• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , اخبار پربازدید » زرافشان: برنامه آموزش ۲۰۳۰ را با اطلاع مجلس تصویب کردیم/ اسناد یونسکو ۲۵ سال است اجرا می‌شود
  کد خبر : 2025414

  زرافشان: برنامه آموزش ۲۰۳۰ را با اطلاع مجلس تصویب کردیم/ اسناد یونسکو ۲۵ سال است اجرا می‌شود

    به گزارش ایران ویج، برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما شب گذشته با موضوع سند آموزش ۲۰۳۰ با حضور علی زرافشان معاون آموزش متوسط وزیر آموزش و پرورش و ابراهیم سحرخیز معاون وزارت آموزش و پرورش در دولت دهم برگزار شد. زرافشان ابتدا توضیحی پیرامون سند ۲۰۳۰ داد و بیان داشت: این برنامه…

  ۱۳۹

   

  به گزارش ایران ویج، برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما شب گذشته با موضوع سند آموزش ۲۰۳۰ با حضور علی زرافشان معاون آموزش متوسط وزیر آموزش و پرورش و ابراهیم سحرخیز معاون وزارت آموزش و پرورش در دولت دهم برگزار شد.

  زرافشان ابتدا توضیحی پیرامون سند ۲۰۳۰ داد و بیان داشت: این برنامه از سال ۱۹۹۰ توسط وزرای آموزش و پرورش چند کشور جهان با ۶ هدف کلی با شعار آموزش برای همه به تصویب رسید که آموزش و پرورش ایران منطبق با معیارهای خود تاکنون آن را عملیاتی کرده است.

  وی افزود: در اجلاس مسقط در سال ۲۰۱۵ جمع‌بندی جدیدی مطرح شد و ۷ هدف پیشنهاد شد که به برنامه آموزشی ۲۰۳۰ معروف شد.

  معاون آموزش متوسط آموزش و پرورش در ادامه با بیان دلایلی نظر افرادی که معتقدند سند آموزش ۲۰۳۰ مخفیانه و غیرقانونی به تصویب رسیده است را رد کرد و اظهار داشت: این سند ۲۵ سال سابقه اجرا دارد چگونه برنامه‌ای که ۲۵ سال از اجرای آن می‌گذرد غیرقانونی و مخفیانه است.

  زرافشان ادامه داد: تمام نهادهای قانونی مثل مجلس شورای اسلامی انقلاب در جریان تصویب این سند بودند.

  وی خاطرنشان کرد: ما در تاریخ ۲ شهریور ۹۳ نامه‌ای به آقای زاهدی ریاست کمیسیون آ‌موزش و تحقیقات مجلس دادیم که اجلاسی در ژاپن برگزار می‌شود و وزیر به اتفاق هیاتی در آن شرکت می‌کنند و از ایشان درخواست معرفی نماینده کردیم.

  زرافشان گفت: در آن زمان دو نماینده از طرف مجلس در آن اجلاس شرکت کردند و در جریان کامل مذاکرات بودند اما تذکری به ما داده نشد.

  معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: اگر لازم بود باید نمایندگان به مجلس گزارش می‌دادند در اجلاس دوم در اینچئون هم از مجلس تقاضا کردیم تا کسی را معرفی کند که سخنگوی آموزش و تحقیقات معرفی شد. در آن زمان هم کمیسیون هیچ تذکری به ما نداد.

  زرافشان با بیان اینکه براساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی هیات وزیران اجازه تصویب مصوبات مورد نیاز را دارد،‌ افزود: هیات وزیران در تاریخ ۲۶ شهریور ۹۵ مصوبه‌ای تصویب کرد و هیات تطبیق قوانین مجلس از باب مغایرت قانونی ایرادی به این مصوبه نگرفت؛ بنابراین ما غیرقانونی و مخفیانه عمل نکردیم.

  سحرخیز در ادامه مناظره با بیان اینکه در این سند نکاتی وجود دارد که در گذشته برجسته نبود گفت: اگر در آن دقت و مراقبت نشود می‌تواند حربه‌ای علیه کشور ما شود.

  وی افزود: اینکه آقای زرافشان این سازوکار دولت را اطلاعات یافتن مجلس قلمداد می‌کنند درست نیست و صرف اطلاع دادن به رئیس کمیسیون و همراهی یک عضو به معنای موافقت آن دستگاه نیست و تایید مجلس به معنای درست آ‌ن صورت نگرفته است.

  معاون سابق متوسطه آموزش و پرورش اظهار کرد: سند آموزش ۲۰۳۰ ذیل توسعه پایداری که جامعه جهانی تعریف می‌کند بوجود آمده و با سندی که سابقا وجود داشت متفاوت است. سند سابق روی شاخص‌های کمی متمرکز شده بود و این سند شاخص‌های کیفی را مطرح می‌کند.

  سحرخیز عنوان کرد: در سال‌هایی که ما اسناد یونسکو را اجرا می‌کردیم سند تحول بنیادین هنوز تصویب نشده بود.

  زرافشان در نوبت بعدی صحبت خود در این مناظره خطاب به سحرخیز گفت: شما در زمان خود در حالی که سند تحول بنیادین را تصویب کرده بودید در گزارش سال ۲۰۱۵ به یونسکو در هدف ۵ آموزش برای همه مسائلی را را ذکر کرده‌اید چرا آن زمان کسی نگران نشد و ارزش‌ها مخدوش نشد؟

  سحرخیز پاسخ داد: شما ۴ سال است برای سند تحول بنیادین کاری نکرده‌اید و اسناد یونسکو برای شما مهم‌تر هستند.

  وی ادامه داد: شما ۶ کارگروه برای اجرای سند ۲۰۳۰ تشکیل داده‌اید اما در این ۴ سال هیچ اقدامی در جهت اجرایی شدن سند تحول بنیادین صورت نگرفته است.

  وی به بیان نمونه‌های از اجرای اسناد یونسکو در کشور پرداخت و گفت: قرار است ۵۰ درصد دانشگاه فرهنگیان برون‌سپاری کنید، قول داده‌اید تساوی جنسیتی ایجاد کنید و در کتاب‌ها مطابق سلیقه جامعه جهانی بعضی دروس را حذف می‌کنید.

  معاون سابق متوسط آموزش و پرورش سوال کرد: آیا کارگروهی برای ارائه سند تحول هم تشکیل داده‌اید؟

  زرافشان در پاسخ اظهار داشت: اولا اجرای سند برعهده چهار دستگاه است و ثانیا شما در یکسالی که سند تحول را تصویب کرده بودید برای آن چه کردید؟ شما در گزارشتان به یونسکو در سال ۲۰۱۵ برابری جنسیتی را بیان کردید.

  زرافشان افزود: واژه EQUITY در ترجمه با عدالت و مساوات برابر است و می تواند همان عدالت تربیتی سند تحول بنیادین باشد.

  سحرخیز در پاسخ به او گفت: عدالت یک واژه اسلامی است و در فرهنگ غرب معادلی ندارد.

  زرافشان اضافه کرد: ما در اجلاسی که در اینچئون برگزار شد نسبت به دو بند اعتراض کردیم و هیات پاکستانی و هندی نیز از ایران حمایت کردند؛ بنابراین با حق شرط این سند را پذیرفتیم و تاکنون هم هیچ کشوری برای اجرا نکردن یا کامل اجرا نکردند یونسکو توبیخ و تحریم نشدند.

  وی به بیان اقدامات وزارت آموزش و پرورش در دولت یازدهم برای اجرایی کردن سند پرداخت و گفت: ما نقشه راه اجرای سند را تهیه و تصویب کردیم و این سند توسط رئیس جمهور در اجلاس روسای آموزش و پرورش رونمایی شد و همه برنامه‌های سالانه آموزش و پرورش کشور متکی بر آن است.

  معاون متوسط آموزش و پرورش توضیح داد: این دو سند موازی و در تعارض با یکدیگر نیستند بلکه سند ۲۰۳۰ ذیل سند تحول و نقشه جامع است.

  سحرخیز درباره اقدامات وزارت آموزش و پرورش در زمان خود برای اجرایی کردن سند تحول گفت: ما سال ۹۱ و بخشی از سال ۹۲ فرصت داشتیم که سند را اجرا کنیم و یکی از شش نظام آن که برنامه درسی ملی بود را تصویب کردیم.

  وی ادامه داد: کاش دولت شما همانقدر که دغدغه یونسکو داشت برای سند تحول هم دغدغه داشت زیرنظام‌ها کجا هستند؟ دانشگاه فرهنگیان چه بلایی بر سرش آمده است.

  زرافشان در پاسخ به  او گفت: چرا شما ظرف آن یکسال زیرنظام‌ها را تصویب نکردید؟

  در ادامه، مناظره به دلیل بحث و همهمه دو طرف قابلیت پخش را از دست داد و هیچیک نتوانستند جمع‌بندی خود را بیان کنند و با اعلام مجری برنامه پایان یافت.

  منبع: فارس
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.