• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » چالش هایی که برجام برای فناوری هسته ای به وجود آورد/از اعمال محدودیت های سنگین تا کاهش تولید داخلی/برجام، توافقی که آتش به جان خانواده شهدا زد
  کد خبر : 2022908

  چالش هایی که برجام برای فناوری هسته ای به وجود آورد/از اعمال محدودیت های سنگین تا کاهش تولید داخلی/برجام، توافقی که آتش به جان خانواده شهدا زد

  چالش هایی که برجام برای فناوری هسته ای به وجود آورد/از اعمال محدودیت های سنگین تا کاهش تولید داخلی/برجام، توافقی که آتش به جان خانواده شهدا زدReviewed by on Apr 7Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل ازرودآور؛ در آستانه بیستم فروردین ماه، روز ملی فناوری هسته ای…

  چالش هایی که برجام برای فناوری هسته ای به وجود آورد/از اعمال محدودیت های سنگین تا کاهش تولید داخلی/برجام، توافقی که آتش به جان خانواده شهدا زدReviewed by on Apr 7Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل ازرودآور؛ در آستانه بیستم فروردین ماه، روز ملی فناوری هسته ای هستیم، فناوری که تعدادی از دانشمندان پر افتخار و جوان کشورمان در راه آن حتی به شهادت رسیدند. شهیدان شهریاری، احمدی روشن، رضایی نژاد و علیمحمدی، جملگی ستارگان پر فروغ فناوری هسته ای ایران اسلامی هستند.

  فناوری که ایران اسلامی با اجرای صلح آمیز آن به دنبال رفع محرومیت ها نه تنها در کشور بلکه برای کمک رسانی به جامعه بشری امروز است.

  سال گذشته حسن روحانی رییس جمهور کشورمان در مراسم گرامیداشت روز ملی فناوری هسته‌ای که در سالن اجلاس سران برگزار شده گفته بود که: "فرصت بعد از برجام برای فناوری هسته‌ای ما هم فرصت است، شما امروز فرصتی به دست آوردید که UF6 می‌فروشید و کیک زرد را می‌خرید، شما فرصتی به دست آوردید که آب سنگین را می‌فروشید و میله سوخت را می‌سازید و با همکاری با کشورهای دیگر از جمله کشورهای ۱+۵ به حول قوه الهی ما قادر خواهیم بود در سوخت راکتور قدرت خودکفا شویم و روی پای خود بایستیم و این افتخار است.

  وی همچنین اظهار کرده بود: ما امروز فرصتی پیدا کردیم که در زمینه فناوری هسته‌ای بتوانیم از فناوری‌های روز کشورهای دیگر هم استفاده کنیم و آن فناروی‌ها را جذب کنیم، اگر کسی فکر کند علم و فناوری مرز دارد، اشتباه می‌کند و اگر فکر می‌کند اقتصاد و سیاست هم مرز دارد، اشتباه می‌کند، ما باید با همه جهان از طریق درست و صحیح به‌ویژه دوستان و همسایگان‌مان ارتباط و هم بهره بگیریم و نه اینکه ترس و رعب بیفشانیم و ترس و رعب درو کنیم، اینکه هنر نیست."

  برجام برای فناوری هسته ای ما محدودیت آورد

  این در حالی است که بسیاری از کارشناسان حوزه فناوری هسته ای برجام را محدودیتی برای این علم نوین جهان در کشورمان می دانند به طوری که «ح.سوری» کارشناس حوزه هسته ای کشورمان که دارای دکترای فیزیک هسته است در گفت و گو با خبرنگار رودآور گفته بود که: فناوری هسته ای توانسته است جایگاه خود را در ارتقاء هر زمینه ای از پیشرفت نشان دهد که تولید برق و وارد کردن آن به شبکه برقی کشور نیز می تواند از این فناوری بهره گیرد و ما در این باره نیازمند تعداد خاصی راکتور هسته ای هستیم، هرچند که  در بحث برجام دیدیم که محدودیت های برای ما قرار دادند.

  او تصریح کرد: از جمله اینکه ما باید تعداد سانترفیوژها را در نطنز و فردو کاهش دهیم در صورتی که ما اگر بخواهیم از فناوری هسته ای در تولید برق کمک بگیریم نیاز به  19هزار سانترفیوژ داریم تا سوخت نیروگاه بوشهر را تأمین کند، در حالی که در بحث برجام تعداد سانترفیوژهای ما را به ۶ تا هفت هزار مورد کاهش دادند.

  کاهش تعداد سانترفیوژها در آینده در زمینه تولید ما را با مشکل روبرو می کند

  این کارشناس حوزه فناوری هسته ای کشورمان عنوان کرد: در امریکا از سانترفیوژهایی با ظرفیت غنی سازی ۲۴تا ۴۸ سو و حتی بالاتر استفاده می کنند این در حالی است که آنان در بحث برجام به دنیال آن هستند تا ما از نسل سانترفویژهای قدیمی با ظرفیت های با سقف سه سو استفاده کنیم که به نفع کشورمان نیست.

  سوری ادامه داد: به نظر می رسد کاهش این همه تعداد سانترفیوژ ما را با مشکلات عمده ای  در زمینه تولید سوخت نیروها گاه های برقی ما روبرو کند.

  وی افزود: در اراک و فردو نیز محدودیتی هایی برای ما ایجاد کردند که به نوعی جلوی پژوهش های هستهای کشورمان را بگیرند، و مانعی برای هدف اصلی فردو را که پشتیبانی از سایت نطنز بود را فراهم ساختند، قلب راکتور اراک را به اصطلاح بیرون آوردند، سیمان کردند و بستند.

  از نظر کارشناسان حوزه هسته ای، اقدامات صورت گرفته در برجام نگران کننده است

  سوری تصریح کرد: اقدامات انجام شده در موضوع برجام  برای ما که در این زمینه تخصصی و علمی هستیم، نگران کننده است و زمانی که  یادمان می آید که شهدای عزیز فناوری هسته ای چقدر  برای این پیشرفت ها زحمت کشیدند و تلاش کردند، نگرانی هایمان دو چندان می شود.

  تنها کارشناسان هسته ای نگران از اجرای برجام نبودند بلکه خانواده شهدای هسته هم شاید با نوعی دلشوره آن روزها و این روزها اجرای برجام را به نظاره نشسته اند، چرا که در آن روزها شاهد بودیم که مادر شهید احمدی روشن در پیامی درواکنش به توافق هسته ای ایران نوشته بود که: "تو سایتتون بنویسید مادر مصطفی میگه تو توافق ها بچه منو کی بهم بر میگردونین."

  نگرانی های خانواده شهدای هسته ی را هم می توان به خوبی در خبری که در فرودرنی ماه سال ۹۴ منترش شده مشاهده کرد که در نامه ای پدر شهید هسته ای به ادعای ظریف به شهدای ایران اعلام شده بود:

  پدر شهید احمدی روشن بعد از اظهار نظر دکتر ظریف وزیر امور خارجه در برنامه زنده تلویزیونی در خصوص نامه تشکر خانواده شهدای هسته ای، ضمن تکذیب نامه تشکر و به پیشواز رفتن وزیر خارجه اعلام کرد کار باید برای رضای خدا انجام شود.

  بنابراین گزارش پدر شهید احمدی روشن صبح امروز با ارسال نامه ای به شهدای ایران نوشت: در رد فرمایشات جناب آقای ظریف باید بگویم که ایشان  اظهار داشته اند: عده ای از خانواده معظم شهدا نامه نوشته و از تیم مذاکره کننده تشکر کرده اند و همچنین در جریان توافق ژنو و بعد از آن برگشت از سوئیس ادعا شده است که خانواده شهدا به پیشواز ایشان آمده اند. لذا اینجانبان رحیم احمدی روشن و کلیه خانواده مراتب فوق را کلاً تکذیب کرده و اظهار می نمائیم که کار باید به خاطر خدا و درست و در جهت خدمت به اسلام و مسلمین و در راستای اقتدار و آرمانهای جمهوری اسلامی ایران و همچنین منویات رهبر معظم انقلاب باشد تا به تأیید خانواده عزیز شهدا مخصوصاً خانواده ولایتمدار شهید احمدی روشن قرار گیرد که در این باره می فرمایند، مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید.والسلام .پدر شهید احمدی روشن.

  بهجت قاسمی همسر شهید شهریاری از دانشمندان هسته‌ای کشورمان هم در گفت‌وگو با ییک از خبرگزاری ها گفته بود: درباره نامه منتسب به خانواده شهدای هسته‌ای در رابطه با بیانیه لوزان سوئیس، اظهار داشت: یک سایت خبری از قول ما و همسران شهدا نامه‌ای مبنی بر تشکر از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای منتشر کرده که امضای ما در زیر نامه وجود دارد. وی با اشاره به نامه همسران شهدا در یک سال قبل ادامه داد: ما نامه‌ای را یک سال و نیم قبل یعنی در زمان توافق‌نامه ژنو تهیه کرده بودیم؛ بنابراین اخلاقی نبود که برخی این نامه را همزمان با بیانیه لوزان منتشر کنند.
  همچنین، همسر شهید مسعود علیمحمدی با رد هرگونه نامه‌نگاری تشکرآمیز درباره بیانیه لوزان از سوی خانواده‌های شهدای هسته ای گفت:‌ قضاوت در این رابطه فعلا زود است. منصوره کرمی در گفتگو با خبرنگار مهر با تکذیب خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و مجازی در روز گذشته درباره حمایت همسران شهدای هسته‌ای از بیانیه لوزان گفت: ما اصلا هیچ بیانیه و نامه ای نداده ایم و این موضوع برای سال ۹۲ بوده است. کرمی تاکید کرد: ما معتقدیم الان برای قضاوت کردن درباره مذاکرات و این بیانیه زود است و باید تا زمان مشاهده نتیجه عملی آن صبر کنیم.

  خانواده شهید احمدی روشن نیز قبل از این، بارها نسبت به نحوه مذاکرات هسته ای جاری موضع انتقادی و مخالفت گرفته بودند.

  می گویند در خانه اگر کس است یک خرف بس است، امید است، آنانی که باید وارد صحنه های سیاسی به ویژه صحنه های بین المللی شوند بر اقتدار جمهوری اسلامی ایران بیافزایند نه اینکه هر روز بر نگرانی های مردم، کارشناسان و خانواده های شهدا بیافزایند.

  زنگنه

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.