• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , بهداشت و سلامت » آرام غذا خوردن و خوب جویدن کالری بیشتری می سوزاند
  کد خبر : 2030508

  آرام غذا خوردن و خوب جویدن کالری بیشتری می سوزاند

    آرام غذا بخورید و غذا را خوب بجوید از این دست توصیه ها همیشه بوده است. برای مثال در سال ۱۹۰۰ متخصص تغذیه ای خود خوانده، به نام هوراس فلچر به مردم توصیه می کرد آنقدر غذا را بجوید تا به حالتی مایع درآید و خود به خود بلعیده شود. جالب اینجاست که منظور…

  ۸۹

   

  آرام غذا بخورید و غذا را خوب بجوید

  از این دست توصیه ها همیشه بوده است. برای مثال در سال ۱۹۰۰ متخصص تغذیه ای خود خوانده، به نام هوراس فلچر به مردم توصیه می کرد آنقدر غذا را بجوید تا به حالتی مایع درآید و خود به خود بلعیده شود. جالب اینجاست که منظور فلچر از زیاد جویدن، ۳۰ مرتبه نبوده بلکه او صدها بار جویدن را در نظر داشته است.

  فلچر که در واقع پزشک هم نبود عقیده داشت جویدن زیاد غذا کمک می کند که بیشترین بهره را از غذا بگیریم. فلچر خود را متخصص تغذیه اقتصادی می دانسته و اظهار می کرد اگر نصف غذا را به یک فقیر بدهید و او خوب آن را بجود، می تواند مواد مغذی بیشتری از آن را جذب بدن خود کند. اما تحقیقات وی نتوانست مدارک زیادی برای اثبات تئوریش فراهم کند.

  کار معده شکستن و جذب مواد مغذّی غذاها است و مسلما این کار را به خوبی انجام می دهد و به نظر نمی رسد آهسته غذا خوردن و افزایش تعداد جویدن ها، تفاوت چندانی به وجود بیاورد، اما تحقیقات نشان داده این کار می تواند به کنترل اشتها و سوزاندن کالری کمک کند.

  برخی تحقیقات مقدماتی نشان داده است، جویدن غذا تا زمانی که هیچ توده ای نماند، می تواند مقدار کالری که بدن در طول گوارش می سوزاند را افزایش دهد: حدود ۱۰ کالری اضافی در ازای ۳۰۰ کالری. از سوی دیگر سریع غذا خوردن می تواند باعث شود کالری زیادی سوزانده نشود. زیاد جویدن غذا همچنین باعث افزایش جریان خون در معده و روده می شود. با گذاشتن وقت بیشتر برای جویدن، یک فرد می تواند حدود هر ماه ۲۰۰۰ کالری بیشتر بسوزاند.

  افراد چاق نسبت به کسانی که وزن مناسبی دارند کمتر غذای خود را می جوند، حتی زمانی که هر دو یک چیز را می خورند و لقمه هایی به یک اندازه برمی دارند. در این تحقیق محققان از دو گروه که شامل افراد چاق و متناسب می شد، خواستند غذای خود را ۴۰ مرتبه بجوند و در پایان متوجه شدند هر دو گروه کمتر غذا خورده اند. وقتی غذای خود را کمی بیشتر از حد معمول می جوید، سطح هورمون های روده که به گرسنگی و سیری مربوط می شود بهبود پیدا می کند. افزایش فعالیت جویدن غذا، می تواند تبدیل به ابزاری کاربردی برای مقابله با چاقی باشد.

  جویدن اضافی غذا همچنین سرعت غذا خوردن را کند می کند و این یکی دیگر از دلایل سالم بودن این کار است. محققان تاثیر سرعت غذا خوردن روی مقدار وعده را نیز مورد بررسی قرار داده اند. آهسته غذا خوردن باعث می شود با تمرکز حواس بیشتری غذا بخورید و با مقدار غذای کمتری احساس سیری را تجربه کنید.

  این کار همچنین می تواند به تثبیت وزن کمک کند. یک تیم تحقیقاتی دیگر به مدت ۸ سال، گروهی از افراد را مورد بررسی قرار داده و متوجه شدند آنهایی که آهسته غذا می خوردند، نسبت به کسانی که سریع غذا می خوردند در طول این دوره وزن کمتری اضافه کرده اند. سریع غذا خوردن همچنین می تواند موجب شود افراد تا ۳۵ درصد بیشتر، در خطر سندروم متابولیک قرار بگیرند. سندروم متابولیک مجموعه ای از مشکلات را موجب می شود از جمله فشار خون و قند خون بالا، افزایش کلسترول های بد و چربی شکمی اضافی.

  سخت است که بگوییم سرعت غذا خوردن یا تعداد جویدن های یک فرد به تنهایی باعث این مزایا برای وزن بدن است. اما به نظر کمی آهسته تر غذا خوردن و بیشتر جویدن غذا، ضرری نداشته باشد و با کمی دقت بشود به این کار عادت کرد.

  منبع: kermani.com
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.