• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی , مطالب برگزیده سایت » مگر قرار نبود اموال ایران پس از برجام آزاد شود/ چرا مصادره دارایی‌های ایران مدیریت نمی‌شود
  کد خبر : 2024294

  مگر قرار نبود اموال ایران پس از برجام آزاد شود/ چرا مصادره دارایی‌های ایران مدیریت نمی‌شود

    به گزارش ایران ویج، جواد کریمی‌قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۲۱ فروردین) سؤالات خود را از علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی مطرح کرد. وی در طرح سؤال اول خود گفت: پس از مصادره ۲ میلیارد دلار از اموال کشورمان توسط آمریکا، یک و نیم…

  ۱۲۶

   

  به گزارش ایران ویج، جواد کریمی‌قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۲۱ فروردین) سؤالات خود را از علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی مطرح کرد.

  وی در طرح سؤال اول خود گفت: پس از مصادره ۲ میلیارد دلار از اموال کشورمان توسط آمریکا، یک و نیم میلیارد دلار از سوی کانادا و پس از آن ۲ میلیارد دلار توسط لوکزامبورگ مصادره شد.

  کریمی‌قدوسی گفت: مگر قرار نبود اموال ایران پس از برجام آزاد شود؟ اگر دوباره بخشی از اموال کشورمان مصادره شد بانک مرکزی و وزارت اقتصاد چه جوابی دارند؟

  وی خاطرنشان کرد: در کمیسیون به من پاسخ دادند که آمریکا تا ۸۰ میلیارد دلار علیه ایران کیفرخواست صادر کرده است؛ سؤال این است که چرا این موضوع را در برجام مدیریت نکردید؟

  نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: به بنده پاسخ دادند که اموال ما در خارج از کشور در دسترس است؛ «در دسترس است» یعنی اینکه شما حداکثر می‌توانید به آن تبرک بجویید اما نمی‌توانید آنها را بازگردانید.

  نماینده مردم مشهد در مجلس پس از استماع توضیحات وزیر امور اقتصاد و دارایی و انجام برخی اقدامات از سوی این وزارتخانه، قدردانی کرد و گفت: مجموع دارایی‌ها و سپرده‌گذاری‌های مؤسسه میزان قابل توجه بود، در استان خراسان اگر تمامی سپرده‌ها بازمی‌گشت، به رقم قابل توجهی می‌رسیدیم که برای بانک صادرات باقی می‌ماند.

  وی در ادامه اعلام کرد که از پاسخ‌های وزیر درباره مؤسسه میزان قانع شده است.

  کریمی قدوسی به دومین سؤال خود درباره مصادره اموال ایران اشاره کرد و افزود: ۱۳ میلیون دلار از اموال ایران مصادره شده است و سؤال من در اینجا این است که درباره حفظ دارایی‌های کشورمان بعد از برجام چه اقداماتی انجام شده؛ ما معتقدیم مصادره اموال ایران نقض برجام است، اما سؤال اینجاست که برای جلوگیری از این اتفاق چه کارهایی کرده‌اید؟

  «ما پیشتر هشدار داده‌ایم و اکنون نیز هشدار می‌دهیم که غربی‌ها درصدد مصادره دارایی‌های ایران هستند، به همین دلیل باید فکری در این زمینه کرد».

  نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما برای دستیابی برجام هزینه‌های زیادی از طریق صنعت هسته‌ای داده‌ایم، خاطرنشان کرد: من از پاسخ‌های وزیر درباره این موضوع قانع نشدم.

  وی به سومین سؤال خود که به موضوع قاچاق کالا اختصاص داشت اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب در ۱۰ تیرماه سال ۱۳۸۰ جمله‌ای گفتند که امسال نیز در شهر مشهد مجدداً آن را بیان فرمودند. رهبری در آن تاریخ گفتند باید با پدیده قاچاق به معنای حقیقی کلمه مبارزه شود. پدیده قاچاق ضربه به هویت کشور است و این موضوع حرام شرعی است. رهبر معظم انقلاب امسال هم همین مسئله را در سخنرانی‌شان در شهر مشهد گفتند.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب با اطلاعات دقیق، فتوای حرام بودن قاچاق را اعلام کردند، تصریح کرد: برای اجرای این فتوا باید قدم‌های انقلابی برداریم.

  کریمی قدوسی عقیده دارد درصد قابل توجهی از مشکلات اقتصادی کشورمان به قاچاق کالا بازمی‌گردد و در همین زمینه تأکید می‌کند که قاچاق کالا باعث تعطیلی تولید و در پی آن، کاهش اشتغال شده است.

  وی با هشدار نسبت به اینکه دشمن از طریق جنگ اقتصادی تا درون تهران نفوذ کرده است، اظهار داشت: باندهای قاچاق بدانند «این تو بمیری از آن تو بمیری‌ها نیست» همانطوری که ملت ایران مقابل دشمنان در جنگ تحمیلی ایستاد، مقابل قاچاقچیان هم خواهد ایستاد.

  وی به قاچاقچیان هشدار داد که از این اقدام دست بردارند که در غیر این صورت با پاسخ قاطع مردم و مسئولان مواجه خواهند شد.

  وی با بیان اینکه شاهراه کالای قاچاق، گمرکات است، تصریح کرد: این حرف من نیست و گزارش دستگاه‌های امنیتی و سازمان‌های مربوطه است.

  کریمی قدوسی اضافه کرد: آخر مگر کول‌برها می‌توانند ۲۵ میلیارد دلار کالای قاچاق حمل کنند؟ البته مناطق آزاد هم در این بین سهمی دارند، ولی مگر چقدر از مناطق آزاد قاچاق می‌شود؟ مشخص است که این حجم از قاچاق از طریق گمرکات انجام می‌شود.

  «سهم دو تابعیتی‌ها در قاچاق کالا نباید فراموش شود، زیرا این افراد با تأسیس شرکت‌های صوری در کشورهای خارجی، موضوع کالای قاچاق را دنبال می‌کنند».

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری‌های مجالس گذشته در مورد قاچاق کالا گفت: در دوره های قبلی کمیسیون امنیت ملی از قرارگاه مبارزه با قاچاق کالا بازدید می‌کرد، در آن زمان ۱۶۰ باند قاچاق توسط وزارت اطلاعات شناسایی شده بود و اطلاعات مربوط به این باندها نکات قابل توجهی در پی داشت.

  وی به قاچاق گسترده کالا توسط یک تاجر در کشور کره جنوبی به کشورمان اشاره‌ای کرد و افزود: در این قاچاق، اسکله‌ها مشخص، کشتی‌ها مشخص، تریلی حامل کالا مشخص، راننده‌ها مشخص و گلوگاه‌ها مشخص است، اما چرا مقابله نمی‌شود؟ چه دستی در کار است که برخورد صورت نمی‌گیرد؟

  نماینده مردم مشهد با تأکید بر اینکه باید با باند کالای قاچاق مبارزه شود، تصریح کرد: باید مبارزه با به سمت باندهای قاچاق کالا برد و نه اینکه برویم و به قول مقام معظم رهبری با یک نقره فروش در بازار رضا برخورد کنیم.

  وی با ابراز ناراحتی نسبت به اینکه پول‌های موجود در کشور به جای ثبت در تولید، زیر کالای قاچاق ذبح می‌شود، تصریح کرد: با قاچاق به آن صورت که باید برخورد نمی‌شود به همین دلیل تولید ما با مشکل مواجه است.

  کریمی قدوسی به ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا هم اشاره کرد و اظهار داشت: همین ترامپ دیوانه بعد از رأی آوردن، تعرفه کالای چینی از ۲۰ به ۳۵ درصد افزایش داد، اما چرا در ایران این اقدام انجام نمی‌شود؟ دست چه کسانی در کار است؟

  وی به وجود معاملات مشکوک ۲۵ تا ۳۰ میلیاردی اشاره کرد و ضمن توضیح درباره برخی عملکرد برخی صرافی‌ها گفت: نقش آقای فریدون در این زمینه جدی است؛ در سال گذشته تعداد قابل توجهی صرافی غیرقانونی تأسیس شده است و همین موضوع نشان می‌دهد که این صرافی‌ها در جابجا کردن این پول‌ها نقش دارند، البته برخی بانک‌ها و مؤسسات نیز در این زمینه فعالند.

  به گزارش فارس، علی مطهری پس از اعلام نام حسین فریدون توسط نماینده مشهد، گفت: آقای کریمی قدوسی! شما یک حق قانونی را برای دیگران قائل می‌شوید؛ تا زمانی که اتهام کسی ثابت نشده، نباید اسمش را بیاورید.

  کریمی قدوسی در واکنش به اظهارات علی مطهری که در غیاب علی لاریجانی ریاست بخشی از صحن علنی مجلس را برعهده داشت، گفت: این حق قانونی من است و من در سؤالم این موضوع را بیان کرده‌ام؛ بنده برای حفظ انقلاب هیچ خط قرمزی ندارم جز قانون و اخلاق.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر اقتصاد اظهار داشت: FATF را می‌آورید که بر بانک‌های ما نظارت داشته باشد.

  وی با اشاره به اینکه هزار صرافی غیرمجاز، ۳هزار و ۵۰۰ موسسه اعتباری غیرمجاز و صدها شرکت لیزینگ غیرمجاز همه در شبکه قاچاق کشور دست دارند، خاطرنشان کرد: من هیچ گونه منافع جناحی در طرح این سؤالات ندارم و در مجلس هشتم اولین کسی بودم که در برابر فساد ۳هزار میلیاردی که بعضی همکاران ما هم در آن دست داشتند،‌اعتراض کردم.

  کریمی‌قدوسی گفت: در جلسه‌ای که خدمت آقای محسنی‌اژه‌ای بودیم به ما اعلام کرد که آیا می‌دانید برخی‌ نفوذی‌های آقای امیرمنصور آریا در همین مجلس (مجلس هشتم) حضور دارند که درصدد تدوین طرحی برای قانونی کردن فساد او هستند؟

  وی ادامه داد: در سال اقتصاد مقاومتی اشتغال و تولید گمرک، اعضای فراکسیون گمرک مجلس را دعوت می‌کند؛ حال کاری به محتوای جلسه نداریم اما من در کل آقای طیب‌نیا را وزیر صالحی می‌دانم ولی ایشان به تنهایی حریف قاچاق کالا از مبادی رسمی کشور نمی‌شود.

  نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه می‌داند در انتصابات بانک صادرات کرمانشاه چه تخلفات و زد و بندهایی صورت گرفته است، بیان داشت: من از پاسخ‌های آقای طیب‌نیا به سؤالم درباره مبارزه با قاچاق کالا و مقابله با واردات بی‌رویه قانع نشدم.

  منبع: فارس
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.