• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی , مطالب برگزیده سایت » روحانی از امکانات دولتی در تبلیغات انتخاباتی استفاده نمی کند اما…
  کد خبر : 2033058

  روحانی از امکانات دولتی در تبلیغات انتخاباتی استفاده نمی کند اما…

    عربستان پیرامون حادثه منا جمع‌بندی نکرده است محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت امروز (سه شنبه) درجریان نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و گرامیداشت هفته معلم و روز کارگر به اشاره به گزارشی از مصوبات وعملکرد دولت در دو هفته اخیر اظهار کرد: در راستای اجرای بند (ب) تبصره ۱۲لایحه…

  ۲۳

   

  عربستان پیرامون حادثه منا جمع‌بندی نکرده است

  محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت امروز (سه شنبه) درجریان نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و گرامیداشت هفته معلم و روز کارگر به اشاره به گزارشی از مصوبات وعملکرد دولت در دو هفته اخیر اظهار کرد: در راستای اجرای بند (ب) تبصره ۱۲لایحه برنامه ششم توسعه پیشنهاد دولت مبنی بر همسان سازی حقوق بازنشستگان عملیاتی شد و در گام نخست آن در فروردین ماه سال جاری نسبت به افزایش حقوق بازنشستگان اقدام شد واین افزایش به صورتی تحقق یافت که گروه‌های شغلی پایین‌تر از امتیاز بیشتری برخوردار شدند.
  وی در ادامه با اشاره به افزایش یارانه خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی گفت: یارانه این خانوارها در فروردین ماه از ۷۱ هزارتومان به ۲۴۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد؛ که این امر حکایت ازافزایش ۳.۴ درصدی دارد.
  نوبخت تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود افزایش یارانه برای همه خانوارها امکان‌پذیر نیست مگر در صورتی که قیمت حامل‌های انرژی افزایش پیدا کند.
  سخنگوی دولت اظهار کرد: طبق گزارش دیوان محاسبات و سایر نهادهای ذیربط کل این بودجه عاید سازمان هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۵ شد ۳۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود حال آنکه بر اساس گزارش‌های رسمی در همان سال ۹۵ سازمان هدفمندی یارانه‌ها ۴۱ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی توزیع کرد بنابراین افرادی که از قابل تحقق بودن افزایش نقدی یارانه‌ها صحبت می‌کنند و دربزرگی و شرافت آنها هم شکی نیست باید به آمار وارقام توجه کنند.
  رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه با اشاره به پیشنهاد دولت به مجلس مبنی بر تک رقمی کردن نرخ بیکاری در طول برنامه ششم توسعه گفت: پیش بینی ما این است که در طول برنامه ششم توسعه ۷۶۵ هزار نفر سالانه وارد بازار کار می‌شوند اما بر اساس روال موجود تنها می‌توان برای ۵۱۴ هزار نفر اشتغال ایجاد کرد بنابر این طبق پیشنهاد دولت به مجلس باید در سال ۹۵۵ هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم تا درپایان برنامه ششم توسعه نرخ بیکاری تک رقمی شود.
  وی ادامه داد: مجلس موافقت کرد که دولت سالانه ۷۷۰ هزار میلیارد برای ایجاد اشتغال سرمایه‌گذاری کند. این امر درحالی است که میزان سرمایه‌گذاری انجام شده در سال ۹۵، ۳۳۴ هزار میلیارد تومان بود بنابر این ما برای تحقق ایجاد ۹۵۵ هزار فرصت شغلی در هر سال نیاز به جذب سرمایه گذاری بسیار بیشتری داریم.
  نوبخت با اشاره به ۷ محل برای تأمین سرمایه‌گذاری ۷۷۰ هزار میلیاردی مورد نیاز برای ایجاد ۹۵۵ هزار فرصت شغلی اظهار کرد: یکی از این محل تأمین‌ها تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است یعنی باید سالانه حدود ۱۰۰هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی اختصاص یابد؛ یکی دیگر ازاین محل تأمین‌ها برای افزایش سرمایه‌گذاری افزایش تسهیلات بانکی و بهره‌گیری از منابع خارجی است.
  سخنگوی دولت ادامه داد: استفاده از منابع خارجی و سرمایه‌گذاری خارجی یکی از بندهای ۲۴ گانه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است واگر کسی می‌خواهد از سرمایه‌گذاری خارجی بهره ببرد بدین معنا نیست که چشم به بیرون دارد و طبق قانون مصوب باید میزان سرمایه‌گذاری خارجی ما به رقم ۱۹۵ هزار میلیارد تومان ارتقاء یابد؛ بنابر این وقتی دولت می‌گوید تحقق ۵ یا ۶ میلیون شغل درسال امکان‌پذیر نیست به سبب اعداد و ارقام قید شده در برنامه ششم است.
  رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه با اشاره به پرداخت پاداش بازنشستگی فرهنگیان توسط دولت گفت: همانطور که وعده داده بودیم تا هفته معلم ۳۴۰۰ میلیارد تومان از پاداش بازنشستگی فرهنگیان پرداخت شد.
  وی در ادامه با اشاره به آمار دولت یازدهم در ایجاد اشتغال گفت: طبق گزارشات رسمی در سال ۸۴ کل شاغلان کشور ۲۰ میلیون و ۶۱۸ هزار نفر بودند که این آمار تا سال ۹۱ تنها به ۲۰ میلیون و ۶۲۸ هزار نفر ارتقاء پیدا کرد اما در حال حاضر که من با شما صحبت می‌کنم کل شاغلان کشور ۲۲ میلیون و ۵۸۸ هزار نفرند؛ دولت یازدهم در برخی از اصول بیش از ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کرد.
  نوبخت در ادامه نشست خبری امروز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت یازدهم از امکانات دولتی برای تبلیغات انتخاباتی بهره گرفته و یا خواهد گرفت؟ بیان کرد: دولت یازدهم مقید است از امکانات دولتی در تبلیغات انتخاباتی استفاده نشود ضمن آنکه مراجع نظارتی نیز در این رابطه فعال هستند؛ یکی از همکاران ما در دولت یازدهم پس از تصدی سمت ریاست ستاد انتخاباتی رئیس جمهور از سمت دولتی خود استعفا داد.
  سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون اظهارات رئیس مجلس مبنی بر فقدان امنیت شغلی کارگران و مطالبات سازمان تأمین اجتماعی بیان داشت: در مورد قرارداد‌های موقت و مطالبات سازمان تامین اجتماعی که مورد تاکید ریاست محترم مجلس قرار گرفته است باید اشاره کنم قانون کار قراردادهای موقت را به رسمیت شناخته است و اینکه در این رابطه بخواهد اصلاحی صورت گیرد تا امنیت شغلی کارگران افزایش یابد موضوعی است که خواست وزارت کاردولت یازدهم نیز محسوب می‌شود.
  رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: پیرامون مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت باید اشاره کنم که سازمان مزبور مدعی طلب ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی است که این میزان باید توسط سازمان‌های حسابرسی تأیید شود اما تا آنجا که من اطلاع دارم سازمان‌های حسابرسی میزان مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت را حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان برآورد کرده‌اند.
  وی در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون احتمال لغو برجام از سوی رئیس جمهور آمریکا گفت: برجام قراردادی بین ایران و آمریکا نیست بلکه دارای ۷ طرف است و اگر هر یک از طرفین بخواهند آن را نقض یا لغو کنند در خود برجام سازو کارهای مقابله با آن قید شده است و اگر این اتفاق از سوی آمریکا رخ دهد ما قطعا از ظرفیت‌های پیش بینی شده در برجام برای مقابله استفاده خواهیم کرد.
  نوبخت در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر پرداخت هبه از سوی دولت عربستان به بازماندگان فاجعه منا تصریح کرد: دولت عربستان اعلام کرده که به بازماندگان جانباختگان حادثه سقوط جرثقیل هبه پرداخت می‌کند و هنوز پیرامون حادثه منا جمع‌بندی صورت نگرفته است.
  سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون روابط ایران و روسیه و شائبه‌هایی که در این رابطه مطرح می‌شود، بیان داشت: ما رابطه راهبردی کنونی خود با روسیه را نمی‌توانیم به سوابق تاریخی تعمیم دهیم؛ قطعا درحافظه تاریخی ما نقاط تاریکی از این رابطه وجود دارد اما باید توجه داشت که درحال حاضر بازار بزرگ روسیه در اختیار ما قرار دارد؛ برای مثال در منطقه آزاد ارس محصولات کشاورزی کشت گلخانه‌ای مستقیما به بازارهای روسیه صادر می‌شود.
  رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پرونده مسکن مهر تا پایان دولت یازدهم بسته خواهد شد یا خیر؟ گفت: بخش قابل توجهی ازمسکن مهر در دولت یازدهم تکمیل شد و به متقاضیان تحویل داده شد؛ ما در سال ۹۵ بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان به مسکن مهر کمک کردیم که ۸۰۰ میلیارد تومان آن را به وزارت نیرو پرداخت کردیم تا هزینه تأسیسات زیرساختی آب و فاضلاب را از متقاضیان مسکن مهر دریافت نکند تا بدین ترتیب بار هزینه نهایی برای متقاضیان مسکن مهر سبک‌تر شود.
  وی تصریح کرد: ما نه تنها اعتقاد داریم که باید به مسکن مهر ادامه دهیم بلکه سه مصوبه دیگر را در این رابطه در دولت یازدهم گذراندیم که آن عبارت بود از مسکن حمایتی، مسکن اجتماعی ومسکن روستایی.
  نوبخت در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون اتفاقات رخ داده در سخنرانی دیروز رئیس جمهور در جمع کارگران بیان کرد: اصحاب رسانه در آن مراسم حضور داشتند و می‌توانند نسبت به شکوه این مراسم گزارش دهند؛ اینکه عده‌ای بخواهند انتظارات خود را دریک مراسم آن هم در نزدیک انتخابات اظهار کنند ایرادی ندارد اما ایراد کار در نحوه انعکاس این اظهار انتظارات است.
  نوبخت در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وزارت اطلاعات با توجه به سوء استفاده برخی نامزد‌های انتخاباتی از مشکلات معیشتی مردم که می‌تواند ایجاد کننده بحران‌های اجتماعی باشد نظارتی را در این رابطه اعمال می‌کند یا خیر؟ گفت: سوالی که ما داریم این است که این چهره سیاه و کریه که برخی از اقتصاد ملی ترسیم می‌کنند آیا در طول ۳.۵ سال استقرار دولت یازدهم به دست آمده یا اینکه حاصل عملکرد ۳۸ ساله نظام جمهوری اسلامی است. به نظر می‌رسد آنچه که برخی از وضعیت اقتصاد ملی ترسیم می‌کنند بیش از آنکه متوجه دولتی یازدهم باشد متوجه عملکرد مطلوب نظام جهوری اسلامی است بنابر این باید پرسید آیا ما مجاز هستیم چهره مطلوب نظام در ارائه خدمات به مردم را اینچنین کریه نشان دهیم.
  وی گفت: آیا تورم ۴۰ درصدی در سال پایانی دولت قبل بحران نبود؟ حالا که تورم به ۷ درصد رسیده بحران ایجاد شده است.
  نوبخت در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون دلایل تفاوت نرخ سودهای بانکی بیان کرد: دو انتقاد کلی نسبت به عملکرد نظام بانکی در ارائه تسهیلات وجود دارد. نخست آنکه این تسهیلات اندک است و دیگر آنکه نرخ سود این تسهیلات نیز بسیار زیاد است؛ اگر چه ما علاقمندیم که نرخ سود بانکی کاهش یابد اما به دلیل کمبود منابع مالی بانکی این امر قابلیت تحقق ندارد.
  سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت یازدهم ۱۳ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان از مطالبات بانک‌ها را پرداخت کرد همچنین ۲۹ هزار میلیارد سرمایه بانک‌ها را اضافه کرد تا صورت‌های مالی بانک‌ها بهبود یابد.
  رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه برخورد دولت با مؤسسات مالی غیر مجاز گفت: بانک مرکزی به صورت قاطع به آن دسته از بانک‌هایی که صورت مالی مطلوبی نداشتند ضرب الاجل اعلام کرد.
  منبع: میزان
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.