• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » آمریکا بخش اعظم خاورمیانه را بی ثبات کرده/ تغییر حکومت سوریه قُمار است
  کد خبر : 2029510

  آمریکا بخش اعظم خاورمیانه را بی ثبات کرده/ تغییر حکومت سوریه قُمار است

  آمریکا بخش اعظم خاورمیانه را بی ثبات کرده/ تغییر حکومت سوریه قُمار استReviewed by on Apr 23Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ادامه تحلیل‌ها در خصوص مواضع دولت دونالد ترامپ در خصوص سوریه به دنبال حمله موشکی آمریکا به پایگاه الشعیرات، استاد حقوق بین‌الملل در دانشگاه ایالتی اوهایو…

  آمریکا بخش اعظم خاورمیانه را بی ثبات کرده/ تغییر حکومت سوریه قُمار استReviewed by on Apr 23Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ادامه تحلیل‌ها در خصوص مواضع دولت دونالد ترامپ در خصوص سوریه به دنبال حمله موشکی آمریکا به پایگاه الشعیرات، استاد حقوق بین‌الملل در دانشگاه ایالتی اوهایو نوشته است: «تغییر رژیم سوریه، موفق نمی‌شود».

  در یادداشت «جان کوایگلی» ابتدا به اظهارات وزیر خارجه آمریکا پس از حمله موشکی آمریکا درباره احتمال توسل به اقدام نظامی برای تغییر رژیم اشاره شده است.

  رکس تیلرسون در مصاحبه با شبکه ای بی سی نیوز گفته بود: «شما هر زمانی که به سمت یک تغییر خشونت آمیز در رده بالا(ی نظام و حکومت یک کشور) بروید، شرایط برای ایجاد زمینه‌ها به منظور ثبات بلندمدت‌تر، بسیار سخت می‌شود».

  استاد دانشگاه در آمریکا ضمن موافقت با این بخش از اظهارات وزیر خارجه کشورش می‌نویسد: «تیلرسون سرنگونی معمر قذافی لیبی در سال ۲۰۱۱ را به عنوان مثالی و گواه این موضوع نام برد و او می‌توانست که به عراق به عنوان کشوری دیگر که در آن تغییر رژیم پس از سرنگونی صدام حسین به مسیری اشتباه رفت، اشاره کند».

  او ادامه داد: «رئیس‌جمهور جورج دبلیو بوش حکومت صدام را در سال ۲۰۰۳ برچید و هنوز هم نیروهای نظامی آمریکایی در عراق امروزی حضور دارند و البته داعش، کشور را تکه تکه کرده است».

  این کارشناس آمریکایی هشدار داد: «اکنون سوال این است که آیا تغییر رژیم در سوریه می‌تواند به پیامد خوبی بیانجامد. متاسفانه آقای تیلرسون درباره موضوعات مربوط به آینده (بشار) اسد، حرف‌های منسجم و یکپارچه‌ای نزده است در برخی اوقات چیزهایی گفته که نشان داده تدابیری برای برچیدن اسد در حال انجام است و در دیگر اوقات حرف‌های معکوسی زده است».

   «جان کوایگلی» افزود: «رئیس‌جمهور دونالد ترامپ هم اسد را "حیوان" خوانده که این مفهوم و لفظ را معمولا شما برای کسی به کار می‌برید که می‌خواهید به سراغ او بروید».

  در ادامه این مطلب آمده است: « استدلال اینکه "اسد باید کنار برود"، آن است که با توجه به مخالفت بسیاری که با اسد و تداوم حکومتش در سوریه وجود دارد، ثبات فقط وقتی که او کنار برود در سوریه  ممکن است محقق شود. این موضوع مورد استدلال جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا هم بود».

  نویسنده معتقد است: «هر چند که قطعا اسد در لیست افراد برای قدیس شدن نیست اما مشکل خط فکری کری در حمایت از برچیدن اسد آن است که در سوریه هیچ گروه از نظر تفکری دموکراتیک، عاشق آمریکا و متنفر از ایران وجود ندارد که منتظر گرفتن قدرت در سوریه پس از کنار رفتن اسد باشد».

  او در ادامه تصریح کرد: «به نظر می‌رسد که استقرار یک حکومت در بخش کُردی شمال سوریه که شامل عناصری از اپوزیسیون سُنی باشد،  تمایل ترامپ و تیلرسون می‌باشد اما اینطور به نظر می‌رسد که کُردها اغلب علاقه مند به این هستند که خودشان را کاملا از هرگونه دولت مرکزی در سوریه جدا کنند و اپوزیسیون سُنی هم در اتحاد و ائتلاف تاکتیکی با گروه‌های وابسته به القاعده است تا جنگ ضد اسد را انجام دهد».

  کارشناس آمریکایی همچنین می‌نویسد: «علی رغم بدبختی ناشی از جنگ که سوریه را احاطه کرده است، در برخی قسمت‌های این کشور، میزانی از وضعیت عادی وجود دارد. اساس حکومت سوریه اقلیت شیعه بوده اما بخشهای مهم از اکثریت سُنی کشور را هم در خود داشته است و طی نیم قرن اخیر همین سوریه را سرپا  و یکپارچه نگهداشته است».

  استاد دانشگاه ایالتی اوهایو هشدار می‌دهد: «اگر حکومت کنونی سوریه نابود شود، در آن صورت، هرگونه ظاهری و تظاهری از ثبات موجود در آن هم ناپدی خواهد شد. تغییر رژیم، هرج و مرج را به همه گوشه کنارهای کشور سرایت خواهد داد».

  او در ادامه اذعان می‌کند: «حکومت سوریه، قویترین نیروی حاضر در جنگ با داعش در این کشور است و البته از تهدید داعش، بیشترین چیزها را برای باختن دارد».

  این کارشناس آمریکایی ادامه داد: «تیلرسون وقتی که گفت این مردم سوریه هستند که باید درباره نوع حکومتشان تصمیم بگیرند، دقیقا به هدف زده بود. امیدوارم که دولت ترامپ وقتی درباره سیاستش در سوریه تصمیم گرفت، به سوری‌ها این حق انتخاب را بدهد».

  وی یادداشتش را اینگونه پایان داد: «ما از قبل بخش اعظم خاورمیانه را بی ثبات کرده‌ایم و ما زمینه مساعد برای رشد تروریست‌ها را در عراق و لیبی ایجاد کرده‌ایم. ما نباید دنبال یک قمار و شرط بندی دیگر شویم».

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.