• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » اوج‌گیری صنعت حمل‌ونقل بر بال‌های برجام
  کد خبر : 2027045

  اوج‌گیری صنعت حمل‌ونقل بر بال‌های برجام

  اوج‌گیری صنعت حمل‌ونقل بر بال‌های برجامReviewed by on Apr 17Rating: حمل‌ونقل کشور تحت‌تاثیر تحریم‌های ظالمانه هسته‌ای، سال‌های بسیار پر فراز‌و‌نشیبی را به خود ‌دید اما به لطف برجام و گشوده شدن دروازه‌های کشور به سوی تجارت جهانی و هجوم شرکت‌های خارجی برای ایجاد روابط تجاری و ترانزیتی با کشور، سال ۹۵ را می‌توان سال بسیار…

  اوج‌گیری صنعت حمل‌ونقل بر بال‌های برجامReviewed by on Apr 17Rating:

  حمل‌ونقل کشور تحت‌تاثیر تحریم‌های ظالمانه هسته‌ای، سال‌های بسیار پر فراز‌و‌نشیبی را به خود ‌دید اما به لطف برجام و گشوده شدن دروازه‌های کشور به سوی تجارت جهانی و هجوم شرکت‌های خارجی برای ایجاد روابط تجاری و ترانزیتی با کشور، سال ۹۵ را می‌توان سال بسیار پرباری برای صنعت حمل‌ونقل کشور نامید، زیرا تلاش‌های سه‌ساله دولت در این سال به ثمر نشست.

  به گزارش ایران ویج به نقل از روزنامه دنیای خودرو، با این تفاصیل، گرچه نمی‌توان فعالیت ۴ ساله دولت در این حوزه را سراسر مطلوب دانست اما به جرات می‌توان گفت وضعیت حمل‌ونقل در دوران پسابرجام، با توجه به عنایت ویژه دولت به این بخش، دستخوش تغییرات مثبت بسیاری بوده است. در ادامه نگاهی گذرا خواهیم داشت به تحولات صنعت حمل‌ونقل در سالی که گذشت.

   ‌ حمل‌ونقل هوایی
  تعداد ناوگان هوایی فعال در سال ۹۵ به ۱۶۲ فروند رسید، این در حالی است که این ناوگان در سال ۹۲، ۱۳۷ فروند بود. سهم صنعت هوانوردی در جابه‌جایی مسافر در سال ۹۵ رشد ۲.۴ درصدی را به خود دید، به این ترتیب که طبق آمارهای جدید سهم این بخش در جابه‌جایی مسافران از حدود ۱۲ به ۱۴.۴ درصد افزایش پیدا کرده است. نقطه‌عطف صنعت هوایی کشور در سال جاری را می‌توان امضای قراردادهای تاریخی با ایرباس، بوئینگ و ای‌تی‌آر دانست که با خرید ۲۱۰ فروند هواپیما (۱۱۰ ایرباس، ۸۰ بوئینگ و ۲۰ فروند ای‌تی‌آر) همراه بوده است.

  از این ۲۱۰ هواپیما که قرار است در ۱۰ سال آینده به تدریج به ناوگان هوایی کشور تزریق شوند، تا امروز ۳ فروند بوئینگ تحویل «ایران ایر» شده است. از سوی دیگر، قراردادهای امضاشده با آلمان و فرانسه برای نوسازی و تجهیز برخی فرودگاه‌های داخلی را می‌توان یکی از مهم‌ترین اتفاقات چند سال گذشته در این صنعت بزرگ نامید.
  البته در کنار تمام این توفیقات به‌دست‌آمده، نمی‌توان از کنار کمبود خدمات، تاخیرهای متعدد، چند مورد حبس غیرقانونی مسافران در کابین هواپیما آن هم بدون مجوز قانونی، لغو پروازها بدون پاسخگویی مناسب و … به سادگی گذشت. اگرچه صنعت هوایی در بعد کلان کارنامه بسیار درخشانی را به نام خود ثبت کرده اما امتیازهای آن در بخش خدمات مسافری بسیار ناامیدکننده است.
   ‌ حمل‌ونقل ریلی 
  صنعت ریلی کشور نیز در سال ۹۵ روزهای پرفراز‌و‌نشیبی را پشت سر گذاشت. قراردادهای موفق با زیمنس و شرکت‌های خارجی و همچنین پیشبرد پروژه‌های کریدور شمال – جنوب و شرق به غرب را می‌توان در زمره کارهای درخشان دولت تدبیر و امید در سال جاری قرار داد. دولت که ناوگان باری ریلی کشور را با ۲۲ هزار و ۵۶۲ رام تحویل گرفته بود، در سال ۹۵ این ناوگان را به ۲۲ هزار و ۸۵۰ رام رساند.

  تعداد لوکوموتیوهای این ناوگان در سال ۹۲، ۸۲۱ رام بود که در سال ۹۵ به ۹۰۸ رام رسیده است. طول خطوط اصلی ریلی در سال ۹۵ با ۵۲ کیلومتر افزایش همراه بوده است، البته توسعه خطوط با جدیت در حال پیگیری است و به‌زودی خبرهای خوبی درباره آن خواهیم شنید. در عین حال، در طول خطوط فرعی نیز با ۱۰۰ کیلومتر افزایش روبه‌رو بوده‌ایم.  متاسفانه تمام این توفیقات با ضعف ایمنی موجود در خطوط ریلی و سانحه هفت‌خوان به حاشیه رانده شد تا سال ۹۵ سالی تلخ و غم‌انگیز برای این صنعت باشد.
   ‌ حمل‌ونقل جاده‌ای
  یکی از اتفاقات مثبت در سال ۹۵، کاهش چشم‌گیر تلفات جاده‌ای بود. در این سال، عمر متوسط اتوبوس‌ها با ۲ سال کاهش به ۱۱ سال رسیده است. در سال جاری، با حذف ۱۹۳۱ نقطه پرحادثه، قدم بزرگی در راه ارتقای ایمنی در شبکه راه‌های کشور برداشته شده است. در حالی که طول بزرگراه‌ها در سال ۹۲، ۱۴ هزار و ۱۵۵ کیلومتر بوده، این مقدار در سال ۹۵ به ۱۵ هزار و ۴۶۲ کیلومتر رسیده است. همچنین طول آزادراه‌ها با افزایش ۱۹۸ کیلومتری از ۲ هزار و ۲۰۳ کیلومتر سال ۹۲ به ۲ هزار و ۴۰۱ کیلومتر در سال ۹۵ رسیده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.