• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » بخش عظیمی از برنامه های هسته ای در ایران به همت برجام متوقف شد!
  کد خبر : 2023684

  بخش عظیمی از برنامه های هسته ای در ایران به همت برجام متوقف شد!

  بخش عظیمی از برنامه های هسته ای در ایران به همت برجام متوقف شد!Reviewed by on Apr 9Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  ابراهیم کارخانه ای در گفت و گو با نافع در سالروز ملی فناوری هسته ای با اشاره به تأثیرات این توافقنامه بر برنامه های هسته…

  بخش عظیمی از برنامه های هسته ای در ایران به همت برجام متوقف شد!Reviewed by on Apr 9Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  ابراهیم کارخانه ای در گفت و گو با نافع در سالروز ملی فناوری هسته ای با اشاره به تأثیرات این توافقنامه بر برنامه های هسته ای بیان کرد: دولت یازدهم حل مشکلات اقتصادی ایران را به تحریم ها پیوند زد و تصورش این بود که با ۱+۵ مشکلات اقتصادی و تحریم ها برطرف خواهد شد و اقتصاد در کشور رونق پیدا میکند.

   

  وی ادامه  داد: بر همین اساس بود که اولین توافق نامه تحت عنوان توافق نامه ژنو در آذر ماه سال ۹۲ با ۱+۵ امضا شد و بخش قابل توجهی از برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران در این توافق نامه که ۶ ماهه بود، متوقف شد.

   

  کارخانه ای افزود: تعهداتی را جمهوری اسلامی ایران قبول کرد که تمامی آن تعهدات را انجام داد قرار بر این بود که در مقابل به ویژه آمریکا و اتحادیه اروپا تعهداتی را که پذیرفتند انجام بدهند، ولی متأسفانه آنها بخش قابل توجهی از تعهدات خودشان را در توافق نامه ژنو انجام ندادند.

   

  رئیس سابق کمیته هسته‌ای مجلس اظهار داشت: این مدت های ۶ ماهه تمدید شد تا نهایتا توافق نامه نهایی تحت عنوان برجام، در تیر ماه سال ۱۳۹۴ نهایی شد.

   

  کارخانه ای افزود: مقرر شد که بر اساس راهکاری که در برجام پیش بینی شده است این توافق نامه ها قطعی و به توافق طرفین رسیده سپس به روز اجرا برسد، بر همین اساس بود که بعد از نهایی شدن در ۲۳ تیرماه سال ۹۴ سه ماه بعد عنی در مهر ماه به توافق طرفین رسید.

   

  وی ابراز داشت: فاصله روز توافق تا روز اجرا نیز سه ماه به طول انجامید، قرار بود که طرفین تمهیداتی را برای اجرای تعهدات خود عمل بیاورند و در روز اجرا توافقات طرفین انجام شود.

   

  نماینده ادوار هفتم و نهم مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در روز اجرا که دی ماه ۹۴ بود، دولت جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات خود را انجام داد به جز یک مورد که آن هم در سال بعد انجام داد، ولی متأسفانه طرف مقابل که تعهدات را روی کاغذ پذیرفته بود پایه و اساس و محکمات تعهدات خود را انجام نداد.

   

  وی افزود: به این ترتیب ما شاهد بودیم که به مرور پایه های بخشی از این تحریم ها را در غالب مصوبه جدید که در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید محکم کرد.

   

  کارخانه با اشاره به قانون داماتو ادامه داد: از جمله شاهد تمدید قانون داماتو بودیم یعنی تحریم ده ساله ایران، پایه و اساس بخشی از تحریم ها در همین قانون بود ودر این قانون با رأی قاطع نمایندگان آمریکا به تحریم ها مجددا ترتیب اثر داده شد.

   

  این استاد دانشگاه عنوان کرد: در این رابطه دولت جمهوری اسلامی ایران شکوائیه ای را به ۱+۵ ارائه کرد که نتیجه آن هم عملا هیچ چیز نشد، دولت هم بعد از آن دیگر پیگیری نکرد حتی بر اساس راهکاری که خودشان در برجام پذیرفته بودند.

   

  وی افزود: ولی در این مدت بیش از ۶۰ فرد حقیقی و حقوقی مجددا تحریم شدند و دو میلیارد دلار از دارائی های جمهوری اسلامی ایران توسط آمریکایی ها مصادره شد.

   

  کارخانه ای گفت: عملا فشارها علیه جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه پیدا کرد، کما اینکه همین الان هم ما شاهد هستیم که سنای آمریکا تحریم های جدیدی را  در مجلس مطرح کرده است که علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال بکند که حالا این را به تأخیر انداختند تا بعد از اینکه دولت تعیین شد،اجرایی بکند.

   

  وی تأکید کرد: حالا هر دولتی هم که باشد، کما اینکه در همین دولت خیلی از تحریم ها نیز اعمال شد و به این ترتیب آنها مخالفت خودشان را همچنان علیه ما در حال ادامه دادن هستند.

   

  رئیس سابق کمیته هسته‌ای مجلس در پایان اظهار داشت: در عرصه عمل هم همه شاهد هستند که برجام مشکلات اقتصادی ما را حل نکرده است، مشکلات اقتصادی همچنان به قوت خود باقی مانده است و این در حالی است که بخش قابل توجهی از برنامه هسته ای ایران متوقف شده است.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.