• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » خیلی از جوانان ‌نمی‌دانند جنگ ۸ ساله به ایران تحمیل شد/سپاه با‌ روحیه انقلابی ‌فازهای پارس جنوبی را تکمیل کرد
  کد خبر : 2032927

  خیلی از جوانان ‌نمی‌دانند جنگ ۸ ساله به ایران تحمیل شد/سپاه با‌ روحیه انقلابی ‌فازهای پارس جنوبی را تکمیل کرد

  خیلی از جوانان ‌نمی‌دانند جنگ ۸ ساله به ایران تحمیل شد/سپاه با‌ روحیه انقلابی ‌فازهای پارس جنوبی را تکمیل کردReviewed by on May 2Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، در اعیاد شعبانیه که با مناسبت‌های مرتبط با پاسداران انقلاب اسلامی همراه است، یادآوری نقش اصلی سپاه پاسداران در کشور…

  خیلی از جوانان ‌نمی‌دانند جنگ ۸ ساله به ایران تحمیل شد/سپاه با‌ روحیه انقلابی ‌فازهای پارس جنوبی را تکمیل کردReviewed by on May 2Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، در اعیاد شعبانیه که با مناسبت‌های مرتبط با پاسداران انقلاب اسلامی همراه است، یادآوری نقش اصلی سپاه پاسداران در کشور و فعالیت‌های آن در بخش‌های مختلف خالی از لطف نیست.

  احمد نظارتی زاده مدرس گروه معارف مجتمع دانشگاهی حضرت امیرالمومنین (ع) وابسته به دانشگاه امام حسین (ع) سپاه پاسداران در استان اصفهان، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به بررسی و تحلیل نقش سپاه در جمهوری اسلامی می‌پردازد.

  وی می‌گوید: طبق اصل ۱۵۹ قانون اساسی کشور حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی را معطوف کردند به انجام وظیفه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. ما در فرمایشات معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمین (ره) بارها می‌شنیدیم که می‌فرمودند: اگر سپاه نبود کشور هم نبود، الان ما مشاهده می‌کنیم در مرزهای بیرونی انقلاب اسلامی و می‌توانیم به جرأت بگوییم اگر سپاه نبود اگر روحیه ایثار، فداکاری، مقاومت و انقلابی‌گری بچه‌های سپاه که برخاسته از توده قشر مردم است نبود جهان اسلام هم نبود.

  بیش از ۸۰۰ هزار نیروی یمنی، بچه‌های حزب الله لبنان و نیروهای بسیجی و داوطلب عراق و سوریه همه سرمشق و الگویشان را از نیروهای انقلابی بسیج و سپاه کشور ما گرفته‌اند.

  تسنیم: دستاوردهای سپاه پاسداران بیشتر در چه دورانی قابل توجه و مشاهده است؟

  نظارتی زاده: اگر ما بخواهیم دستاوردهای سپاه پاسداران را بشماریم مهمترینش در دوران دفاع مقدس است که زبانزد خاص و عام است. یکی از رفقا تعریف می‌کرد سعید ابوطالب که از مستندسازان صداوسیماست در عراق مصاحبه‌ای با سربازان آمریکایی داشته و آنها گفته بودند تنها دغدغه ما در مورد پاسداران "خمینی" است. چون می‌دانستند پاسداران ما چگونه می‌جنگند هم از نظر نظامی و هم اعتقادی که به ویژه در دفاع مقدس به آنان ثابت شده بود.

  کلود شوسن وزیر اسبق امور خارجه فرانسه درباره ۸ سال دفاع مقدس ما صحبت جالبی داشته و گفته بود: با تولد بلوک غرب و شرق در دوپیمان مهم ناتو و آتلانتیک شمالی و ورشو؛ کشورهایی که با محوریت لیبرال دموکراسی آمریکا و پیمان ورشو ایجاد شدند هرگز دست دوستی به هم ندادند مگر در جنگ ایران و عراق.

  خب ما مشاهده می‌کنیم تمام هزینه‌های مالی و تسلیحات با کمک این دو بلوک و کشورهای مرتجع عرب که امروز هم می‌بینیم هم‌وغم آنها کمک به اسرائیل و آمریکاست مثل عربستان، کویت، امارات و بحرین همه هزینه‌های جنگ ۸ ساله ایران و عراق را تأمین می‌کردند و از طرف دیگر هم می‌بینیم میراژ فرانسه و آواکس آمریکا، جنگده‌های روسیه، توپخانه دوربرد انگلستان و سلاح‌های شیمیایی آلمان و هلند به کمک عراقی‌ها آمد.

  کنت آرت پیرمن یک پژوهشگر و مورخ آمریکایی که بسیار هم معروف است در کتاب خود به نام «سوداگری مرگ» عنوان می‌کند ماشین مرگ آفرینی صدام به واسطه ۴۴۵ شرکت تسلیحاتی اروپایی‌ تأمین می‌شد و می‌گوید سیستم‌های اطلاعاتی فرانسه اعلام کردند اگر این شرکت‌ها سه هفته از ارسال سلاح به عراق خودداری کنند جنگ به نفع طرف مقابل تمام می‌شود.

  خب این وضعیت تسلیحات نظامی آنها بود، در وضعیت نیروهای انسانی هم ما از چند ۱۰ کشور اسیر داشتیم، یعنی همه جمع شده بودند که به ادعای صدام که گفته بود در سه روز خرمشهر، سه روز خوزستان و در یک هفته تهران را می‌گیریم جامه عمل بپوشانند، یعنی سرنگونی نظام حاکم بر جمهوری اسلامی، چرا؟ چون خاری در چشم آنها بود.

  تسنیم: منشأ این ترس و واهمه از کجا بود؟

  نظارتی زاده: در سال ۱۳۵۹ کنفرانسی در طائف عربستان به میزبانی ملک فهد برگزار می‌شود، در این کنفرانس ملک فهد عنوان می‌کند ۱۴۰۰ سال پیش اجداد ما اجازه ندادند طرز فکر شیعه حکومت را به دست بگیرد، الان متأسفانه در کنار گوش ما یک انقلاب اسلامی بوجود آمده. وی خطرات این انقلاب را برای همه بازگو می‌کند.

  در آن جلسه «دونالد رامسفلد» از اعضای اتاق فکر آمریکای کنونی یک بسته‌ای را به صدام حسین می‌دهد و می‌گوید این بسته همه طرح‌های نظامی- عملیاتی شماست برای تجاوز به خاک ایران. متأسفانه خیلی از جوانان ما نمی‌دانند جنگ ۸ ساله به ما تحمیل شد و ما دفاع کردیم.

  به صدام می‌گویند الان وضع ایران خیلی متشنج است، ارتش که ندارد و نیروهای خلق عرب و دموکرات، کومله و خلق ترکمن و بقیه هم هر کدام ادعای حکومت دارند و وضعیت داخلی ایران هم هر کدام سهمی برای خودشان می‌خواهند؛ صدام یک لبخندی می‌زند و می‌گوید: «این جنگ برای من یک تفریح نظامی است»، نمی‌گوید یک مانور نظامی می‌گوید یک «تفریح نظامی!» غافل از اینکه نمی‌داند با چه مردمانی می‌خواهد دست و پنجه نرم کند.

  ما حدود ۳۶ هزار شهید دانش آموز داریم، یعنی معلم می‌رفت سرکلاس می‌دید کلاس تعطیل است، شرمنده می‌شد. پای تابلو نوشته بودند «دیدار به قیامت»، معلم شرمنده می‌شد و خودش هم به جبهه می‌رفت.

  یکی از رفقای ما در سپاه پاسداران به نام امیر دهقان تعریف می‌کرد می‌گفت: «یکی از کمک آرپیجی‌های من شخصی به نام آقا مهدی و حدود ۳۳ ساله بود با سه فرزند، شب عملیات دیدم گریه می‌کند؛ ما آن زمان کیف حمل موشک آرپیجی نداشتیم و آقا مهدی‌ موشک‌ها را داخل یک گونی می‌گذاشت و دنبال من در عملیات می‌دوید.

  آن شب گفتم چرا گریه می‌کنی؟ گفت: می‌ترسم وظیفه‌ام را خوب انجام نداده باشم، شاید یکی دو موشک دیگر هم می‌توانستم داخل این گونی بگذارم و نگذاشتم!؛ داشتم به او می‌گفتم نه آقا مهدی شما وظیفه خود را به خوبی انجام دادی که سوزشی در دستم احساس کردم، دیدم ترکشی پهلوی این جوانمرد را شکافت و به فیض عظمای شهادت رسید.» این روحیه انقلابی و شهادت طلبی شیعه بود که دشمن را به ترس و وحشت انداخته بود.

   ما اگر می‌خواهیم کشورمان پویا و باشاط باشد باید روحیه انقلابی‌مان را حفظ کنیم

  تسنیم: دیدگاه شما در مورد ضرورت انجام فعالیت‌های اقتصادی سپاه پاسداران چیست؟

  نظارتی زاده: خیلی‌ها متأسفانه می‌گویند سپاه به دنبال فعالیت‌های اقتصادی و درآمدزایی‌ست اما اینطور نیست. در واقع سپاه بیشتر در راستای همان تعهدش نسبت به اصل یکصدوپنجاهم وارد عمل می‌شود. یک زمانی بحث نظامی سپاه مطرح بود و حتی امروز در خارج از مرزهای داخلی که سپاه مدیریت کادرسازی می‌کند الان هم در بحث اقتصاد مقاومتی.

  پارسال یک سخنرانی داشتم در فاز ۲۲ و ۲۴ منطقه کنگان نزدیک عسلویه در پارس جنوبی، خیلی جالب بود، از مسئول کارگاه آنجا پرسیدم این جوانان همه از نیروهای سپاه هستند؟ گفت: ما ۷ هزار نیروی جوان در این کارگاه داریم با میانگین سنی ۲۸ تا ۳۰ سال که فقط ۲ درصدشان کادر ثابت سپاه پاسداران هستند، یعنی چیزی حدود ۱۴۰ نفر. پس بقیه از کجا آمده‌اند؟! همین جوانان تحصیل کرده‌ای که می‌گویند کار نیست و متأسفانه بیکار هستند.

  فاز ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی از همان پروژه‌هایی بود که هیچ پیمانکاری اجرای آن را قبول نکرد، باز هم روحیه انقلابی سپاه وارد عمل شد و با استفاده از همین جوانان به زودی این دو فاز به بهره برداری می‌رسد و تحویل وزارت نفت می‌شود.

  فاز ۱۵ و ۱۶ این طرح سال ۹۵ افتتاح شد که پیمانکار آن هم سپاه بود و با به‌کارگیری جوانان تحصیل‌کرده کشورمان به بهره برداری رساند.

  تسنیم: با توجه به اینکه در آستانه انتخابات هستیم نقش سیاسی سپاه پاسداران را در کشور چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  نظارتی زاده: فصل الخطاب برنامه‌های سپاه و همین‌طور مردم عزیزمان باید منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی باشد که این چنین هم بوده است. حضرت آقا خاری در چشم تمام دشمنان هستند، ایشان یک سخنرانی می‌کنند و سازمان سیای آمریکا به هم می‌ریزد و جالب است خودشان هم به این مسئله اذعان دارند. امروز هم با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب سپاه مسئولیت‌های خود را در راستای تحقق اصل ۱۵۰ قانون اساسی کشورمان انجام می‌دهد که همان حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

  در بحث انتخابات هم به هیچ عنوان یک فرد سپاهی از یک کاندیدای واحد طرفداری نمی‌کند اما در تحقق اصولی که امام راحل و حضرت آقا هم تصریح کرده‌اند و آن بحث استکبارستیزی و حفظ روحیه انقلابی‌گری است سپاه وارد عمل می‌شود و وظیفه ذاتی خود یعنی آگاه‌سازی و روشنگری در جامعه را در محافل و مجالس مختلف تبیین می‌کند.

  سپاه هرگز له یا علیه هیچ کاندیدای واحدی صحبت نمی‌کند و به چارچوب کلی نظام که برگرفته از حدود ۲۲۰ هزار شهید جان برکف است عمل می‌کند و تا کنون در هیچ دسته بندی حذبی و جناحی شرکت نکرده است.

  تسنیم: نقش سپاه در یادآوری خاطرات دفاع مقدس به ویژه روحیه شهادت طلبی جوانان دیروز و فعالیت‌های جانبی در خوزستان چیست؟

  نظارتی زاده: در این زمینه می‌توانیم به بحث اردوهای راهیان نور اشاره کنیم، آن رشادت‌ها و معنویات و اعتقاداتی که عزیزانمان در دفاع مقدس داشتند را جوانان ما با شرکت در اردوهای راهیان نور در مناطق جنگی کشور می‌بینند و محرومیت‌های جوانان را در آن دوران لمس می‌کنند.

  یکی از کارهای خوبی که سپاه و بسیج مردمی در این زمینه انجام داد و من هم آنجا بودم این بود که پارسال در خوزستان با هدف حفظ و گسترش محیط زیست چند ۱۰ هزار اصله نهال غرس شد و سپاه بازهم با روحیه‌ انقلابی خود برای اجرای طرح‌های بیابان زدایی و جلوگیری از انتشار ریزگردها وارد عمل شد اما می‌گویند سپاه در خیلی کارها دخالت می‌کند ولی سئوال اینجاست که آیا واقعا این دخالت است؟

  اجرای طرح‌های اقتصادی توسط سپاه در برخی شهرهای جنوبی کشور که هیچ پیمانکاری جرأت نمی‌کند به دلیل مسائل امنیتی وارد عمل شود و با بکارگیری جوانان همان منطقه بسیاری از طرح‌‌های نیمه کاره دولت را پیش می‌برد، دخالت است؟!

  هرجایی که کاری زمین بماند یا متأسفانه با سوء مدیریت مواجه باشیم نقش سپاه پررنگ می‌شود و این نقش آفرینی بدون هیچ ادعا و حزب گرایی و طلب سهمی، و با روحیه‌‌‌ای انقلابی همچون دوران انقلاب و دفاع مقدس انجام می‌شود.

  تسنیم: توصیه شما به جوانان کشور برای حفظ روحیه شهادت طلبی و انقلابی چیست؟

  نظارتی زاده: جوانان ما باید وصیت‌نامه شهدا را مطالعه کنند که بیشتر در سه محور خلاصه شده است: حفظ نظام، تبعیت از ولی فقیه و احترام به پدرومادر و نماز اول وقت و حفظ حجاب.

   من برای بیان واضح‌تر این موضوع خاطره‌ای را به نقل از یکی از رزمنده‌های دوران دفاع مقدس برایتان تعریف می‌کنم. ایشان می‌گوید: «شب عملیات بود و گروه سه نفره‌ای بودیم و باید خط را از وجود مین پاکسازی می‌کردیم، یکی از رفقا پایش رفت روی مین و به پوست استخوانی بند بود و وضعیت دردناکی داشت، به ما گفت شما سریع بروید جلو، ما گفتیم: نه باید تو را به عقب برگردانیم. قسم حضرت امام را به ما داد، چون اگر برمی‌گشتیم عقب حدود ۲۵۰ نفر از رزمنده‌های ستون لو می‌رفتند و عملیات شکست می‌خورد و ما باید خط را مین زدایی می‌کردیم، ایشان به ما گفت یک سنگ به من بدهید تا پایم را قطع کنم!

  ما خیلی متأثر شدیم و گفتیم درد نداری؟! گفت: خیلی درد دارم اما درد من آنجایی غیرقابل تحمل می‌شود که ببینم این ۲۵۰ نفر تکه تکه شوند. این بود که پایش را قطع کرد و با بند پوتینش بالای زانویش را بستیم و ادامه دادیم و عملیات هم الحمدلله با موفقیت انجام شد و آن رزمنده فداکار در راه برگشت به فیض شهادت نائل شد.»

  از این موارد در انقلاب و ۸ سال جنگ تحمیلی بسیار زیاد است. الان هم جوانان مدافع حرم ما با زن و بچه همین وضعیت را در سوریه تجربه کرده‌اند. یک خبرنگار از آقای علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی پرسید: «چرا ما باید بریم سوریه و بجنگیم؟ ایشان گفت: اگر نرویم باید در داخل کشور و در مشهد، تهران و اصفهان جلوی داعش قد علم کنیم پس بهتر است خارج از کشورمان بجنگیم.» جوانان ما باید همیشه روحیه شهادت طلبی و انقلابی داشته باشند.

  گفت‌وگو از سیده سارا اطهری

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.