• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اقتصادی , مطالب برگزیده سایت » بی توجهی دولت یازدهم آینده حیات ایران را به خطر انداخت
  کد خبر : 2027370

  بی توجهی دولت یازدهم آینده حیات ایران را به خطر انداخت

    علی رغم تلاش وزارت نیرو، هیئت دولت و سازمان برنامه و بودجه به اهمیت طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور که از آن می توان به عنوان بزرگترین طرح تاریخ آب ایران یاد کرد، توجهی نکرده و با عدم تخصیص بودجه این طرح، اهداف آن به طور کامل محقق نشد. به…

  ۸

   

  علی رغم تلاش وزارت نیرو، هیئت دولت و سازمان برنامه و بودجه به اهمیت طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور که از آن می توان به عنوان بزرگترین طرح تاریخ آب ایران یاد کرد، توجهی نکرده و با عدم تخصیص بودجه این طرح، اهداف آن به طور کامل محقق نشد.

  به گزارش ایران ویج، در حالی که بیش از ۵۰ درصد آب کشاورزی، بیش از ۶۰ درصد آب شرب و بیش از ۶۰ درصد آب صنعت از منابع زیرزمینی برداشت می شود، وضعیت سفره های زیرزمینی آب کشور بسیار بحرانی است.

  از مجموع ۶۰۹ دشت کشور، حدود ۳۰۰ دشت در وضعیت قرمز کاهش شدید سطح سفره های آب زیرزمینی قرار دارند، با این حال سالانه ۵ تا ۶ میلیارد مترمکعب بیش از ظرفیت موجود از منابع زیرزمینی، برداشت آب داریم.

  ادامه این وضعیت با توجه به سهمی که منابع آب زیرزمینی در تأمین نیاز شرب، صنعت و کشاورزی ایران دارد، منجر به خطر افتادن زندگی و معیشت مردم کشورمان خواهد شد. این مهم موجب شد تا با پیگیری‌ها و تلاش‌های وزارت نیرو در سال ۱۳۸۴ طرح تعادل بخشی آبهای زیرزمینی کشور تعریف شده و دارای ردیف اعتباری شود؛ ولی این اعتبار از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۳ بدون تناسب و انطباق با شرایط تورمی و نیز بسترسازی‌های انجام شده، از رشد لازم برخوردار نشد و حتی سیر نزولی به خود گرفت. در نتیجه شاهد توقف و توسعه بسیار کُند پروژه های تعریف شده در قالب این طرح در سال ۱۳۹۳ بودیم.

  روند نزولی تخصیص اعتبار به طرحهای تعادل‌بخشی پیامدهای ناشی از افت و کسری مخزن را تشدید کرد تا اینکه مطالعات وزارت نیرو در سال ۹۳ نشان داد که وضعیت منابع زیرزمینی آب به شدت بحرانی شده و نیاز است توجه به احیای منابع زیرزمینی آب در دستور کار فوری دولت قرار گیرد. با طرح این موضوع در جلسات هیئت دولت، وزارت نیرو موفق شد تا طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور را با بازنگری های جدید در پانزدهمین جلسه شورای عالی آب مطرح کرده و به تصویب برساند. هدف این طرح، کنترل کسری مخزن در برنامه ای ۲۰ ساله و کنترل کسری متوسط سالانه ۵.۴ میلیارد مترمکعب آبخوانهای کشور در دوره ۶ ساله ( سال آخر برنامه پنجم و ۵ ساله برنامه ششم) بود. بر اساس مصوبه شورای عالی آب مقرر شد حداکثر ۷۵ درصد آب تجدیدپذیر و آب برگشتی به دشت‌ها محاسبه و سهم آب کشاورزی، شرب و صنعت توسط وزارت نیرو تعیین شده و به ارگان‌های ذی‌ربط ارسال شود. بر این اساس مقرر شد سالیانه حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب از برداشت چاه‌های کشوری کاهش یافته و در نهایت طی دوره اجرای طرح کسری مخزن ۱۰ میلیارد مترمکعبی جبران شود.

  وزارت نیرو در سال گذشته سهم آب کشاورزی، شرب و صنعت را به تفکیک دشت ها و حوضه های آبریز کشور تعیین کرده و به تمامی دستگاههای ذیربط ارسال کرد. همچنین از سال ۹۴ اجرای طرح تعادل بخشی در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت و اقداماتی نیز در این خصوص انجام شد اما اقدامات انجام گرفته اغلب نیمی از اهداف و یا کمتر از آن را محقق کرد و عمده پروژه های تعادل بخشی در نقاط مختلف کشور از اهداف از پیش تعیین شده عقب مانده اند.

  وزارت نیرو با استفاده از منابع داخلی و همچنین ایجاد بدهی های جدید به بخش پیمانکاری، تلاش کرد تا پروژه های تعریف شده ذیل طرح احیای منابع زیرزمینی آب متوقف نشوند و این پروژه ها با کندی در اجرا مواجه نشوند؛ اما عدم تخصیص بودجه های مصوب در این بخش، موجب شد تا اهداف از پیش تعیین شده محقق نشده و پروژه ها در این بخش با کندی در اجرا مواجه شوند.

  به عبارتی علی رغم تلاش وزارت نیرو، هیئت دولت و سازمان برنامه و بودجه به اهمیت این طرح که از آن می توان به عنوان بزرگترین طرح تاریخ آب ایران یاد کرد، توجهی نکرده و بودجه این طرح، تخصیص نیافت.

  «حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو در سال ۹۴ نسبت به عدم اجرای این طرح هشدار داده بود. این عضو کابینه دولت دی ماه سال ۹۴ گفت: “اگر در احیای منابع زیرزمینی آب موفق شویم آینده تمدن ایران را نجات داده‌ایم وگرنه عمده دشت‌ها خشک شده و ادامه حیات در دشت‌ها دیگر وجود نخواهد داشت.”

  منبع: تسنیم
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.