• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , اخبار پربازدید » کارخانه زباله سوز تولید برق آرادکوه ۲۲ هزار مگاوات برق تولید کرده است
  کد خبر : 2033017

  کارخانه زباله سوز تولید برق آرادکوه ۲۲ هزار مگاوات برق تولید کرده است

    در پی برخی شبهات توسط برخی فعالان سیاسی خبرنگاران به بازدید کارخانه زباله سوز و تولید برق آرادکوه رفته و در جریان تولید برق این کارخانه قرار گرفتند. به گزارش ایران ویج، محمدرضا عظیمیان معاون دفع و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران صبح امروز از بازدید خبرنگاران از کارخانه زباله‌سوز و تولید برق…

  ۱۳

   

  در پی برخی شبهات توسط برخی فعالان سیاسی خبرنگاران به بازدید کارخانه زباله سوز و تولید برق آرادکوه رفته و در جریان تولید برق این کارخانه قرار گرفتند.

  به گزارش ایران ویج، محمدرضا عظیمیان معاون دفع و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران صبح امروز از بازدید خبرنگاران از کارخانه زباله‌سوز و تولید برق آرادکوه با اشاره به اینکه این نیروگاه زباله‌سوز با ظرفیت سوخت روزانه ۲۰۰ تن ریجکت (مواد پلاستیکی قابل اشتعال) گفت: ماده سوختنی این کارخانه از این مواد نفتی و در پی بازیافت پسماندهای منتقل شده به آرادکوه تأمین می‌شود و در این نیروگاه روزانه ۷۲ مگاوات و ماهانه دو هزار و ۱۶۰ مگاوات ظرفیت برای تولید برق وجود دارد.

  وی با بیان اینکه کلنگ این کارخانه برق در سال ۹۰ برزمین خورده است، افزود: برنامه‌ریزی انجام شده برای پایان کار دو ساله این نیروگاه بود اما براثر برخی موانع و مشکلات از جمله موانع مالی و جابجایی پول از طریق بانک‌ها و تحریم‌های موجود خارجی بهره‌برداری از این کارخانه در ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ آغاز شد.

  به گفته معاون دفع و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران نیروگاه زباله‌سوز تولید برق در آرادکوه پس از چند ماه فعالیت ابتدایی از خرداد ماه ۱۳۹۴ برق این نیروگاه از طریق پشت فشافویه به وزارت نیرو تحویل و برق تولیدی را وارد مدار انتقال برق سراسری کشور نموده است.

  عظیمیان در توضیح روند کار کارخانه زباله سوز تولید برق آرادکوه گفت: این کارخانه از دو خط تولید ۱۰۰ تنی ایجاد شده که روزانه حدود ۲۰۰ تن ریجکت و مواد پلاستکیی قابل اشتعال در این کارخانه سوخته می‌شود و سوخت مورد نیاز این کارخانه را تأمین می‌کند.

  وی براین نکته تأکید کرد که در ۲۲ ماه فعالیت از سوی تولید برق در این نیروگاه حدود ۲۲ هزار مگاوات برق وارد شبکه سراسری شده و بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان قیمت برق تولیدی از وزارت نیرو دریافت شده است.

  معاون دفع و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران فعالیت این کارخانه را در خصوص مصرف حدود ۶۰ هزار تن ریجکت بسیار موثر دانست و گفت: در غیر این صورت این ۶۰ هزار تن باید در زمین دفن می‌شده است.

  عظیمیان همچنین از برنامه‌ریزی‌ این سازمان برای احداث دو واحده ۱۶۰۰ تنی ریجکت‌سوز به ظرفیت کل سه هزار و ۲۰۰ تن در آینده اشاره کرد و از انجام یک مرحله فراخوان برای انجام این کار توسط پیمانکاران خبر داد.

  وی اظهار امیدواری کرد: با رفع موانع موجود در خصوص احداث این دو نیروگاه شاهد افتتاح این نیروگاه‌های زباله‌سوز باشیم.

  معاون دفع و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در خصوص موانع موجود برای احداث این دو کارخانه گفت: با توجه به بودجه قابل توجه راه‌اندازی اینگونه نیروگاه‌ها که هر نیروگاه ۱۶۰۰ تنی بالغ بر دو هزار میلیارد تومان بودجه سرمایه‌گذاری نیاز دارد سرمایه‌گذاران نیازمند آن هستند که خرید برق تولیدی از طریق دولت به مدت ۲۰ سال تضمین شود و همچنین با گارانتی و بیمه کردن سرمایه انجام شده نیز از جمله مطالبات سرمایه گذاران است.

  عظیمیان با تأکید بر اینکه برق تولیدی در این کارخانه زباله‌سوز از طریق پست فشافویه وارد سیستم انتقال برق سراسری کشور می‌شود گفت: در خصوص ابهامات مطرح شده در زمینه تولید برق در این نیروگاه باید تأکید کنیم که کلید پست برق فشافویه در اختیار وزارت نیرو و دولت است.

  وی همچنین در خصوص میزان آلاینده‌های این کارخانه تولید برق گفت: تاکنون اداره کل محیط زیست استان تهران و سازمان حفاظت محیط زیست برای پایش آلاینده های احتمالی این نیروگاه اقدامات و آزمایشهای لازم را انجام دادن و تا به حال گزارشی بر آلاینده بودن دود خروجی از این نیروگاه اعلام نشده است.

  معاون دفع و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران همچنین در خصوص میزان اشتغال ایجاد شده در پی راه اندازی تولید برق نیز گفت: قریب به ۹۰ نفر اشتغال مستقیم در این نیروگاه ایجاد شده و همچنین ۲۰۰ نفر در قسمت‌های سورتینگ مشغول به کار هستند.

  عظیمیان در ادامه با تأکید بر اینکه نیروگاه‌های جدید باید مبتنی بر تکنولوژی جدید و نوین‌تر باشند گفت: در نیروگاه های جدید نیروی انسانی کمتری استفاده خواهیم کرد و هردو نیروگاه مورد برنامه ریزی انجام شده با حضور ۳۰۰ نفر به کار خود خواهد پرداخت.

  به گزارش تسنیم، در بخش دیگری از این بازدید خبرنگاران به بازدید از دریاچه شیرابه آرادکوه پرداختند.

  وی با اشاره به اینکه در ۳۰-۴۰ سال گذشته بوی بسیار بد ایجاد شده از این دریاچه فضای بدی را ایجاد کرده و موجب اعتراض های مختلفی شده بود، گفت: با دو روش تصفیه شیرابه در تصفیه خانه و همچنین بازچرخانی شیرابه که در اطراف پمپاژ کردیم و از طریق تبخیر موجب شد شیرابه تبخیر شود و از بین برود؛ این مهمان ناخوانده که بوی بسیار بدی در منطقه ایجاد کرده بود به این گونه از بین رفت.

  معاون دفع و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران همچنین براین نکته تأکید کرد که پساب موجود در این مرکز تصفیه شده و برای جنگلکاری در منطقه کهریزک استفاده می‌شود.

  عظیمیان در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع دپوی ریجکت مورد نیاز برای کارخانه زباله‌سوز تولید برق اشاره کرد و گفت: در آرادکوه ما محصول ریجکت کارخانجات را در سلول‌هایی دپو کرده و برای حفاظت در برابر جابجایی از طریق باد روی آن خاکریزی می‌کنیم و در آینده با توسعه نیروگاهها از این دپوی انجام شده بهره برداری خواهیم کرد.

  منبع: تسنیم
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.