• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » احتمال استفاده مجدد از «مادر بمب‌ها»/ طالبان هنوز دستور حملات بهاری را نگرفته‌اند
  کد خبر : 2027624

  احتمال استفاده مجدد از «مادر بمب‌ها»/ طالبان هنوز دستور حملات بهاری را نگرفته‌اند

  احتمال استفاده مجدد از «مادر بمب‌ها»/ طالبان هنوز دستور حملات بهاری را نگرفته‌اندReviewed by on Apr 19Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، بیش از دو و نیم سال از عمر دولت وحدت ملی می‌گذرد، دولتی که با بحرانی شدن انتخابات، آغاز بحرانی داشت و پس از آن اتفاقاتی زیادی…

  احتمال استفاده مجدد از «مادر بمب‌ها»/ طالبان هنوز دستور حملات بهاری را نگرفته‌اندReviewed by on Apr 19Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، بیش از دو و نیم سال از عمر دولت وحدت ملی می‌گذرد، دولتی که با بحرانی شدن انتخابات، آغاز بحرانی داشت و پس از آن اتفاقاتی زیادی را تجربه و مدیریت کرده است.

  در جریان این سال‌ها، مشکلات امنیتی، اقتصادی و بازنگری در روابط کابل با کشورهای مختلف تنها چند مورد از مشکلات دولت وحدت ملی بوده، در طرف دیگر حضور و ظهور گروه‌های تروریستی، تشدید تنش‌ها با اسلام‌آباد، مهاجرت سیل‌آسای افغانستانی‌ها به اروپا و اخراج مهاجرین از پاکستان، برگزار نشدن انتخابات‌ها و ده‌ها مورد دیگر انتقادهای زیادی را نسبت به این دولت به دنبال داشته است.

  در این اواخر، واشنگتن بزرگترین بمب خود که به نام «مادر بمب‌ها» لقب گرفته را در ننگرهار پرتاب کرد، که این اقدام به زعم برخی سیاسیون افغانستان یک آزمایش خطرناک تسلیحاتی ارتش آمریکا محسوب می‌شود.

  خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، برای بررسی کارکردها، مواضع دولت در برابر حمله آمریکا و واکنش‌ها در برابر آن، وضعیت نیروهای دولتی، سیاست کابل، استراتژی آمریکا، حضور عبدالله در انتخابات ۲۰۱۹ و چرایی عدم برگزاری لویه جرگه با «مجیب‌الرحمن رحیمی» سخنگوی عبدالله عبدالله به گفت‌وگو نشسته است.

  مجیب‌الرحمن رحیمی در این گفت‌وگو با اشاره پرتاب بزرگترین بمب ارتش آمریکا در ننگرهار گفت: داعش اکثر عملیات‌های عمده خود را از این مکان سازمان‌دهی می‌کرده که حمله به بیمارستان ۴۰۰ تخت‌خوابی، جنبش روشنایی و مساجد کابل و برخی مناطق ننگرهار نمونه‌های آن است.

  وی تصمیم در مورد چگونگی استفاده از تسلیحات را در حیطه نیروهای مسلح دانست و در مورد اینکه آیا احتمال مجدد استفاده از مادر همه‌ بمب‌ها در افغانستان وجود دارد، گفت: بر اساس نظر نظامیان، احتمال استفاده از هر نوع سلاحی که قوانین بین‌المللی استفاده آن را ممنوع نکرده باشد، وجود داشته و زمان و چگونگی استفاده از این تسلیحات نیز با تصمیم آنها انجام می‌شود.

  رحیمی دلیل برکناری «داوود اساس» مشاور عبدالله را اظهارات غیر مسئولانه وی خواند و گفت: موضع و سیاست دولت وحدت ملی در قبال کشورهای خارجی، امنیت ملی و مبارزه با تروریسم مشخص بوده و هیچ اختلاف نظری در این موارد وجود ندارد.

  سخنگوی رئیس اجراییه دولت وحدت ملی در خصوص دستاوردهای دولت به بهبود روابط کابل با کشورهای کمک‌کننده و کشورهای منطقه اشاره کرد و بهتر شدن اوضاع امنیتی، اقتصادی و اصلاحات را از جمله دستاوردهای داخلی برشمرد.

  وی در مورد آمادگی نیروهای دولتی برای نابودی طالبان و استراتژی مشخص دولت برای این کار، گفت: در زمستان، نیروهای دولتی ما به تجدید قوا پرداخته و همه کارهای لازم نیز صورت گرفته و عملیات‌های هدفمند و غافلگیرانه‌ برای ضربه زدن به طالبان در مناطق مختلف راه‌اندازی شده که تاکنون ادامه دارد،‌ اما بنظر می‌رسد با توجه به اینکه سیاست ترامپ در مورد افغانستان مشخص نیست،‌ پاکستان اجازه آغاز حملات بهاری را به طالبان نداده است.

  مجیب‌الرحمن رحیمی توضیح داد: ما همواره تأکید کردیم که استفاده از تروریسم به عنوان ابزار فشار در منطقه به سود هیچ کشوری نبوده و تروریست‌ها به عنوان جریان‌های افراط‌گرا که مرز و حاکمیت ملی را به رسمیت نمی‌شناسند، تهدیدی بر تمام کشورهای منطقه است.

  وی افزود: این صدای ما را کسی در پاکستان نشنیده و دولت‌مردان پاکستانی معتقد بودند که با خروج سربازان خارجی، نیروهای دولتی از هم پاشیده و همانند دوران پس از خروج سربازان شوروی یکبار دیگر به اهداف خود می‌رسند.

  سخنگوی عبدالله عبدالله در ادامه سخنان خود اخراج مهاجران از کشورهای دیگر را برای دولت کابل مشکل‌زا خواند و از دولت ها خواست که بازگشت مهاجران به صورت تدریجی باشد.

  رحیمی در مورد احتمال نامزدی عبدالله در انتخابات ۲۰۱۹ پاسخ روشنی ارائه نکرد، اما در مورد برگزاری لویه جرگه آن را معطوف به برگزاری انتخابات‌های پارلمانی و شورای شهرستان دانست.

  وی از جانب دولت کابل اظهارات حامد کرزی مبنی بر اینکه دولت وحدت ملی خائن است را غیرمسئولانه خواند و اظهار داشت: اظهارات غیرمسئولانه کرزی با مخالفت گسترده مردم روبه‌رو شده است.

  سخنگوی عبدالله عبدالله در پایان سخنان خود سیاست دولت ترامپ برای افغانستان را مشخص شده خواند و گفت: آمریکا در کنار همکاری با دولت و مبارزه با تروریسم، در بخش‌های دموکراسی، حمایت از نیروهای دولتی و حقوق بشر اعلام همکاری کرده و در بخش اصلاحات و اجرای توافقنامه سیاسی تشکیل دولت وحدت ملی تأکید کرده است.

  *** مشروح این گفت‌وگو به شرح ذیل است ***

  فارس: همانطور که می‌دانید آمریکا هفته قبل بزرگترین بمب غیر اتمی خود را در افغانستان آزمایش کرد. چرایی لزوم این کار از نظر دولت وحدت ملی چه بوده است؟ و آیا از تلفات دقیق این اقدام آمریکا و آثار زیان‌بار آن اطلاعی در دسترس دارید؟

  رحیمی: افغانستان در جریان سال‌های متمادی قربانی تروریسم و گروه‌های تروریستی بوده که نه‌تنها افغانستان، بلکه تمام کشورهای  منطقه از ناحیه آن آسیب‌ دیده و مانع توسعه، رشد منطقه، گسترش همکاری‌های منطقه‌ای، همچنین تحقق آرمان‌های همگرایی سیاسی و اقتصادی در منطقه شده است.

  افغانستان در این مدت آسیب‌های مبارزه با تروریسم را به تنهایی متحمل شد و دوره مقاومت بهترین نمونه مبارزه با تروریسم از جانب مردمان افغان بود.

  در شرایط و مقاطع مختلف از سوی نظامیان کشور از تسلیحات که مناسب بوده استفاده شده،  اخیراً افراط‌گرایانی به نام داعش در برخی مناطق ولایت‌های افغانستان بویژه ننگرهار حضور یافته و آنجا را محل عملیات خود کرده و سبب متواری شدن و تجاوز بر حریم و ناموس مردم شدند.

  داعش تعداد زیادی از شهروندان ما را به صورت صحرایی دادگاهی و حتی برخی اتباع ما را روی بمب نشانده و منفجر کردند. از مکانی که آمریکا آن را با مادر بمب‌ها هدف قرار داده، داعش اکثر عملیات‌های عمده خود را از آنجا سازمان‌دهی می‌کردند که حمله به بیمارستان ۴۰۰ تخت‌خوابی، جنبش روشنایی و مساجد کابل و برخی مناطق ننگرهار نمونه‌های آن است.

  گزارش‌های اطلاعاتی ما نشان می‌دهد که داعش در این منطقه مواضع مستحکمی ایجاد کرده و از تونل‌های بزرگی برای جابجایی استفاده می‌کردند به همین دلیل از مادر بمب‌ها برای فروپاشی این سنگر داعشی‌ها استفاده شد، ضمن اینکه پیش از این نیز عملیات‌های هوایی و زمینی نیز در این مرکز از سوی نیروهای دولتی صورت گرفته بود.

  به این ترتیب، بر اساس نظر نیروهای دولتی ما از مادر همه‌ بمب‌ها در ننگرهار و نابودی طولانی‌ترین تونل‌ها و همچنین ایجاد رعب و وحشت و ایجاد جنگ روانی بر علیه داعش استفاده شده است.

  فارس: آیا عملیات‌های نیروهای دولتی افغانستان در این منطقه کارآمد نبوده که از بزرگترین بمب غیراتمی آمریکا استفاده شد؟

  رحیمی: تمام عملیات‌های ما که به صورت گسترده برای پاکسازی مناطق از وجود افراطی‌گرایان راه‌اندازی شده بود، موفق بوده، اما  براساس وضعیت جنگی نظامیان تصمیم می‌گیرند که از چه نوع سلاحی باید استفاده شود.

  فارس: آیا دولت افغانستان آمار دقیقی از افراد وابسته به داعش در دست دارد؟ و همچنین آیا احتمال استفاده مجدد از این بمب توسط نظامیان آمریکایی در کشور وجود دارد؟

  رحیمی: تصمیم چگونگی کاربرد تسلیحات در جنگ را نظامیان اتخاذ می‌کنند، دولت وحدت ملی تلاش کرده که تعریف مشخصی از  دوست و دشمن داشته باشد، به این ترتیب طالبان، داعش و تمام گروه‌های که علیه دولت و ملت سلاح برداشته، دشمنان ما هستند.

  بر اساس نظر نظامیان، احتمال استفاده از هر نوع سلاحی که قوانین بین‌المللی استفاده آن را ممنوع نکرده باشد، وجود داشته و زمان و چگونگی استفاده از این تسلیحات نیز به دست همین نظامیان است.

  عزم و اراده دولت وحدت ملی برای نابودی داعش جدی و قاطع است، زیرا افراد این گروه به مراتب وحشی‌تر از طالبان بوده و مرتکب جنایات فجیعی در کشور شدند.

  فارس: و آماری از افراد وابسته به داعش دارید؟

  رحیمی: آمار دقیقی وجود ندارد، اما داعش در حال سربازگیری بوده و تاکنون توانسته در ولایت‌های ننگرهار و زابل و همچنین برخی  ولایت‌های شمالی حضور یابند. افراد این گروه بسیار زیاد هم نیست که در فرصت‌های مختلف به صورت منظم از سوی نیروهای دولتی سرکوب هم شدند.

  فارس: با توجه به اینکه جناب آقای عبدالله مشاور خود را به دلیل اظهار نظر در مورد حمله آمریکا برکنار کرده، دلیل این کار از سوی ایشان چه بوده است.

  رحیمی: موضع و سیاست دولت وحدت ملی در قبال کشورهای خارجی، امنیت ملی و مبارزه با تروریسم مشخص بوده و هیچ اختلاف  نظری در این موارد وجود ندارد.

  ما یکی از مسئولان شورای عالی صلح را هم به دلیل اظهارات غیرمسئولانه‌ برکنار کرده و هر کسی که برخلاف سیاست‌های مشخص شده اظهار نظر کند، برکنار می‌شود.

  فارس: دستاوردهای حکومت وحدت ملی در  سال‌های گذشته را بیان و بفرمایید آینده این دولت با توجه به اجرایی نشدن اکثر مواد توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  رحیمی: برشمردن تمام دستاوردهای دولت وحدت ملی از حوصله این گفت‌وگو خارج بوده، اما دولت وحدت ملی در جریان ۲.۵ سال گذشته ۳۳ مرحله حساس و خطرناک را به صورت موفق مدیریت و پشت سر گذاشته است.

  نخست، گذار امنیتی را به خوبی مدیریت کرده و نیروهای دولتی را به حدی رساندند که دفاع مستقلانه را به صورت عملی تجربه کنند.

  در دولت پیشین پیام‌های گمراه کننده‌ای از سوی رئیس جمهور به نیروهای دولتی صادر می‌شد و به این ترتیب هیچ کسی نمی‌دانست که چه کسی دوست و چه کسی دشمن افغانستان هستند، ضمن اینکه روابط کابل با همکاران بین‌المللی پرتنش و نامطلوب بود.

  دوم، دولت وحدت ملی زمانی به قدرت رسید که نظامیان خارجی کشور را ترک کرده و قراردادی‌ها کاهش و خزانه دولت خالی بود، به این ترتیب اقتصاد افغانستان یک اقتصاد ساختگی بود، دولت وحدت ملی برای مدیریت گذار از اقتصاد ساختگی به اقتصاد واقعی خود را آماده و آن را خوبی مدیریت کرد.

  سوم، یکی دیگر از مهم‌ترین مسائل، گذار سیاسی بود، انتخابات ریاست جمهوری دچار بحران شد و ما دولت وحدت ملی را شکل دادیم، اکثر مواد توافقنامه دولت وحدت ملی مانند ایجاد دولت وحدت ملی، تقسیم مساوی قدرت بین ۲ تیم، ایجاد نهادهای جدیدی مانند ریاست اجرائیه و شورای وزیران اجرا شده است.

  گام بعدی این توافقنامه که معطوف به اصلاحات بود، به کندی برداشته شده مانند اصلاحات انتخاباتی و برگزاری انتخابات‌های پارلمانی، شورای شهرستان‌ها و لویه جرگه قانون اساسی که همه معطوف به اصلاحات بوده که تلاشهای در این راستا انجام شده است.

  دولت وحدت ملی در بُعد سیاست خارجی نیز خیلی خوب عمل کرده، روابط ما با دوستان بین‌المللی پررنگ‌تر شده و در سطح منطقه نیز روابط کابل در بخش اقتصادی با امضای چندین پروژه بزرگ بهبود یافت.

  در بخش داخلی، روند دولتداری به صورت مطلوبی به پیش رفت و در بحث مبارزه با فساد افغانستان پیشرفت‌های خوبی داشته و در بخش ارائه خدمات و کارآمدی نیز گام‌های برداشته است.

  این دستاوردها به معنای برطرف کردن تمام مشکلات نیست، معضلات و چالش‌های زیادی وجود که اراده نابودی آن در دولت وحدت ملی وجود دارد.

  فارس: با توجه به اینکه گروه بحران بین‌المللی وضعیت دولت وحدت ملی را شکننده عنوان کرده، آینده این دولت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  رحیمی: گزارش بحران تأکید بر بهبود همکاری بین مقامات دولت وحدت ملی داشت که می‌تواند سبب بهبودی در امور داخلی و رفع  شکنندگی دولت شود که با آن موافق بودیم و در همین راستا نیز حرکت کردیم.

  در خصوص آینده دولت، سطح همکاری بین ریاست اجرائیه و ریاست جمهوری خوب بوده و طرفین به تعهدات خود عمل می‌کند و هیچ تهدید جدی فرا روی این دولت نیز قرار ندارد.

  فارس: با توجه به آغاز فصل جنگی آیا نظامیان افغانستان آمادگی مقابله با طالبان را دارند؟ و اینکه استراتژی مشخصی در مورد شکست طالبان از سوی دولت طرح شده است؟

  رحیمی: در زمستان، نیروهای دولتی ما به تجدید قوا پرداخته و همه کارهای لازم نیز صورت گرفته و عملیات‌های هدفمند و غافلگیرانه‌ای برای ضربه زدن به طالبان در مناطق مختلف راه‌اندازی شده که تاکنون ادامه دارد،‌ اما بنظر می رسد با توجه به اینکه سیاست ترامپ در مورد افغانستان مشخص نیست،‌ پاکستان اجازه آغاز حملات بهاری را نمی‌دهد.

  در سالجاری برنامه و استراتژی نیروهای ما اعلام شده و عملیات‌های «خالد» از چند روز به این طرف آغاز شده و نیروهای دولتی تلاش دارند که ابتکار جنگ و آغاز عملیات‌ها را به دست گرفته و به سمت سرکوبی دشمنان در مناطق مختلف رفته و منتظر آغاز عملیات دشمن نباشند.

  روز (دوشنبه) نیز گزارش مفصلی در مورد عملیات‌های برنامه‌ریزی شده و در حال اجرا ارائه شد که امیدوارکننده بوده و نشان دهنده این است که نیروهای دولتی آماده دفاع از کشور هستند.

  فارس: شما فرمودید که پاکستان به طالبان اجازه آغاز عملیات‌های بهاری و تابستانی را به طالبان نداده، آیا دولت کابل معتقد است که طالبان به صورت مستقیم دستورات اسلام‌آباد را اجرایی می‌کند؟

  رحیمی: ما در جایگاهی قرار نداریم که این قضیه را اثبات کنیم، ما و دوستان بین‌المللی افغانستان به این مسئله پی برده که طالبان در  خارج از کشور تجهیز و سازمان‌دهی شده و توسط اطلاعات و ارتش پاکستان حمایت می‌شوند، در غیر آن ادامه جنگ چریکی محال است.

  ما همواره تأکید کردیم که استفاده از تروریسم به عنوان ابزار فشار در منطقه به سود هیچ کشوری نبوده و تروریست‌ها به عنوان جریان‌های افراطی که مرز و حاکمیت ملی را به رسمیت نمی‌شناسند تهدیدی بر تمام کشورهای منطقه است.

  این صدای ما را کسی در پاکستان نشنیده و دولت‌مردان پاکستانی معتقد بودند که با خروج سربازان خارجی، نیروهای دولتی از هم پاشیده و همانند دوران پس از خروج سربازان شوروی یکبار دیگر به اهداف خود می‌رسند.

  اما اکنون وضعیت با پایداری نیروهای دفاعی و حمایت‌های خارجی طور دیگری شده و نشان می‌دهد که دیگر پاکستان به اهداف خود در افغانستان دست نخواهد یافت.

  فارس: دولت وحدت ملی در حوزه زیرساخت‌ها چه اقدامی انجام داده و چه برنامه‌های را در دست دارد تا با توجه به بیکاری و اوضاع بد اقتصادی روند مهاجرت از کشور متوقف شده و اقتصاد مردم بهبود یابد؟

  رحیمی: مهاجرت در کنار امنیت یکی از چالشی‌ترین رویدادها برای دولت وحدت ملی است، پاکستانی‌ها در سال گذشته برای اعمال  فشار بر دولت کابل، مهاجرین زیادی را اخراج کرد و برخی مهاجرین نیز از ایران بازگردانده و برخی مهاجرین نیز از اروپا اخراج شدند.

  دولت کابل از پاکستان و ایران ضمن سپاسگزاری از پذیرش تعداد زیادی از مهاجران، خواستار برگرداندن مهاجرین بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی و مراودات دوستانه ما به صورت تدریجی و بر اساس رضایت مهاجران هستیم، تا زمینه سکونت و ادغام مهاجرین برای ما فراهم و همچنین مهاجرین خاطره خوبی از کشورهای میزبان داشته باشند.

  وزارت امور مهاجرین و نهادهای فعال در این بخش به فعالیت‌های خود ادامه خواهند داد و دوستان بین‌المللی ما بویژه بخش امور مهاجرین سازمان ملل و سایر سازمان‌ها که تاکنون با ما همکاری کردند اکنون برای پیشگیری از حوادث و برخورد مهاجرین در کنار دولت کابل آمادگی دارند.

  اکنون جلسات دولتی با همکاران خارجی ما برای همکاری گسترده با مهاجران در حال برگزاری است، اما به هر صورت در صورت اخراج آنها به صورت به صورت یکجا و گروهی برای دولت کابل مشکل‌زا خواهد بود.

  فارس: آیا جناب عبدلله در انتخابات سال ۲۰۱۹ شرکت خواهد کرد؟

  رحیمی: پرسیدن این سؤال خیلی زود هنگام است، ضمن اینکه من در حدی نیستم که پاسخ روشنی ارائه کنم، دولت‌مردان با توجه به  شرایط تصمیم مقتضی در زمان مناسب اتخاذ می‌کنند، بهتر است جناب عبدالله در این مورد پاسخ دهد.

  فارس: آیا آقای عبدالله دیگر به دنبال برگزاری لویه جرگه قانون اساسی جهت تغییر نظام نیست؟

  رحیمی: ما طرفدار برگزاری لویه جرگه هستیم، اما لویه جرگه زمانی می‌تواند برگزار شود که گام‌هایی را برای تکمیل اعضای آن برداریم.

  ما علیه لویه جرگه سنتی اعلام مخالفت کردیم، زیرا همواره از آن استفاده ابزاری شده و اکنون باید انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها برگزار شود تا نصاب لویه جرگه‌ای که در قانون اساسی ذکر شده، تکمیل شود. ما پس از برگزاری این انتخابات‌ها به دنبال لویه جرگه خواهیم بود که در آن مسئله تعدیل قانون اساسی بحث خواهد شد.

  فارس: واکنش جناب عبدالله به سخنان رئیس جمهور سابق که دولت وحدت ملی را خائن نامیده چه بوده و به نظر شما چرا اقای کرزی چنین سخنانی را بر زبان جاری کرد؟

  رحیمی: دولت وحدت ملی با مقتضای زمان همواره تصمیم گرفته و تصمیم خواهد گرفت، سازمان‌ها و شخصیت‌های ملی حق دارند در  موارد مختلف اظهار نظر کنند و مردم نیز در حدی هستند که خوب و بد را درک کرده و به آنهایی که بدون در نظر داشت وضعیت جامعه غیر مسئولانه اظهار نظر می‌کنند پاسخ‌ مناسب بدهند.

  اکنون نیز مشخص شد که اظهارات غیرمسئولانه کرزی با مخالفت گسترده مردم روبه‌رو شده است.

  فارس: در مورد سیاست آمریکا و شخص ترامپ در مورد افغانستان تاکنون استراتژی مشخصی ارائه نشده است. به نظر شما آمریکا با توجه به سرمایه گذاری که در افغانستان انجام داده، چگونه باید دولت را برای برون رفت از اوضاع فعلی یاری رساند؟

  رحیمی: تماس‌هایی بین دولت جدید آمریکا و دولت کابل برقرار شده و سفیر آمریکا و فرمانده ناتو همواره در تماس بوده و سفرهایی به  واشنگتن نیز داشته و اخیراً میزبان مشاور امنیت ملی آمریکا نیز بودیم.

  پیام همکاری و حمایت از دولت افغانستان به عنوان یک شریک متعهد و مهم آمریکا در منطقه یک پیام روشن بوده و اعلام شده که به همکاری‌های خود با دولت و در بخش مبارزه با تروریسم ادامه خواهیم داد.

  آمریکا همچنین در بخش‌های دموکراسی، حمایت از نیروهای دولتی و حقوق بشر اعلام همکاری کرده و در بخش اصلاحات و اجرای توافقنامه سیاسی تشکیل دولت وحدت ملی تأکید کرده است.

  اما طبق سیاست سنتی که در آمریکا وجود دارد، ترامپ در حال بازنگری در سیاست‌های خارجی خود بوده، اما برای افغانستان پیام روشنی داشته است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.