• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » افزایش تعداد تاجیک‌ها در عملیات‌های انتحاری بزرگ‌نمایی از طرف داعش است
  کد خبر : 2023345

  افزایش تعداد تاجیک‌ها در عملیات‌های انتحاری بزرگ‌نمایی از طرف داعش است

  افزایش تعداد تاجیک‌ها در عملیات‌های انتحاری بزرگ‌نمایی از طرف داعش استReviewed by Aryan♥ on Apr 8Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه «مؤمن احمدی» خبرنگار و کارشناس تاجیک در مصاحبه با خبرگزاری «آزادگان» به علل گسترش افراطگرایی در منطقه و به خصوص تاجیکستان پرداخته است.  آزادگان: تا چه اندازه…

  افزایش تعداد تاجیک‌ها در عملیات‌های انتحاری بزرگ‌نمایی از طرف داعش استReviewed by Aryan♥ on Apr 8Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه «مؤمن احمدی» خبرنگار و کارشناس تاجیک در مصاحبه با خبرگزاری «آزادگان» به علل گسترش افراطگرایی در منطقه و به خصوص تاجیکستان پرداخته است. 

  آزادگان: تا چه اندازه افزایش حضور شهروندان تاجیک در عملیات‌های انتحاری داعش صحت دارد؟

  احمدی: خبر افزایش شهروندان تاجیک در عملیاتهای انتحاری تا اندازه بزرگ نمایی از طرف گروه داعش است، این گروه افراطی به خاطر برجسته کردن نفوذ خود در درون اتباع آسیای مرکزی به خصوص تاجیک‌ها دروغ بافی می‌کند و اثبات واقعیت ویدئوهای منتشر شده آنان بسیار دشوار است.

  آزادگان: آیا می‌شود افزایش افراد انتحاری‌ تاجیک را به یکی از فرماندهان داعش به نام «گلمراد حلیم‌اف» سرهنگ سابق تاجیک مرتبط دانست؟

  احمدی: پیوستن حلیم‌اف به داعش احساس تاجیکان عضو این سازمان افراطی را بالا برد و از نظرات آنان در شبکه‌های اجتماعی و ویدئوها چنین به نظر می‌رسد که به این موضوع افتخار می‌کنند.

  در داعش ساختاری وجود دارد که افراد را برای عملیات های انتحاری آماده می‌کند.

  عملیات انتحاری در داعش همچون عمل نهایی یک جهاد تبلیغ می‌شود به این خاطر است که حتی از یک سال قبل جوانان سرسپرده به عقاید داعش برای انجام عملیات های انتحاری نام‌نویسی می‌کنند.

  آنان با آموزش‌های خاص شست‌وشوی مغزی می‌شوند بعدها این ساختار خودش انتخاب می‌کند که کدام انتحاری با کدام شکل و شیوه در کجا خودش را منفجر کند.

  آزادگان: آیا می‌شود گفت که برخی از فرماندهان داعش برای اعلام موفقیت خود در اقدامات تروریستی تعدادی از نیروهای خود را عمدا به هلاکت می‌رسانند؟

  احمدی: این موضوع تا حدودی در گذشته و در مناطق خاصی صورت گرفت، داعشی‌ها به خاطر آبروی خود حتی اعضای گروه خود را با دستان خود به هلاکت می‌رساندند، یعنی وانمود می‌کنند که ببنید ما از همه بیشتر می‌جنگیم و از همه بیشتر قربانی داده‌ایم.

  البته این اقدامات پس از آن که روسیه به صورت جدی وارد سوریه شد، تغییر کرد.

  آزادگان: به نظر شما تلاش‌های مقامات تاجیک برای جلوگیری از تروریسم تا چه حد مؤثر بوده است؟

  مؤمن احمدی: مقامات تاجیکستان طی چند سال اخیر تلاش کردند تا از طریق تبلیغ و تشویق و همچنین با بازداشت و زندانی کردن افراطی‌ها از تروریسم و تندگرایی جلوگیری کنند.

  اما تشویق و ترغیب‌های ضد افراط‌گرایی کمترین اثر را داشته است. به عنوان مثال، مقامات تاجیک به برگزاری کنفرانس و نشست‌ها میان دانش آموزان یا ملاقات با ساکنان محله‌ها اکتفا می‌کردند.

  بازداشت و زندانی کردن افراطی‌ها نیز برای جلوگیری از این پدیده شوم تا حدی نتیجه داد.

  تبلیغات علیه داعش در رسانه‌های دولتی و مستقل تاجیک تا حد زیادی مؤثر بود.

  رسانه‌های دولتی و مستقل با انتشار مصاحبه‌ها با افرادی که از داعش بازگشتند تا اندازه‌ای نظر جوانان را از رفتن به درگیری‌های سوریه و عراق تغییر داد.

  آزادگان: بهتر است از کدام شیوه‌ها برای جلوگیری از افزایش افراط‌گرایی استفاده شود؟

  احمدی: گروه‌های افراطی در تاجیکستان به ۲ قسمت تقسیم می‌شوند، قسمت اول به حدی مورد شستشوی مغزی قرار گرفتند که اصلاح کردن آنان کار یک و ۲ روز نیست.

  گروه دیگر تازه با عقاید افراطی آشنا شدند و هنوز به طور کامل این اعتقادات در ذهن آنها شکل نگرفته، در اینجا علمای دین باید از طریق اثبات اسلام واقعی آنها را از این کار بازدارند.

  به باور من عامل اصلی افزایش افراط گرایی در تاجیکستان بیکاری و مشکلات معیشتی است.

  آزادگان: منعکس کردن موضوع افراط‌گرایی و تروریسم برای خبرنگاران چه خطراتی دارد؟

   احمدی: در تاجیکستان تهدیدات آشکار و پنهانی از جانب نمایندگان گروه‌های افراطی برای خبرنگاران وجود دارد.

  مصاحبه خبرنگاران با خانواده‌های گروه‌های افراطی به خصوص جوانان تاجیک عضو داعش آنان را عصبانی می‌کند.

  تهدیدهای ویدئویی آنان بارها در شبکه‎های اجتماعی نسبت به خبرنگاران منتشر شده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.