• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » احتمال تکرار حوادث تروریستی روسیه در قزاقستان وجود دارد
  کد خبر : 2026276

  احتمال تکرار حوادث تروریستی روسیه در قزاقستان وجود دارد

  احتمال تکرار حوادث تروریستی روسیه در قزاقستان وجود داردReviewed by Iranvij-2 on Apr 16Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، به عقیده بسیاری از تحلیلگران، تنها اتحاد و تلاش‌های منسجم است که به جلوگیری از حملات تروریستی در آینده کمک می‌کند. در عین حال، برخی از کارشناسان سیاسی بر این…

  احتمال تکرار حوادث تروریستی روسیه در قزاقستان وجود داردReviewed by Iranvij-2 on Apr 16Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، به عقیده بسیاری از تحلیلگران، تنها اتحاد و تلاش‌های منسجم است که به جلوگیری از حملات تروریستی در آینده کمک می‌کند.

  در عین حال، برخی از کارشناسان سیاسی بر این نظرند که قزاقستان نباید از این بابت نگران باشد زیرا این کشور سیاست خارجی تهاجمی ندارد و توسط تروریست‌ها به عنوان مکانی برای انجام حملات تروریستی در نظر گرفته نمی‌شود.

  «ولادیمیر کورنیلف» کارشناس مسائل سیاسی روس در این‌باره گفت: با توجه به حملات تروریستی سال‌های اخیر می‌توان گفت تروریسم یک مشکل جهانی است که مرزی نمی‌شناسد و باید با آن به طور مشترک مبارزه کرد.

  وی ادامه داد: این مشکل برای قزاقستان با توجه به افزایش فعالیت جهادگران در مناطق آسیای مرکزی تشدید می‌شود.

  کورنیلف خاطرنشان کرد: من اطلاعی از تأیید شایعات مربوط به تروریست انفجار «سن‌پترزبورگ» قرقیزی‌الاصل ندارم اما بارها و بارها دیدم که چگونه تروریست‌ها در مناطق مجاور قزاقستان افراد انتحاری را استخدام کرده‌اند.

  این کارشناس تصریح کرد: البته در این راستا «مسکو»، «آستانه» و تمام جمهوری‌های آسیای مرکزی نیازمند هماهنگی بیشتر هم برای پیشگیری از تروریسم در منطقه و هم برای شناسایی تروریست‌های بالقوه می‌باشند.

  کورنیلف گفت: فعلا تنها می‌توان در مورد انگیزه‌های این جنایت، با حدس و گمان صحبت کرد و باید در انتظار نتایج اولیه تحقیقات باشیم.

  ضرورت ایجاد ائتلاف بین‌المللی ضد تروریسم

  «ایگور شاتروف» کارشناس مسائل سیاسی روس در این‌باره گفت: تروریسم بین‌المللی در حال حاضر، صرف نظر از ملیت و تابعیت، یک مصیبت مشترک برای همه است و دولت روسیه در تلاش برای انتقال این پیام به رهبران کشورهای دیگر بوده و آنان را به اتحاد تلاش‌ها و ایجاد یک ائتلاف ضد تروریستی بین‌المللی شبیه به ائتلاف ضد «هیتلر» دوران جنگ جهانی دوم فرا می‌خواند.

  وی ادامه داد: غرب به صورت شفاهی با این پیشنهاد موافق است اما در عمل از مسکو تصویر یک دشمن را ساخته و آموزش‌هایی در مورد سناریوهای ضد روسی انجام می‌دهد و تروریست‌ها از این تناقضات سوءاستفاده می‌کنند.

  شاتروف گفت: نیروها و تلاش‌های نظامی سرویس‌های امنیتی غرب و روسیه می‌توانند درصدد دستیابی به یک هدف مشترک باشند اما در اینجا عدم هماهنگی به حملات تروریستی مانند سن‌پترزبورگ و اروپا منجر می‌شود.

  این کارشناس افزود: دولت قزاقستان آگاه است که سکوت و عدم مبارزه با تروریسم به امید محافظت در برابر حملات تروریستی، نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت بنابراین نیروهای ویژه باید همکاری کنند اما حمله تروریستی در متروی سن پترزبورگ همکاری مشترک عمیق‌تری را برمی‌انگیزد.  

  شبه‌نظامیان یا نیروهای امنیتی خارجی؟

  ایگور شاتروف در ادامه گفت: موقعیت جغرافیایی قزاقستان و باز بودن مرز روسیه، کشور را به مرکزی برای انتقال تهدیدات تروریستی از افغانستان و کشورهای همسایه به روسیه و اروپا تبدیل می‌کند.

  وی تصریح کرد: حمله تروریستی سن پترزبورگ یک هدف خاص داشته این حمله در روز بازدید پوتین از انجمن رسانه‌ای «جبهه خلق مشترک» روسیه روی داد.

  این کارشناس اظهار داشت: تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران از مناطق مختلف روسیه و مهمانان خارجی در این شهر گرد آمده بودند، به عنوان مثال «لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس در آن زمان در آنجا حضور داشت.

  شاتروف افزود: به نظر می‌رسد روی تأثیر رسانه‌ای یک حمله تروریستی بیشتر از خود حملات ترویستی حساب می‌شد چراکه امکان جلوگیری از حملات تروریستی وجود داشت.

  وی در پایان افزود: سازمان‌دهندگان حملات تروریستی امید داشتند که هرج و مرج و وحشت شهر را در برگیرد با این حال، این اتفاق نیفتاد و برنامه‌های تروریست‌ها، به رغم این حادثه غم‌انگیز، مختل شد.

  «آندری چیبوتاریف» کارشناس مسائل سیاسی در این‌باره گفت: انفجار متروی سن پترزبورگ با مشارکت نیروهای ویژه خارجی که آن را با سفر پوتین همزمان کرده بودند، رخ داد.

  چیبوتاریف ادامه داد: در این صورت، گفتن اینکه این حمله تروریستی با اقدامات نظامی روسیه در سوریه در ارتباط بوده است یا نه، دشوار است.

  وی افزود: در حال حاضر دور جدید مبارزه بر سر قدرت در روسیه آغاز شده زیرا در سال ۲۰۱۸ انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد و فعلا مسئله حضور یا عدم حضور پوتین در این انتخابات بررسی می‌شود.

  این کارشناس تصریح کرد: احتمالا سرویس‌های ویژه خارجی سعی دارند در این کشور بی ثباتی ایجاد کنند بنابراین مطمئنم که سن پترزبورگ به طور اتفاقی انتخاب نشده است و بدیهی است که می‌خواستند در روز ورود پوتین ایجاد هرج و مرج کنند.

  «دوس کوشیم» فعال اجتماعی و کارشناس مسائل سیاسی در این‌باره گفت: رویدادهای سیاسی قبلی که روسیه در آنها حضور داشته است، می‌توانند دلیلی برای حمله تروریستی به متروی سن پترزبورگ باشند.

  وی ادامه داد: نباید ارتباط این حمله تروریستی با مشارکت روسیه در اقدامات نظامی سوریه را انکار کرد، سیاست‌های اتخاذ شده از سوی این کشور لزوما به هر گونه مبارزه از سوی دیگر منجر می‌شود.

  تروریست‌ها در قزاقستان و روسیه اهداف مختلفی دارند

  دوس کوشیم در ادامه افزود: قزاقستان باید سیستم مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی را بهبود بخشد.

  وی افزود: فعالیت پیشگیرانه ما بسیار ضعیف است، این فعالیت نباید فقط به گفت‌وگوی نمایندگان ساختارهای امنیتی با جوانان محدود شود بلکه باید تأکید و تمرکز بیشتری در حوزه فعالیت‌های گسترده‌تر صورت گیرد.

  «مارات شیبوتوف» کارشناس مسائل سیاسی در این‌باره گفت: ضرورتی برای تشدید امنیت متروی «آلماتی» وجود ندارد چرا که در کشور ما حمله تروریستی علیه شهروندان صورت نگرفته است.

  شیبوتوف ادامه داد: این حملات تروریستی بیشتر در مورد ساختمان‌های اداری و نیروهای امنیتی بوده است.

  وی خاطرنشان کرد: تهدید خاصی از جانب داعش برای قزاقستان وجود ندارد زیرا آستانه با مسکو اتحاد اقتصادی دارد بنابراین موقعیت سیاسی در روسیه در حال حاضر به هیچ وجه از نظر تکرار این گونه حملات تروریستی بر ما تأثیر نمی‌گذارد.

  این کارشناس قزاق افزود: ما از آنچه روسیه در سوریه انجام می‌دهد حمایت نمی‌کنیم همچنین از آنچه این کشور در چچن و اوکراین انجام داده هم حمایت نکرده‌ایم بنابراین نمی‌توان گفت که ما در مسائل سیاسی با هم متحد هستیم.

  وی گفت: «نورسلطان نظربایف» بارها به اینکه ما تنها در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا و در حوزه اقتصادی با هم همکاری می‌کنیم، تأکید کرده است.

  این کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: در حال حاضر در قزاقستان کارهای زیادی برای جلوگیری از تهدیدات تروریستی صورت می‌گیرد.

  «سنات کوشکومبایف» کارشناس مسائل سیاسی در این‌باره گفت: هم قزاقستان و هم دیگر کشورهایی که از مدرن‌ترین سیستم‌های دفاعی استفاده می‌کنند، نمی‌توانند در حال حاضر، به طور صددرصد از شهروندانشان در برابر حملات تروریستی دفاع کنند.

  کوشکومبایف ادامه داد: همانطور که مشاهده می‌شود کشورهای اروپایی نیز با حملات تروریستی روبرو هستند، حمله تروریستی سال گذشته در قزاقستان می‌تواند با حملات تروریستی در روسیه متفاوت باشد زیرا این حمله علیه سازمان‌های امنیتی بود، اما این فقط یک تفاوت جزئی است.

  وی تصریح کرد: مداخله روسیه در اقدامات نظامی سوریه به طور مستقیم می‌تواند دلیلی برای حمله تروریستی در سن پترزبورگ باشد و مسکو به خاطر موضع فعالش در جهان و داخل کشور دشمنان زیادی دارد.

  این کارشناس سیاسی گفت: نمی‌توان مسائل سیاسی در روسیه که با قفقاز شمالی مرتبط است را در نظر نگرفت زیرا هر چه کشور بزرگ‌تر باشد، واحدهای زیرساختی و در نتیجه ریسک‌ها در آن بیشتر است.

  کوشکومبایف افزود: متروی ما فقط در شهر آلماتی است، بنابراین خطر کمتری وجود دارد.

  وی اظهار داشت: این حمله‌ تروریستی بعید است که ارتباطی با سفر پوتین داشته باشد زیرا مسکو بارها در معرض چنین حملاتی قرار گرفته است اما ظاهرا، قبلا سیستم‌های امنیتی هماهنگ‌تر عمل کرده و تروریست‌ها این بار جایگاه آسیب‌پذیری در سن پترزبورگ بدست‌ آورده‌اند.

  این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: در حال حاضر، می‌توان مدت‌ها در مورد اینکه چه کسی دستور این حمله تروریستی را صادر کرده بحث کرد.

  وی افزود: تروریسم مدرن یک شبکه تروریستی بین‌المللی و یک ایدئولوژی قابل مقایسه با ایدئولوژی فاشیستی است بنابراین ممکن است فردی که دستور حمله تروریستی را داده در سوریه حضور داشته باشد و فرد مجری از شهروندان روسیه یا قزاقستان باشد اما این موضوع وظیفه مشترک مبارزه با تروریسم را تغییر نمی‌دهد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.