• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , سیاسی » درگیری مذاهب در اصل نزاع بین قدرت‌های سیاسی است
  کد خبر : 2027304

  درگیری مذاهب در اصل نزاع بین قدرت‌های سیاسی است

  درگیری مذاهب در اصل نزاع بین قدرت‌های سیاسی استReviewed by Iranvij-2 on Apr 18Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، پرفسور محمدعلی بیوک کارا استاد دانشکده علوم اسلامی دانشگاه «شهر» استانبول طی سخنانی در کنفرانسی با عنوان «نقش مذاهب در بحران منطقه‌ای: خاورمیانه در بین شیعه‌گری و سلفیت» که…

  درگیری مذاهب در اصل نزاع بین قدرت‌های سیاسی استReviewed by Iranvij-2 on Apr 18Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، پرفسور محمدعلی بیوک کارا استاد دانشکده علوم اسلامی دانشگاه «شهر» استانبول طی سخنانی در کنفرانسی با عنوان «نقش مذاهب در بحران منطقه‌ای: خاورمیانه در بین شیعه‌گری و سلفیت» که در مرکز مطالعات ایرانی (ایرام) در آنکارا برگزار شد٬ اظهار داشت: درگیری مذاهب در اصل نزاع بین قدرت‌های سیاسی است و در این قبیل درگیری‌ها از مذاهب استفاده ابزاری می‌شود.

   

   

  وی افزود:‌ عنوان سخنرانى من بحث بر سر درگیری بین مذاهب است که من آن را مردود می‌دانم و عمدتاً آن را درگیری‌های سیاسی می‌پنداریم. در این درگیری‌ها یکی از مهمترین ابزار مورد استفاده، هویت مذهبی است، چون این هویت از قدرت بسیار بالایی برخوردار است و همانند هویت‌های ملی، قومی و خانوادگی هویت مهمی محسوب می‌شود، طبعاً نیروهای منطقه‌ای نیز از مذاهب موجود استفاده می‌کنند و ما با دیدن درگیری مذهبی بین آن‌ها فکر می‌کنیم که موضوع همان درگیری بین مذاهب است.
  بیوک کارا ابراز داشت: در قرون گذشته نیز این درگیری‌ها به صورت نزاع عباسی – فاطمی و یا بعداً عثمانی- صفوی دیده شده که همه آنها نه درگیری‌های مذهبی، بلکه در اصل نبرد قدرت‌ها براى اهداف سیاسی بوده است. در دوران معاصر نیز باید بر اساس همین طرز تلقی به این درگیری‌ها بنگریم و فراموش نکنیم که قدرت‌ها از مذاهب به عنوان سلاح خود استفاده می‌کنند.

  *۹۰درصد مسلمانان در خاورمیانه هستند/علویان ترکیه شیعه نیستند
  وی ادامه داد: اگر به جغرافیای خاورمیانه با تعریف موسع نگاه کنیم و به اوضاع و پراکندگی مذهبی در این منطقه بنگریم متوجه می‌شویم که از جمعیت ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفری مسلمانان ۹۰ درصد در این منطقه زندگی می‌کنند و تمامی آن‌ها به مذاهب مختلف منسوب هستند.
  استاد دانشکده علوم اسلامی دانشگاه «شهر» استانبول بیان داشت: می‌توان گفت که ۸۵ درصد این جمعیت عظیم و شاید ۹۰ درصد آنان اهل سنت هستند و در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد نیز از شیعیان تشکیل می‌شوند که ۹۰ درصد این افراد شیعه ۱۲ امامی هستند که ما در ترکیه به آنها جعفریه می‌گوییم، شیعیان در ایران، افغانستان، پاکستان، غرب سوریه، جنوب عراق و یمن حضور دارند. البته فراموش نکنیم که علویان ترکیه جزء شیعیان نیستند و اعتقادات و مراسم دینی آنان با شیعیان متفاوت است.

  وی افزود: وقتی نیز به جهان اهل سنت نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که بسیاری از آنان حنفی هستند و عمدتاً در کشورهای پاکستان و هند و ترکیه حضور دارند، شرق آفریقا، یمن، بنگلادش، مالزی، فیلیپین و اندونزی شافعی هستند و در این میان شمال و غرب آفریقا نیز از مذهب مالکی هستند. کشورهای مصر و فلسطین و اردن و لبنان و سوریه در اصل شافعی هستند. حنبلیان نیز در عربستان سعودی زندگی می کنند. مرکز شبه جزیره عربستان از نظر مذهبی عمدتا حنبلی و از نظر اعتقادی سلفی هستند. چهار کشور ایران، عراق، بحرین و آذربایجان دارای بیشتری جمعیت شیعه در جهان هستند.

  *شیعه یک مذهب با منشأ عربی که به مرور تبدیل به مذهبی با نمادهای فارس‌زبانان شده است
  بیوک کارا خاطرنشان کرد: عراق محل پیدایش تشیع است. شیعه یک مذهب با منشأ عربی است که به مرور تبدیل به مذهبی با نمادهای فارس‌زبانان شده است، آغاز مذهب شیعه، یک روند سیاسی بوده است و با عنوان شیعه علی در صدر اسلام آغاز شده است، به نظر می‌رسد که جنوب بغداد مهمترین مرکز شیعیان عراق است، عراق مدفن شش تن از امامان شیعه بوده و امام دوازدهم شیعیان نیز در عراق وارد غیبت کبری شده است. بنابراین عراق از نظر شیعیان بسیار مهم است.

  وی ادامه داد: باید بگویم که اهالی جنوب عراق عمدتاً در قرن ۱۹ شیعه شده‌اند. بسیاری از این افراد عشایری بودند که در منطقه مستقر شدند و در اثر مجاورت با شیعیان محل، تشیع را برگزیده اند. در آرشیوهای عثمانی در این خصوص اسناد متعددی وجود دارد. ضمن اینکه حملات وهابیون که جنوب عراق را تحت تاثیر قرار می‌داد، نه تنها شیعیان بلکه تمامی عشایر کوچ‌رو منطقه و از جمله اهل سنت را نیز هدف قرار می داد. همین امر سبب ظهور سرنوشت مشترکی میان این گروه‌ها شد، به این ترتیب شیعیان و عشایر کوچ‌رو در کنار هم قرار گرفتند و مذهب عشایر رو به تغییر نهاد.

  *شیعه بودن در عربستان سعودی کار سختی است
  استاد دانشکده علوم اسلامی دانشگاه «شهر» استانبول اظهار داشت: در شهر مدینه عربستان سعودى گروه کوچکی از شیعیان قدیم المسکن زندگی می‌کنند که فقیر هستند. قبر چهار امام شیعه نیز در قبرستان بقیع وجود دارد که البته آرامگاه آنان بعدها در سال ۱۹۲۵ از سوی وهابیون خاندان محمد بن سعود ویران شده است. در واقع شیعه بودن در عربستان سعودی کار سختی است چرا که اکثریت جمعیت این کشور را وهابیون و یا در واقع سلفی‌ها تشکیل می‌دهند، البته این گروه خود را با نام سلفی معرفی کرده و خویش را اهل حدیث و قرآن می‌دانند.
  وی افزود: محمد بن عبدالوهاب از سال‌های ۱۷۳۰ دعوت خود را شروع کرد که البته با مخالفت‌هایی روبرو شد. به همین دلیل به امیر سعود پناهنده می شود. در توافقنامه‌ای که در سال ۱۷۴۴ بین این دو منعقد می‌شود، امیر عقاید سلفی عبدالوهاب را می‌پذیرد و در مقابل وی نیز سعود را امیرالمؤمنین معرفی می‌کند و مورد حمایت جدی قرار می‌دهد. بعدها همین توافقنامه در تشکیل حکومت عربستان سعودی نقش مهمی ایفا می‌کند، سلفی‌گری در عربستان سعودی آغاز شده و در جهان اسلام ریشه دوانده است. در کشورهای عربی به رغم اینکه بسیاری از اهالی حنبلی نیستند، اما رگه‌ای از سلفی‌گری در آن‌ها وجود دارد.
  بیوک کارا تصریح کرد: وهابیون شیعیان را مشرک و منحرف می‌دانند، آن‌ها شیعیان را اهل بدعت معرفی می‌کنند. به همین دلیل شیعه بودن در عربستانی سعودى وهابی کار بسیار سختی است. وی در نوشته‌های خود بر روی توحید بسیار تأکید کرده است. از نظر وی این تنها خداوند است که می‌تواند مورد عبادت و دعا قرار گیرد، در کتاب توحید عبدالوهاب و همچنین حاشیه‌هایی که بر آن نوشته است آمده که اگر شما از روح پیغمبر و یا یکی از صحابیون در این دنیا طلب شفاعت و یا استمداد کنید این اصل توحید را مخدوش می‌کند و این شرک است چراکه فقط از خداوند می‌توان طلب یاری کرد. در غیر از سلفیون توسلی که شیعیان دارند مکروه است اما شرک نیست.
  وی ادامه داد: در فرهنگ تشیع مقدس بودن آرامگاه‌ها جای مهمی دارد و توسل به صورت پر رنگ دیده می‌شود. همین امر سبب می‌شود که سلفیون شیعیان را به شرک متهم می‌کنند. ضمن اینکه از نظر سلفیون سخنان درشت برخی شیعیان علیه برخی خلفا و همچنین حضرت عایشه قابل بخشش نیست، ضمن اینکه سلفی‌ها معتقد هستند که شیعیان از سنت صحیح خارج شده و احکام متفاوتی دارند، اما غیر از سلفیان، بقیه ۹۰ درصد اهل سنت معتقدند که این اقدامات اگرچه اشتباه است اما این رفتارها آنان را از اسلام خارج نمی کند و صرفاً از اهل سنت خارج می‌شوند، چرا که اهل قبله حتی در صورت اشتباهاتى در عقاید هرگز خارج از دین قرار نمی‌گیرند. به همین دلیل باز هم می‌گویم که شیعه بودن در عربستان سعودی کار بسیار سختی است.

  *ملک عبدالله نخستین کسی بود که در خاورمیانه از هلال شیعی سخن گفت

  استاد دانشکده علوم اسلامی دانشگاه «شهر» استانبول بیان داشت: عموماً عربستان سعودی از سلفی‌هاى منطقه و ایران نیز از شیعیان حمایت می‌کنند، اما به رغم تحولات اخیر نباید فراموش کرد که شیعیان و اهل سنت در جغرافیای عربی صدها سال است که در کنار هم زندگی کرده‌اند و درگیری‌های مذهبی تنها وسیله‌ای برای بازی‌های سیاسی بین قدرت‌ها بوده است، در این میان پادشاه اردن ملک عبدالله نخستین کسی بود که در خاورمیانه از هلال شیعی سخن گفت و هر چند از سوی محمد خاتمی رئیس جمهوری وقت ایران تکذیب شد، هلال شیعی هلالی تاریخی است و در طول صدها سال وجود داشته و در مقاطعی به صورتی قدرتمند ظهور یافته و در برخی ادوار دیگر رو به افول بوده است. این هلال در دهه‌های اخیر مجدداً قدرتمند شده است.

  وی با اشاره به اینکه  اوضاع جدید سبب شده تا هلال شیعی از زوایه های ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک مورد توجه قرار گیرد، افزود: پشت این هلال حمایت ایران قابل مشاهده است، اما آنچه که جهان عرب اهل سنت را بر آشفته می‌کند تلاش ایران برای تأسیس حکومت‌های مورد نظر خود با استفاده از هلال شیعی است، ضمن اینکه برخی سخنان ایرانیان نیز اعراب اهل سنت را نگران می‌کند، نهایت اینکه عربستان سعودی در رأس جبهه ضد شیعی در خاورمیانه قرار دارد و ایران نیز در حال حمایت جدی و همه جانبه از گروه‌های شیعی و یا گروه‌های نزدیک به شیعیان است، در چنین شرایطی سلفی‌ها کار را به تکفیر کشانده و شیعیان نیز دچار فرقه‌گرایی افراطی شده‌اند، اما باید گفت که این تقابل مذهبی با گردهمایی عالمان هر دو مذهب قابل حل و فصل نیست، چرا که این جنگ را سیاستمداران شروع کرده‌اند و باید آنان نیز تمام کنند.

  ترجمه: رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.