• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سناریوی جدید آمریکا و غرب علیه دمشق با اسم رمز «تسلیحات شیمیایی»
  کد خبر : 2022412

  سناریوی جدید آمریکا و غرب علیه دمشق با اسم رمز «تسلیحات شیمیایی»

  سناریوی جدید آمریکا و غرب علیه دمشق با اسم رمز «تسلیحات شیمیایی»Reviewed by on Apr 5Rating: خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل ـ رامین حسین آبادیان: روز گذشته معارضان سوری مدعی شدند که جنگنده‌های ارتش سوریه اقدام به استفاده گسترده از تسلیحات شیمیایی در هنگام بمباران شهرک «خان شیخون» واقع در حومه استان ادلب کرده اند. این ادعا…

  سناریوی جدید آمریکا و غرب علیه دمشق با اسم رمز «تسلیحات شیمیایی»Reviewed by on Apr 5Rating:

  خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل ـ رامین حسین آبادیان: روز گذشته معارضان سوری مدعی شدند که جنگنده‌های ارتش سوریه اقدام به استفاده گسترده از تسلیحات شیمیایی در هنگام بمباران شهرک «خان شیخون» واقع در حومه استان ادلب کرده اند. این ادعا در حالی مطرح شد که طی حدود ۶ سال گذشته ارتش سوریه هیچگاه از تسلیحات شیمیایی در هدف قرار دادن مواضع تکفیریها استفاده نکرده است. در همین ارتباط، فرماندهی ارتش سوریه ضمن رد تمامی شایعات و فرفکنی‌ها مبنی بر استفاده نیروهای سوری از تسلیحات شیمیایی در حومه ادلب، تأکید کرد: «ارتش سوریه هیچگاه از تسلیحات شیمیایی استفاده نکرده و در آینده هم چنین اتفاقی نخواهد افتاد». با این حال، موضع سریع، صریح و شفاف ارتش سوریه در این خصوص، معارضان را از به راه انداختن یک فضاسازی رسانه‌ای و جنگ روانی گسترده علیه دولت دمشق بازنداشت و اعضای برجسته آنها از روز گذشته تاکنون از تمام توان خود برای بسیج جامعه جهانی علیه دولت قانونی بشار اسد بهره برداری کرده اند. 

  نکته قابل تأمل در این زمینه نحوه واکنش ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی به فضاسازی‌های مبنی بر استفاده دولت دمشق از تسلیحات شیمیایی، است. ایالات متحده آمریکا در حالی که تنها چند ساعت از مخابره شدن خبر استفاده از تسلیحات شیمیایی در حومه ادلب در رسانه‌های بین‌المللی می‌گذشت، در اقدامی سیاسی و در عین حال مضحک، «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه را عامل این اقدام معرفی کرد. این در حالی است که تحقیقات درباره بکارگیری تسلیحات شیمیایی در حومه ادلب و عاملان استفاده از این نوع تسلیحات، تازه آغاز شده است.

  آمریکا و متحدان آن یعنی فرانسه و انگلیس نیز وارد میدان شده تا از سناریوی معارضان سوری به عنوان اهرم فشاری بر دولت دمشق نهایت بهره برداری را داشته باشندپس از ایالات متحده آمریکا، متحدان غربی این کشور از جمله فرانسه و انگلیس نیز وارد میدان شده تا از سناریوی از پیش نگاشته شده معارضان سوری به عنوان اهرم فشاری بر دولت قانونی بشار اسد، نهایت بهره برداری را داشته باشند. طبق اعلام منابع رسانه‌ای، آمریکا، انگلیس و فرانسه پیش‌نویس یک طرح «ضد سوری» را تدارک دیدند تا در نشست امروز اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به رأی بگذارند. ناگفته پیداست که این حجم از فشارهای خارجی علیه دولت دمشق در حالی که تحقیقات پیرامون این حادثه به تازگی آغاز شده، با اهداف دیگری صورت می پذید و سناریوی استفاده دولت دمشق از تسلیحات شیمیایی تنها دستاویزی برای بسیج جامعه جهانی علیه آن است.

  پیشنویس ارائه شده از سوی آمریکا و متحدانش، دولت دمشق را ملزم به ارائه گزارش کاملی از پروازهای انجام گرفته در روز سه شنبه می کند حال آنکه نام فرماندهان اسکادران بالگردها و دسترسی به پایگاهای نظامی که ممکن است حمله شیمیایی از آنها هدایت شده باشد را نیز خواستار می شود. این پیشنویس در عین حال، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل را نیز به ارائه گزارشی ماهانه ملزم می کند که در آن میزان تبعیت دولت دمشق از همراهی با تحقیقات بین المللی پیرامون حملات شیمیایی انجام گرفته در سوریه، سنجیده خواهد شد.

  ایالات متحده آمریکا و هم‌پیمانان غربی آن تلاش می کنند تا با مقصر جلوه دادن نیروهای ارتش سوریه در حمله شیمیایی به شهرک «خان شیخون» واقع در حومه ادلب، به نوعی هم‌پیمانان اصلی دولت دمشق از جمله ایران و روسیه را نیز تحت فشار قرار داده تا بدین ترتیب، انگشت اتهام را به صورت تلویحی به سمت تهران و مسکو نیز نشانه رفته باشند. آمریکایی‌ها هرچند به خوبی از عدم قطع روابط استراتژیک میان جمهوری اسلامی ایران و سوریه واقف هستند اما در این میان، به قطع حمایت های روسیه از دولت دمشق بسیار چشم دوخته اند و از همین روی، تلاش می‌کنند تا از طریق متوسل شدن به اسم رمز «تسلیحات شیمیایی»، دولت روسیه را از بیم تحریک افکار عمومی منطقه و جهان علیه مسکو، به قطع همکاری های سیاسی و نظامی با دولت دمشق متقاعد سازند.

  واشنگتن امیدوار است تا از رهگذر ادعای ارتکاب جنایت جنگی در ادلب توسط اسد، بتواند مجوز انجام اقدام نظامی احتمالی علیه سوریه را از شورای امنیت سازمان ملل متحد دریافت کنداز سوی دیگر آمریکایی‌ها در تلاش هستند تا از طریق نسبت دادن حمله شیمیایی روز گذشته به دولت بشار اسد، جامعه جهانی را بیش از پیش علیه دولت دمشق به اجماع برساند. واشنگتن بسیار امیدوار است تا از رهگذر مطرح کردن ادعای ارتکاب جنایت جنگی در ادلب توسط بشار اسد، بتواند در آینده مجوز انجام اقدام نظامی احتمالی علیه اسد را از شورای امنیت سازمان ملل متحد دریافت کند. آمریکایی ها به خوبی می دانند که هرگونه اقدام نظامی احتمالی آنها علیه دولت قانونی سوریه باید با اجماع جامعه جهانی صورت پذیرد و درست به همین دلیل است که با وجود همکاری‌های گسترده و بی‌سابقه دولت دمشق با سازمان منع تسلیحات شیمیاییطی سالهای گذشته، اکنون بدون ارائه هیچ سند و مدرک متقنی، بشار اسد را به استفاده از تسلیحات شیمیایی متهم می کنند و بر ادعای واهی خود اصرار می ورزند.

  همانگونه که پیشتر گفته شد، به نظر می رسد که متهم ساختن دمشق به استفاده از تسلیحات شیمیایی در شهرک «خان شیخون» ادلب نقشه ای از پیش طراحی شده باشد. در همین ارتباط، یک روز پیش از به وقوع پیوستن این حمله یعنی روز دوشنبه هفته جاری، خبرنگار وابسته به تروریستها در صفحه منتسب به خود در «توئیتر» نوشت: «فردا یک موج خبری برای پوشش حملات هوایی در حومه حما و استفاده از کلر علیه غیرنظامیان آغاز می‌شود». از آنجایی که «خان شیخون» در مرز دو استان «حماه» و «ادلب» واقع شده، می‌توان عوامل اصلی ارتکاب این جنایت غیرانسانی را شناسایی کرد.

  از سوی دیگر، متوسل شدن معارضان سوری و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی آنها به سناریوی از پیش طراحی شده استفاده دولت دمشق از تسلیحات شیمیایی در حومه ادلب با هدف سرپوش نهادن آن بر شکست‌های سنگین و پی در پی معارضان مسلح و تروریست های تکفیری در جبهه های مختلف نبرد با نیروهای مقاومت، صورت می پذیرد. اکنون آمریکا و هم‌پیمنانش به هر ریسمانی چنگ می‌زنند تا اذهان عمومی را از شکست های سنگین تکفیریهای دست پرورده خود و همچنین معارضان مسلح، منحرف ساخته و به افکار عمومی منطقه و جهان آدرس غلط بدهند. در حال حاضر تکفیریهای تحت الحمایه آمریکا و غرب هیچ حرفی برای گفتن در عرصه میدانی سوریه ندارند. بسیاری از مناطق استراتژیک تحت سیطره آنها تا به امروز به کنترل نیروهای مقاومت درآمده و آنها به شدت در موقعیت ضعف قرار گرفته‌اند. 

  در همین حال، در عرصه سیاسی نیز وضعیت معارضان سوری بهتر از وضعیت میدانی آنها نیست. معارضان سوری به خوبی به این واقعیت آشکار واقف هستند که در عرصه سیاسی نیز توانایی رویارویی با نمایندگان دولت سوریه را ندارند، چراکه در شرایط کنونی هیچ برگ برنده ای برای به کرسی نشاندن خواسته‌های خود در هرگونه مذاکرات سیاسی با دمشق، در اختیار ندارند. نکته دیگر در خصوص ضعف آشکار معارضان سوری در عرصه سیاسی، وجود اختلافات داخلی گسترده در صفوف آنهاست. هم اکنون معارضان سوری به چند دسته تقسیم شده اند؛ گروهی از آنها تحت الحمایه ریاض هستند و دستورات خود را از مقامات سعودی می گیرند و گروهی دیگر که موسوم به «گروه قاهره» هستند، تحت رهبری دولت مصر فعالیت و مواضع مستقل خود را اتخاذ می‌کنند.

  بر اساس آنچه که گفته شد، سرپوش نهادن بر شکست های میدانی معارضان مسلح و تروریست های تکفیری در عرصه میدانی و دست خالی معارضان در عرصه سیاسی از یک سوی، و منحرف کردن افکار عمومی از دستاوردهای میدانی محور مقاومت در سوریه از سوی دیگر، از جمله مهمترین اهداف سناریوی از پیش طراحی شده استفاده دولت دمشق از تسلیحات شیمیایی، است؛ سناریویی قطع به یقین محکوم به شکست خواهد بود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.