• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » تا بهانه‌ای ندهند ترکیه نمی‌تواند مانند سوریه وارد عراق شود/ سیستم جدید ترکیه شبیه سیستم آمریکا و غرب است/اقلیم کردستان حق برافراشتن پرچم در کرکوک را ندارد
  کد خبر : 2023380

  تا بهانه‌ای ندهند ترکیه نمی‌تواند مانند سوریه وارد عراق شود/ سیستم جدید ترکیه شبیه سیستم آمریکا و غرب است/اقلیم کردستان حق برافراشتن پرچم در کرکوک را ندارد

  تا بهانه‌ای ندهند ترکیه نمی‌تواند مانند سوریه وارد عراق شود/ سیستم جدید ترکیه شبیه سیستم آمریکا و غرب است/اقلیم کردستان حق برافراشتن پرچم در کرکوک را نداردReviewed by Aryan♥ on Apr 8Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آصف حاجی‌زاده در گفت‌وگو با آناج در خصوص همه‌پرسی ۱۶ آوریل در ترکیه…

  تا بهانه‌ای ندهند ترکیه نمی‌تواند مانند سوریه وارد عراق شود/ سیستم جدید ترکیه شبیه سیستم آمریکا و غرب است/اقلیم کردستان حق برافراشتن پرچم در کرکوک را نداردReviewed by Aryan♥ on Apr 8Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آصف حاجی‌زاده در گفت‌وگو با آناج در خصوص همه‌پرسی ۱۶ آوریل در ترکیه و تأثیرات این همه‌پرسی در صورت بیرون آمدن رأی "آری" به قدرت حکومتی ترکیه و آزادی در این کشور اظهار داشت: پیش از این ساختار سیاسی ترکیه به گونه‌ای تنظیم شده بود که فرصت را برای تضاد و تناقض در سیاست این کشور ایجاد کرده و موجبات به بن‌بست رسیدن حکومت ترک‌ها را فراهم می‌کرد؛ این بن‌بست نیز در بیشتر مواقع سبب کودتا در ترکیه می‌شد، در این میان عده‌ای وجود داشتند که با خارج کردن حکومت از بن‌بست اداره کشور را به دست می‌گرفتند.

  وی افزود: اکنون برخی از سیاستمداران تُرک به این نتیجه رسیده‌اند که با جایگزینی سیستم ریاست جمهوری به جای سیستم پارلمانی، ترکیه از این تضاد و تناقض بیرون خواهد آمد و در این ارتباط برخی از مفاد قانون اساسی را تغییر داده و به همه‌پرسی گذاشته‌اند.

  مدرس علوم سیاسی و امور بین الملل دانشگاه‌های تبریز با بیان اینکه سیستم جدید، سیاست ترکیه را متمرکزتر خواهد کرد، توضیح داد: برداشته شدن تضادها در سیستم ریاست جمهوری موجبات همسو شدن ایدولوژی سیاسی ترکیه خواهد شد که غرب با این مهم مخالف می‌باشد.

  وی تشریح کرد: ساختاری که در قانون اساسی پیشنهادی جبهه اردوغان تعریف شده تفاوت زیادی با ساختارهای حکومتی کشورهای غربی ندارد، لکن غربی‌ها به این سیستم زمانی که در آمریکا و اروپا است دموکراتیک می‌گویند و زمانی که در ترکیه است، دیکتاتوری!

  کارشناس امور بین الملل در خصوص مخالفت کشورهای اروپایی با تغییر سیستم در ترکیه نیز تصریح کرد: کشورهای غربی از اسلامی بودن حزب عدالت و توسعه ترس دارند و تنها مشکل آن‌ها نیز همین است؛ در داخل ترکیه نیز برخی غربگرایان مخالف تغییر سیستم و قانون اساسی هستند.

  وی ادامه داد: در قانون اساسی جدید آمده است که رئیس جمهور دو بار می‌تواند با رأی مردم و به مدت ۵ سال انتخاب شود و این یعنی هیچ خللی به مردم سالاری در این کشور وارد نخواهد شد، اهداف حکومتی ترکیه نیز در جهت اسلام‌گرایی خواهد بود.

  آصف حاجی زاده در خصوص برافراشته شدن پرچم اقلیم کردستان در کرکوک گفت: در دنیا یک سری قواعد و اصول هست که چارچوب‌های حقوقی را مشخص کند، برای مثال مردم یک منطقه چه زمانی می‌توانند پرچمی برای خود تعیین کنند، چه زمانی می‌توانند برای خود حاکمیت بسازند، چه زمانی می‌توانند حکومت انتخاب کنند و چه زمانی می‌تواند محدوده‌ای را برای دولت خود مشخص کند.

  وی بیان داشت: این ۴ عنصر یعنی جغرافیا، مردم، حاکمیت و حکومت موارد لازم برای یک دولت هستند و پرچم نماد دولتی می‌باشد که در دنیا برای خود چارچوب و اصولی دارد و به صورت توافقی یا سنتی در طول تاریخ به وجود آمده است؛ اکنون ما شاهد این هستیم که اقلیم کردستان در کرکوک که هم ترکمن‌ها، هم عرب‌ها و هم کُردها در آنجا زندگی ‌می‌کنند، پرچم خود را برافراشته است و این نمادِ ایجاد تنش است.

   

  وی افزود: با توجه به این مسائل مشخص می‌شود که عده‌ای به دنبال منازعه خون‌ریزی و تنش در آن منطقه هستند، این‌ها تابع هیچگونه ضوابط بوده و در هیچ ضابطه حقوقی این عمل را انجام نداده‌اند. اگر اینگونه باشد هر کسی در هر کجا از جهان پرچمی برای خود برداشته و اعلام می‌کند که این منطقه در محدوده حکومتی من است.

  کارشناس امور بین الملل تأکید کرد: امکان ایجاد درگیری و تنش بین ترکیه و اقلیم کردستان وجود دارد. رژیم صهیونیستی قصد ایجاد درگیری بین اقلیم کردستان و دولت‌های مشروع منطقه را دارد.

  حاجی زاده در خصوص عملیات احتمالی ترکیه در عراق گفت: انتظار نمی‌رود که ترکیه بتواند همانند سوریه در عراق نیز لشکرکشی داشته باشد،مگر اینکه پ.ک.ک یا اقلیم کردستان بهانه‌ای به دست ترکیه بدهند.

  وی در پایان اظهارات خود مطرح کرد: بعد از همه‌پرسی و در صورت پیروزی جبهه اردوغان، امکان بهبودی سریع روابط ترکیه و اروپا وجود ندارد.

  گفتنی است، حاکمیت اردوغان در حال حاضر با ایجاد تنش‌های مذهبی و فرقه‌گرایانه در منطقه روز به روز به درگیری بین مسلمانان شدت می‌بخشد. وی همچنین با برقرار روابط بسیار نزدیک با رژیم صهیونیستی چهره واقعی و ضد اسلامی خود را به نمایش گذاشته است.

  رئیس جمهور ترکیه از نظر خیانتکاری نیز در رده‌ اول سیاستمداران جهان قرار دارد، چرا که فراری دادن فتح الله گولن رفیق و شریک سال‌ها دیرین خود و پاکسازی نزدیک به ۱۰۰ هزار از عناصر صادق به گولن از مراکز حکومتی ترکیه نمایانگر این مسئله می‌باشد. همچنین کنار گذاشتن عبدالله گول و احمد داوداوغلو از جمله مسائلی است که تشنه قدرت بودن اردوغان را آشکار می‌سازد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.