• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » پیامد استفاده از مادر بمب‌ها تقویت و بزرگ‌نمایی داعش در سطح بین‌المللی بود
  کد خبر : 2026214

  پیامد استفاده از مادر بمب‌ها تقویت و بزرگ‌نمایی داعش در سطح بین‌المللی بود

  پیامد استفاده از مادر بمب‌ها تقویت و بزرگ‌نمایی داعش در سطح بین‌المللی بودReviewed by on Apr 16Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، ارتش آمریکا شب پنجشنبه بزرگترین بمب خود را که بیش از ۱۰ هزار کیلوگرم وزن داشت را در شهرستان «اچین» ولایت «ننگرهار» افغانستان به بهانه نابودی داعش…

  پیامد استفاده از مادر بمب‌ها تقویت و بزرگ‌نمایی داعش در سطح بین‌المللی بودReviewed by on Apr 16Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، ارتش آمریکا شب پنجشنبه بزرگترین بمب خود را که بیش از ۱۰ هزار کیلوگرم وزن داشت را در شهرستان «اچین» ولایت «ننگرهار» افغانستان به بهانه نابودی داعش بکار برد.

  این حمله با واکنش‌های جدی برخی مقامات دولتی افغانستان و کشورهای منطقه و جهان همراه بود، تا حدی که برخی مسئولان افغانستانی آن را یک جنایت بشری نیز عنوان کرده‌اند.

  خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، برای بررسی بیشتر این موضوع با «وحید مژده» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان به گفت‌وگو نشسته و مسائل مانند چرایی پرتاب بمب، اهداف آمریکا از این حمله، تأثیرات استفاده از مادر بمب‌ها، استراتژی واشنگتن در قبال افغانستان و پیامدهای آن را مورد بحث قرار داده است.

  این کارشناس افغانستانی در مورد اهداف این حمله گفت: نخست اینکه نگرانی کشورهای منطقه از ظهور داعش در افغانستان و زمزمه‌های دست داشتن آمریکا در این مسئله، سبب شد که آمریکا بزرگترین بمب خود را بر علیه داعش بکار برده و به کشورهای منطقه بفهماند که ما در مبارزه با داعش متعهد هستیم، ضمن اینکه واشنگتن تلاش دارد تا اجماع منطقه‌ای که قرار است با محوریت مسکو بوجود بیاید را صدمه بزند.

  وی افزود: دومین هدف آمریکا این است که می‌خواهد به روس‌ها نشان دهد که ما مصمم به خارج شدن از افغانستان نبوده و همچنین به مسئله ادامه حضور نظامی در این کشور متعهد هستیم.

  وحید مژده تصریح کرد: سوم اینکه، چند روزی پیش رئیس جمهور روسیه گفت که امیدوار است اوضاع افغانستان به حدی وخیم نشود که ما مجبور به استفاده از نیروهای‌مان که اکنون در تاجیکستان مستقر هستند شویم، این اظهارات ولادیمیر پوتین در حقیقت پیامی برای آمریکایی‌ها بود که در صورت وجود مشکل و خطر برای آسیای مرکزی ما به صورت رسمی وارد مسئله افغانستان خواهیم شد.

  وی در بخش دیگر سخنان خود در مورد موجه بودن یا نبودن حمله اخیر آمریکا در ننگرهار خاطر نشان کرد: آمریکا به فکر توجیه اقدامات خود در کشورهای کوچک و ضعیف نبوده و ضرورتی نیز در این راستا نمی‌بیند، به همین دلیل هرکاری که بخواهد انجام داده و هیچ پاسخی در خصوص چرایی و چگونگی آن نمی‌دهد.

  مژده در خصوص نوعیت سلاح‌های که آمریکا در افغانستان استفاده می‌کند، گفت: در خصوص نوعیت تسلیحات که آمریکا در کشورهای مانند افغانستان و عراق بکار می‌برد، در زمان حمله غرب در عراق مشخص شد که آمریکا تسلیحاتی را بکار بردند که هسته آن متشکل از اورانیوم ضعیف شده است.

  وی توضیح داد: به این صورت ۲ مسئله روشن شد، اول اینکه آمریکا زباله‌های اتمی را به کشورهای دیگر پرتاب می‌کند و دوم اینکه این اقدامات واشنگتن سبب شیوع بیماری‌های کشنده شده و آثار آن حتی در نسل‌های بعدی باقی می‌ماند، چنانچه سربازان آمریکایی که با بمب‌های ارتش آمریکا در تماس بودند، دچار بیماری‌های مانند سرطان شدند.

  این کارشناس افغانستانی تأکید کرد: بمب‌هایی که آمریکا بکار می‌برد، تأثیرات منفی آن تا بیشتر از ده‌ها سال باقی مانده و بر زنده‌جان‌ها و حیوانات تأثیرات ناگواری خواهد داشت.

  وی همچنین استراتژی آمریکا در قبال افغانستان را مقطعی عنوان کرد و توضیح داد: از سال ۲۰۰۸ تاکنون استراتژی آمریکا در قبال افغانستان مقطعی بوده و در صورت که به مشکلی برخورد، معیارهای بین‌المللی و قوانین افغانستان برای واشنگتن مهم نیست، مانند تشکیل دولت وحدت ملی در کابل.

  وحید مژده توضیح داد: استراتژی آمریکا در سایر کشورها بویژه عراق و سوریه نیز مانند افغانستان نامشخص است، تنها هدفی را که واشنگتن دنبال می‌کند، حمله و حضور نظامی است، در شرایط حساس تنها ویرانگری و کشتن افراد نظامی و غیرنظامی را در پیش می‌گیرد.

  وی دلیل بازی آمریکا با تروریسم را استفاده از سود مواد مخدر افغانستان خواند و افراد دستگاه اطلاعاتی آمریکا CIA را مدیران قاچاق مواد مخدر افغانستان خواند و گفت: سربازان آمریکایی که در افغانستان حضور داشته‌اند بارها گفته‌اند که برای نگهداری از کشتزارهای مواد مخدر در این کشور حضور یافته‌اند، در حالیکه در اواخر سال گذشته موسسه تحقیقاتی «گلوبل ریسرچ» که مرکز آن در کانادا است اعلام کرد که سود مواد مخدر افغانستان در سطح بین‌الملل بین ۵۰ تا ۷۰ میلیارد دلار است.

  وی افزود: بنابرین جنگ‌های که آمریکا در افغانستان و سایر کشورها راه‌اندازی کرده‌اند هزینه آن را از بودجه خود نمی‌پردازند، بلکه هزینه آن را از درآمدهای مواد مخدر افغانستان تأمین می‌کنند، به این ترتیب مسکو به این مسئله پی برده که آمریکا هزینه جنگ افغانستان را از خود این کشور تأمین می‌کند، اما بیشترین مشکلات و تأثیرات آن به کشورهای منطقه باقی می‌ماند.

  مژده همچنین گفت: روسیه با توجه به این مسائل نمی‌خواهد تماشاگر قضایای افغانستان باشد، به همین دلیل اکنون وارد اقدام شده و نمی‌گذارد آمریکا هر کاری را با نام مبارزه با تروریسم در افغانستان انجام دهد.

  وی در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: پیامدهای این حمله تنها تقویت و بزرگنمایی داعش در سطح داخلی و بین‌المللی خواهد بود، زیرا آمریکا با انجام چنین حمله به این مسئله اشاره کرده است که از بزرگترین و پیشرفته‌ترین تسلیحات خود علیه این گروه استفاده کرده است.

  ***مشروح این گفت‌وگو به شرح ذیل است***

  فارس: دیدگاه شما در مورد پرتاب بزرگترین بمب آمریکا در ولایت ننگرهار به بهانه حمله به داعش چیست؟

  مژده: در شرایط که قرار بود نشست مسکو در مورد افغانستان با حضور برخی کشورهای منطقه با محوریت روسیه برگزار و در مورد  چگونگی برقراری صلح در افغانستان بحث شود، آمریکا با حمله نمادین به منطقه‌ای که گفته می‌شود مرکز داعش بوده، چندین هدف را دنبال کرده است.

  نخست اینکه نگرانی کشورهای منطقه از ظهور داعش در افغانستان و زمزمه‌های دست داشتن آمریکا در این مسئله، سبب شد که آمریکا بزرگترین بمب خود را بر علیه داعش بکار برده و به کشورهای منطقه بفهماند که ما در مبارزه با داعش متعهد هستیم، ضمن اینکه واشنگتن تلاش دارد تا اجماع منطقه‌ای که قرار است با محوریت مسکو بوجود بیاید را صدمه بزند.

  دومین هدف آمریکا این است که می‌خواهد به روس‌ها نشان دهد که ما مصمم به خارج شدن از افغانستان نبوده و همچنین به مسئله ادامه حضور نظامی در این کشور متعهد هستیم.

  طالبان نیز در عکس‌العمل به این مسئله گفته برعلاوه اینکه پرتاب این بمب یک جنایت بزرگ است، این حمله داعش را بزرگتر می‌کند، ضمن اینکه آمریکایی‌ها همواره افراد داعش را در جریان نبردها از چنگ ما نجات می‌دهند.

  سوم اینکه، چند روزی پیش رئیس جمهور روسیه گفت که امیدوار است اوضاع افغانستان به حدی وخیم نشود که ما مجبور به استفاده از نیروهای‌مان که اکنون در تاجیکستان مستقر هستند شویم، این اظهارات ولادیمیر پوتین در حقیقت پیامی برای آمریکایی‌ها بود که در صورت وجود مشکل و خطر برای آسیای مرکزی ما به صورت رسمی وارد مسئله افغانستان خواهیم شد.

  فارس: این اقدام آمریکا با توجه به اینکه طرف اصلی جنگ در افغانستان طالبان هستند، تا چه حدی موجه بود؟

  مژده: آمریکا به فکر توجیه اقدامات خود در کشورهای کوچک و ضعیف نبوده و ضرورتی نیز در این راستا نمی‌بیند، به همین دلیل هرکاری که بخواهد انجام داده و هیچ پاسخی در خصوص چرایی و چگونگی آن نمی‌دهد.

  اما اکنون مسئله اجماع منطقه‌ای مهم بوده و کشورهای مانند روسیه، چین و ایران در خصوص رویدادهای افغانستان حساس بوده و این حساسیت‌ها با چنین اقدامات غرب بیشتر نیز می‌شود، تا حدی که ۳ نشست در یک ماه در خصوص افغانستان در مسکو برگزار شده است.

  ادامه جنگ در افغانستان برای کشورهای منطقه قابل تحمل نیست، ضمن اینکه با گذشت هر روز مشخص می‌شود که دستگاه اطلاعاتی آمریکا CIA در قاچاق مواد مخدر افغانستان نقش مدیریتی دارد.

  به این ترتیب آمریکا می‌خواهد که هم کشورهای منطقه را بترساند و هم به این کشورها بفهماند که واشنگتن در قبال ظهور داعش در افغانستان بی‌توجه نبوده و برای نابودی آن کار می‌کند.

  فارس: به دور از مسئله رقابت واشنگتن و مسکو، فکر نمی‌کنید افغانستان آزمایشگاه سلاح‌های آمریکا شده است؟ و همچنین چرا در طول ۱۷ سال گذشته آمریکا نتوانسته تروریست‌های فعال در افغانستان را نابود کند؟

  مژده: مشکل تروریسم نه‌تنها در افغانستان، بلکه در تمام کشورهای که آمریکا مداخله کرده‌اند، با راهکار نظامی حل شدنی نیست، آمریکایی‌ها اکنون مدعی فعالیت ۲۰ گروه تروریستی هستند، درحالیکه در سال ۲۰۰۱۱ میلادی مدعی مبارزه تنها با القاعده بود.

  بنابرین، شیوه‌ای که آمریکا برای مبارزه با تروریسم روی دست گرفته، به جای نابودی تروریسم، نه‌تنها تروریسم را از بین نبرده، بلکه تروریسم را تقویت نیز کرده است.

  در خصوص نوعیت تسلیحات که آمریکا در کشورهای مانند افغانستان و عراق بکار می‌برد، در زمان حمله غرب در عراق مشخص شد که آمریکا تسلیحاتی را بکار بردند که هسته آن متشکل از بفهماند ضعیف شده است.

  به این صورت ۲ مسئله روشن شد، اول اینکه آمریکا زباله‌های اتمی را به کشورهای دیگر پرتاب می‌کند و دوم اینکه این اقدامات واشنگتن سبب شیوع بیماری‌های کشنده شده و آثار آن حتی در نسل‌های بعدی باقی می‌ماند، چنانچه سربازان آمریکایی که با بمب‌های ارتش آمریکا در تماس بودند، دچار بیماری‌های مانند سرطان شدند.

  بمب‌های که آمریکا بکار می‌برد، تأثیرات منفی آن تا بیشتر از ده‌ها سال باقی مانده و بر زنده‌جان‌ها و حیوانات تأثیرات ناگواری خواهد داشت.

  فارس: چرا آمریکا استراتژی خاص و اعلام‌شده‌ای در امور افغانستان ندارد که در نتیجه آن هرازگاهی دست به چنین اقداماتی می‌زند؟

  مژده: در سال ۲۰۰۸ میلادی که ۷ سال از جنگ افغانستان می‌گذشت، «زلمی خلیل‌زاد» سفیر سابق آمریکا در کابل گفت آمریکا در  افغانستان استراتژی مدون ندارد.

  از آن زمان تاکنون استراتژی آمریکا در قبال افغانستان مقطعی بوده و در صورت که به مشکلی برخورد، معیارهای بین‌المللی و قوانین افغانستان برای واشنگتن مهم نیست، مانند تشکیل دولت وحدت ملی در کابل.

  استراتژی آمریکا در سایر کشورها بویژه عراق و سوریه نیز مانند افغانستان نامشخص است، تنها هدفی را که واشنگتن دنبال می‌کند، حمله و حضور نظامی است، در شرایط حساس تنها ویرانگری و کشتن افراد نظامی و غیرنظامی را در پیش می‌گیرد.

  فارس: علاوه بر مسئله رقابت‌های بین‌المللی، آمریکا از بازی با تروریسم در افغانستان چه سودی می‌برد؟

  مژده: در این خصوص باید رابطه CIA با مواد مخدر افغانستان را بررسی کنیم که تاکنون مقالات و مصاحبه‌هایی از مهم‌ترین و موثرترین  افراد در این خصوص در رسانه‌های جهان منتشر شده است.

  سربازان آمریکایی که در افغانستان حضور داشته‌اند بارها گفته‌اند که برای نگهداری از کشتزارهای مواد مخدر در این کشور حضور یافته‌اند، در حالیکه در اواخر سال گذشته موسسه تحقیقاتی «گلوبال ریسرچ» که مرکز آن در کانادا است اعلام کرد که سود مواد مخدر افغانستان در سطح بین‌الملل بین ۵۰ تا ۷۰ میلیارد دلار است.

  بنابرین جنگ‌هایی که آمریکا در افغانستان و سایر کشورها راه‌اندازی کرده‌ است هزینه آن را از بودجه خود نمی‌پردازد.بلکه هزینه آن را از درآمدهای مواد مخدر افغانستان تأمین می‌کنند، به این ترتیب مسکو به این مسئله پی برده که آمریکا هزینه جنگ افغانستان را از خود این کشور تأمین می‌کند، اما بیشترین مشکلات و تأثیرات آن به کشورهای منطقه باقی می‌ماند.

  روسیه با توجه به این مسائل نمی‌خواهد تماشاگر قضایای افغانستان باشد، به همین دلیل اکنون وارد اقدام شده و نمی‌گذارد آمریکا هر کاری را با نام مبارزه با تروریسم در افغانستان انجام دهد.

  فارس: این دست حملات آمریکا با چه پیامدهایی همراه خواهد بود؟

  مژده: پیامدهای این حمله تنها تقویت و بزرگنمایی داعش در سطح داخلی و بین‌المللی خواهد بود، زیرا آمریکا با انجام چنین حمله به این مسئله اشاره کرده است که از بزرگترین و پیشرفته‌ترین تسلیحات خود علیه این گروه استفاده کرده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.