• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , فرهنگی و هنری » فیلم های برتر روز پدر که تا به حال ساخته شده اند کدام ها هستند؟
  کد خبر : 2024720

  فیلم های برتر روز پدر که تا به حال ساخته شده اند کدام ها هستند؟

    ۵فیلم برتر روز پدر: از فیلم های غمگین گریگوری پیک گرفته تا فیلم های جامعه ستیز جان جان گیلگاد پدر عروس با بازی استو مارتین و کیمبرلی ویلیامز خب، تا به حال فیلم های بی شماری در مورد پدرها یا شخصیت پدران با موضوعات مختلفی ساخته شده است. از نظر کیفیت، این فیلم ها…

  ۲۳۷

   

  ۵فیلم برتر روز پدر: از فیلم های غمگین گریگوری پیک گرفته تا فیلم های جامعه ستیز جان جان گیلگاد

  پدر عروس با بازی استو مارتین و کیمبرلی ویلیامز

  خب، تا به حال فیلم های بی شماری در مورد پدرها یا شخصیت پدران با موضوعات مختلفی ساخته شده است. از نظر کیفیت، این فیلم ها متغیر هستند، از فیلم های کمدی گرفته( مانند دو جینش ارزان تر است ۱۹۵۰؛ نامزد جایزه اسکار- و فیلم پدر برزگ) تا فیلم های تراژیک (مانند پدر عروس ۱۹۵۰، با پایانی بی رحمانه، و سهم کوچک پدر). اگر چه نمی توان همه فیلم های  برتر روز پدر را که تاکنون ساخته شده اند به طور کامل نام برد (یا فیلم های مربوط به پدر را )، در ادامه  پنج فیلم را معرفی می شود که موضوع اصلی آنها مربوط به پدر است ( در واقع شش نوع فیلم هستند که یکی از فیلم ها دوبار ساخته شد). البته همه پدرهای به تصویر کشیده شده در این فیلم ها، پدری قهرمان، دوست داشتنی یا محبوب نیستند. خیلی از این شخصیت ها، انسان هایی ساده هستند(مانند میلیون ها پدر در سراسر دنیا).
  هرچند نمیتوانیم بگوییم هم  بی مزه و هم ازاردهنده هستند، ولی آیا این جمله بدین معناست که پدرهای این پنج فیلم برتر مربوط به روز پدر دارای این ویژگی هستند!؟
  خوب، به نقل از فیلم اتاق ال شکل به کارگردانی برایان فوربس ۱۹۶۳۳ که در آن خانمی مسن و عاقل (سیسیلی کورتینج) در حال تعلیم حقایق زندگی به زنی جوان (لیسلی کارون) می باشد:
  “عزیزم، هر چیزی زمانی دارد.”
  و آن پنج فیلم برتر اینها هستند:
  ۱-“برت های خیابان ویمپول” با بازی جان گیلگاد و جنیفر جونز در درامی با موضوع زنای با محارم

  در سال ۱۹۳۴ و ۱۹۵۷، نسخه هایی از فیلم  برت های خیابان ویمپول، برگرفته از زندگی واقعی در قرن نوزدهم به کارگردانی رودالف بیسیر، ساخته شد.  (این فیلم دوبار ساخته شد) به ترتیب چارلز لافتون و جان گیلگود در نقش ادوارد و مولتون-برت بازی کردند . در داستان این فیلم شخصیت پدر می خواهد مانع ازدواج فرزندش شود. مولتون برت به روش بیمار گونه خود و به طور خاصی به دختر خود الیزابت برت علاقه مند شده است.  الیزابت به لحاظ جسمانی ضعیف است، او می خواهد دخترش را از تمام  شر و بدی های دنیا حفظ کند، به ویژه از شهوت. (در زندگی واقعی، مولتون-برت مرد مسیحی با تقوایی بود.)
  با اینکه الیزابت به خاطر مراقبت و توجه تمام نشدنی پدر خود از وی سپاسگزار است، اما زندگی برای او جهنمی محض شده است، در واقع، او در خانه زندانی ست. عشق رمانتیک (به شکل شعری بی پروا اثر روبرت براوینگ) راه آزادی الیزابت می شود.

  شخصیت خشمگین چارلز لافتون در مقابل جان گیلگاد خونسرد  

  چارلز لافتون در نقش ادوارد مولتون-برت که نقش یک جامعه ستیز را بازی می کند ، یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین نقش های برنده جایزه اسکار باقی مانده است. به عبارت دیگر، متاسفانه  جان گیلگاد که برای نقش مولتون-برت انتخاب شده بود،. نسبت به لافتون بازی ضعیف تری داشت. با این وجود، از دید مثبت، گیلگاد فردی می باشد که جذابیت همخوابگی مولتون-برت را با الیزابتنشان می دهد –که رفتار سلطه گرانه او را هم پیچیده تر و هم قابل فهم تر می کند.
  سیدنی فرانکلین پیشکسوت با ساخت فیلم از دهه ۱۹۱۰( هودلوم، خواهر او از پاریس) ، هر دوی این فیلم ها را کارگردانی کرد. در حقیقت، دوباره سازی فیلم اولین کار فرانکلین در این دو دهه بود ،بعد از آن فیلم خاک خوب (۱۹۳۷۷) را کارگردانی کرد – که به خاطر این فیلم نامزد بهترین کارگردان جایزه اسکار شد.
  در کل، به نظر من هر دو فیلم برت های خیابان ویمپول به یک اندازه جذاب هستند. حال آنکه بازی  چارلز لافتون در نقش ادوارد مولتون-برت بهتر از جان گیلگود است، جنیفر جونز در نقش الیزابت برت نسبت به نورما شیرر نامزد جایزه اسکار دوست داشتنی تر است ( اگرچه هیچ کدام از بازیگرها ظاهر خشن و ضعیف الیزابت واقعی را نداشتند). فردریک مارچ و بیل تراورز ، به خاطر نقشی که دارند، نتوانستند به خوبی روبرت براونینگ را بازی کنند.
  در کل منتقد آن دوره ، ورژن ۱۹۳۴را ترجیح می داد که نامزد بهترین فیلم جایزه اسکار نیز شد. ( برنده آن سال فیلم “در یک شب اتفاق افتاد” به کارگردانی فرانک کاپرا بود).

  پدر سالار: اومرو آنتونوتی

  بر اساس زندگی نامه گاوینو لیدا، نمایش نامه برادران تایوانی پائولو و ویتتوریو به نام پدرسالار (۱۹۷۷) ، ارتباط مشکل دار,  بین مرد ساردینایی (ساویریو مارکونی) و پدر محافظه کارش یا به عبارتی دیگر سلطه گر (اومرو آنتونوتی) را نشان می دهد.
  زمان وقوع این داستان اواسط قرن بیستم در نزدیکی ساردینیا است، اما پدر سالاری در هر جایی در اروپا در طول قرون وسطی و یا حتی قبل از آن هم مشاهده می شده است.
  این فیلم که اسم اصلی آن به زبان ایتالیایی پادره پادرون است و به معنای “پدرسالار” یا “پدر رئیس” است، جایزه بهترین فیلم بین المللی  انتخاب منتخبان و نخل طلایی را در جشنواره فیلم کن سال ۱۹۷۷ از آن خود کرد.

  کشتن مرغ مقلد : گریگوری پک

  اتیکوس فینچ وکیلی است که در سال ۱۹۳۰ در آلاباما زندگی می کند. او وکالت مردی سیاه پوست را بر عهده میگیرد که به اتهام تجاوز به یک زن سفید پوست در حال محاکمه شدن است. بسیاری از مردم شهر سعی دارند تا فینچ را از این کار باز دارند ولی او به به کار خود ادامه می دهد. این فیلم برنده اسکار در بهترین بازیگر گریگوری پک، بهترین فیلمنامه اقتباسی برای هورتون فوت، و بهترین طراحی صحنه بود.

  دزدان دوچرخه: لامبرتو ماگیورانی

  لامبرتو ماگیورانی که در نقش آنتونی بازی می کند، مجبور است به خاطر شغل خود دوچرخه ای را به همراه داشته باشد تا پوسترهایی را در سطح شهر بچسباند. روزی دزدی دوچرخه آنتونی را می دزدد. او برای اینکه شغل خود را از دست ندهد مجبور می شود هر چه زودتر دزدها را پیدا کند. او با کمک پسر کوچک و دوستانش، شهر را جستجو می کنند و دزد دوچرخه را در خیابانی می بینند. این فیلم نامزد جایزه دو اسکار در سال ۱۹۴۹ شد .

  کنار برکه طلایی : هنری فاندا

  این فیلم به کارگردانی مارک ریدل و یکی از فیلم های خانوادگی بسیار زیبا ست. در داستان فیلم نورمن (هنری فاندا) در خانه ییلاقی اش در نیوانگلند در کنار همسرش “اتل” از تنفرش از پیری می گوید. دخترشان در مراسم تولد پدرش به آنجا می آید. نورمن شروع به توهین کردن به همسر خود می کند. در داستان ماجراهایی اتفاق می افتد که نورمن در میابد هر لحظه از زندگی ارزشمندتر از آن است که با نارضایتی و سخنان تند هدر برود. در این فیلم فاندا جایزه نامزد بهترین بازیگر نقش اول را دریافت کرد.

  منبع: سیمرغ
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.