• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » پیروزی در مضایا و زبدانی سوریه؛ از اشغال تا اخراج تروریست‌ها
  کد خبر : 2028371

  پیروزی در مضایا و زبدانی سوریه؛ از اشغال تا اخراج تروریست‌ها

  پیروزی در مضایا و زبدانی سوریه؛ از اشغال تا اخراج تروریست‌هاReviewed by on Apr 20Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پس از مذاکره دولت سوریه با تروریستها بر سر شهرکهای «فوعه، کفریا مقابل مضایا و زبدانی» همه نگاهها به این رخداد مهم جلب شد؛ تلاش برخی از گروههای تروریستی…

  پیروزی در مضایا و زبدانی سوریه؛ از اشغال تا اخراج تروریست‌هاReviewed by on Apr 20Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پس از مذاکره دولت سوریه با تروریستها بر سر شهرکهای «فوعه، کفریا مقابل مضایا و زبدانی» همه نگاهها به این رخداد مهم جلب شد؛ تلاش برخی از گروههای تروریستی برای شکست اجرای این توافق، از میزان اهمیت این منطقه برای آنان حکایت داشت؛ خاصه اینکه تروریستها میدانستند، مرحله بعدی برای آنها دشوارتر خواهد بود.

  انتقال تروریستها از مضایا و زبدانی به ادلب در واقع بر آتش اختلاف میان آنان بیشتر دمید و کار به آنجا رسید که تروریستهای مجهول الهویه اعلام کردند که برای شکست این توافق، اتوبوسهایی را منفجر خواهند کرد که ساکنان فوعه  کفریا را به حلب منتقل میکردند.

  این تهدید با انفجار در منطقه راشدین واقع در غرب حلب، جامه عمل پوشید ولی خویشتنداری دولت سوریه در قبال این رفتار تروریستها مانع از شکست توافق شد.

  اما سؤال اینجاست، که این منطقه چه اهمیتی دارد؟

  این منطقه در شمال غرب دمشق و در رأس مناطق گردشگری قرار دارد  و منبع تأمین آب پایتخت سوریه است. منطقه مذکور روزنه ای برای وارد کردن سلاح و تروریست از لبنان به مناطق قلمون و سایر مناطق بود؛ زیرا  فقط ۱۱ کیلومتر با لبنان فاصله دارد و این فاصله در سرغایا به ۱ کیلومتر میرسد.

  در این منطقه، ارتفاعات زیادی وجود دارد که تأمین امنیت مرزهای لبنان از این منطقه صورت میگیرد و علاوه بر تأمین امنیت ریف غربی دمشق، معابر امدارسانی به تروریستها در لبنان قطع میشود. ورود ارتش سوریه به این منطقه، سبب خواهد شد که نیروهای سوری بتوانند عملیاتهای موفقی در مناطق حضور تروریستها در ریف دمشق داشته باشند.

  اما تروریستها از فوریه ۲۰۱۲ ورود به این منطقه را آغاز کردند و تروریستهای خارجی نیز به بهانه حمایت از عناصر تروریستی موسوم به ارتش آزاد از مرزهای لبنان وارد این منطقه شدند.

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه اطلاع رسانی «الاعلام الحربی»، تروریستها پس از تشکیل شورای نظامی، و دریافت کمک از کشورهای حامی تروریسم، قصد داشتند جنگ در این منطقه را به سود خود به پایان رسانند و بر دمشق تأثیر گذاشته و حتی معادلات را در داخل لبنان تغییر دهند.

  پس از اینکه ارتش سوریه مشاهده کرد که تروریستها دهها توافق و آتش بس را در این منطقه نقض کردند، برای متوقف کردن آنان، عملیات خود را آغاز کرد تا اینکه به معادله فوعه و کفریا در مقابل زبدانی و مضایا رسید.

  بر اساس توافق نخست، ۸ هزار نفر از فوعه و کفریا و در مقابل ۳ هزار و ۸۰۰ نفر از تروریستها و خانواده هایشان از زبدانی و مضایا خارج میشدند. ۲۳۵۰ نفر از تروریستها در مرحله نخست در مقابل ۵ هزار نفر از ساکنان فوعه و کفریا خارج شدند که تروریستها با یک انفجار، ۱۰۰ نفر از ساکنان این دو شهرک را به شهادت رساندند.

  چهارشنبه (۱۹ آوریل) نیز بار دیگر این توافق مطرح شد و ۳ هزار نفر از اهالی فوعه و کفریا و ۵۰۰ نفر از زبدانی، سرغایا و الجبل الشرقی خارج شدند که این مسئله در راستای اجرای مرحله دوم این توافق بود. تروریستها پس از خروج از این مناطق، مقرها خود را به آتش کشیدند.

  با خروج تروریستهایی که بیشتر آنان خارجی بودند، مهمترین رازهای تبلیغات رسانه ای جعلی آنان از جمله تبلیغات «گرسنه نگه داشتن مردم مضایا» برملا شد. در واقع پس از خروج تروریستها، افراد غیر نظامی ساکن مضایا فریاد برمی آورند که تروریستها کمکهای بشردوستانه را در دهها انبار پنهان میکرده و آن را به قیمت گزافی به شهروندان میفروختند. صرف نظر از تصاویر جعلی که ساکنان مضایا تأکید داشتند که اصلا آن را در این منطقه مشاهده نکردند.

  موضوع پایانی نیز دروغ محاصره هزاران غیر نظامی از جمله زنان و کودکان در زبدانی و بمباران و کشتار روزانه آنان بود که با خروج تروریستها برملا شد؛ زیرا فقط ۱۵۶ تروریست عضو «احرار الشام و هیئه تحریر الشام» از این منطقه خارج شدند و همراه آنان هیچ کودکی یا زنی حضور نداشت.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)



  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.