• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » نسخه برجام رونق اقتصادی آورد، اما برای حریف!
  کد خبر : 2029485

  نسخه برجام رونق اقتصادی آورد، اما برای حریف!

  نسخه برجام رونق اقتصادی آورد، اما برای حریف!Reviewed by Iranvij-2 on Apr 23Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "سپاس"، یکی از برنامه های اصلی و راهبردی دولت یازدهم در دوران انتخابات ریاست جمهوری اصلاح اقتصاد در ساختار و اجرا بود. این مهم به حدی جدی…

  نسخه برجام رونق اقتصادی آورد، اما برای حریف!Reviewed by Iranvij-2 on Apr 23Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "سپاس"، یکی از برنامه های اصلی و راهبردی دولت یازدهم در دوران انتخابات ریاست جمهوری اصلاح اقتصاد در ساختار و اجرا بود. این مهم به حدی جدی دنبال می شد که روحانی در تمام ایستگاه های تبلیغاتی با اطمینان خاطر خاصی از آن صحبت می کرد و برای نشان دادن اهمیت موضوع و توجه دولتش به آن، برنامه های ۱۰۰ روزه و کوتاه مدت و بلند مدت خویش را که متضمن حل قطعی مشکلات و معضلات اقتصادی، اعم از رکود و تولید و اشتغال بود، به مردم ارایه می داد.

  جمله معروف روحانی قبل از انتخابات ۹۲ که با شور و حرارت خاص می گفت: "آنچنان رونق اقتصادی ایجاد بکنم که مردم اصلاً به یارانه نیاز نداشته باشند". دلیل همین ادعاست. در اهمیت این موضوع گاهاً نیز مشاهده می کردیم که کلید بزرگ و خوش رنگی هم در دست داشت که بیانگر در اختیار داشتن راه حل مشکلات و تدبیر ایشان، برای حل اساسی آنها بود.

  ماجرای کلید قدیمی و قفل های باز نشده

  به صحنه آمدن کلید در عرصه کارزار انتخاباتی، هرچند که برای اولین بار به افکار عمومی عرضه گردید اما وجود کلید در عرصه سیاسی ایران یک جای دیگر هم سابقه داشته است و آن جایی نبود جز ماجرای مک فارلین و کیک سفارشی و کلید نقش بسته برآن. هدایایی که تنها بدست رئیس جمهور و دبیرشورای امنیت ملی وقت رسید.

  در هرصورت نمایش کلید در عرصه حل مشکلات و معضلات اقتصادی کشور طی چهار سال اخیر که وعده اش را داده بودند، موثر واقع نگردید شاید مطابق فرهنگ ایرانی ها که جواب هدیه را پرپیمانه تر می دهند این عمل هم مخاطب دیگری داشته که پیام آن به صحنه  سیاست خارجی ارسال گردد و ما آن زمان انطباق درستی نداشته ایم.

  به هرحال آنچه روحانی در حوزه اقتصادی چهارسال پیش وعده داده بود در ۱۰۰ روز که هیچ، طی چهارسال هم بهبود نبخشید و نه تنها درمان نشد بلکه در برخی موارد مثل رکود و بیکاری، بنا به اظهار خود دولتی ها بدتر هم شد.

  بایکوت متخصصان انقلابی

  یکی از شعارهای چهارسال پیش روحانی استفاده از نیروهای متخصص و جوان برای حل مشکلات اقتصادی کشور بود اما وقتی کابینه دولت مستقر شد همه دیدند که این موضوع رعایت نشده بلکه افراد سالخورده ای که ضعف جسمی و خواب آلودگی رمق کاری آنها را بریده در مصادر امور(بخصوص در محور مراکز اقتصادی دولت) قرار گرفته اند و فراتر از این، نه تنها از نیروهای جوان و آینده دار استفاده نشد بلکه به بهانه تندروی، جوانان متعهد و متخصص و انقلابی را در حوزه های مختلف خصوصاً فعالان اقتصادی، بایکوت کردند که رهبر معظم انقلاب نسبت به ادامه این رویه هشدار دادند.

  بسیاری از مراکز اصلی تولید و اشتغال (کارخانه های بزرگ و قدیمی) تعطیل و یا به شدت کاهش تولید دادند. برخی مراکز علمی و تحقیقات اقتصادی دانش بنیان کشور به ورطه رکود و یا تعطیلی کشیده شدند در مقابل برخی برندهای خارجی با ایجاد جای پا و محصولات مونتاژ در بازار ایران و حمایت دولت و تبلیغات وسیع رسانه ملی، عرصه را بر محصولات تولید داخل تنگ نمود.

  این درحالی بود که برنامه پنجم توسعه و سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری روی میز دولت یازدهم بود اما گویا گزینه روی میز دولت با این سیاست ها متفاوت بود تا جایی که معظم له چندین بار مجبور شدند نسبت به عدم اهتمام مجموعه و ساختاردولت به اقتصاد مقاومتی تذکر بدهند. آخرالامر هم با نطق اخیر رئیس دولت  مبنی بر اینکه ما بدون شک پیروز اقتصاد مقاومتی هستیم،  نتیجه و کارنامه تهی دولت در عمل به اقتصاد مقاومتی نادیده گرفته شد.

   

  فهرست مجرمان نجومی هم محرمانه ماند

  در حوزه مالی هم که همسایگی نزدیکی با حوزه اقتصاد دارد، از بطن شعار و تدبیر اقتصادی دولت یازدهم، نجومی بگیر ها و اختلاس های نزدیک به ساختار دولت سربرآوردند که هرکدام از آنها می توانست در رفع یک مشکل کارساز باشد ولی در عوض حیثیت عمومی را جریحه دار کرد. در ذکر این بی تدبیری همین بس که اشخاص شاخص و ارشد دولت، دزد و چپاولگر را ذخیره نظام معرفی و با داشتن همین طرز تلقی، هیچگاه فهرست این افراد مجرم به مرجع قضایی ارسال نگردید.

  در مقابل با وجود اینکه جوانان بسیاری در صف انتظار چندین ساله دریافت وام ازدواج بودند بانک ها در دولت یازدهم وام خرید خودرو اعطاء کردند تا بجای شکل گیری و رونق چرخ اقتصاد خانواده و مردم، سردرگمی در اولویت گذاری برنامه های اقتصادی دولت، بیشتر نمایان گردد و البته بسیاری از نابسامانی های اقتصادی دیگر که مجال ذکر آن نیست اما امروز به اذعان بسیاری از صاحب نظران اقتصادی بی طرف و آگاه، دولت یازدهم در حوزه اقتصادی هیچ دستاوردی نداشته است.

  شاید عمده دلیل بی فروغی دولت در این باره، گره زدن مشکلات به حل موضوع هسته ای بود خطای راهبردی که انتظارات و توقعات ملی را از دولت یازدهم افزایش داد و در مقابل بازی برد- برد هم نصیب نگردید.

  یادداشت: علی رستمی پور

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.