• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » نبود شفافیت اطلاعات و رتبه بالای فساد اداری مانع جذب سرمایه گذاری خارجی
  کد خبر : 2032815

  نبود شفافیت اطلاعات و رتبه بالای فساد اداری مانع جذب سرمایه گذاری خارجی

  نبود شفافیت اطلاعات و رتبه بالای فساد اداری مانع جذب سرمایه گذاری خارجیReviewed by on May 1Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار برنا از اهواز، محمد هادی قنوات در نشست خبری با اصحاب رسانه با تبریک روز جهانی کارگر و اعیاد شعبانیه اظهار کرد: این کانون بر اساس ماده ۱۳۱ قانون کار…

  نبود شفافیت اطلاعات و رتبه بالای فساد اداری مانع جذب سرمایه گذاری خارجیReviewed by on May 1Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار برنا از اهواز، محمد هادی قنوات در نشست خبری با اصحاب رسانه با تبریک روز جهانی کارگر و اعیاد شعبانیه اظهار کرد: این کانون بر اساس ماده ۱۳۱ قانون کار تشکیل شده و هر انجمن با ۱۰ عضو می تواند کار خود را شروع کند.

  وی افزود: این کانون در سال ۸۲ در خوزستان به ثبت رسیده و در حال حاضر نیز یک انجمن صنفی در حوزه کارفرمایی به ثبت رسیده است.

  رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی کارفرمایی خوزستان تصریح کرد: عموم مشکلات جامعه کارگری و کارفرمایی در حوزه کانون کارفرمایی هست و تعاملات خوبی را با کانون های ذیربط داریم.

  هادی قنوات بیان کرد: هنوز نقش تشکلات در کشور دیده نشده و آنچنان که باید به تشکل ها توجه نمی شد. در سمن ها نیز چنین مشکلاتی دیده می شود. در ماده ۶۶ آیین دادرسی کشوری سمن ها به رسمیت شناخته شدند و می توانند در حوزه های معرفی شده فعالیت و حتی در برخی مواقع امکان شاکی شدن هم دارند.

  ۸۲ هزار قانون مانع فضای کسب و کار در کشور

  وی با اشاره به اینکه در تشکل های صنفی آنچنان که باید آزادی عمل نیست و هنوز مشکلاتی را داریم، گفت: مشکلاتی که باعث کسب و کار شده در قوانین مزاحم مشاهده می شود ولی تاکنون مجلس و دولت اقدامات لازم را باید برای حذف این قوانین انجام نداده است.

  رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی کارفرمایی خوزستان خبر داد: بنا به اعلام معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ۸۲ هزار قانون، آیین نامه و دستورالعمل مانع کسب و کار وجود دارد. بنابراین یک هزار قانون حتی می تواند اقتصاد یک کشور را فلج کند.

  هادی قنوات یادآور شد: یکی از این قوانین که خیلی مخصوصا در حوزه کانون کارفرمایی با آن درگیر هستیم قانون بازنشستگی پیش از موعد و یا مشاغل سخت و زیان آور است. قانون گذار هدفش این بود که از نیروی کار به خاطر شرایط جسمی اش صیانت کند ولی این مسئله محقق نشد.

  ۳۰ هزار درخواست سالانه برای بازنشستگی پیش از موعد در خوزستان

  وی بیان کرد: در خوزستان سالانه حود ۳۰ هزار درخواست را از کارگران به کمیته سخت و زیان آور داریم که بسیاری از آنها به بازنشستگی پیش از موعد منجر می شود. با این وضعیت بازار کار را تخریب و اشتغال را حذف کردیم در عین حال نیز کارفرمایان از بابت پرداخت چهار درصد حق کارفرمایی این بازنشستگان متضرر شده است.

  رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی کارفرمایی خوزستان ادامه داد: یکی از همان قوانین دست و پاگیر کسب و کار باعث شده تا کل کارفرمایان با مشکل مواجه شوند. اگر امسال را سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده انتظاری که از مجلس و دولت می رود این است که در راستای تحقق این نام قدم بردارند.

  هادی قنوات اظهار کرد: در حال حاضر بالای هزار عنوان مجرمانه در زمینه حقوق شهروندی داریم که استاندارد آن بین ۷۰ تا ۸۰ مورد است. در حوزه کارفرمایی، کارگری و اقتصاد نیز به همین صورت است و قوانین متعدد ـ موازی کاری باعث شده از جایگاه درخور شأن خود برخوردار نبوده و از پیشرفت در اقتصاد عقب بمانیم.

  خوزستان در توریست درمانی خیلی موفق عمل نکرد

  وی اضافه کرد: بعد از توافق هسته ای یا همان برجام چیزی که باعث شده تا ما نتوانیم بحث جذب سرمایه گذار خارجی را داشتیم این بود که ایران در رنکینگ بین المللی فساد اداری و شفافیت اطلاعات رتبه بالایی داشت.

  رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی کارفرمایی خوزستان عنوان کرد: در خوزستان نتوانستیم از موقعیت منطقه ای خود استفاده کنیم و حتی در استفاده از ظرفیت های اقتصادی برای صادات به کشورهای همسایه از جمله عراق نیز موفق ظاهر نشدیم.

  هادی قنوات با اشاره به اینکه در موضوع سلامت بهترین استفاده را می توان در خوزستان داشت، گلایه کرد: در بحث توریست درمانی یا همان توریسم سلامت نیز خوزستان خیلی موفق عمل نکرده و توریست های کشور عراق بیشترین هزینه های درمانی و سلامت خود را در استان های مشهد، تهران، اصفهان و شیراز صرف می کنند. به هر حال ورود سرمایه گذار و توریسم یکی از راه های توسعه اقتصادی است.

  وی با اشاره به اینکه از فرصت های خود در خوزستان استفاده نکردیم، گفت: هزار دانشجوی زبان و ادبیات فارسی از کشور عراق در مشهد مشغول به تحصیل هستند ولی این رقم در خوزستان تنها ۵۰ نفر است.

  حذف کانون کارفرمایان در تصمیم سازی های خوزستان

  رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی کارفرمایی خوزستان بیان کرد: عدم استفاده از کانون کارفرمایان در تصمیم سازی های مسئولان یکی دیگر از مشکلات این کانون است. متأسفانه گفتگوی بخش خصوصی با دولت ما را ندیده و همچنین در شورای اشتغال نیز جایگاه ما را حذف کردند.

  وی اضافه کرد: با خصوصی سازی های غیرکارشناسی و عدم استفاده از پیمانکاران بومی در برخی شرکت های خوزستانی باعث ایجاد مشکلات بسیاری برای کارگران شده ایم که از آن جمله می توان به برخی از واحدهای نیشکر، گروه ملی، نورد لوله و یا فولاد کاویان اشاره کرد.

  هادی قنوات با اشاره به اینکه مالیات بر ارزش افزوده منجر به توسعه خدمات شهری می شود، انتقاد کرد: بیشتر پروژه های بزرگ اجرایی در خوزستان متعلق به پیمانکاران غیربومی است که با این واگذاری ها مبلغ ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در استان های متعلق به همان شرکت های غیربومی هزینه می شود.

  وی با طرح این سوال که چند درصد از میزان تولید ناخالص ملی در خوزستان سهم همین استان می شود؟ انتقاد کرد: عدم شفافیت و وجود فساد اداری باعث شده تا نتوانیم به خوبی از این ظرفیت های اقتصادی استفاده کنیم.

  رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی کارفرمایی خوزستان گلایه کرد: چند سال است که هر دولتی آمده ادعای تغییر و اصلاح قانون کار را دارد ولی وقتی در صحن علنی مجلس ارائه می شود یک مرتبه آن را کنار می گذارند. خیلی از قوانین کار با شرایط روز واقعا همخوانی ندارند و باید آنها را اصلاح کرد.

  اصلاح قانون تنها راه درمان قردادهای سفید امضا

  هادی قنوات در پایان یادآور شد: قانون کار یک جنبه خصوصی است و برخی از جنبه های آن نیز عمومی هست؛ در هر حوزه ای تخلفات بین کارگر و کارفرما وجود دارد که از آن جمله می توان به قراردادهای سفید امضاء اشاره کرد. برای حل این معضلات و تنها راه درمان اصلاح قانون کار است.

  خبرنگار: کوثر کریمی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.