• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی , مطالب برگزیده سایت » طرح گلایه‌ ایران از بدعهدی‌های آمریکا در کمیسیون مشترک ۱+۵
  کد خبر : 2032660

  طرح گلایه‌ ایران از بدعهدی‌های آمریکا در کمیسیون مشترک ۱+۵

    به گزارش ایران ویج، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری که با حضور نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی در ساختمان شماره ۹ این وزارتخانه برگزار شد، روز ملی خلیج فارس که برای ایرانیان بسیار روز مهمی است، روز کارگر و آغاز هفته معلم را به همه ایرانیان تبریک گفت. قدردانی کمیسیون…

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه،

   

  به گزارش ایران ویج، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری که با حضور نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی در ساختمان شماره ۹ این وزارتخانه برگزار شد، روز ملی خلیج فارس که برای ایرانیان بسیار روز مهمی است، روز کارگر و آغاز هفته معلم را به همه ایرانیان تبریک گفت.
  قدردانی کمیسیون مشترک از پایبندی ایران به تعهدات برجام
  قاسمی درباره نشست مشترک برجام اظهارداشت: کمیسیون مشترک برجام بر اساس تفاهمات خود برجام که هر ۶ ماه یکبار برگزار شود تشکیل شد و مباحث زیادی را شامل شد. ایران در خصوص بد عهدی‌ها بخصوص از جانب امریکا و برخی سخنان رییس جمهور امریکا که مخل سازکارهای ضد تحریمی است گلایه های خود را مطرح کرد که در بخشهای مالی و بانکی تا حدودی اثر گذار بوده است. از سوی کمیسیون مشترک هم به اتفاق از ایران به دلیل انجام تعهدات قدردانی شد و بر این صحه گذاشتند که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است.

  حمایت کمیسیون مشترک برجام از تفاهم ایران و چین درباره رأکتور اراک
  وی با اشاره به بیانیه خانم اشمید که در آن همه اعضا بر پایبندی ایران به تعهدات خود تاکید کردند و پایبندی خود به تعهدات را مورد تاکید قرار دادند که باید برجام تداوم یابد. از تفاهم ایران و چین درباره راکتور اراک نیز حمایت کردند که این پیشرفت را مورد صحه قرار دادند.

  خارج از برجام با آمریکا مذاکره نداریم
  سخنگوی وزارت خارجه در خصوص نشست ایران و آمریکا گفت: چنینی خبری ندارم. آنچه وجود داشته از قبل رایزنی‌های ایران با سایر کشورها است که در حاشیه اجلاس با کشورها انجام می‌گیرد. ما موضعی که از قبل داشتیم و به آن پایبندیم مذاکره با آمریکا در موضوعات خارج از برجام نداریم. در دولت قبل به دلایل انسانی صحبت‌هایی را درباره زندانیان ایرانی داشته‌ایم که در دولت قبلی بوده و در اینجا هم طرف آمریکایی در حاشیه اجلاس درباره زندانیانی که در ایران هستند به طور مشخص گفتگوهایی داشته‌اند اما ما هیچ گفتگوی دو جانبه‌ای نبوده و فقط درباره برجام بوده است.
   ابراز همدردی پاکستان در حادثه میرجاوه کافی نیست

  سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره تعرض پاکستان به مرز میرجاوه توضیح داد: حادثه میرجاوه حادثه تلخی بود و بار دیگر نشان داد که در مرزهای پاکستان ثبات و امنیت وجود ندارد. پاکستان در سطحی درباره این حادثه ابراز همدردی کرد، ولی این همدردی کافی نیست. لذا پرونده حادثه میرجاوه در وزارت امورخارجه مفتوح است و با جدیت دنبال می‌شود و هرگونه اقدامی که برای احقاق حق شهدایمان و فرد گروگان گرفته در خاک پاکستان باشد انجام می‌دهیم.  کشوری که خود را جزو ائتلاف ضد تروریسم می‌داند سرزمین خود را در اختیار تروریستها گذاشته تا اقدامات خرابکارانه خود را داشته باشند ما اقدامات رسمی را در سطوح بالاتر خواهیم داشت و اجازه نخواهیم داد که مرزهای ما تبدیل به جولانگاه اشراری شود که مشکلاتی را برای مرزهای ما ایجاد کنند.
  قاسمی در خصوص اعلام عربستان برای (اعطای) هبه به بازماندگان حادثه منا گفت: ترجیح می‌دهم مسئله حج را از سازمان حج و زیارت سوال کنید.
  وزارت خارجه پیگیر موضوع سفارت عربستان است

  سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص پیگیری موضوع سفارت عربستان و پرونده آن گفت: بحث تهاجم به یک سفارت خارجی امری محکوم و ناپسند است. این اقدام توسط مقامات عالیرتبه محکوم شد و خواستار پیگیری جدی توسط قوه قضاییه شد. بخشی از مشکلات ما ناشی از این اقدام خودسرانه بود. وزارت خارجه پیگیر این پرونده است و امیدواریم روزی این پرونده به انتها برسد و عاملین آن مجازات شوند تا دیگر کسی به صورت خودسرانه در خصوص سیاست خارجی اقدامی نکند.

  قاسمی در خصوص آمار گردشگری خلیج فارس به مشهد گفت: فکر میکنم آمار دقیق است و نباید اجازه داد برخی با اینگونه اقدامات ضرر و زیان به کشور تحمیل کند.

  دولت کانادا تفاهم نکند ایرانیان مقیم این کشور رای نمی‌دهند
  قاسمی در خصوص ممنوعیت دولت کانادا در برگزاری انتخابات در این کشور تصریح کرد: اگر درباره برگزاری انتخابات برای ایرانیان مقیم کانادا تفاهمات با این کشور صورت نگیرد، امکان دیگری وجود نخواهد داشت و ایرانیان مقیم کانادا مانند سال ٩٢ از رای دادن محروم خواهند شد. تا جایی که مطلع هستم از مدتها پیش یعنی ١٩ سال پیش دولت کانادا رای گیری کشورهای خارجی را منحصر به اماکن دیپلماتیک آن کشورها کرده بود و تنها در دفاتر رسمی هر کشور این کار انجام می‌شد. در سال ٨٨ تنهایی جایی که صندوق رای داشت، اوتاوا در سفارتخانه ایران بود و در جای دیگری این امکان ایجاد نشد.
  آمریکا از تروریست‌هایی که منافعش را تأمین کنند حمایت می‌کند

  سخنگوی وزارت خارجه در خصوص دیدار اخیر جان مک‌کین با سرکرده منافقین و تحرکات ضد ایرانی این سازمان گفت: حمایت امریکا از تروریسم بحث جدیدی نیست و از قبل بوده و آنها علاقمند هستند استانداردهای دو گانه خود را ادامه دهند و در برخی نقاط از تروریست‌هایی که منافع آن‌ها را تامین می‌کند، حمایت می‌کنند و در برخی نقاط گروههایی را تروریست میشناسند که این موضوع در نهایت موجب ضرر و زیان خود آن‌ها شده که در حمایت از طالبان و القاعده شاهد آن بوده‌ایم که امروز روند تکاملی آن‌ها داعش است. آمریکا باید متوجه رفتار خود باشد. ما تماسهای خود را از طریق مجاری دیپلماتیک و سفارتمان در آلبانی داریم و نسبت به خطر (این گروه تروریستی) آنها را اگاه کرده‌ایم و این تماس‌ها ادامه خواهد داشت.

  دستگیری تبعه ایرانی در ترکیه در حال پیگیری است
  سخنگوی وزارت امور خارجه درباره بازداشت یک تبعه ایرانی در ترکیه به اتهام قاچاق تجهیزات نظامی گفت: این مسأله را نه تایید می‌کنم و نه تکذیب. موضوع در حال پیگیری است.
  عربستان با درایت بیشتری به رابطه با ایران فکر کند
  قاسمی سیاست‌های منطقه‌ای عربستان با بیان اینکه امیدواریم سعودی به واقعیت‌های موجود منطقه توجه و با درایت بیشتری در خصوص مسائل منطقه و رابطه با ایران فکر کند، اظهارداشت: عربستان اطمینان داشته باشد که ایران می‌تواند به عنوان کشوری مقتدر برای امنیت و ثبات منطقه سازنده باشد و در صورتی که این کشور بتواند رفتار و گفتار خود را تصحیح کند این امکان وجود دارد که گامهایی برداشته شود.
  درباره ستادهای انتخاباتی اطلاعات ندارم
  وی در واکنش به حضور یکی از عوامل حمله به سفارت عربستان در ستاد یکی از کاندیداهای انتخاباتی گفت: من در مورد ستادهای انتخاباتی ریاست جمهوری اطلاعاتی ندارم و شخصا ممکن است مسائلی را دنبال کنم؛ ولی در این جایگاه نمی‌توانم در اینباره اظهار نظر کنم.
  نمی‌توان به دلیل اختلاف دیدگاه‌ها آستانه را تعطیل کرد

  سخنگوی دستگاه دیپلماسی حضور ترکیه در کنار ایران و  روسیه در اجلاس  آستانه را حائز اهمیت است عنوان کرد و گفت: اگرچه اختلاف سلیقه‌هایی در خصوص برخی مسایل سوریه وجود دارد؛ ولی به دلیل اختلاف دیدگاه‌ها نمی‌توان آستانه را تعطیل کرد؛ بنابراین بر ادامه مذاکرات آستانه اصرار داریم و تلاش می‌کنیم آستانه با قدرت بیشتر کار خود را پیش ببرد و در حل بحران سوریه مؤثر باشد.

  منافع ملی را سوژه گفتگوی سیاسی نکنیم
  وی با بیان اینکه افشای اطلاعات محرمانه در حوزه سیاست خارجی در ایران مانند هر کشور دیگری جرم است، تصریح کرد: افشای اسرار و اطلاعات می‌تواند منجر به ضرر و زیان بسیار برای امنیت کشور شود و توسط هیچ کس جایز نیست. مسایل سیاست خارجی را نباید به کف خیابانها بیاوریم. نباید مسائلی را که به منافع ملی خدشه وارد می‌کند سوژه گفتگوهای سیاسی کنیم.
  درخواست از ترکیه برای بررسی قتل مدیرعامل جم تی‌وی
  سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره کشته شدن مدیر عامل  جم تی‌وی گفت: اطلاعات تکمیلی در این خصوص نداریم و موضوع از مجاری دیپلماتیک در حال پیگیری است. از دولت ترکیه خواستیم موضوع قتل یک شهروند ایرانی را سریعا بررسی و نتیجه را به ما اعلام کند. منتظریم درباره قتل این شهروند ایرانی اطلاعات بیشتری از دولت  ترکیه دریافت  کنیم و پس از آن قضاوت کنیم. سفارتمان در آنکارا پیگیر موضوع است و اگر اطلاعات بیشتری بدست بیاوریم اطلاع رسانی می‌کنیم.
   اقتدار ایران برخی‌ کشورها را نگران می‌کند
  وی درباره اقدامات ضد ایرانی همسایگان و سیاست‌های ایران در این زمینه گفت: ایران نسبت به همسایگان خود و کشورهای اسلامی و همچنین کشورهایی که سیاست خصومت آمیز به ایران ندارند سیاست ملایم و مثبتی خواهد داشت و همانطور که تاکنون در هیچ جای دنیا پیشقدم برای تنش نبوده همچنان نخواهد بود. اینکه گفته می‌شود ایران در سیاست خارجی خود با برخی کشورها سهل انگاری و مدارا می‌کند را نمی‌پذیرم. ایران با هوشمندی سیاست‌های کلان خود را در سطح ملی دنبال می‌کند و این اقتدار ایران است که این روزها برخی‌ را نگران می‌کند تا صحبت‌هایی علیه کشورمان بزنند.
   پارامترهای منطقه امکان تحقق ناتوی عربی را نمی‌دهد
  قاسمی درباره روابط برخی کشورها با رژیم صهیونیستی، بیان داشت: این ارتباط یک نقطه چرکین و حرکت شرم آوری است که واقعیت دارد ولی آنچه که از آن به عنوان ناتوی عربی صحبت می‌شود بیشتر در حد حرف و سخن است و با توجه به پارامترهای موجود در منطقه امکان پذیر نیست.
  منبع: باشگاه خبرنگاران
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.