• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » هرمیداس باوند: حمله موشکی امریکا به سوریه یک اقدام تنبیهی بود/ ترامپ نشان داد همه گزینه های برای سوریه روی میز است
  کد خبر : 2023153

  هرمیداس باوند: حمله موشکی امریکا به سوریه یک اقدام تنبیهی بود/ ترامپ نشان داد همه گزینه های برای سوریه روی میز است

  هرمیداس باوند: حمله موشکی امریکا به سوریه یک اقدام تنبیهی بود/ ترامپ نشان داد همه گزینه های برای سوریه روی میز استReviewed by on Apr 8Rating: داوود هرمیداس باوند در خصوص حمله موشکی امریکا به پایگاه هوایی سوریه گفت:  ترامپ در فضایی که همه استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را محکوم کردند، دست به…

  هرمیداس باوند: حمله موشکی امریکا به سوریه یک اقدام تنبیهی بود/ ترامپ نشان داد همه گزینه های برای سوریه روی میز استReviewed by on Apr 8Rating:

  داوود هرمیداس باوند در خصوص حمله موشکی امریکا به پایگاه هوایی سوریه گفت:  ترامپ در فضایی که همه استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را محکوم کردند، دست به یک اقدام تنبیهی زد، همزمانی حمله مخالفان مسلح بشار اسد به حمص با اقدام موشکی امریکا به معنی ارتباط و هماهنگی قبلی نیست.

  این تحلیگر مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار عصر ایران ادامه داد: حمله موشکی امریکا به سوریه یک اقدام تنبیهی بود واکنشی که محدود به همین یک حمله است و پیگیری دیگر هم نخواهد داشت. با توجه به رویدادی که چند روز پیش اتفاق افتاد مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی و در این بین انسان های بی گناه دچار مشکلات و رنج زیاد شدند؛ طرح مساله شد که باید به این عمل پاسخ داده شود و انگلیس و فرانسه سعی داشتند که در شورای امنیت موضوع را باز کنند.

  وی ادامه داد: تاکید آقای ترامپ از ابتدا بر نابودی، سرکوب و حذف داعش بوده است و مساله دولت سوریه جایگاه و راهبرد خاص خود را داشت اما مساله سلاح شیمیایی سوریه که پیش آمد، مورد انتقاد و واکنش جهانی قرار گرفت بنابراین در راهبرد تجدید نظر و با این اقدام موشکی به نوعی اعلام شد که در واکنش بعدی همه گزینه ها روی میز خواهد بود و تصمیم بر این اقدام تنبیهی علیه سوریه شد.

  هرمیداس باوند: ترامپ نشان داد همه گزینه های برای سوریه روی میز است/ استراتژی نهایی روسیه تفاهم با امریکا است

  این ایران شناس و استاد روابط بین الملل افزود: البته این موضوع در زمان اوباما هم مطرح بود که اعلام کردند؛ ” چنانچه سوریه از خطوط قرمز امریکا ( استفاده از سلاح شیمیایی) رد شود مقابله و اقدام انجام خواهد شد، در ان زمان انگلستان هم با امریکا اعلام همراهی نمود، اما نخست وزیر انگلیس مساله را که در مجلس عوام مطرح کرد با مخالفت مجلس عوام روبه رو شد. همچنین اوباما با مخالفت کنگره مواجه شد و بعد گفتند: «راه حل معظل سوریه نباید سخت افزاری یا همان نظامی باشد، بلکه باید یک گفتگوی سازنده و دیپلماسی را برای حل مساله سوریه در پیش گرفت».

  وی خاطرنشان کرد: ترامپ در فضایی که از همه طرف رویداد سلاح شیمیایی در سوریه محکوم شده بود، دست به این اقدام تنبیهی زد، البته به برخی از کشورهای اروپایی مثل انگلیس و فرانسه اطلاع داده و با ناتو هم هماهنگ شده بود. برخی از نمایندگان در امریکا معتقدند که این حمله باید با اطلاع و کسب اجازه از کنگره انجام می شد.

  وی اضافه کرد: نکته ای که به نظر می رسد این است که؛ اقدام ترامپ فکر ثانویه ای برای کره شمالی را ایجاد می کند چون ترامپ حرف های مبالغه آمیز زیادی گفته بود و دقیقا نمی دانستندکه کاربردش چه خواهد شد، به عبارتی جهل ایجاد وهم می کند، از طرفی تصمیماتی هم که در عرصه های مختلف دیگرگرفت، خنثی شده بود. پس به نظر می رسد این اقدمش حاکی از اتخاذ تصمیمات این چنینی و ایجاد فکر ثانویه برای برخی از کشورها باشد و من فکر می کنم با وجود مخالفت برخی، این اقدام به نفع ترامپ شد.

  این استاد دانشگاه در رابطه با واکنش های احتمالی روسیه یادآوری کرد؛ تمام تاکید روسیه در مورد سوریه، “تلاش برای رسیدن به نوعی گفتگوی سازنده با غرب و امریکا با در نظر گرفتن و اولویت دادن به سیاست های امریکاست” در حال حاضر هم درست است که بصورت موقت مذاکرات را با امریکا متوقف کرده، اما استراتژی نهایی روسیه تفاهم با امریکا بر سر سوریه است و راهبرد اصلی سوریه نهایتا با توافق امریکا، روسیه و چند کشور دیگر مثل ترکیه که نقش میانجی دارند، انجام می شود. بنابراین این اقدام کاخ سفید تاثیر آن چنانی در مراودات روسیه با امریکا ندارد ممکن است برای کوتاه مدت نقابی ایجاد کند ولی بازگشت، همکاری و تفاهم با امریکا بر سر مساله سوریه خواهد بود.

  وی در خصوص همزمانی حملات مخالفان مسلح بشار اسد به حمص با اقدام موشکی امریکا هم گفت: آنها از فضای بوجود آمده استفاده کرد. اگر واقعا مشخص و اثبات شود که حمله شیمیایی توسط دولت سوریه انجام شده اشتباه بدی مرتکب شده است و تقریبا تا حدود زیادی فضایی که به نفعش ایجاد شده بود را برگرداند.

  دکتر هرمیداس باوند در پایان اشاره کرد: ایران در قبال مساله سلاح شیمیایی اعلام کردکه؛ «عامل این اتفاق هر کسی که باشد محکوم می کنیم» حمله نظامی علیه سوریه هم محکوم شده است که بسته به شرایط تصمیم به محکوم کردن گرفتند. من فکر می کردم باید ارزیابی زمانی دیگری در دستور کار قرار بگیرد که خب موضع گیری مشخص شد و مساله منتفی است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.