• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » نقد و بررسی فیلم و سريال » نقد های فیلم جدایی نادر از سیمین
  کد خبر : 2023

  نقد های فیلم جدایی نادر از سیمین

  نقد های فیلم جدایی نادر از سیمینReviewed by Aryan on Mar 26Rating: با درود شما در این صفحه 3 نقد متفاوت از افکار های مختلف جامعه در مورد  فیلم جدایی نادر از سیمین مشاهده میکنید پس از مشاهده این نقد ها نظر شخصیتان را بیان کنید   نقد شماره 1 )جدایی نادر از سیمین، یک…

  نقد های فیلم جدایی نادر از سیمینReviewed by Aryan on Mar 26Rating:

  با درود شما در این صفحه 3 نقد متفاوت از افکار های مختلف جامعه در مورد  فیلم جدایی نادر از سیمین مشاهده میکنید پس از مشاهده این نقد ها نظر شخصیتان را بیان کنید

  شما به فیلم آخر فرهادی ( جدایی نادر از سیمین ) چه نمره ای می دهید ؟

  Loading ... Loading ...

   

  نقد شماره 1 )جدایی نادر از سیمین، یک نگاه مثبت: ارکستراسیونِ شخصیت پردازی

  درام گرم و صمیمانه فرهادی در بابِ زوال و پاشیدگی زندگی، دروغ و بی وفایی و پنهان کاریِ انسان هاست. جدایی نادر از سیمین یک درام شهری و یا شاید، یک درام دادگاهیِ تلخ و غم انگیز است با محوریت قرار دادن «دروغ و قضاوت». آکنده از جزئیات دقیق و بهم پیوسته فیلمنامه در شیوه روایت، البته با رویکردی انتزاعی و تمهیداتی مستندگونه و واقع گرا و بسیار نچسب !

  فیلم تلخ و سیاهی که زوال و دوران آشفتگی و فروپاشی روابط زناشویی را ترسیم می کند. رابطه اول میان زن و شوهری از طبقه متوسطِ رو به بالا (نادر و سیمین) که در حال فروپاشی و جدایی آنهاست و رابطه دیگر، میان زن و شوهری از طبقه پایین است (حجت و راضیه). رابطه اول با مهاجرت زن به خارج از کشور و مخالفت مرد با این تصمیم رو به زوال است و قربانی؛ ترمه، دخترشان می باشد. رابطه دوم را فقر و تنگ دستی و بدهکاری به نقطه ای غیر قابل تحمل و شور بختی از زندگی سوق داده است و قربانی؛ کودکش و جنین سقط شده او. چیزی که به چشم می خورد تنها، روابطی سرد، غمبار، تلخ و دردناک از زندگی این زوجین است.

  در فیلم اخیر فرهادی، شخصیت پردازی درام در قیاس با نوع و گونه روایت این فیلم در تمامی لحظات، یک گام جلوتر است. روایت پیچیده و تو در توی جدایی نادر از سیمین در مقابل پازل دقیق و منظم شخصیت پردازی قصه، کم می آورد. فرهادی چیدمان و معماری کلیه عناصر شخصیت پردازی قصه را به کمال می رساند. به دور از هرگونه سهل انگاری و مسامحه. برخلاف گونه روایتش؛ روایتی سرشار از تعجیل و تنش.

  اثر روان شناسانه فرهادی، شخصیت پردازی را در بستری اجتماعی و شخصیت ها را در برخورد با گزندهای اجتماع در مقابل یکدیگر مورد بازبینی و کاوش قرار می دهد و جزء جزء شخصیت هایش را با یک دستی متوازنی در نیمه ابتدایی فیلم با یک ریتم و ضرباهنگ یک دست و منظم معرفی نموده و پیش می برد و نتیجه اش یک ارکستراسیونی از شخصیت پردازی ست.

  نمای ابتدایی و صحنه آغازین فیلم با رویارویی نادر و سیمین، شخصیت های اصلی قصه و نمای نقطه نظر قاضی دادگاه برای بیننده ما را در مقام قضاوت می گذارد به گونه ای که باید درباره ماجرای تک تک شخصیت ها داوری کنیم. اما روند پیشرفت قصه و نوع روایت، ما را از هرگونه موضع گیری دور می کند. دیالوگ های رد و بدل شده بین آنها از دلیل طلاق گرفتن تا علت مهاجرت سیمین و مخالفت نادر و پس از آن خانه شلوغ و ریخت و پاش آنها و حضور پدری آلزایمری و دختری غصه دار در درون یک زندگی تکه پاره شده و در پی این زوال، حضور زنی باردار به عنوان خدمتکار با آن وضع زندگی و روابطی که با شوهرش دارد و نهایتاٌ عواقب این زنجیره به هم پیوسته در تشکیل یک پیکره ای یکپارچه از شخصیت پردازی، برای فیلم فرهادی قابل اهمیت است.

  فرهادی در نیمه نخست فیلم، شخصیت پردازی قصه را به چنگ می گیرد و در نیمه دوم از این عناصر نهفته در نماهای آغازین خود برای پیش برد درام و باز کردن گره های ماجرا بهره می برد. شخصیت پردازی دقیق و هوشمندانه فرهادی در این فیلم آکنده از کدها و المان هایی ست که هر چه بیشتر به شناخت و درک شخصیت های درام کمک می کند و در حقیقت فرهادی ایده اصلی و کلی قصه خود را از دل همین شخصیت پردازی بیرون کشیده و روایت می کند :

  نادر: شخصیتی که سعی دارد به همه چیز به شکل ایده آل بنگرد. منطقی و اصول گرا. در همان نماهای نخست، تاکید به نگهداری از پدر بیمارش دارد. داعیه وطن دوستی داشته و وسواس خاصی به چگونگی تعلیم و ترتبیت دخترش دارد. در یادگیری واژگان معادل فارسی به او کمک می کند. و تاکید خاصی بر استفاده از واژه های فارسی به جای عربی دارد. علاقه خاصی که به موسیقی سنتی و آواز شجریان دارد. او دخترش را وادار می کند که بابت نگرفتن بقیه پول بنزین به عنوان انعام، از خود واکنش نشان داده و حقانیت خود را به اثبات برساند. هیچ ابایی از تهدید های حجت ندارد و تسلیم او نشده و تا زمانی که مشخص نشود در مرگ بچه مقصر بوده، از موضع خود کوتاه نمی آید. برای گذاشتن وثیقه برای آزادی خود حتی به همسر و خانواده او هم رو نمی اندازد. خود را انسان شریفی با خصوصیات انسان دوستانه می داند و وقتی مطمئن نیست که کبودی بدن پدرش در اثر افتادن از تخت باشد حاضر به شکایت نمی شود.

  سیمین: خود را انسانی با ویژگی های مدرن می پندارد. حاضر نیست که دخترش را در شرایط محیطی اجتماع کشورش بزرگ کند و تعلیم و تربیت دهد. برخلاف شوهرش علاقه زیادی به موسیقی سنتی ندارد و در حال آموختن ساز پیانوست و رشته مورد تدریسش هم زبان انگلیسی ست و گرایش زیادی به تغییر اوضاع و احوال زندگی خود و فرزندش دارد. نادر او را شخصیتی ترسو و محتاط و محافظه کار می داند. در مقابل درخواست دستمزد بیشتر باربران برای جابجایی پیانو، کوتاه می آید و حاضر می شود به جای خریدار این مبلغ اضافی را متقبل شود. از ترس تهدید های حجت به دخترش، حاضر به گفتگو و معامله می شود. خود را نگران اوضاع و احوال سن حساس بلوغ دخترش می بیند.

  حجت: او خود را قربانی فضای آکنده از بدگمانی و بدبینی جامعه می داند. به گونه ای به آخر خط رسیده. همه زندگی اش را باخته و از هیچ مصیبتی هراس ندارد اما همچنان محتاج دیگران است. حجت در اولین سکانسش در بانک، خود در موقعیتی ملتمس گونه قرار می دهد. و بسته چهار نخ های پول، مصداق خوبی برای شناخت شخصیت او در این سکانس می باشد. و برخی از دیالوگ هایش گویای اوضاع و احوال معیشتی اوست. اغلب کمی و کاستی های زندگی خود را به طبقات بالاترِ اجتماعی ربط داده و به گردن آنها می اندازد. برای گذران زندگی حاضر به هرگونه معامله ای ست. و حتی در جلسه گفتمان آنها برای حل و فصل این قضایا، همسر خود را مجبور به قسمِ دروغ خوردن می کند.

  راضیه: انسانی معتقد و اخلاق گرا با آن پوشش منحصر به فرد در فیلم و اینکه بارها با قسم خوردن و یا تماس تلفنی با دفتر مرجع دینی اش برای پرسش و کسب تکلیف اعمالش در حکم شریعت، تاکید بسیاری بر این جنبه اخلاقی اوست.

  اما نکته مشترک برای این شخصیت ها این است که فرهادی تمامی شخصیت هایش را در برابر عنصر دروغ و پنهان کاری تسلیم می کند. و فضایی آکنده از ناکامی و بی اعتمادی را به فرجام می رساند. (پنهان کاری از دانستن وضعیت بارداری راضیه توسط نادر، پنهان کاری رخداد تصادف تا موقع اخذ دیه توسط راضیه، درخواست برای قسم دروغ خوردن از سوی راضیه توسط حجت، شهادت دروغ ترمه در دادگاه پیشِ قاضی، پنهان کاری از اعتراف راضیه به تصادف از سوی سیمین و . . . )

  شخصیت پردازی فرهادی در جدایی نادر از سیمین به گونه ای ست که به هیچ عنوان نمی شود شخصیت های داستانش را دوست داشته و یا جذاب تلقی کرد. شخصیت هایی آکنده از ملال و انده باری. اما در این فضای دلگیر و تلخ و غمبار، همدلی و همذات پنداری ما را بر می انگیزد و در سراسر فیلم، قلب ما را از این سرعت تپش نمی اندازد. شخصیت های جدایی نادر از سیمین همگی به نوعی قربانی هستند و نوع برخورد هرکدام و تصمیمی که برای آینده شان می گیرند در حقیقت در چارچوب عقاید و روحیات شان بوده است.

  شاید یکی از نقاط ضعف و یا قوت فرهادی در این فیلم، مقایسه رئالیسم بی پروایش با آثار مشهور اینچنینی (آثار جان کاساوتیس) با تمی مشابه به دور از مسائل سانتی مانتالیسم است. یعنی؛ دوری از سطح زدگی. تابلو نقاشی او از زندگی، در نوع روایتش به کهنگی می زند، بی رنگ و لعاب اما داعیه دیگری دارد. آیا جدایی نادر از سیمین باید فرجامی باشد برای تریلوژی اجتماعی فرهادی و فرجامی بر جهان بینی یگانه و منحصر به فرد درباره الی؟

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج

  نقد شماره 2 ) یادداشت تازه نویسندگان کافه سینما درباره جدایی نادر از سیمین: در این دوساعت همه چیز به هم مربوط اند

   

   

  وقتی کارگردان با شروع فیلم اش به یک دادگاه پرت مان می کند و به وسیله دوربین اش ما را در مقام قاضی قرار می دهد با زیرکی متوجه مان می کند با فیلمی طرف هستیم که باید برای توجه به تک تک جزئیات شش دانگ حواسمان را جمع کنیم .اما این یک همراهی اجباری نیست کمی از فیلم نمی گذرد که دیگر ما هم به یکی از شخصیت های فیلم تبدیل می شویم.

   

  سیمین از ترک کشور برای سعادت دخترش ترمه می گوید و نادر نگهداری از پدر آلزایمری و پیرش را برای ماندن بهانه می کند.(اما آیا این تنها دلیلی بوده که آنها را به دادگاه کشانده؟)

   

  در جدایی نادر از سیمین ما با روایتی پیچیده رو به رو هستیم که بر خلاف ظاهر ساده داستان ریشه در اجزای مختلف دارد.

   

  نیمه اول فیلم بیشتر به شناخت ما از شخصیت ها ی داستان کمک می کند.هر چه بیشتر در آن خانه پیچ در پیچ با معماری قناس اش چرخ می زنیم بیشتر به نا همگون بودن شرایط خانواده (نادر ، سیمین،دخترشان ترمه و پدر نادر) پی می بریم. دوربین کنجکاو فرهادی آرام آرام ماهیت وجودی آدم هایش را برهنه می کند.

   

  اما به شخصه بیشتر آشناییم با خصوصیات نادر: مغرور است و رفتار خشک، حسابگرانه و قانون مدارش در دو سکانس اتفاق به چشم می آید. یکی سکانس تاکید نادر به ترمه برای تن ندادن به تلقی نادرست مرسوم در سیستم آموزشی و فرهنگی درباره واژه های بیگانه و دیگری سکانس پمپ بنزین وقتی که او دخترش ترمه را مجبور می کند برود پول اضافی ای را که بی جهت به متصدی جایگاه بنزین داده، پس بگیرد و در این اوضاع و احوال نسبت به اعتراض اتومبیل پشت سرش رفتار خونسردانه ای دارد و در نقطه مقابل در سکانسی دیگر با میزان سن درخشان سیمین را می بینیم که در پایین پله های آن راهرو تنگ خیلی سریع از ادامه دادن مشاجره با کارگرهایی که برای جا به جا کردن پیانو دستمزد اضافی طلب می کنند کوتاه می آید و با دادن مبلغ زیادی (از پول داخل کشو) خودش را رها می کند (واقعا رها می کند؟!)

   

  اما مثل دیگر فیلمهای فرهادی درست زمانی داستان شروع می شود که یک فرد بیگانه متعلق به طبقه ای فرودست با وارد شدنش به آن خانه ناهمگون, اوضاع پیچیده خانه را پیچیده تر می کند. در جدایی… هم همانند “چهار شنبه سوری” و “درباره الی” و البته به شکل گسترش یافته تر و تمام عیار، این شکاف و اختلاف های میان طبقات نمود پیدا می کند. فرهادی همانند دو اثر قبلی اش به جای اینکه فیلمی فقط و فقط درباره مضمون “قضاوت”و “شکاف طبقه ها” بسازد تنها از این دو به عنوان بستری برای پیشبرد درام پر تعلیق اش استفاده می کند.

   

  جلو بودن از مخاطب و غافل گیر کردن او از جمله ویژگی های فیلمنامه های اصغر فرهادی است .اگر شناختمان از این کارگردان با هوش درست نباشد زمانی که سمیه دختر راضیه(زنی که برای مراقبت از پدر آلزایمر ی نادر استخدام شده) به مادرش خبر نبودن پدر نادر در اتاقش را می دهد در ذهنمان این تصور به وجود می آید قرار است تا آخر فیلم به دنبال پیر مرد بگردیم که فرهادی در یک سکانس با اجرایی استادانه (نمی دانم شما هم به اندازه من نگران سمیه که به لبه تراس می دوید تا شاهد ماجرا باشد شدید؟) پیر مرد را سرگردان وسط خیابان نشانمان می دهد و باز درست زمانی که دلهره رد شدنش از خیابان را داریم با تدوین هوشمندانه هایده صفی یاری چهره سرحال پیر مرد را درکنار نادر،ترمه و سمیه مشغول فوتبالدستی بازی کردن میبینیم ،بله انگار تازه بازی شروع شده بازی که همه خواسته نا خواسته درگیرش شده اند.

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج

  نقد شماره 3 ) جدایی نادر از سیمین، یک نگاه منفی: این خانواده از هم پاشیده

  بالاخره اکران عید نوروز پس از کش و قوس های زیاد به مرحله اجرا در آمد و با آمدن بهار 1390 اولین دور از اکران سال جدید آغاز به کار کرد . با اینکه وعده داده شده بود سال اکران عادلانه ای خواهیم داشت ولی نمی دانم چرا بوی عدالت از این اکران به مشام نمی رسد . شاید آنان که داعیه عدالت خواهی دارند با برقراری عدالت داعیه ای نمی توانند داشته باشند . 5 فیلم اصلی در این اکران دیده می شود که 3 تای آنها قابل نقد نیستند . کار اخیر تهیمنه میلانی با نام یکی از ما دونفر شدیدا بوی ته دیگ می دهد . آنهم ته دیگ سوخته . فیلم حمید رضا صلاحمند در ادامه نیش زنبور مبتذلش، مبتذل تر است (فراستی کجایی). پس از دیدن سه درجه تب ایشان به خانه آمدم و حدود ده الی 15 فیلم قبل از انقلاب دیدم تا شاید قدرت انحرافی سه درجه تب را تلطیف کنم و راه درست را پیدا کنم . زن ها شگفت انگیزند هم دقیقا راه فیلم مذکور را ادامه می دهد و مهرداد فرید هم بعد از دو فیلم متفاوت آرامش در میان مردگان و هم خانه به ورطه ابتذال محض کشیده شده است به طور کلی هیچکدام از فیلمهای موجود مناسب روزهای تعطیل عید نیستند و در نقد کاملتر دو فیلم دیگر دلایلم را کاملتر خواهم گفت . به نظر من از هر لحاظ ورود آقایان ممنوع مناسب عید بود . قصد تبلیغ فیلم دیگری را ندارم ولی 5 فیلم عیدانه خوب حتما بود که باید در عید اکران می شدند . اخراجی ها 3 و جدایی نادر از سیمین به درد ابتدای تابستان می خوردند که با پایان نامه و خیابان های آرام جمیع فیلمهای سیاسی اجتماعی را در سالگرد انتخابات را می توانستیم شاهد باشیم .

  بگذریم . این نقد را به جدایی نادر از سیمین اختصاص داده ام و نقد بعدی را بر اخراجی ها 3 که نظرم در مورد هر دو فیلم منفی است . دومی به وقتش ولی در مورد این فیلم اخیر اصغر فرهادی حرفها بسیار دارم . آن قسمت از سخنانم که موقر و فرهنگی تر است را به زبان می آورم و بقیه را درون خودم می ریزم تا خروشم فروکش کند .

   

  اصطلاح جدیدی که در نقدهایم به کار می برم عنوان عقب گرد است . وقتی شما با توقعی بالا آمده وارد سالن سینما می شوید تا کار بهتری از کارگردان محبوبتان را ببینید وقتی کمتر از آن را ببینید می گویید اثر اخیر نسبت به کار قبلی عقب گرد محسوب می شود . جدایی نادر از سیمین در نگاه اول که احساسی است هیچ تغییر در روحیه شما ایجاد نمی کند . منی که در اولین اکران درباره الی در جشنواره فیلم فجر1387 توام با شخصیت ها غرق در معما و اضطراب و تنش و هیجان و استرس شده بودم در اینجا نمی شوم . قرار نیست توقع بیجا داشته باشم . هر کاری نقص دارد و خالق اثر هم انسان است و به تبعیت از انسان بودنش جائز الخطا و پر از نقص است و نمی شود که خروجی اش همیشه کامل و شاهکار باشد . ولی از این شاکی ام که این کار ضعیف تر به صورت مشکوکی توجه بیشتر نسبت به اثر قبلی را شاهد بوده است . یک خرس نقره اثر قبلی به دو خرس نقره و یک خرس طلا تبدیل شد . جوایز اندک فجر قبلی به جوایز متعدد فجر فعلی تبدیل شد و به دلایل نامعلومی هم از جانب برخی منتقدان تبلیغ می شود و چند مورد مشکوک دیگر .

  جدایی نادر از سیمین با اینکه در ایران ساخته شده هیچ سنخیتی با ایران و ایرانی ندارد . صد رحمت به عباس کیارستمی که فیلمهایی با هویت غربی می سازد و همه چیزش هم غربی است . شاید بتوان گفت درباره الی یک اتفاق بوده است.

  تمام ایده‌های امتحان پس داده دو کار قبلی فرهادی در این فیلم تکرار شده است ولی به اصطلاح در نیامده است . سوای اینکه فیلمی با فرمولهای قبلا دیده شده می بینیم . مضمون تلخ تر و روشنفکرانه تر و سردتر از سایر آثار هم فیلم را اعصاب خرد کن می کند .

  شخصیت ها همه بدبخت اند . سیاه نمایی هم حدی دارد . آدم آن هم از نوع هنرمند اینقدر نا امید ؟

  خانواده همان کشور است . این درس اجتماعی دوران دبیرستان است . اولین گروه انسانی خانواده است که افرادش پس از ورود به اجتماع کشور را تشکیل می دهند . فیلمهای خانوادگی همیشه سیاسی ترین فیلمهای تاریخ بوده اند .

   

  ما هم از دروغ گویی و خیانت و بی صداقتی و بی عدالتی و سطحی گرایی برخی ناراحتیم و شکوه داریم . ولی این افراد برخی اند و نه همه ایران . در این فیلم همه خصال شیطانی دارند و روزنه امیدی یافت نمی شود . وقتی این فیلم را دیدم یاد هوش مصنوعی اسپیلبرگ افتادم که در آن دنیا را آب فرا گرفته بود و هیچ امیدی به انسانیت نبود و انسان با طراحی روبات های هوشمند ، نسل بعدی خودش را به وجود می آورد . آنقدر دنیا سیاه بود که انسان از خودش نا امید بود . صد رحمت به دیوید آن فیلم که متوجه شد مادری هست و برای رسیدن به او هزینه های گزاف پرداخت کرد . دختر بچه فیلم فرهادی نمی داند به کدام یک از والدین تعلق دارد .

   

  مادر همیشه نماد مام میهن بوده و پدر قانون . مادر احساس بوده و پدر عقل . اگر با این دیدگاه بنگرید فیلم تلخ تر حس می شود .

   

  قانون می خواهد از مام میهن جدا شود . جدایی موجبات بی هویتی نسل بعد می شود . نسلی معلق . قانون ( پدر) پدری آلزایمر گرفته دارد که همان علیل بودن نسل قبل القا می شود .

   

  از سوی دیگر فیلم جدایی …. مربوط به کدام قشر است ؟ مربوط به کدام کشور است ؟ حامی این فیلم کدام قشرند ؟

  جدایی نادر از سیمین تصویر گر یک خانواده خیالی است و به آنالیز این خانواده خود ساخته می پردازد . کمی هم در راستای همان تکنیک اپوزیسیون است که از سال 1384 همه را دروغگو و بداخلاق می بینند . در حالی که منشاء همه بداخلاقی ها خودشان هستند . در نقد درباره الی نوشته بودم که اصغر فرهادی چند خانواده ای را به تصویر کشیده که در خرداد 1388 حتما موج سبزی خواهند بود (زمان ساخت فیلم موج سبزی در کار نبود) . کدام قشر همه چیزش سطحی است ؟ به همه چیز بدبین است ؟ دنیا را با حکومت روشنفکرین می خواهد ؟

  درباره الی چنین آدمهایی را نمایش داد . عشقشان هم سطحی است و قرار است سه روزه به هم برسند . الکی خوش می شوند و به یکباره خوشیشان فرو می ریزد . چنین آدمهایی که برای سه روز خوشی ویلای متروکه را ترجیح می دهند معلوم است که برای چند صباحی خوشی سطحی در کشور آن را با همه امنیتش تقدیم بیگانه خواهند کرد .

   

  آدمهای جدایی شاکی از چه چیزی هستند ؟ چرا مملکت ما برای تربیت نسل بعدی مناسب نیست ؟ چطور می شود بعد از 32 سال انقلاب فرهنگی ، نماد سینمای ایران ما کسی می شود که دروغ ترین فیلمنامه روزگار را می خواست به تصویر بکشد . این همه شعار داخل و بیرون فیلم فوق و امثال فیلم فوق هست و بعد می گویند شعار فقط برای حکومت است ( اگر اصغر فرهادی خود را هم جناح جعفر پناهی معرفی نمی کرد آیا جایزه برلین را می گرفت ؟ ). از دیدگاه روشنفکرین دقیقا بعد از انقلاب ایران ویران شده و جای زندگی نیست . این چه آرمانی است که 32 سال است دنبال می شود .

   

  اصلا فیلم سینما نیست . تایید فیلمی از جانب منتقدین جو گرفته بی سواد که حقیقت ماجرا نیست . چطور می شود که فیلمی کاملا سینمایی با نام راه آبی ابریشم مورد توجه قرار نمی گیرد ولی فیلمهایی مثل جدایی نادر از سیمین سینما شمرده می شود .

   

  چه کار هنرمندانه ای در فیلم صورت گرفته ؟ فیلمبرداری محیرالعقول ؟ آهنگسازی ؟ طراحی صحنه ؟

   

  جدایی نادر از سیمین در بهترین حالت فیلم خوبی است . ولی مسلما سینما نیست . خلاف صحبت بنده را ثابت کنید .

   

  مباحث مذهبی تحمیل شده بر فیلم مشکل دیگر فیلم است . فیلم جدایی نادر از سیمین با رعایت ظاهری یک سری فروعات مذهبی دل ابوموسی اشعری ها را خوش می کند . از طرف برخی منتقدین مثلا اصولگرا ، این فیلم یک اثر مذهبی شمرده می شود . واقعا بر بصیرت این منتقدین مدعی افسوس می خورم. نظر منتقدین مثلا اصولگرا در خیلی از موارد با نظر روشنفکرین یکی می شود . دقیقا این دوقشر علیه پایان نامه هم ایستادند . مدتها است که به یکی از دوستان می گویم دو جریان افراطی دو جناح در عرصه فرهنگ فرقی با هم ندارند . هر دو منحرفند .

  مذهبی که اصغر فرهادی به تصویر کشیده است یک مذهب سطحی و پوسته ای است . از همان مذهب هایی که از قرآن فقط خواندن عربی اش را می داند و در بهترین حالت برای قسم خوردن از آن بهره جویی می کند . انقلاب ما مذهبش این است ؟ اگر بی توجهی هایی به دین می شود به خاطر این است که مدعیانش چنین مذهبی هایی بوده اند . اسلام به صورت فرقه ای در حد بودا به تصویر کشیده شده است که فقط دستور داده دروغ نگویید ولی کسی عمل نمی کند .

  فرق اسلام با ادیان دیگر این است که راهکار عملی برای دروغ نگفتن ارائه می دهد . به هیچ وجه فقط نگفته دروغ نگویید . چون انسان با جبر به راه راست هدایت نمی شود . اسلام یک روش زندگی است که باید در زندگی بشر جاری شود . اگر جاری شود دروغ گویی و … از بین می رود . این فیلمها در لایه های بعدی خود کشوری پر از دروغ نشان می دهند که بگویند کشورمان اسلامی نیست .

  مسلمان واقعی ذاتا دروغ نمی گوید . دروغ نگفتنش از ترس نیست . برای هر چیزی قسم نمی خورد . دائما مسئله شرعی نمی پرسد . مسلمان واقعی درونش تبلور نور است و فطرت پاکی دارد . تاثیر نمی پذیرد . بلکه تاثیر می گذارد .

  فیلم جدایی یک کار غیر مسئولانه فرهنگی است . یک تخریبگر فرهنگی که همه را به هم بدبین می کند . بد آموزی دارد . راهکار ارائه نمی دهد .

  سینما دروغ نیست . درغ بودن سینما شعار شیاطین است . سینما هنر راستگویی است . هنر افشاگری است . هنر حقیقت گویی است . هنر متعالی است . هنر امیدوار کردن است . جدایی نادر از سیمین هیچ کدام از اینها نیست .

  همه چیز درباره فیلم جدایی نادر از سیمین بخش ۵

  همه چیز درباره فیلم جدایی نادر از سیمین (بخش ۴)

  همه چیز درباره فیلم جدایی نادر از سیمین بخش ۳

  همه چیز درباره فیلم جدایی نادر از سیمین / بخش ۲

  همه چیز درباره فیلم جدایی نادر از سیمین / بخش ۱

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱۳۳)  • هلن

   خیلی عالی بود

  • هلن

   عالی بود

  • hamed

   خوب بود.خانم ها و اقایون لازم به ذکره که اقای فرهادی اگر میخواست که بیشتر هنرنمای کنه فیلمش اکران نمی شد پس بهش حق بدید که نقاط ضعفی هم داشته باشه.اما من فیلیمی رو بهتر می پسندم که علاوه بر نشان دادن مشکلات راه حل هم پیشنهاد کنه .

  • میترا

   من فیلم اصغر فرهادی را به شدت میپسندم . هیچ کدام از سیاه نمایی های که دیگران به آن اشاره میکنند را در آن ندیدم. اگر فیلمی مثل آینه خودمان را به خومان نشان داد … سیاه نمایی است؟
   من بعد از دیدن فیلمهای آقای فرهادی بیشتر روی حرفهای دقت میکنم
   مواظب قضاوتهایم هستم. و سعی میکنم دروغ نگویم.
   جایزه فرهادی مبارک همه مان باد . =D>

  • الی

   خوب بود شما میرفتین داور گلدن گلوب میشدین =))
   همه میدونن اونا چقد سخت گیرن!
   هیچکدوم از اینایی که گفتین رو نداشت !اره آقا تو راست میگی!اما جایزه ی گلدنو برد همه خیت شدین!همه ی این کارگردانای درپیتیتون!از اون سلحشور فیلمنامه دزد گرفته تا اون ده نمکی که نمیدونم راجع بهش چی بگم! 😐
   من به فرهادی افتخار میکنم کارش حرف نداشت فوق العاده بود و مطمینا اسکارم میبره و همیشه تو قلب و ذهن من و امثال من میمونه :-> =D>

  • ahmad

   سعی کن تو نقد جانبدارانه صحبت نکنی! جدایی فوق العاده بود

  • marjan

   aliiii booood ali ali ali vaghan aliii behtarin film bud haghesh bud k golden globe jayeze begireeee :-bd =D> =D> \:D/ 😡

  • فریاد

   فرهادی جامعه داخلی ایران رو نقد کرد باشه تا اینجا کارش درست سر درون خانه بود برای خودشون هم گفت تا راه حل پیدا کنند عیب از اونجا شروع میشه که این آقا اصرار عجیبی داره تا تو همه جشنواره ها بره و این عیب داخل خونه رو برای هر چی اجنبیه جار بزنه تا اونها براش کف بزنند از جشنواره کن سولقون گرفته تا اسکار معلومه اونها براش دست میزنند چون دارن خودشون رو پاره می کنند تا یه انگ اخلاقی به کشوری که در جهان به اخلاق شهره هست بزنند پس این فیلم رو به نسبت فیلم خوش ساخت تری مثل درباره الی چنان تحویل میگیرند که بر همه عیان میشه اونها می خوان توجه مردمشون رو به این فیلم جلب کنند تا از طریق کوبیدن ایران و ایرانی خوشون رو موجه نشون بدند مگه تو اخبار بی بی سی و اخبار های خارجی نمی شنوید و نمی بینید مرتباً می خوان ایران و ایرانی رو دروغگو معرفی کنند از نظر آنها ایران دروغ میگه سلاح هسته ای ندارد ایرانی دروغ می گوید تروریست نیست و … جناب فرهادی تیشه برداشته و در انتهای فیلم به ریشه ایرانی جماعت میزند که آهای حواستون باشه تنها راه نجات مهاجرت به کشورهای هزارتوی بی عاطفه و از بن دروغ گوی غرب است خود کشورهای غربی هیچگاه مثل این آقا همه ی جامعشان را برای نمایش ایرادات نشانه نمی گیرند و همیشه از دل جامعه شان برای رفع عیب بلند می شود این جناب فرهادی خیلی دلسوز است و دردمند قبول تو درد را نشان دادی حداقل یه راهکار هم به عنوان درمان نشان میدادی ترسیدی از دیار اجنبی ها مستحق جایزه نشوی این کار فرهادی نوعی وطن فروشی است

  • گل به خودی

   فرض کنید تیم ملی فوتبال ایران با یه کشور دیگه حالا هر جا باشه مسابقه داره در همین حین بفرض یکی از بازیکنان تیم ایران با تکنیک فوق العاده ای که داره همه بازیکنای خودی رو جا میذاره و یک گل وارد دروازه می کنه گلی که از لحاظ تکنیکی و زیبایی شناختی بی نظیره حالا بازیکنان و منتقدان و تماشاچیان تیم رقیب شروع به کف زدن برای این بازیکن می کنند تو بحث تکنیکی این گل هیچ حرفی نیست ولی تو هدفش چرا هست بازار تعریف از این گل در بین رقیب داغ داغه خوب طبیعیه چون جلو افتادند ولی درد و افسوس اینجاست که یکسری از هم تیمی های این بازیکن هم شروع به تشویق اون می کنند هر چی بهشون میگی این گل به خودیه میگن گل قشنگی بود دیدی چه تکنیکی توش بکار رفته بود دیدی چه کاتی داشت و از او الگو می گیرن واگر کسی بخواهد از او ایراد بگیرد به او حمله ور شوند و یادشون میره که هدف اصلیشون پیروزی بود نه شکست به قول شاعر من از بيگانگان هرگز ننالم كه با من هرچه كرد آن آشنا كرد!

  • شاهد و.ق

   سلام به همگی
   فیلم خوبیه. من تاحالا شخصیتی مثل نادر توی هیچ فیلم ایرانی ندیده بودم. عاشق این شخصیت شدم. پایبند و مقاوم در برابر هرگونه هوس. منطقی و مهربان و بااخلاق. دروغش واقعاً مصلحتیه چون حقوق نمیدونه.
   “اخلاق” عنصر گم شده فیلم های ایرانی
   اگه مذهبی می سازن اخلاق رو فراموش می کنن. اگه ضد مذهبی می سازن همینطور
   زنده باد کارگردانان با اخلاق
   ایشاا… تهمینه میلانی :-< هم روزی سرش محکم به سنگ بخوره به دامان دسته پیش گفته وارد بشه
   موفق باشید
   :-*

  • سارا

   این نقد(البته اگه بشه اسمش رو نقدگذاشت)در نهایت جانبداری و غرضورزی نوشته شده و به هیج وجه علمی و تخصصی نیست قصد شما بیشتر تخریب بوده..
   شخصیت هایی مثل فرهادی و پناهی مایه ی افتخار و آبروی سینمای ایران هستند..
   شما احتمالا از دارو دسته ی دهنمکی هستید که استاد ساختن مزخرفات عوام پسندی چون اخراجی هاست..البته زیر چتر حمایت و تبلیغات صدا و سیما.

  • محمد

   سلام.همه نقدهارو خوندم جالب بود. داشتم فكر ميكردم چرا در مورد فيلمهاي ديگه اينقدر نقد نميشه. پس ايول به فرهادي و مخلوقش

  • رامتین

   سلام یک کلام دارم

   پدر من فیلم نگاه نمیکنه اخه سن بالاست

   داشتم این فیلم رو نگاه میکردم دیدم پشت سرم نشسته
   بعد که فیلم تموم شد یک کلمه گفت ((چه عجب)) بلند شد رفت

  • نسیم

   شاهد و moji تعداد نظرای خلاف نظرتونو تگاه کنید ، اینها همه کسایی هستن که دارن میگن فیلم واقعیت داره پس قبول دارن که دروغ میگن شاید شما دروغ نمیگید یا نمی خواید این واقعیتو قبول کنید ولی دلیل نمی شه به نظر دیگران توهین کنید.

   احتمالا اگه آقای فرهادی فیلمی درباره ی احترام نذاشتن مردم ایران به نظرات همدیگه بسازن و عده ای از فیلم دفاع کنن شما باز همین جواب ها رو میدید ( سیاه نمایی ، منحرف ، … ) در صورتی که خود شما هم جزیی از این فیلم (فرضی) خواهید بود.

   کاش میشد یکم بیشتر همدیگرو تحمل میکردیم…

  • باران

   با نظرت کاملا موافقم ایرانی
   از جوایز متعددی که هر روز از کشورای مختلف میگیره کاملا معلومه هدفش از اول همین بوده

  • ايراني

   فقط متاسفم كه يه عده مثله فرهادي از شرايط جامعه سو استفاده ميكنن و از آبه گلالود ماهي ميگيرن!!!جدايي بدريخترين و شلوغترين فيلمه سالهاي خير بوده!!!!!!!چيزي كه خارجي هميشه آرزوش رو داشته!!!ايران درهم و برهم و———-

  • باران

   به نظر من هم فیلم خوبی نبود
   همش سیاه نمایی بود
   من که اصلا با فیلم ارتباط برقرار نکردم
   همه چیز از اول به بیننده تحمیل میشه حتی جدایی نادر از سیمین که اسم فیلمه یه تحمیله واز بیرون به قصه تحمیل شده
   استرس آور بود به جای اینکه تعلیق داشته باشه
   درباره الی به مراتب بهتر از جدایی بود

  • بهروز

   با عرض سلام
   نکته اول اسم فیلم باید باشه جدایی سیمین از نادر چون تو فیلم که این نشون میده
   نکته دوم جمله ایکه در آغاز فیلم گفته میشه و چنین مفهومی داره که: ایران جاییکه همه دروغ میگن و جایی زندگی نیست. و در واقع محور داستانه در آخر فیلم رد میشه بدین صورت که .راضیه حاضر نمیشه قسم دروغ بخوره و پس جمله ای ابتدایی فیلم رد میشه
   نکته سوم با ساختن فیلمی که میگه همه دروغگواند در واقع دروغ رو از بین نمیبریم داریم تبلیغ دروغ میکنیم
   ممنون

   • نسیم

    دوست عزیز شما خانم نیستی که این چیزارو متوجه بشی ، دعواهایی که خانم ها بعضی وقتا بی جهت شروع میکنن فقط به خاطر اینه که بدونن همسرشون بهشون توجه داره یا نه ، کاری که نادر نکرد.(لازم به ذکره که سیمین واقعا قصدش رفتن از خونه نبود ، اینو از اینجا توجه میشیم که ترمه به سیمین میگه این همه کتاب واسه دو هفته؟) در واقع این نادر بود که با بی توجهی جدایی احساسی رو شروع کرد .

    فکر نمیکنم این فیلم تبلیغ دروغ باشه بلکه بیشتر یه تلنگره به ما.

  • حسین

   فیلم جدایی نادر از سیمین جزو لیست 250 فیلم برتر جهان قرار گرفته و این افتخاری است برای ایران. متاسفانه من از نظراتی که خوندم فهمیدم خیلی ها جنبه ی انتقاد ندارند. به نظر من خیلی فیلم خوبی بود و اگر نبود هیچ وقت این همه جایزه نمی برد و اگر هم کسی خوشش نیومده مربوط به تفاوت سلیقه آدماست.بیاین به نظر همه احترام بذاریم نه اینکه همدیگرو تخریب کنیم و ناسزا بگیم. اگه کسی نظرات رو بخونه خودش درک می کنه که …….در ضمن در این فیلم خیلی نکات مثبت بود نمی دونم چرا بعضی ها نیمه خالی لیوان رو اینقدر بزرگ جلوه دادن(نظر شخصی من بود)

   • باران

    دوست عزیز اتفاقا خیلیا مثل شما گول جوایزی که این فیلم گرفته رو خوردن وحتی دوستان من هر کدوم چندین بار فیلمو تو سینما دیدن واین حجمه ی تبلیغات فقط یه معنی میده والا فیلم های بهتری تو جشنواره امسال اکران شد ولی فروش بالای این فیلم هم ماجرای عجیبیه ومنتقدانی که ازش طرفداری میکنن …کلا قضیه به این سادگی ها نیست!!

  • شجاع

   آقای منتقد شما هم مثل … دروغگو هستی که واقعیت ها رو نمی بینی وفکر می کنی در مملکت گل وبلبل زندگی می کنی . بلند شو برو سر کوچتون تا ببینی توی محلتون چند تا خانواده در حال از هم پاشیدن هستند و چند تا از بچه محلاتون در حال فرار از این مملکتٍ پر از دروغ ونیرنگ هستند.

  • نیما

   اومدی نقد فیلم کنی یا انقلابه ما اسلامه ما راه بندازی.ایران جایه پیشرفت نیست ،اگه بود این همه مهاجر نداشتیم.برو اخراجی ها تو ببین تو.

  • صادق

   تموم نوشته های این مطلبو از همون اول تا آخر خوندم
   اگه فیلم خوبی نبود این همه آدم به جون هم نیفتاده بودن . حقیقت تلخه . . .

  • متين

   موقع تماشاش حالم داشت بهم ميخورد!!!نميدونم اين تله فيلمهاي چرت و پرت چيه تحويل ما ميدن!!!اصغر اقا ياد بگير از فيلمساز روسي كه با خانه اي از مه و شن ايراني رو مهربون و پايبند به اعتقاد و صادق معرفي كرده نه مثله شما درهم و برهم آشفته و مسخره متاسفم———-

   • مصطفی

    داداش من خواهشن تو یکی دیگه فیلم آقای فرهادی رو نقد نکن. تو هنوز فرق فیلم سینمایی با تله فیلمو نمیدونی آخه مردک این کجاش تله فیلمه، تله فیلم به فیلم تلویزیونی میگن یعنی برای پخش در تلویزیون میسازن افتادددددددددددددددددددددددددد!!!!!

  • ليلا

   با سلام تحليل فلسفي فيلم جدايي نادر از سيمين را در وبلاگم قرار داده‌ام اگر نظر دوستان رو بدونم خوشحال ميشم .
   http://www.notfeh.blogfa.com

  • سجاد

   به قول امیر قلعه نوعی :فیلم ، فیلم خوبی بود
   سوای موضوع فیلم ،بازی بازیگرانش بی نقص بود
   خصوصا صحنه های مربوط به عصبانیت اقای شهاب حسینی

  • مریم

   فیلم فوق العاده ای بود و الا داورها توی برلین اینقدر ازش استقبال نمی کردن شما میفهمید یا اونا

  • حسن عبدوسي

   من از همتون زيبا تر هستم

  • الف بامداد

   فیلم بصورت آشکار مذهب را زیر سوال برده و بیننده را وادار میکنه که یک تصمیم انسانی یگیره یا تصمیم مذهبی .با تشکر

  • حسین

   برادر! اینقدر حرص نخورید! فرهادی مال ما، ده نمکی مال شما!

  • مسعود

   دوست عزیزی که نقد سوم رو نوشتی به عقیده من چیزهایی که شما به عنوان ضعف فیلم مطرح میکنید در واقع مشکلات امروز جامعه ماست وفیلم تصویری از مسائل ایران معاصر ارائه میده

  • مصطفی

   یکی به من بگه دلیل این جدایی طرفین از هم چی بود؟

   • moji

    neshan dadan amare balaye talagh be jahan

   • نسیم

    غرور بیش از حد نادر واحساسی بودن سیمین.

  • ANAHITA

   ازهرنظرکه نگاه کنیم این فیلم فیلم فوق العاده ای است وهرکس که بااین فیالم ومحتوای آن مخالف است نمی تواندظریف کاری های حرفه ای ودیگرنکات منفی رافراموش کندوازآن ها به آسانی بگذرد.

  • moji

   az zahmateton mamnonam ahmad nia jan
   moteshakeram

  • hamed

   در جواب منتقدی که میگوید فرهادی دین را بسیار سطحی به تصویر کشیده باید بگویم بله اما فرهادی جامعه را به تصویر کشیده و انصافا دین در عمل بیشتر جامعه ی ما چه روشنفکر چه فرودست یا سنتی در همین حد است

   • moji

    fekr nemi koni be tamaskhore jahaniyan barkhasti

  • moji

   tttttttaaaaaaaaaaaaaaaaaaarrrrrrrrrbbbbbbbbbbiiiiiiiiiiiiiiaaaaatttttttttt
   lotfan
   mamnonam

  • الهام

   سلام می تونم از مطلبتون توی نشریه دانشگاموناستفاده کنم لطفا سریع بهم جواب بدین. ممنون

   پاسخ:بله دوست گرامی مطالب این سایت متعلق به کاربران می باشد

  • Archi Tect

   و اما در انتها خطاب به همه کسانی که میان اینجا و این نظراتو میخونن:

   یک لحظه با خودتون فکر کنین که اصلا برای چی به خودتون زحمت میدین میاین اینجا و نظر میدین، نظرات دیگرانو میخونین یا با هم بحث میکنین؟!

   اصلا کسی میدونه معنی “نقد” چیه؟!

   امروزه فلسفه های هگل و نیچه ای در مورد نقد از بین رفته. دیگه در یک نقد نمیگن آقا این نظری که فلانی میگه درسته و نظری که بهمانی میده غلط… چرا که اصلا چیزی به نام صحیح و غلط وجود نداره! همه نظر ها محترمند… و کسی برای به کرسی نشوندن نظر خودش به عنوان بهترین نظر تلاش نمیکنه… چون اصلا بهترین نظری که از نظر همه بهترین باشه وجود نداره…
   ما برای این نقد میکنیم که با افکار هم آشنا بشیم، قسمت هاییش که برامون منطقی هست رو بپذیریم و به نظر خودمون اضافه کنیم و از این راه به یک تعالی فکری برسیم که از اون به بعد حرف ها و نطرات پخته تری داشته باشیم…اینطوری هست که ما با هم دیالوگ برقرار میکنیم و اگر منطقی با قضیه برخورد کنیم این دیالوگ ها از جنس احترام و صمیمیت خواهند بود…
   واقعا تا حالا شده فکر کنید که اگر نقد کردن این برخورد ها و تنش های شدید فکری و گاها لفظی باشه، خوب این چه کاریه که دائم به جون هم بیفتیم و فحش و فحش کاری؟! شده فکر کنین: خوب از آخرش که چی؟! چی گیرم اومد؟! جز اینکه فشار خونم بالا بره یا دچار هیجانات روحی بشم؟!
   این نشون میده که “این نوع نقد” نادرسته…

   حالا اگه بیایم و با این دید با هم صحبت کنیم که : من از صحبت با شما قصد تغییر عقیدتونو ندارم، صرفا میخوام از لابه لای حرفاتون یه چیزی به تفکرات خودم اضافه کنم و به وسعت اندیشه ی هر دومون چیزی رو اضافه کنم، اون وقته که این دیالوگ مفید بوده و هر دو نفر از این مکالمه چیزی یاد گرفتن. اون وقته که دیگه بعد از تموم شدن صحبت احساس اینکه وقتتون تلف شده رو نداشتید… و طبیعتا اون وقته که مکالمه ها با احترام فراوان بدون هر گونه توهین یا تحقیر اندیشه ی دیگری صورت میگیره و در پایان همگی به جای حس عصبانیت پس از دعوا، حس متانت و پختگی رو تجربه میکنین…

   از همتون خواهش میکنم به جای اینکه با “احساسات” بخواین نظرتونو به دیگران “بقبولونین” ،سعی کنین تا با “منطق” گوشه ای از نظرات دیگران رو هم “قبول کنین”…

   • علی اقا

    سلام و آفین بر شما.
    امروز فیلم رو دیدم (چقدر دیر )
    فیلم زیبایی بود.منتها نمی دونم چرا زیبایی های زندگی رو نشون نمی دن.

  • Archi Tect

   خطاب به آقای احمدی نیا: من نمیدونم دلیل این همه پرخاش شما چیه… اصولا اگر کسی خودشو منتقد میدونه و به نقد کردن مشغول میشه، اقلا باید خودش روحیه ی انتقاد پذیری داشته باشه… چرا در مقابل هر حرفی اینقدر جبهه میگیرین؟ اگر واقعا معتقدید که نقد و حرفتون درسته خیلی “منطقی” ازش دفاع کنید. چرا با بی احترامی و لجبازی فقط اوقات خودتون و سایر دوستانی که میان اینجا تا نظراتشونو با هم به اشتراک بذارن تلخ میکنید؟

  • Archi Tect

   خطاب به مدیر سایت: خواهش میکنم این وضعیت فحش و بی احترامی به هم رو که راه افتاده جمع کنید… ما هممون یک ملتیم یک خانواده ایم، صرف نظر از اختلاف در سلیقه هامون. چرا اینقدر بی احترامی؟! من تعجب میکنم کسانی که خودشونو اهل هنر و سینما و حتی نقادی میدونن چه طور اینقدر cheap با هم صحبت میکنن؟! یعنی چی که آقای فرهادی با خانومای خارجی احوالپرسی داشته، آدم کثیفیه یا از این حرفا؟! اصلا به شما چه ربطی داره؟! مگه فرهادی باشما از خانومایی که دیده صحبت کرده؟! نه… اون فقط و فقط داره از طریق فیلمش با شما صحبت میکنه… چرا مسئله رو شخصیش میکنین؟! چرا حاضرین به قیمت به کرسی نشوندن حرفتون به هر کاری دست بزنین؟! مخاطب این حرفام هم موافقین با این نقده هم مخالفین… خواهش میکنم در مناظره برای رسیدن به مفاهیم والاتر مسائل رو شخصی نکنید، بی احترامی نکنید که این کار افراد ضعیف و کم دانش هست.
   این کارا از همه شما که قشر تحصیل کرده هستید باید به دور باشه…

  • سینا

   دوست عزیزی که نقد شماره 3 رو نوشتید با عرض احترام نسبت به نظرتون پیشنهاد من به شما اینه که فیلم رو یکبار دیگه ببینید و در موردش بیشتر فکر کنید و ضمنا مطالعتون رو درباره ی سینما بیشتر کنید تا بتونید نقد های منطقی و درستی ارائه کنید.

  • ستاره

   این نقد آخریه خیلی جوکه. نویسندش فک کنم یه پاتیل ساندیس زده بالا. خیلی بیطرفه=))

  • مرادی

   فیلم را ندیدم و هیچ وقت هم تمایلی به دیدنش ندارم چون از نزدیک اصغر فرهادی را می شناسم.آدم کثیفی است و افکار کثیف و شیطانی دارد

   • سینا

    واقعا برای آدمی کذابی مثل شما متاستفم که اینقدر بی پروا در مورد یکی از بهترین کارگردانان ایران اینجوری حرف میزنه(شما برو خودتو درست کن لازم نکرده به دیگران اهانت کنی)

  • شاهد

   فیلم چرت و بی محتوایی بود .وقتم تلف شد. لعنت خدا بر سازندگان و مجوز دهندگانش

   پاسخ : ادب مرد نشانه شخصیت اوست در صورت نداشتن شخصیت صفحه را ببندین و هرگز وارد این سایت نشوید ( احمدنیا )

   • شاهد

    دست مریزاد.مثل اینکه قدرت تشخیص دوست و دشمن را نداری

    • احمدنیا

     مهم ادب هست . شما میتونی در اوج ادب و بدون توهین به هیچ گروه یا فردی انتقاد بکنی

     • شاهد

      آیا عکس های فرهادی را در جشنواره کن دیده ای که با زنان اجنبی مصاحفه کرده است.وآیا با این کار او موافقی یا مخالف؟اگر آدم صاقی هستی صراحتا و در اوج ادب اعلام کن.

  • آرش

   گند زدی با این نقدت. یعنی بهتر بگم…. تر زدی. همون اخراجی ها رو میرفتی میدیدی واست بهتر بود. تو تمام زندگیم تو فیلمهای بیشماری که دیدم، یک فیلم همیشه تو ذهنم بود :بربادرفته. بعد شاهکاری مثل درباره الی که هنوزم نفهمیدیم الی کی بود؟ حد اقل 300 بار دیدمش و تمام دیالوگها و سکانسهاشو حفظم و فقط از اون دریا دریا خوندن پیمان معادی خوشم نیومد. اما جدایی… شاهکار بود. من نفهمیدم 2 ساعت گذشته. مثل درباره الی موقع تیتراژ متوجه شدم که موسیقی متن نداشته! با اینکه می خواستم محو فیلم نشم و حواسم باشه اما نشد. چون همون صحنه اول درگیرت می کنه. نمیخوام نقد کنم. چون من اینکاره نیستم و شغلم چیز دیگه است. اما باید به فرهادی احسنت گفت. همانطور که ایران و جهان بهش احسنت گفتن. شما هم برو نون و کشک (اگه دوست نداری همون ماستتو بخوری بهتره) خودتو بخور. IT ربطی به کارشناسی فیلم داره؟ منم دکترم و استاد دانشگاه، مگه میشه فرهادی بیاد تو کلاس من جراحی درس بده؟ چرا همه تو وادی هنر کارشناس میشن؟ شما کار خودتو بکن. همون IT رو یاد بگیری بهتره. منم نحوه برش deep digital felexor رو یاد میدم. هر وقت یه 100 ثانیه ای ساختی بیا بگو منم هستم. البته تو 100 ثانیه ای ها. نه تو خرس طلا و نقره و سیمرغهای اصغر جان

   • احمدنیا

    چشم آرش جان

   • moji

    tarbiyat faaaaaaaarrrrrhhhhhhhhhaaaaaaannnnnnnnnnnngg ajab chiziva hatman……………….

  • جواد

   فیلم واقعا قشنگ بو دفیلمنامه بسیارقوی داشت و از نوع فیلم های معمایی بود ولی از نظر محتوایی تکرار کار درباره الی بود و حرف تازه ای برای گفتن نداشت ونحوه فیلمبرداری ان نوع فیلم را به واقعیت نزدیک تر کرده بود

  • سامان

   من نمیفهمم منظورتون از این مقاله آخریه چی بود؟؟ مگه اصغر فرهادی مقاله تشیع علوی صفوی نوشته ؟ یا در مورد اسلام ناب محمدی بدگویی کرده! کل فیلم یه کلمه س افراط و تفریط در هر چیزی بدبختی میاره حالا میخواد اسلام باشه قران باشه عشق به خارج باشه غیرت باشه یا هر چیز دیگه ای!!!!!

  • لیلا

   راستی چرا راضیه ای که اعتقادش به قرآن باید همه رو این وضعیت خلاص کنه، بدون اطلاع شوهرش ( در اسلام زن نباید بدون اطلاع شوهرش جایی بره، حتی زیارت!!) خونۀ مردم کار می کنه؟

   • حامی

    به نام خدا
    سلام
    زنی در شرایط راضیه میتونه بدون اجازه شوهر حتی تو خونه مردم هم کار کنه
    وقتی مرد معیشت زنش رو تامین نکنه زن میتونه برای معیشت خودش بدون اجازه شوهر کار کنه
    کمی بیشتر مطالعه بفرمایید

   • حامی

    به نام خدا
    سلام
    درسته که فیلم از لحاظ فنی در اغلب موارد بی عیب و نقصه اما بیایید و کمی بی تعصب به فیلم نگاه کنیم
    چرا در این فیلم همه دروغ میگن؟آیا همه ی ایرانی ها صرف نظر از هر حزب و دینی دروغگو هستند؟آیا فیلم چیزی جز این رو میگه؟
    دوستان در این فیلم به هر ایرانی توهین شده و همه ی ایرانی ها دروغگو معرفی شدن
    فقط به خاطر اینکه این فیلم اران کنونی رو جایی معرفی میکنه که زندگی توش اسفبار سخت و پرتنشه باید فیلم رو تحسین کرد؟
    آیا واقعا ایران انقدر جای بدیه؟
    موفق باشید
    آقای احمد نیا از شما هم وبه خاطر این سه نقد ممنونم

    • شاهد

     آفرین موافقم. به نکته خوبی اشاره کردی .واقعیت این است که این فیلم در حقیقت بیانگر ذات منفی و دروغگویی سازنده اش است.کافر همه را به کیش خود پندارد.

     • moji

      ajabi tarif kardi tond roooooooooooooooooooooo

    • moji

     kar gardani aghaye farhadi bi nazire vali chera mozooi ke man o to khob neshon bede nabod
     aya man o to vaghaan badim

  • شیدا

   خوندن نقدتون برام خیلی جالب بود چون من و همسرم هم وقتی از سینما اومدیم بیرون بر این عقیده بودیم که فیلم تخیلی بوده اما با این اختلاف با شما که از نظر ما این که در اخر همه راستشو گفتن غیرواقعی بود …ما ارزو کردیم کاش هنوز ادمهایی مثل نادر و راضیه اطرافمون باشند
   ولی به هر حال فیلم فیلم بی نظیری است که اخلاقمند بودن رادیکالی و از همه مهمتر قانون رو به چالش می کشه
   واقعا کی میتونه بگه اون پول حق راضیه نبود (گیرم ضربه در اثر تصادف برای نجات پدر نادر بوده باشه) تفاوتهای ظریف قانون و وجدان رو عالی به تصویر کشیده بود
   سپاس

   • مصطفی

    پول حق راضیه بود؟ به چه حقی؟
    شما هم جایزه بگیری ها! خانم این حرکت عین دزدیه!

  • محسن

   مرد چون بی هنر افتد نظر به عیب کند(خیام)

   با سلام به تمام دوستان و آقای منتقد نما
   زمانی کهنقد را به طور کامل خواندم,به قدری دور از ادبیات نقد و تنقید دیدم که پشیمان و درمانده از جواب بودم. اما دوست من هم شکل نقدت به طور کامل ایراد داره و هم کلامت. من جای شما بودم کلاس داستان نویسی شرکت میکردم. چون یک جلسه در میون نقد هم دارن. براتون خوبه آنشنا میشد البته اگه علاقه مند باشید. با سپاس

   • شاهد

    شما هم بهتره یک کلاس انشا و املا بروی

   • moji

    tarbiyat farhang moshkele shomast
    mamnonam

  • نیل

   ممنون.جالب بود

  • آوا

   آقا شما از پس همون رشته تحصیلی خودت بر بیای هنر کردی ، شما رو چه به نقد فیلم! اون هم یه چنین فیلمی ، اگر دوست داری فیلم نقد کنی اول برو از اخراجی ها شرو ع کن که هم خوب می فهمیش و هم با کارگردانش هم مسلکی و هم فیلمی هست که نیاز به درک و فهم نداره

   • شاهد

    شما رو چه به نظر دادن در خصوص این نقد آقای احمدنیا؟؟؟
    مثل اینکه خیلی دوست دارید کارگردان ها و فیل ساز ها ماهیت زندگی کثیف امثال شما رو نمایش بدن.

  • nafasi23

   با سلام سعي كن نقدت رو جون دار تر كني.قوي برخورد كن داداش وبه ديده ي انصاف با تمام مسائل برخورد كن

  • فراز

   این به اصطلاح نقد آنقدر مغرضانه و غیر تخصص نوشته شده که ارزش پاسخگویی ندارد . ای کاش این دوست محترم قبلا چند تا نقد خوب خونده بود . این نکات رو صرف نظر از کیفیت فیلم عرض کردم .

   • شاهد

    گر تو بهتر میزنی بستان بزن

  • ساینا

   راستی فکر کنم من کوچیکترین نظردهنده باشم.13 سالمه.

   • شاهد

    آفرین .برای همین میگن حرف راستو باید از بچه شنید.میدانی چرا چون هنوز ذهن تو پاک است .سعی کن حفظش کنی

  • ساینا

   داداش نقدت جالب بود.

   • moji

    mamnonam chocholo moji

  • ندا

   چی؟خانواده خیالی؟واقعا واسه کسی که یک همچین نقدی رو بیان کرده خیلی متاسفم.اینجور آدم ها باید برن چرندیاتی رو مثل اخراجی ها که کارگردان جو گیری مثل ده نمکی داره ببینن.وقتی میری میبینی آقای ده نمکی با سرهم بندی کردن یک سری چرندیات فیلم میسازه و سالی یک ورژن جدید رو هم ازش ارائه میده واقعا خجالت میکشی که چرا سینمای ایران باید پر باشه ازینجور آدمای چیپ و سطحی نگر…هیچ وقت یادم نمیره که سر اکران فیلم بسیار هنرمندانه درباره الی هم چقد آقای فرهادی رو اذیت کردن و….واقعا شم با خودتون چه فکری میکنید که به خودتون اجازه میدید از یک همچین اثر هنرمندانه ای یک همچین نقد سطخی گرایانه ای رو ارائه بدید؟ختم صحبتم اینه که سینمای ایران مدیون آدم هایی مثل جعفر پناهی و اصغر فرهادی که تونستن با آثارشون آبروی سینمای ایران رو تو دنیا بخرن و باعث افتخار همه ی ما ایرانی ها هستن.(البته ایرانی های واقعی)

   • شاهد

    آره تو راست میگی خیالی نبوده زندگی واقعی امثال تو را نشان داده

    • شاهد

     راستشو بگو چرا از اکران اخراجی ها اینقدر می سوزی

  • مهتاب

   سلام
   من معتقدم هر بیننده ای نباید پای این فیلمها بشینه ، اون دسته از دوستانی هم که این فیلم رو دیدن از نظر من اونقدری عاقل هستن که قطعا بتونن درباره فیلم قضاوت کنن.این دوستمون هم نظر خودش رو داره
   از نظر من به عنوان کسیکه 3بار این فیلم رو دیدم .فیلمی بود که مستقیما به خانواده ایرانی با مشکلات ایران و تفکرات ایرانی برای فرار از این مشکلات اشاره داشت .
   فیلم فوق العاده خوبی بود

   • شاهد

    واقعا راست می گی،بخوبی زندگی تو،فکر تو،ومشکلات تو را نشان داده بود

  • مهدیس

   متاسفم که جوونی مثل شما فیلم شاهکار فرهادی رو با این دیدگاه نگاه میکنه.فیلم ((به شدت)) ایرانیه.اونوقت شما مینویسی صدرحمت به کیارستمی!!!
   اصلا کیارستمی و پناهی و … خیلی از فیلمسازای دیگه که دری به تخته ای خورده و تو کل تاریخ فیلمسازیشون یه فیلم ((مثلا)) خوب ساختن کین؟؟؟؟ هدفشون چیه؟؟؟آرمانشون چیه؟؟ چه سیری و چه پیشرفتی تو فیلمسازیشون دیدین؟؟؟؟
   مگه غیر از اینه که درباره الی از چهارشنبه سوری به شدت بهتر و جدایی از هر دوشون شاهکارتره؟؟؟؟؟
   کدوم فیلم رو دیدی اینقدر قشنگ شروع بشه؟ سکانس اول قضاوت رو به عهده شما میذاره.البته اسم فیلم هم کمک زیادی به درک این سکانس میکنه.جدایی نادراز …سیمین!
   بعدش وارد یه خونه آشفته میشیم و با یه دکوپاژ فوق العاده میریم تو فضای فیلم.میشیم یکی از شخصیتا ! بعد از اون تا نیمه فیلم شاهد شخصیت پردازی فوق فوق العاده فرهادی هستیم و تضادی که بین سیمین( یه آدم ترسو محتاط و انعطاف پذیر)و نادر هست(شخصیتی خشک و به شدت منطقی)…و ترمه که درواقع چشم سوم ماست(یه جورایی مثل نقشی که علیدوستی تو چهارشنبه سوری داشت)
   مگه غیر ازینه که فیلم بدون نیاز به موسیقی متن درگیرت میکنه که شما به آهنگسازی فیلم طعنه میزنی(به خدا حرفت خنده دار بود)
   مگه غیر ازینه که فیلمبرداری و انتخاب نماها فوق فوق العاده بود که شما از جایزه گرفتنش متعجب شدی!!!
   کجای این فیلمنامه دروغ بود
   مگه غیر از اینه که آدمهایی مثل نادر تو جامعمون دارن روز به روز بیشتر میشن و آدمهایی مثل سیمین (خصوصا زنهایی مثل سیمین) که دروغ میبینن و نمیفهمن یا خودشونو به اون راه میزنن.نکنه تو هم عین رسانه ملی ما بدبختی میبینی و گل و بلبل مینویسی!!!
   اصلا مگه این فیلم مذهبیه که تو اینقدر وارد جزییات مذهبیش میشی.تازه مگه غیر از اینه که شخص مذهبی قصه (راضیه) انتهای فیلم سر عقیده مذهبیش می مونه و حاضر نمیشه بخاطر پول قسم دروغ بخوره (انگار شما این قسمتای فیلمو ندیدی!!!! )
   توضیح زیاده…….فقط این که از نظر من تنها کسی که در حال حاضر توی این مملکت داره فیلم کاملا ایرانی و 100% محترم و قابل صدبار دیدن میسازه شخص آقای فرهادیه.
   حالا مثل سکانس آخر فیلم شما خودت قضاوت کن (ترمه با مادرش بره یا با پدرش که ظاهرا تنها دلیل نرفتنش پدر پیرش بود و بعد مرگ اون باز هم قصد رفتن نداشت و دروغ میگفت،بمونه)…یا جدایی نادر از سیمین رو نگاه کن ولی عقاید خنده دارتو ننویس یا برو اخراجی ها3 و حالشو ببر!!!!

   • شاهد

    می دانم چرا از اخراجی های 3 بدت می آید .زیرا خوب ذات کثیف جنبش سبز اموی وبی محتوی و بی ماهیت بودن انها را نشان داده است

    • moji

     shahed fekr konam bacheye chale meydoni naaaaaaaaaaa
     khob hade aghal khodetro enghelabi neshon nade har kari khasti bokon
     to ekhrajiye3 ham mige doroste
     mamnon

  • سید مسعود خرازانی

   متاسفم ولی باید بگم که بیشتر نشان دادن قدرت نقد و دانش سینمایی خود (که انصافا نداری) را مشاهده کردم احساس کردم که متصور شدی عالمی منتظر نقد تو نشسته اند واکرانها بدون نقد تو یک پایشان لنگ می زند حداقل طوری نقد کن که بوی گند اغراض از میان نقد بی محتوایت از بین برود

   • لیلا

    ایرانی ها به شدت دروغگو اند و متظاهر!!! هم ادعای روشنفکری دارند اما به موقعش به هم فحش های محترمانه می دهند

    • سید مسعود خرازانی

     با سلام لیلا خانم خواهش می کنم در ابتدا ملیتتان را برای دیگران بازگو نمائید که به راحتی در فضای وب فتوا صادر می کنید که “ایرانی ها به شدت دروغگو هستند” موضوع بعدی کافیه این به اصطلاح نقد را بخوانی تا بفهمی مغرضانه بوده یا واقعا نقد درباه قضاوت نظر من با شما هم آن را به خوانندگان محترم واگذار می نمایم

    • شاهد

     خطاب به لیلا:
     از جمله ات نتیجه می گیریم خودت هم همانطور هستی

    • محمد

     همیشه از این نوع تعمیم ها متنقر بودم

    • moji

     baba chra be khodet fohsh midi

   • شاهد

    از جملات گوه ر بارت مشخص است که خودت دارای چه شخصیت کثیفی هستی

  • سعید

   منتقد محترم با سلام این که این فیلم، فیلم تلخی است حرفی توش نیست اما آیا به نظر شما واقعیت نداره؟ در مملکت ما ، کم حرف های متناقض می شنویم از کسانی که متأسفانه دقیقا شبیه نادر و راضیه آدم های عیاشی هم نیستند اتفاقا خیلی هم اصولگرا و مذهبی اند(که کاش نبودند) و ما ما نسل سومی ها درست شبیه ترمه می مانیم که قوانین سفت و اصولیشان را در مورد انعام کارگر پمپ بنزین را چطور با دروغ هایشان یک جا جمع کنیم؟

   • شاهد

    مرگ بر هرچی فریبکار و ظاهر ساز ومذهبی نما .و مرگ بیشتر بر هرکسی که به خاطر وجود تعدادی ظاهر ساز ،همه جامعه و نظام را متهم به تناقض گویی و … می کنند.انشا الله خداوند هردوی این قشرها را یا هدایت کند یا نابود

  • reza

   شما فیلم رو نقد نکردی اون چیزی رو که دیدی و بهش فک کردی اینجا نوشتی که با یک نقد فنی فاصله ی زیادی داره. این فیلم یه اثر کامله که به نظر من حتی از فیلمهای قبلی فرهادی بهتره.
   درود بر خسرو سینمای ایران

   • شاهد

    مرگ بر هر کسی که دنبال تضعیف نظام و سیاهنمایی دروغ است

  • مهرداد

   این فیلم به نظر من یک فیلم ساده است , که به ولقع روای سرگشتی های طبقه متوسط شهری است که هنوز در حالت پاردوکسیال قرار دارد. فیلنامه فیلم طوری نوشته شده است . که گویی یک دوربین در خانه ما گداشته باشتندو( منظور به شدت رئالیستی). در واقع فیلنامه ؛ موسیقی, نوع تدوین, به گونه ای است که قضاوت را با مخاطب می گذاردو فیلم به مثابه متنی است که می تواند روایت ها ی گوناگونی داشته باشد. هدف اصغر فرهادی همین است مطالب که شما نیز به آن اشاره کردید درست است. ولی من معتقد هستم فیلم مخاطبین خاص خود را دارد. و نمی توان فیلم را یک فیلم عامه پسند دانست.

  • zahra

   فیلم خوبی بود چون واقعیت را نشان می داد انسان های خاکستری. هیچ کس فقط فرشته و یا دیو نیست. همه خاکستری اند. بین این دو

   • moji

    faghat vagheiyato ensane khakestari mibini
    motasafam

  • سایه

   واقعا متاسفم که در سرزمینی میزیم که به هنرمندانش انواع برچسبها زده می شود و هنر را خفه می کنند. فضای جدایی نادر از سیمین اگرچه تلخ است اما آینه ایست از جامعه ای که حداقل من در آن زندگی می کنم. البته من به همه حق می دهم که دیدگاه خود را آزادانه بیان کنند اما لطفا نظرات شخصی خود را تعمیم ندهید.

   • شاهد

    شخصیت تو در آینده نیز بیش از کاراکترهای فیلم نخواهد شد.

   • moji

    honar khafe mishe ya siyahe honar

  • مهنوش

   نقد بالا به نام نظر شخصی باید مطرح شه نه بنام نقد ، در بیان نقد، تحلیل فنی لازم هست که تو این متن دیده نمیشه.برداشت نویسنده از فیلم و ناامیدانه به تصویر کشیدن زندگی اشخاص فیلم ، یه برداشت کاملا انحصاریست. در نقد شما این جمله به چشم میخوره:
   ” در این فیلم همه خصال شیطانی دارند و روزنه امیدی یافت نمی شود ”
   در حالیکه اهمیت نگهداری از پدر در خانواده که یکی از دلایل اصلی ماندن نادر در ایران هست، احترام بنظر فرزند خانواده که تا آخر فیلم شاهد اون هستیم، همه بارقه های امید این فیلم هستند و هیچ کدوم شیطانی محسوب نمیشن.

   • شاهد

    برای شما چه فرقی می کند که نقد باشد یا نظر شخصی؟؟؟

  • Archi Tect

   من در مورد نقد فیلم چیز زیادی نمی دونم. زمینه کاریم معماریه و در همون زمینه هم نقد انجام میدم. فقط میتونم بگم آدم زمانی که نقد میکنه باید اقلا جانب احترام و ادب رو رعایت کنه. مخصوصا اگر کار خودش در قیاس با کار شخص مورد نقد در سطح پایین تری باشه. ما کی باشیم که بخوایم در مورد فیلم آقای فرهادی اینطور حمله ورانه نظر بدیم؟! نقدی که شما می کنید فقط زمانی قبول هست که یک منتقد یا فیلم ساز حرفه ای می بودین. این که آدم فقط نکات منفی برای کار افراد بزرگ بیان کنه فقط ضعف خودش رو در ناتوانی برای خلق یک اثر بهتر نشون می ده…

   • شاهد

    از اون طرف هم اگه نگاه کنی باید به خودت بگی :”ما کی باشیم که تملق و چاپلوسی فرهاد اصغری رو کنیم”

    • شاهد

     تعجب نکن، “فرهاد اصغری” برایش مناسب تر و بامعنی تری است از “اصغر فرهادی”

  • هنر دوست

   درود بر شما
   خوب به نظر من این فیلم میتونه خیلی راحت واقعیت های اجتماع ما رو نشون بده و بهتره قاطی سیاست نکنیمش

   ولی خیلی بده که در مورد یه فیلم هنری نظر شخصی مون رو بدیم
   و کسی که به خودش جرئت نقد یه فیلم رو میده باید در مورد فیلم سازی تجربه داشته باشه و از اساتید این هنر باشه

   یادمه یه جایی شنیدم آقای فرهادی گقته بودن میخوان طوری فیلم بسازن که با تموم شدن فیلم تازه ذهن مخاطب رو درگیر کنن که واقعآ خوب از پس اینکار بر اومدن

   امیدوارم با اینجور مسایل شخصی و احساسی برخورد نکنیم و کمی از منطق بهره بگیریم
   با سپاس

  • amir

   be khode asghar farhadi mitoni fosh bedi, vali kolan kari be idehash nadashte bash ke kolan moghadase… kolan nazar nade tnx

   پاسخ : تا زمانی که خودمان از ادم ها اسطوره میسازیم خودمان هم خوب نابودش میکنیم . همین شما اگه فردا اقای فرهادی فیلیم بسازه و ایدش باب دلتون نباشه میشه نابود گر سینما . به شخصه افکار اقای فرهادی رو دوست دارم و خودش رو اما بت نسازید از ادمها

  • amir

   man be shoma ehteram mizaram, vali fekr konam hanoz to sene bologhi…on ghesmate khone matroke va irano javonasho pak kon, asan ye kari kon… shoma ta az sene bologh dar nayomadi dg nazar nade…

  • محمد

   سلام…من اولین باری که برای نوشته ای نظر می دم… متولد 58 هستم پس مسلما تجربم از تو بیشتر..من قبل از انقلاب رو ندیدم…اما از آدمهایی که ادعای اسلام دارند و اسلام را با دروغ پیش میبرند بدم می آید…. تو نقش همان هایی را بازی می کنی که به کسانی که در راه او قدم برنمی دارند ، تهمت محارب می زنند یعنی دشمن خدا…می دانی چرا؟ چون مانند او فکر نمی کند…. من نمی دانم تو کجا زندگی می کنی … بررسی کن از صبح که بلند می شوی همه به تو دروغ می گویند و تو هم مثل همه دروغ می گویی…. چشمانت را خوب بازکن… فیلم قسمتی از جامعه ما را نشان می دهد اما قسمتی از آنرا…. کدام قسمت؟ قسمتی که به نظر من و بدون اغراق 85 درصد جامعه را تشکیل می دهد…حداقل فیلم حالت گزارشی دارد و از کسی حمایت نمی کند و بی طرفانه قضاوت می کند…میدانی چرا اکثر افراد از این فیلم حمایت می کنند؟ شاید به خاطر فیلبرداری و یا هزار چیز دیگر نباشد…تنها به یک دلیل… لمس واقعیت جامعه امروز ایران که پرشده از چابلوسی..تملق و دروغ….وقتی بیشتر درون جامعه وارد شوی…خواهی فهمید…الان شاید درک نکنی…این حرف من یادت باشد…

  • hosein

   نقد خوبی بود.به دوستان توصیه می کنم تحت تاثیر افراد نباشن خودشون اهل فکر باشن. هیچ کس بزرگ نیست،کسیو انقدر بزرگ نکنین که اثرشو با اون بسنجین.

  • سعید

   یه چیزی نوشتی . اسمشم گذاشتی نقد . بعدشم خودت توش موندی.خب برادر بسیجی قبل از نوشتن چند ثانیه فکر کن که اینطوری گند به بار نیاد.
   از این به بعد بیشتر به فیلم دقت کن…

   پاسخ : سعید جان نظرت بد موج هست 😀

   • لیلا

    این نقد نبود بلکه نقد ها بود. نقد اولی رو هم که کلی تعریف بود توش ببینید. چرا همه انگار منفیه رو دیدن؟؟؟؟

   • moji

    saeed jan baba tarbiyat ham bad chizi nista
    khodetro kontorol kon gogoli

  • میلاد

   با سلام. ابتدا نظرم درمورد این فیلم را به عنوان یک بیننده عام بیان می کنم. من کارشناس نقد سینما نیستم اما به جرات می گویم این فیلم، از بطن جامعه ماست و بسیار شایسته تقدیر است. جدایی نادر از سیمین از بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران در ژانر اجتماعی است. این فیلم به شدت بیننده را تحت تاثیر قرار می دهد و به شخصه در سینما تک تک سکانس های فیلم را واقعا حس می کردم… و اتفاقی نیست که این فیلم اینقدر مورد توجه قرار گرفته است.
   و شخنی با نویسنده این نقد
   دوست عزیر، به نظربنده شما به هیچ وجه در مقام نقد چنین فیلم بزرگی نیستی و به واقع درک نادرست و منحرف گونه ای از آن داری. فکر می کنم اگر به رشته درسی خود بیشتر توجه کنید برای شما مفیدتر باشد.
   یا علی.

  • محمد اسماعیل آرامش

   خیلی برام عجیبه، شما جمله سیمین رو در قسمت اول داستان که میگه “می خوام ترمه رو ببرم خارج چون نمیخوام در این جو بزرگ بشه”؛ رو حرف فیلم می دونی؟ بر عکس من بیننده جوری بهم القت میشه تا پایان داستان که حرف سیمین رو قبول نمی کنمو و دلیل خارج رفتنش رو غیر موجه می دونم. این فقط یکی از مسائل، این فیلم خیلی خیلی هم ایرانیه. یا شما تو جامعه نیستی یا مثل کبک سرتو کردی زیر برف. تمام اتفاقی که میفته بسیار ملسمومه. فیلم از یه دید داره رابطه ها و برخورد ها رو مسائلی مثل دروغ و پنهان کاری رو به خوبی نشون میده، دیدی که من بیننده هم بار ها و بارها تو جامعه دیدم و لمس کردم.
   شما البته می تونی بشینی و این شاهکار رو تخریب کنی و منتظر باشی که سینمای ما روز به روز به زوال نزدیک تر بشه و کمدی های سخیف جای این فیلم ها رو بگیره و اخراجی ها بشه فیلم شاهکار شما.

  • وحيد سلامي

   با سلام ، قلم خوبي داري
   – ولي اشتباهت اينه كه فيلم رو فقط از ديد سياسي ميبيني.
   – كجاي فيلم بد آموزي داره ؟ اينكه نشون ميده ريشه مشكلات جامعه دروغه، بد آموزيه؟
   – آيا حتما لازم بود كارگردان يك خانواده ايده آل هم به داستان اضافه مي كرد كه راستگو بودن و هيچ مشكلي نداشتن تا بيننده متوجه بشه راستگويي خوبه . و غير از اين بيننده نميفهمه ؟ ( در اينصورت از ديد شما هم درست ميشد!)

  • رضا عليجاني

   مشكل داري داداش!!
   اسم خودتو گذاشتي منتقد؟
   سرتو تو برف نكن مثل كبك!
   فرهادي واقعيتو گفته!

  • امین

   اگه یه نگاهی به اطرافمون بندازیم میبینیم که فیلم اتفاقاَ خیلی واقع گرایانه روایت شده.دلیل محبوبیت این فیلم چیزی جز شخصیت پردازی دقیق و واقع بینی نیست.چرا همش دنبال آرمان و شعار هستید.یه نگاهی به دور و برتون بندازید!! تعمیم دادن یک خانواده به کل جامعه ی ایران اصلاً کار منطقی نیست.فکر کنم شما فیلمهای قبل انقلاب زیاد نگاه کردین.اون موقه ضرورت جامعه ایجاب میکرد که مفاهیم رو اینطور به جامعه القا کنن.اما الان سینما خیلی جزئی نگر شده.دیگه مخاطب دنبال کلیشه و شعار نمیگرده.
   اما در مورد هنرمندی: اگر بخواهیم ازدیدگاه هنر به این فیلم نگاه کنیم واقعاً هیچ نقصی پیدا نخواهیمکرد.فیلم برداری این فیلم به شیوه ای مستند گونه انجام شده که ناخودآگاه واقع بینی فیلم را تأیید میکند.این فیلم هیچ گونه موسیقی متن ندارد.تنها موسیقی ای که در فیلم پخش شد آهنگ برنامه ی قصه ی شب رادیو بود که خود فرار از دست واقعیت و پناه بردن به قصه و آرمان را به تصویر میکشد.
   نمی دانم منظور شما از سینما چیست.ولی بنظر من برای سینمایی که در سال صدها فیلم مبتذل میسازه ،واقعاً مستحق نیم ساعت تشویق هست.
   بیایید فیلم رو بدون جبهه گیری و بدون پیش داوری یک بار دیگه نگاه کنید.
   ممنون.

  • امین

   بنظر من تنها شخصیت روراست و صادق فیلم کاراکتر شهاب حسینی بود.تنها کسی که توی فیلم بخاطر بچه اش و یکمی هم بخاطر پول جنگید تا حقشو بگیره.حتی اون دختر کوچیکه هم یکمی پنهانکاری کرد…واقعاَ یکی از بهترین فیلم هایی بود که تا حالا دیدم

  • samira

   سلام دوست عزیز من واقعا یه سوال از شما دارم شما که به هر حال جز مخاطبین سینما هستین یا به نوعی نسل سومی محسوب میشین چرا؟چرا مثل ادمای سطحی وعام با مسائل برخورد میکنین اصلا این چه جو لوث وسخیفیه که بین یه سری ها افتاده که کلا باید مخالف بود مثله بقیه فکر نکرد حرف خاص زد خلاف جهت بود به نظرتون کلا مخالف یه جمعی بودن حس متفاوت بودن رو القا میکنه سوال دومم شما از فیلم جدایی چه انتظاری داشتین که در حد کعبه آمالتون نبوده بله فیلم نسبت به یه سری از فیلم های فاخر سینمای جهان فیلم بدی محسوب میشه اصلا قیاسشم اشتباس حتی خنده داره ولی در حد مدیوم سینمای ایران فیلم بدی نیست یا حداقل سینمای دهه هشتاد واقعا یه سری ایراداتون خیلی نزدیکی به ملا نصرالدین خدا بیامرز دار
   مذهبی که اصغر فرهادی به تصویر کشیده است یک مذهب سطحی و پوسته ای است یعنی چی که
   ببخشید مگه فیلم ادعای مذهبی بودن کرده؟مگه میخواسته عمق باورهای دینی آدما رو نشون بده مگه راجع به اسلامو مسلمون واقعی ادعایی کرده یا اینکه گفته آدمای این فیلم متقی اند مگه توی هر فیلمی یا حتی توی زندگی واقعی آدما وجود قرآن مبین قداست مکان وانسانه
   ؟ببخشید شما مسلمون درغگو ندیدین ؟تخریبگر مذهبی آدمایی هستن که به اسم قداست قرآن زندگیه منو وسما رو به نابود کردن و ادعاشون ادعای اسلام ناب محمدیشون فلک افلاکو پر کرده نه آدمای یه زندگی متوسطه در حال فرو ریختن که تو تصمیم گیری حال زندگیشون موندن مگه نمیگین سینما حقیقته افشاگریه؟چه حقیقتی بزرگتر از اینکه هر روز آدمای نزدیک ودورمون دارن یکی یکی خداحفظی میکنن میرن به امید یه زندگی جدید یه فضای جدید واسه اینکه از فرار کنن از فضایی که درگیره با فعلیتش با وجوده آدماش توقع دارین چون این داره تو ایران ساخته میشه باید حتما یه جوری میهن پرستیه افراطی دیکته شده ی ما ایرانیا رو بچپون توش وبگه ایران که گلستونه همه زندگیا خوبه همه شادن کسی افسرده نیست کسی نمیخواد مهاجرت کنه آدمای مذهبیمون فوق العادن آدمای به اصطلاح شما روشنفکرمون غربی ومبتذل حالا تو این فیلم میبینم بحث مهاجرت مطرحه تو فیلم درباره الی چی؟اونجا کسی حرف رفتن نزده که شما تفکرات ذهنیتونو به فیلم نشبت میدین تهشو میچسبونین فروختن مملکت به بیگانه واین حرفا واقعا از یه جوون مثله شما بعیده که انقد مثل آدمای نسل به قول خودتو قبل انقلاب برخورد کنه ونسبت به همه چی دید افراطی داشته باشه به نظرتون یه کم نقدتون یه طرفه نیست یه طوری نوشتین انگار کارگردان باید بیاد ازتون بپرسه شما چی دوست دارین براتون بسازم وشمام یه لیست بلند وبالا از سلایقتون رو ارائه میکردیدن شما رو به خدا از این جناح مخالف بودن ابوعطا خوندن دست بردارین
   حقیقت بیشتر از اینکه آمار طلاق هر روز بیشتر وبیشتر میشه به هزاران دلیل که یکیش دروغه مگه نمیبینین ایرانی که درگیره با مدرنیته وسنت وادماش هنوز نمیدونن بین دنیای پاک سنتی یا دنیای پر از دروغ مدرن کدومو انتخاب کنن وضعیتی که ایران الن داره تو دهه 50امریکا داشته پیشنهاد میکنم فیلم جاده های انقلابی سام مندس رو حتما ببینید تا بیشتر فضای فیلمو درک کنین واینکه من احساس میکنم فیلمی که شما میپسندین رو نساختن یا باید خودتون بسازین اسمشم در نهایت همه چی آرومه یا زندگی شیرین است بذارین چون این هپی اندیگ و آرمان فیلم آدمای خوب توی فیلمایی از قبیل آدمکش .چهل سالگی.دلشکسته.اخراجی های1تا16وامثالهم پیدا میشه که شعور مخاطب رو توش موزاییک یکی میدونن در نهایت خواهرانه ازتون خواهش میکنم انقد بی انصافانه نقد نفرمایید یا حداقل در ابتدای نقدتون بنویسید به نظر من یا طبق سلیقه من این فیلم این چنین آن چنان است و نهایتا من نه طرفدار آقای فرهادیم نه یکی عاشقان سینه چاک فیلم جدایی بلکه خوشحالم که تونستم فیلمی رو ببینم که توش آدمای واقعی اطرافمو دیدم با دنیا وفضایی به همون اندازه واقعی هدف از فیلم دیدن اینه که چیزی یاد بگیریم نه اینکه چیزایی که دوست داریمو ببینیم همین که نوجوون صندلی کنارییم بعد فیلم میگه تو آینده بچمو جوری بزرگ میکنم که دروغ گفتنو از من یاد نگیره واسه نتیجه گیری یه فیلم کافیه واین جادوی سینماست ونگاه متبحرانه اش به زندگی آدما ودنیای پیرامونشون موفق باشید

   پاسخ : با درود . در سینمای ما اون قدر تیشه به ریشه اعتبار هنر 7 زدن که انتقاد های شما از سینما برای من ملموس و باور کردنی هست . نقد قشنگ شما رو کامل خوندم و درود میگم مخصوصا قسمت آخرش که جوانی در سینما چه چیزی گفت و این هنر جادویی سینماست که 100 تا کارشناس و روانشناس هم نمیتونه این تاثیر رو روی مخاطبش بزاره .

   به قول حامد بهداد سینما ما فیلم های ” نصف مال نصف مال تو ” نیست سینمای ما به فیلم های اینچنینی نیاز داره چون بهش آب حیات میده و اعتبار . دوست عزیز این یک نقد از این فیلم از سایت های سینمایی بود که در ایران ویج قرار دادیم تا نقد دوستان رو ببینیم و شما عزیزان خودتون قضاوت کنید .

   ارادتمند احمدنیا

   • امیر

    نقد بسیار خوب و منصفانه ای بود. من هم مثله شما با واقعی بودن کاراکترهای فیلم کاملا موافقم چون به شخصه دیدم تو جامعه اطرافم

  • وحید

   آقای کوچک ! برای بزرگ شدن دنبال راه دیگه باش نه ایستادن جلوی آدمهای بزرگ
   درست کاری رو میکنی که دولت میکنه

   پاسخ : دوست بزرگ ما سلام به شخصه طرفدار فیلم جدایی نادر از سیمین هستم اما چرا به نظر شما دوست بزرگ ما نقد کردن فیلم ها باعث لطمه زدن به فیلم میشود ؟ در حالی که همه ما به تاثیر قیلم جدایی نادر از سیمین واقف هستیم . اگه نقد میکنیم دلیلش اینه دلمون واسه سینمای ایران می سوزه و بس و گرنه در این لحظه اکران فیلم های نوروزی من فقط جدایی نادر رو میپسندم و پولم رو خرج این فیلم در سینمای تهران میکنم نه هیچ فیلم اخراج شده دیگه ای . خود من به شخصه به سیاست های رسانه ملی معترض هستم که چرا باید تبلیغ جدایی نادر از سیمین کمتر از بقیه فیلم ها باشه که صداشون گوش فلک رو کر کرده و هزار تا چیز دیگه بزارید خاموش بمونیم .

   پاسخ یک مرد کوچک

  • poorya

   fekr mikonam ke shoma irani nistid ya hade aghal kheyli vaghte ke tu iran nistid in khanevade aslan khiyali nist va kamelan yek khanevadei dar in jame ra bayan mikonad va hozehaye mored baresi film ke mitavan masaele ejtemae va farhangi va akhlaghi va eteghadi danest ra be surat kheradmandanei bayan midarad va baraye mesal soale ahkami raziya danest ke masaleye eteghadi ra bayan mikonad ke albate nazare farhadi be roshan fekri mazhabi ra bayan midarad. va na omidi ke migued haghighat jameye ma dar in sharayet sakht ast va haghighist va yek shize digar inke simin niz be shajariyan alaghe darad cho vaghti darad miravad cd shajariyan ra mibarad va in khod yek nokteye siyasist..

  • poorya

   fekr mikonam ke shoma irani nistid ya hade aghal kheyli vaghte ke tu iran nistid in khanevade aslan khiyali nist va kamelan yek khanevadei dar in jame ra bayan mikonad va hozehaye mored baresi film ke mitavan masaele ejtemae va farhangi va akhlaghi va eteghadi danest ra be surat kheradmandanei bayan midarad va baraye mesal soale ahkami raziya danest ke masaleye eteghadi ra bayan mikonad ke albate nazare farhadi be roshan fekri mazhabi ra bayan midarad. va na omidi ke migued haghighat jameye ma dar in sharayet sakht ast va haghighist va yek shize digar inke simin niz be shajariyan alaghe darad cho vaghti darad miravad cd shajariyan ra mibarad va in khod yek nokteye siyasist.

  • poorya

   fekr mikonam ke shoma irani nistid ya hade aghal kheyli vaghte ke tu iran nistid in khanevade aslan khiyali nist va kamelan yek khanevadei dar in jame ra bayan mikonad va hozehaye mored baresi film ke mitavan masaele ejtemae va farhangi va akhlaghi va eteghadi danest ra be surat kheradmandanei bayan midarad va baraye mesal soale ahkami raziya danest ke masaleye eteghadi ra bayan mikonad ke albate nazare farhadi be roshan fekri mazhabi ra bayan midarad. va na omidi ke migued haghighat jameye ma dar in sharayet sakht ast va haghighist va yek shize digar inke simin niz be shajariyan alaghe darad cho vaghti darad miravad cd shajariyan ra mibarad va in khod yek nokteye siyasist

   • شاهد

    ولی من مطمئنم شما ضدایرانی هستی

    • مینا

     مگر این همه مهاجرت رو نمی بینید؟چطور میگید این فیلم ایران نیست؟چشماتون رو باز کنید لطفا مهاجرت با این حجم زیاد از کشور خیلی تلخه اما واقعیته.در چند سال اخیر زیاد تر هم شده…. چاین همه دورغ و فریبکاری توی این کشور میگید این افراد برخی اند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟نه زیادن خیلی زیاد
     چرا مملکت ما برای تربیت نسل بعدی مناسب نیست ؟ جون واقعا نیست..تلویزیون مناسب داریم یا آموزش و پرورش درست یا دانشگاه درست… چرا از واقعیت فرار میکنید؟ می خوام دنبال یک مقاله علمی بگردم سایتش فیلتر است..می خوام سایت دانشگاه معتبر خارجی رو باز کنم فیلتر است.. اینجا جای رشد کردنه فرزندان آینده ما نیست..لااقل الان نیست

     • اهورا

      حرفهای شما درست؟ولی مگه این جایزه اسکار همون جایزه براندو نبود که در در اعتراض به رفتار دولت آمریکا با سرخ‌پوست‌ها نگرفت.آیا آقای فرهادی به یاد دانشمندان اتمی شهید ایران نبودند که می تونستند با نگرفتن آن جایزه بزرگ خودشان را بزرگ و بزرگتر کنند در ذهن همۀ ایرانیان.

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.