• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ثبت ۶۰ هزار مدرسه در سامانه سنجش آمادگی تحصیلی/ ۹۳ درصد کلاس اولی‌ها «راست‌دست» هستند/ والدین ۳۵۲ هزار نوآموز نسبت خویشاوندی دارند
  کد خبر : 2031840

  ثبت ۶۰ هزار مدرسه در سامانه سنجش آمادگی تحصیلی/ ۹۳ درصد کلاس اولی‌ها «راست‌دست» هستند/ والدین ۳۵۲ هزار نوآموز نسبت خویشاوندی دارند

  ثبت ۶۰ هزار مدرسه در سامانه سنجش آمادگی تحصیلی/ ۹۳ درصد کلاس اولی‌ها «راست‌دست» هستند/ والدین ۳۵۲ هزار نوآموز نسبت خویشاوندی دارندReviewed by on Apr 29Rating: محمدحسن عظیم عراقی معاون تشخیص سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در خصوص طرح سنجش اظهار داشت: طرح سنجش سلامت جسمانی و…

  ثبت ۶۰ هزار مدرسه در سامانه سنجش آمادگی تحصیلی/ ۹۳ درصد کلاس اولی‌ها «راست‌دست» هستند/ والدین ۳۵۲ هزار نوآموز نسبت خویشاوندی دارندReviewed by on Apr 29Rating:

  محمدحسن عظیم عراقی معاون تشخیص سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در خصوص طرح سنجش اظهار داشت: طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستانی بالغ بر ۲۰ سال است که انجام می‌شود و از دو سال گذشته به سمت الکترونیکی شدن، رفت.

  * مهم‌ترین حُسن‌ الکترونیکی شدن طرح سنجش

  عظیم عراقی با اشاره به جنبه‌های مثبت الکترونیکی شدن طرح سنجش، گفت: چند حُسن بزرگ ایجاد شد که بزرگترین حُسنش این بود از سردرگمی افرادی که می‌خواهند فرزندانشان را برای طرح سنجش ببرند، جلوگیری شد.

  وی اضافه کرد: تا قبل از این اتفاق، وقتی هر فردی برای ثبت‌نام فرزندش برای پایه اول دبستان به مدرسه مراجعه می‌کرد، به او می‌گفتند به فلان مدرسه برای سنجش مراجعه کن و وقتی والدین به پایگاه سنجش مراجعه می‌کردند باید مدت‌ها در صف به انتظار می‌ایستادند؛ به عبارتی دردسر و اذیت شدن بود.

  * ثبت ۶۰ هزار مدرسه در سامانه سنجش

  عظیم عراقی با بیان اینکه بیش از ۶۰ هزار مدرسه در سطح کشور در سامانه سنجش معرفی شدند، افزود: والدین به هر دبستانی مراجعه کنند، مدیر مدرسه با استفاده از یوزر و پسورد وارد سامانه سنجش شده و برای نوآموز نوبت‌گیری می‌کند و هیچگونه معطلی برای خانواده ایجاد نمی‌شود؛ از سوی دیگر اصلی‌ترین چیزی که برای سنجش نیاز است، پایگاه آرام است که الان ایجاد شده است.

  معاون تشخیص سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از ۱۲۰۰ پایگاه را در سطح کشور داشتیم، گفت: ۵۳ پایگاه عشایری بود و ۳۵۰ موردسفر پایگاه سیار انجام شد.

  وی افزود: در پایگاه سنجش معاینات بهداشتی، پوست و مو، ناخن و قد و وزن، بینایی سنجی، شنوایی سنجی و تست آمادگی جسمانی انجام می‌شود و اگر کوچک‌ترین شکی در این بین باشد، نوآموز به پایگاه تخصصی ارجاع می‌شود.

  عظیم عراقی اضافه کرد: سال گذشته از دستگاه‌های پوز در پایگاه‌ها استفاده شد و هزینه سنجش ۱۴ هزار تومان بود.

  وی افزود: در بحث سنجش، جهش تحصیلی را نیز داریم. آنها که تقاضا دارند باید تست هوش بدهند که از طریق سامانه سنجش انجام می‌شود یعنی مدیر مدرسه، برایش نوبت‌گیری می‌کند، تستش را می‌گیرند و در همان سایت، اعلام می‌شود و در حقیقت فرایند بدون کاغذ است.

  * سنجش یک میلیون و ۲۵۰ هزار کلاس اولی

  معاون تشخیص سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با بیان اینکه در سال گذشته ۲۰۹ هزار پیش دبستانی و یک میلیون و ۲۵۰ هزار نوآموز بدو ورود دبستان سنجش شدند، گفت: سال گذشته به صورت آزمایشی بحث سنجش پیش از دبستان را داشتیم که امسال به صورت کاملاً عملیاتی برای کودکانی که ۵ سال تمام هستند و می خواهند به پیش دبستان بروند، اجرا می شود.

  وی تأکید کرد: سنجش پیش از دبستان، تمام بحث‌های مداخله‌ای ما را یکسال جلو می‌اندازد چرا که دانش‌آموزان پیش از دبستان، در یک سن بسیار طلایی هستند و می‌توان در صورت وجود مشکل، برای آنها کاری کرد.

  * ۹۳ درصد کلاس اولی‌ها راست‌دست هستند

  عظیم عراقی ادامه داد: در «طرح سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان در سال ۹۵»، ۷۰۸ هزار و 858 نوآموز دختر معادل ۴۸.۴ درصد و ۷۵۷ هزار و 146 نوآموز پسر معادل ۵۱.۶ درصد حضور داشتند که از این تعداد 924 هزار و 471 نوآموز دارای سابقه آموزش قبل از دبستان بودند.

  وی ادامه داد: از این تعداد نوآموز، یک میلیون و 372 هزار و 109 نفر معادل ۹۳.۶ درصد، راست‌دست و ۹۳ هزار و ۲۵۷ نفر معادل ۶.۴ درصد، چپ‌دست بودند.

  * والدین 352 هزار نوآموز نسبت خویشاوندی دارند

  معاون تشخیص سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در خصوص نسبت خویشاوندی والدین گفت: والدین ۳۵۲ هزار و 529 نوآموز معادل ۲۴.۱ درصد دارای نسبت خویشاوندی و والدین یک میلیون و 111 هزار و 914 نوآموز معادل ۷۵.۹ درصد بدون نسبت خویشاوندی هستند.

  وی به میزان سواد والدین نیز اشاره کرد و افزود: ۶۲ هزار و ۵۰۲ پدر معادل ۴.۳ درصد و 78 هزار و 500 مادر معادل ۴.۵ درصد بی‌سواد بودند.

  عظیم عراقی اضافه کرد: از تعداد نوآموزان، ۵۳ هزار و ۷۷۷ نفر معادل ۳.۷ درصد، افغانستانی و ۳۱۱۷ نفر معادل ۰.۲ درصد از سایر کشورها هستند.

  * ۶۵۰۰ کلاس اولی به مدرسه با نیازهای ویژه رفتند

  عظیم عراقی درخصوص نوآموزان ارجاع شده به مرحله تخصصی، گفت: 187 هزار و 359 نوآموز معادل ۱۲.۸ درصد به مرحله تخصصی ارجاع داده شدند.

  وی افزود: 6502 نوآموز معادل ۰.۴ درصد به مدارس با نیازهای ویژه (استثنایی) ارجاع داده شدند و 1527 نوآموز معادل ۰.۱ درصد به مدارس عادی در طرح تلفیقی ارجاع داده شدند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.