• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » افت ۵۰ درصدی قیمت کشمش در ۳ سال اخیر/ سوء استفاده دلالان از بی برنامگی در خرید تضمینی
  کد خبر : 2026001

  افت ۵۰ درصدی قیمت کشمش در ۳ سال اخیر/ سوء استفاده دلالان از بی برنامگی در خرید تضمینی

  افت ۵۰ درصدی قیمت کشمش در ۳ سال اخیر/ سوء استفاده دلالان از بی برنامگی در خرید تضمینیReviewed by on Apr 15Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری نسیم خنداب، کشاورزی در اقتصاد هر کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است چرا که تولید…

  افت ۵۰ درصدی قیمت کشمش در ۳ سال اخیر/ سوء استفاده دلالان از بی برنامگی در خرید تضمینیReviewed by on Apr 15Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری نسیم خنداب، کشاورزی در اقتصاد هر کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است چرا که تولید محصولات زراعی و باغی اساسی ترین وظیفه کشاورزان است و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی عامل مهمی برای رونق  و رشد اقتصادی است که  کشور را از وابستگی به واردات نجات داده و افزایش صادرات و در نتیجه درآمدزایی برای کشور را به دنبال دارد.

  یکی از مهم ترین راه های رونق اقتصادی در کشور که از ارکان اساسی در اقتصاد مقاومتی نیز محسوب می شود، افزایش میزان تولیدات و کاهش واردات خصوصا در بخش کشاورزی است.

  کشاورزان به عنوان تولید کنندگان اصلی در کشور رکن اساسی برای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی هستند که علاوه بر درآمدزایی و اشتغال زایی مانع مهاجرت قشر زیادی از روستاییان به شهرها می شوند.

  کشاورزان مغفول ماندند

  عدم اعتقاد دولت به اهداف اقتصاد مقاومتی عاملی است برای عدم انعکاس اعتبارات کشور در بخش کشاورزی و به دلیل عدم حمایت مسئولین، کشاورزان با مشکلات زیادی روبرو هستند.

  نداشتن برنامه مناسب دولت در بخش کشاورزی و عدم حمایت مسئولین مربوطه از کشاورزان، عامل اصلی حجم بالای مشکلات کشاورزان و نهایتا بالا رفتن حجم واردات در این بخش است که این امر خود موجب ضربه به اقتصاد کشور و قشر کشاورز می شود، وارداتی که نه تنها باعث خروج ارز از کشور شده بلکه بیکاری بسیاری از کشاورزان را نیز به همراه دارد چرا که واردات محصولاتی که در داخل کشور قابل تولید است باعث کاهش قیمت محصول و زیان رساندن به کشاورزان می شود.

  به علت عدم برنامه ریزی مناسب از سوی دولت، کشاورزی در بسیاری از نقاط کشور به حالت سنتی باقی مانده و کشاورزان برای تولید محصولات خود هزینه های زیادی صرف می کنند.

   شهرستان خنداب نیز از جمله مناطق کشور است که هنوز کشاورزی در اکثریت مناطق آن به روش سنتی انجام می شود، که علاوه بر مصرف بی رویه منابعی همچون آب، باعث بالا رفتن هزینه تولید محصولات کشاورزی نیز شده است.

  تولید کشمش به اسم کشاورزان به کام دلالان/سودی که در نهاییت نصیب دلالان می شود

  سرمایه اصلی کشاورزان خندابی، باغات انگور است که حدود ۳۰ درصد کشمش استان مرکزی نیز در این شهرستان تولید می شود، وجود واسطه ها در تولید کشمش عامل اصلی نوسانات قیمت در این بخش است که نهایتا سود تولید این محصول نیز به جیب دلالان می رود.

  واسطه و عدم خرید تضمینی عامل اصلی نوسانات قیمت کشمش/افت ۵۰ درصدی قیمت کشمش در ۳ سال اخیر

  کشمش از جمله محصولات صادراتی است که به دلیل نبود امکانات و ظرفیت برای صادرات مستقیم این محصول در شهرستان خنداب، دلالان محصول را به خارج از استان می برند، نبود نظارت و عدم ورود دولت به بازار کشمش باعث شده این محصول در دست دلالان قرار گرفته و نوسانات قیمت محصول کشمش زیاد شود، به طوری که در ۳ سال اخیر قیمت هر کیلو کشمش نزدیک به ۵۰ درصد افت داشته، عدم خرید تضمینی کشمش عامل اصلی دیگری است که نابسامانی در خرید و فروش این محصول را به دنبال داشته تا جایی که نرخ های متفاوتی برای خرید و فروش محصول کشمش تعیین می شود و این عامل باعث سوء استفاده دلالان شده است.

   دلالان بازار کشمش نه تنها بیش ترین سود را از این بازار کسب می کنند بلکه تعیین کنندگان اصلی قیمت این بازار نیز هستند، این گروه با ورود به بازار کشمش و در دست گرفتن این بازار، سود حاصل از تولید و صادرات کشمش را با کم ترین هزینه در جیب خود قرار داده و در این بین کمترین سود نصیب کشاورزان می شود.

  کشاورزان در انتظار دریافت یارانه کشمش/مشخص نشدن زمان پرداخت یارانه کشمش از سوی دولت

  اوضاع نامناسب و عدم مدیریت در بازار کشمش عاملی شد برای کاهش قیمت کشمش در سال گذشته، به گونه ای که فروش کشمش با آن قیمت نه تنها برای کشاورز سود نداشت بلکه باعث زیان نیز می شد.

  بعد از مدت ها سرگردانی کشاورزان در بازار کشمش، نهایتا دولت تصمیم به خرید کشمش به صورت تضمینی همراه با پرداخت یارانه این محصول گرفت و تنها یک ماه به کشاورزان خندابی فرصت داده شد تا با یارانه ۲۰۰ تومانی به ازای هر کیلوگرم کشمش، محصولات خود را به تعاون روستایی تحویل دهند، اما بعد از حضور مهدی مقدسی نماینده مردم شهرستان های ارک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، خرید تضمینی کشمش یک ماه تمدید و یارانه از ۲۰۰ تومان به ۵۰۰ تومان افزایش یافت، هر چند به گفته کشاورزان تنها دو هفته کشمش از آن ها به صورت تضمینی خریداری شد و بعد از پر شدن انبارها از کشاورزان کشمشی تحویل گرفته نشد.

  هزینه های شناسایی دلالان از جیب کشاورزان

  ورود دلالان به ماجرای خرید تضمینی کشمش باعث شد با گذشت ماه ها از تحویل کشمش به تعاون روستایی اما یارانه ای به کشاورزان پرداخت نشود.

  اداره جهاد کشاورزی شهرستان خنداب برای شناسایی دلالان از بین کشاورزان اقدام به متراژ باغات انگور کرد، که در این راستا باز هم کشاورزان متحمل هزینه هایی برای متراژ باغات شدند، به گفته مسئولین هنوز متراژ باغات انگور ادامه دارد و به دلیل کشوری بودن موضوع یارانه کشمش زمان مشخصی از سوی دولت برای پرداخت یارانه کشمش مشخص نشده است.

  اوضاع نامناسب قیمت کشمش در سال گذشته باعث شد بخشی از کشاورزان محصول خود را به صورت غیر نقدی به دست دلالان بسپارند که در این بین تعدادی از دلالان پول کشاورزان را پرداخت نکرده و گریخته اند.

  محمد حسین موسوی از کشاورزان روستای حصار که خود از واسطه های بین دلالان و کشاورزان است در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: دولت در سال گذشته قیمت کشمش را ۴۱۰۰ تومان تعیین کرد، اما تنها ۱۰ روز کشمش با این قیمت خریداری شد و بعد از آن کشمش با ۱۰۰۰ تومان افت قیمت روبرو شد.

  سرمایه کشاورزان در جیب دلالان

  موسوی اظهار کرد: از این رو دلالان با وعده دادن به کشاورزان برای افزایش قیمت اقدام به خرید کشمش به صورت غیر نقدی کردند، در نتیجه پول بسیاری از این خریدها هنوز به دست کشاورزان نرسیده است.

  موسوی ضمن بیان این مطلب که خود از واسطه های بین کشاورزان و دلالان می باشد و هنوز هم دلالان سرمایه کشاورزان را نپرداخته اند، گفت: مبلغ زیادی از سرمایه کشاورزان توسط دلال غیر بومی از استان قزوین به غارت رفته، که این موضوع به دلیل نبود زیر ساخت و امکانات در این شهرستان است.

  این کشاورز خندابی با اشاره به این مطلب که هیچکدام از ارگان ها و مسئولین پیگیر وضعیت به وجود آمده نیستند، بیان کرد: دولت می توانست با تنظیم قیمت بازار کشمش از مشکل به وجود آمده برای فروش این محصول جلوگیری کند و دیگر نیاز به پرداخت یارانه کشمش نبود.

  وی افزود: رکود چند سال اخیر قیمت کشمش و  افزایش چند برابری قیمت سموم و کودهای کشاورزی باعث شد کشاورزان در این مدت متحمل خسارات زیادی شوند.

  موسوی ضمن درخواست برای پیگیری موضوع دلالانی که با سرمایه کشاورزان گریخته اند، گفت: از مسئولین شهرستان و استان خواهشمندیم ضمن رسیدگی به این مسئله برای کاهش واسطه ها در هنگام خرید و فروش کشمش، اقدامی اساسی انجام دهند.

  یارانه کشمش چاره ساز نیست/برنامه ریزی دقیق نیاز است

  زمانی که خبرنگار ما نتایج مسئله بازگشت پول های کشاورزان را از مسئولین جویا می شود، پاسخ می شنود، این مسئله در حیطه کاری ما نیست و خود کشاورزان نباید محصولات خود را به دلالان می فروختند.

  مطمئنا دولت با نداشتن برنامه ای مناسب در بخش کشاورزی باعث وارد کردن آسیب جدی به اقتصاد کشور و قشر کشاورز می شود، استفاده از روش هایی همانند، پرداخت یارانه کشمش چاره ساز نیست، حل اساسی این مشکل نیازمند تنظیم قیمت بازار کشمش، ایجاد کارگاه ها و کارخانه هایی برای صادرات مستقیم این محصول از شهرستان است، اقداماتی که نه تنها دست دلالان را از بازار کوتاه می کند بلکه باعث اشتغال زایی در شهرستان نیز می شود.

  عدم مدیریت کارآمد در بخش کشاورزی و اتخاذ تصمیماتی همچون پرداخت یارانه کشمش نه تنها در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی نیست بلکه ادامه همان سیاست گدا پروری بوده و این اقدام دولت یاد آور ضرب المثل قدیمی است که می گوید:

  چو ناکس به ده کدخدایی کند

  کشاورز باید گدایی کند

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.