• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » برجام باعث شد فناوری هسته‌ای کشورمان به ۸ سال عقب تر بازگردد
  کد خبر : 2023845

  برجام باعث شد فناوری هسته‌ای کشورمان به ۸ سال عقب تر بازگردد

  برجام باعث شد فناوری هسته‌ای کشورمان به ۸ سال عقب تر بازگرددReviewed by Iranvij-2 on Apr 9Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسین آبنیکی، معاون سابق سازمان انرژی اتمی در گفتگو با صبح توس اظهار کرد: آنچه که ما امروز در صنعت هسته‌ای کشور به دست آورده‌ایم  مدیون تلاش‌های مردم عزیز…

  برجام باعث شد فناوری هسته‌ای کشورمان به ۸ سال عقب تر بازگرددReviewed by Iranvij-2 on Apr 9Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسین آبنیکی، معاون سابق سازمان انرژی اتمی در گفتگو با صبح توس اظهار کرد: آنچه که ما امروز در صنعت هسته‌ای کشور به دست آورده‌ایم  مدیون تلاش‌های مردم عزیز و خانواده شهدای هسته‌ای هستیم.

  وی با اشاره به اقدامات دولت در طی ۴ سال اخیر در زمینه هسته‌ای در کشور گفت: آنچه که در مدت ۴ ساله اخیر در صنعت هسته ای کشور مان اتفاق افتاد، متاًسفانه روند خوبی نبوده و مردم به خوبی در این رابطه آشنا هستند، چرا که فرآیند هسته ای به نوعی در کشور متوقف شده است.

  معاون سابق سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: دست آوردهای که ما از سال ۸۵ تا ۹۲ در صنعت هسته‌ای کشور به دست آورده ایم در بازده زمانی ۴ ساله اخیر بطور کلی از دست داده ایم و به نوعی از بین رفته است .

   

  برجام باعث شد  فناوری هسته ای کشورمان به  8 سال عقب تر بازگردد

    آبنیکی افزود: تعهداتی که در برجام به آن عمل شد  به نوعی فعالیت های هسته ای کشورمان را به  حدود سال ۸۸ بازگرداند واز طرفی ما در بحث راه اندازی ماشین آلات ودستگاهها ونیز در مورد  راکتور اراک و موارد غنی شده روندی نزولی و یا توقف کامل داشته ایم.

  وی تصریح کرد: از جهت تولید سوخت نیز به مقدار  3.5 درصد و ۲۰ درصد  مشابه سال  88 رسیده‌ایم و متاًسفانه شاهد این بودیم که راکتور اراک را با بتن پر کردند و آقای صالحی نیز  این را تاًیید کردند وگفتند دیگر این نیروگاه  قابل برگشت نخواهد بود. 

  معاون سابق سازمان انرژی اتمی با اشاره به اقدامات دولت یازدهم در بحث هسته‌ای کشورمان در سال ۹۲ افزود: به مرور زمان، این صنعت متوقف شد، فردو باید تحقیقاتی شود که  البته  این اصلاً ربطی به برجام نداشت و این موارد در  مرداد و اوایل شهریور اتفاق افتاد، درحالی‎که اولین دوره  مذاکره هسته ای در دولت  بعد از مهر و آبان ماه بود.

  آبنیکی با اشاره به اخراج رئیس سایت فردو افزود: تعدیل نیرو، رئیس سایت نطنز و فوردو و کارشناسان و معاونین هم به ترتیب در همان دوره انجام شد و کسی که در کشور زنجیره ۳.۵ درصد و ۲۰ درصد را راه انداخته که اخراج نمی کنند، هر آنچه ما در حوزه غنی‎سازی داریم نزد این آدم‌ها بوده  است.

  وی تصریح کرد: معمولا اگر فردی از آن پست ومنصبی  برداشته در پستی با همان درجه استفاده می‎شود، اما اینجا این اتفاق نیفتاد و آقایان می‎گویند اخراج نیست! وقتی کسی از یک پست عزل می‎شود و پست دیگری هم به او نمی‎دهند، اگر نامش اخراج نیست پس چه ‎چیزی است.

  معاون سابق سازمان انرژی اتمی در ادامه افزود: هر چند وقت یک‌بار هم گزارشی می‎دهند و در مطبوعات آن را منتشر می‌کنند؛ در بسیاری از موارد آقایان قسم جلاله می‎خورند که کسی را اخراج نکرده‌اند.

  آبنیکی تصریح کرد: صنعت هسته‎ای به‎طور طبیعی با این کارها نابود شد اما هر چقدر دولت  این صنعت را فریزکند و آدم‎ها را در خارج این صنعت نگه دارد، می‎توانیم از نو شروع کنیم.

  وی در رابطه با تعهدات غربی ها در قبال برجام افزود: ما تمام تعهدات که در راستای برجام بود را انجام دادیم وحتی نیروگاه اراک را با بتن پر کردیم ولی متاًسفانه طرف مقابل هیچ یک از تعهدات خود را در قبال  ایران انجام نداده است.

   

  امروز راکتوری مشابه  تهران نداریم

  معاون سابق سازمان انرژی اتمی با اشاره به نیروگاه تهران افزود: ما امروز راکتوری مشابه  تهران نداریم، این راکتور رو به پایان است و قطعاً با پایان ظرفیت این نیروگاه ما در دریافت سوخت و رادیو دارو به غربی ها محتاج خواهیم شد واز طرفی جان حدود یک ملیون نفر نیز به خطر می افتد.

  آبنیکی در ادامه افزود: غربی ها تا به امروز برای قرارداد هسته‌ای پسا برجام با ما وارد مذاکره نشده اندو چیزی به ما نداده اند،  نهایتاً چینی ها حاضر به مذاکره وهمکاری در بحث هسته ای با ما شدند ولی تا امروز هیچ اقدامی از آنها ندیده ایم.

  وی گفت:  ما طی یک سال گذشته تقریبا در خیلی از جاها بیش از تعهدات خود عمل کرده‌ایم و از حالا به بعد هم باید در مذاکرات پیرامون اجرای برجام خیلی جدی دقت شود، نقض‌های برجام و عدول از تعهدات طرف غربی را به شدت تذکر بدهیم و پای آن بایستیم.

   معاون سابق سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: ما باید در مقابل خواسته‌های خارج از چارچوپ برجام در مقابل غربی‌ها اقدام متقابل  را انجام بدهیم به ویژه اینکه ادعای دولتی که اکنون در آمریکا  برسرکار آمده  خیلی بیشتر از این حرف‌هاست و کل برجام را قبول ندارد و دنبال این است که چند قدم جلو بیاید پس ما حتما باید موضع جدی اتخاذ کنیم.

   

  نقض برجام را دولت رسما پذیرفته

   آبنیکی با بیان اینکه اقدام نقض برجام را دولت پذیرفته است افزود:  نقض برجام را دولت رسما پذیرفته و حالا اقدامی را هم ولو اقدام متناسب نیست و بسیار ضعیف تلقی می‌شود در تقابل با آن تصویب کرده خوب است با این حال باید بعد از این هم این روند را ادامه پیدا کند و به طور جدی ما در یک فرآیند برابر با طرف غربی و به خصوص آمریکایی‌ها در اجرای برجام جلو برویم.

  وی گفت: اگر ما در صنعت هسته ای پیشرفت وتوسعه داشته باشیم به دست آوردهای بسیاری در حوزه های مختلفی از قبیل  کشاورزی، اقتصادی  خواهیم رسید  اگر چرخه صنعت سانتیفیوژها بچرخد.

   

  طی دو ماده از مصوبه مجلس رئیس‌جمهور موظف می‌شد در برابر اقدامات غربی اقدام متقابل انجام دهد

  معاون سابق سازمان انرژی اتمی با اشاره به قانون مطرح شده در مجلس برای بحث هسته ای کشورمان افزود: پیش از این طرحی با نام قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام  در مجلس تصویب شد که در فرمان حضرت آقا برای پذیرش مشروط برجام هم تائید شده بود؛ طی دو ماده از این مصوبه مجلس تکالیف خاص را برای رئیس جمهور تعیین کرده بود و براساس ماده هفتم آن رئیس‌جمهور موظف می‌شد اقدام بر روی چند مورد را آغاز کند.

    آبنیکی با اشاره به دستور سال گذشته رئیس جمهور در راستای اجرای قانون مجلس گفت: آن چیزی که قرار است در اجرای دستور آقای روحانی اتفاق بیفتند کار بر روی موتورها و پیشران‌های دریایی صرفا در حد برنامه‌ریزی برای طراحی و ساخت این تجهیزات است.

  وی در ادامه گفت: در حوزه سوخت قرار است فقط طراحی و تحقیق شود و کار بیش از این حد جلو نمی‌رود که این موضوع می‌تواند با همان سوخت ۵ درصد اتفاق بیفتد و در برجام هم چیزی مبنی‌‌بر اینکه ما حق مطالعه یا برنامه‌ریزی در این خصوص نداریم نیامده است.

  معاون سابق سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: پس از این جهت که در حوزه سوخت موضوع تولید مطرح نیست و فقط بحث مطالعه، تحقیق و حداکثر طراحی مطرح شده و همچنین در حوزه موتور هسته‌ای قرار است برنامه‌ریزی برای طراحی و ساخت باشد و براین اساس دستورات داده شده منافاتی با برجام و تعهدات ما در این توافق ندارد.

   

  دستورات رئیس جمهور پاسخی به نقض برجام توسط آمریکا نیست

  آبنیکی با اشاره به اقدام رئیس جمهور در برابر نقض برجام گفت: در واقع این دستورات رئیس جمهور پاسخی به نقض برجام توسط آمریکا نیست بلکه اجرای قانونی است که قبلا مصوب شده بود و باید هم تا الان اجرا می‌شده که با یک تاخیر یک ساله‌ می‌خواهیم بخشی از آن را اجرا کنیم و اینکه آیا می‌توانیم این عمل را به حساب اقدام متقابل در خصوص نقض برجام توسط آمریکایی‌ها بگذاریم جای سوال است.

  وی در ادامه گفت: بنابراین اگر ما خواسته باشیم در بخش های پزشکی کشاورزی صنعت وغیره موفق وپیشرفت داشته باشیم بایستی در صنعت هسته ای پیشرفت داشته باشیم .

  معاون سابق سازمان انرژی اتمی  با اشاره به وضعیت دانشگاهی در حوزه هسته ای در دولت یازدهم گفت: در دوره ۴ ساله اخیر در دولت آقای روحانی وضعیت  دانشگاهها ما بخصوص در مورد رشته های مربوط به صنعت هسته ای این روند یا متوقف شده ویا به صورت کندی صورت می گیرد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.