کشور باثبات، عاری از گروه‌های تروریستی و قادر به جلوگیری از بازگشت آن‌ها باشد؛ می‌توانیم جدول زمانی را برای کاهش و خروج تدریجی نظامیان تعریف کنیم.

   ایالات متحده باید نگرانی‌های استراتژیک پاکستان را در نظر بگیرد

  در ادامه این گزارش آمده است: پاکستان باید یک متحد استراتژیک ایالات متحده باشد. اما پاکستان از رهبری طالبان افغانستان میزبانی کرده و از آن‌ها حمایت مادی می‌کند. ایالات متحده باید به نگرانی‌های استراتژیکِ مشروع پاکستان در مورد تهدیدات ناشی از قلمرو افغانستان، بار میزبانی از مهاجران افغانستان و ضرورت روابط بهتر با هند رسیدگی کند. در مقابل، پاکستان باید اقداماتی را برای مهار طالبان انجام دهد. 

  این استراتژی، یک سرمایه‌گذاری مقرون به صرفه خواهد بود. میزان هزینه‌ی قبلی سالانه ۱۲۰ میلیارد دلاری ایالات متحده به ۲۰ تا ۲۵ میلیارد کاهش یافته است. این، در مقایسه با حدود ۱ تا ۲ تریلیون دلار زیانِ ناشی از یک حمله‌ دیگر به بزرگی حملات یازدهم سپتامبر بر خاک ایالات متحده، مبلغ کوچکی است.

  یک افغانستان باثبات هم‌چنان اولویت امنیت ملی ایالات متحده خواهد بود. در این منطقه از جهان، حکومت فعلی افغانستان یک متحد نادر و در کانون مبارزه علیه داعش و تروریسم بین‌المللی است. فروپاشی آن دوباره یک پناهگاه برای سازمان‌های تروریستی ایجاد خواهد کرد که ایالات متحده را تهدید کرده و می‌تواند پاکستان مسلح به سلاح اتمی را بی‌ثبات سازد.

  یک افغانستان مرفه ارزش حمایت ایالات متحده و حمایت‌های بین‌المللی را دارد. اما این برآیند تا حد زیادی در دست خود افغان‌ها است.

  هدف فوری ایالات متحده باید پایان دادن به تهدیدات تروریستی نشات‌گرفته از افغانستان به ایالات متحده و دوستان و متحدان ما، کمک به افغانستان در تامین ثبات در خودش و منطقه و کمک به آغاز روندی به هدف دستیابی به یک حل‌وفصل سیاسیِ پایدار مناقشه باشد. زمان آن است که تعریف پیروزی در افغانستان را از پیروزی در جنگ به پیروزی در صلح تغییر بدهیم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.