• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » واشنگتن‌پست: مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در برجام، در توافق هسته‌ای کره شمالی نقشی نداشت
  کد خبر : 2030097

  واشنگتن‌پست: مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در برجام، در توافق هسته‌ای کره شمالی نقشی نداشت

  واشنگتن‌پست: مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در برجام، در توافق هسته‌ای کره شمالی نقشی نداشتReviewed by Iranvij-2 on Apr 24Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» این ادعا را رد کرد که «وندی شرمن» مذاکره کننده هیأت آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین…

  واشنگتن‌پست: مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در برجام، در توافق هسته‌ای کره شمالی نقشی نداشتReviewed by Iranvij-2 on Apr 24Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» این ادعا را رد کرد که «وندی شرمن» مذاکره کننده هیأت آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) در توافق هسته‌ای کره شمالی نقش داشته است.

  این گزارش سپس نوشت «ترنت فرانکس» نماینده جمهوری‌خواه از ایالت «آریزونا» در مصاحبه روز ۲۰ آوریل با شبکه «سی ان ان» گفت که وندی شرمن معمار توافق هسته‌ای با کره شمالی بوده است و علیرغم توافق هسته‌ای که در مذاکرات صورت گرفت، کره شمالی هسته‌ای شد و با اینحال آمریکا با ایران نیز توافق هسته‌ای انجام داد.

  واشنگتن‌پست ادامه داد که از نظر برخی از جمهوری‌خواهان چنین طنزی بسیار خوشایند است که همان دیپلماتی که مذاکره هسته‌ای ناکام را با کره شمالی در دوران ریاست‌جمهوری «بیل کلینتون» صورت داد، باز هم بعنوان مذاکره‌کننده ارشد مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در دوران ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» منصوب شد.

  بنا بر این گزارش، فرضیه این مسئه این است که همانطور که کره شمالی راهی برای تقلب پیدا کرد، ایران نیز راهی برای تقلب پیدا خواهد کرد.

  واشنگتن پست سپس نوشت، مشکل بزرگ این خط استدلال این است که شرمن که مذاکره کننده ارشد مذاکرات هسته‌ای ایران بود، در خصوص توافق هسته‌ای ۱۹۹۴ کره شمالی که معروف به «چارچوب توافق شده» است، مذاکره نکرد.

  این گزارش سپس توضیح می‌دهد که در سال ۱۹۹۴، دولت کلینتون در خصوص توافقی با کره شمالی وارد مذاکره شد تا برنامه هسته‌ای تازه شروع شده کره شمالی در قبال ساخت دو رأکتور آب سبک برای این کشور، متوقف شود. برنامه کره شمالی برای تولید تسلیحات هسته‌ای ایجاد شده بود و رأکتور «یونگ‌بیون» ارتباطی به شبکه برق نداشت و ظاهراً تنها برای تولید پلوتونیم طراحی شده بود که یکی از عناصر سازنده تسلیحات هسته‌ای است.

  این گزارش ادامه داد، فرضیه توافق با کره شمالی این بود که با تعطیل شدن نیروگاه هسته‌ای و نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر پلوتونیوم این کشور، دیگر کره شمالی نمی‌تواند بمب تولید کند.

  واشنگتن‌پست ادامه داد، مذاکره کننده ارشد توافق ۱۹۹۴، «رابرت گالوچی» قائم مقام وزارت خارجه آمریکا در امور سیاسی-نظامی بود و شرمن در آن زمان بعنوان معاون امور قانونگذاری وزارت خارجه آمریکا مشغول به کار بود.

  گالوچی کتابی درباره مذاکرات هسته‌ای کره شمالی نوشته است اما شرمن تنها در یک صفحه کتاب به سفری که در ۲۰۰۰ به پیونگ‌یانگ داشته بود، اشاره کرد و این سفر خیلی بعد از توافق سال ۱۹۹۴ با کره شمالی صورت گرفته بود.

  واشنگتن‌پست همچنین ادامه داد، شرمن موافق است که «باب گالوچی در خصوص چهارچوب توافق شده با کره شمالی مذاکره کرده است».

  طبق این گزارش، گالوچی، شرمن و دیگر مقامات اسبق آمریکا می‌گویند که آنها اطلاعاتی را دنبال می‌کردند مبنی بر اینکه کره شمالی به صورت مخفیانه از پاکستان به فناوری و تجهیزات سانتریفیوژ گاز دست پیدا کرده است و احتمالاً از آنها در تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم مورد استفاده قرار گیرد.

  این طرح برای استفاده از این اطلاعات به عنوان اهرمی در مذاکرات آینده بود اما در عوض، دولت بوش این اطاعات را بعنوان سندی مبنی بر تقلب کره شمالی در توافق هسته‌ای ۱۹۹۴ تلقی کرد.

  واشنگتن پست سپس نوشت که فرانکس به طور خاص شرمن را «معمار توافق هسته‌ای کره شمالی» خوانده است اما توافق هسته‌ای با کره شمالی در سال ۱۹۹۴ بوده است و این در حالی است که شرمن تلاش کرد در سال ۲۰۰۰ درباره توافق در خصوص برنامه موشکی کره شمالی مذاکره کند.

  این روزنامه آمریکایی سپس نوشت که فرانکس یک رصد ساده و نادرست صورت داده است و از این استدلال تلاش داشته توافق هسته‌ای ایران را با این فرضیه تضعیف کند که همان مذاکره‌کننده‌ای که توافق نافرجام هسته‌ای کره شمالی را به دست آورد، مذاکره‌کننده اصلی مذاکرات هسته‌ای ایران بوده است اما این اشتباه است.

  واشنگتن‌پست در پایان ضمن اینکه این استدلال فرانکس را کاملاً غلط دانست، نوشت که از تجربیات خود در قبال کره شمالی آموخته است و نکاتی را نیز از توافقات کنترل تسلیحات یاد گرفته است و بنابراین یک ارتباطی با کره شمالی وجود دارد اما بسته به نگرش شما، در حقیقت نقطه نظر و استدلال فرانکس زیر سؤال می‌رود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.