• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , اخبار پربازدید » آمار دردناک از مرگ پرستاران/ مرگ پرستاری دیگر هنگام کار
  کد خبر : 2025897

  آمار دردناک از مرگ پرستاران/ مرگ پرستاری دیگر هنگام کار

    آمار نگران کننده از مرگ پرستاران افزایش آمار فوت پرستاران در ایران طی سال‌های اخیر، نگرانی جدی برای متولیان حوزه خدمات پرستاری ایجاد کرده است. بهمن ماه سال گذشته، یک پرستار ٣۵ ساله و شاغل در بیمارستان شفای کرمان که سرپرستار بخش روماتولوژی بود، به‌دنبال نوبت‌های فشرده کار، در هنگام شیفت صبحگاهی دچار ایست…

  ۳۲۵

   

  آمار نگران کننده از مرگ پرستاران

  افزایش آمار فوت پرستاران در ایران طی سال‌های اخیر، نگرانی جدی برای متولیان حوزه خدمات پرستاری ایجاد کرده است. بهمن ماه سال گذشته، یک پرستار ٣۵ ساله و شاغل در بیمارستان شفای کرمان که سرپرستار بخش روماتولوژی بود، به‌دنبال نوبت‌های فشرده کار، در هنگام شیفت صبحگاهی دچار ایست قلبی شد و پس از ١ ساعت عملیات احیا فوت کرد. اسفند ٩۵ هم پرستار اتاق عمل بیمارستان امام جعفرصادق (ع) کرج در نوبت کاری خود دچار ایست قلبی شد و پس از ١ ساعت عملیات احیا فوت کرد. پس از درگذشت وی بود که رییس کل سازمان نظام پرستاری کشور هم نسبت به افزایش آمار فوت پرستاران در حین کار ابراز نگرانی کرد و از مرگ ناگهانی ۱۰ پرستار بر اثر سندروم «کاروشی» (مرگ به علت کار زیاد) طی سال ٩۴ خبر داد.

  در حالی که این سندروم طی سال‌های اخیر به یکی از تهدیدهای جدی سلامت پرستاران ایران تبدیل شده، پژوهش‌های انجام شده توسط سازمان نظام پرستاری کشور نشان داده که پرستاران ایران به دلیل حجم بالای کار و تبعات ناشی از آن از جمله خستگی زودرس، تحلیل قوای جسمی، بیماری‌های حاد و مزمن، استرس و خستگی‌های جسمی و روحی ناشی از کار در مدت زمان کوتاهی دچار فرسودگی شده و بهره‌وری و کارایی خود را از دست می‌دهند. ابتلای پرستاران ایران به بیماری‌های شغلی در حالی است که آنان برای تامین هزینه‌های زندگی و پرکردن جای خالی نیروی پرستاری در بخش‌های درمانی ناچار به گذراندن نوبت کاری‌های طولانی و پیاپی هستند که این وضعیت فرصت استراحت و تمدید قوای جسمی و روحی را از ایشان سلب می‌کند. افزایش بیماری و ناتوانی‌های مزمن در پرستاران ایران در حالی است که مسوولان سازمان نظام پرستاری و همچنین معاون پرستاری وزارت بهداشت از کمبود جدی پرستار در مراکز درمانی ابراز نگرانی کرده‌اند و در حالی که بنا بر استاندارد جهانی، باید به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، حداقل سه الی چهار پرستار و به ازای هر تخت بیمارستانی، دو ‌الی ٣ پرستار مشغول به خدمت پرستاری باشند، در ایران و در بهترین شرایط، کمتر از ۱ پرستار به ازای یک تخت بیمارستانی مشغول به کار است و آمار کمبود پرستار در ایران حاکی از آن است که نظام درمان کشور برای ارایه خدمات بهینه حدود ١۵٠ هزار و برای رعایت استانداردهای جهانی، حداقل ٢٠٠ هزار پرستار کم دارد.

  منبع: اعتماد
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.