• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تغییر رویکرد سعودی- آمریکایی در سیاست خارجی درباره شیعیان
  کد خبر : 2022355

  تغییر رویکرد سعودی- آمریکایی در سیاست خارجی درباره شیعیان

  تغییر رویکرد سعودی- آمریکایی در سیاست خارجی درباره شیعیانReviewed by on Apr 5Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمدرضا راسک محمدرضا فعال دانشجویی و دبیر مرکز دانشجویی تحلیل و رصد خاورمیانه، در یادداشتی به به تحلیل دیپلماسی جدید سعودی آمریکایی درباره شیعیان پرداخته است. متن این یادداشت به شرح…

  تغییر رویکرد سعودی- آمریکایی در سیاست خارجی درباره شیعیانReviewed by on Apr 5Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمدرضا راسک محمدرضا فعال دانشجویی و دبیر مرکز دانشجویی تحلیل و رصد خاورمیانه، در یادداشتی به به تحلیل دیپلماسی جدید سعودی آمریکایی درباره شیعیان پرداخته است.

  متن این یادداشت به شرح زیر است:

  « بعد از روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا، به منظور از بین بردن فرهنگ مقاومت در سرزمین‌های اسلامی برنامه‌ای با حمایت آمریکا در دستور کار دستگاه دیپلماسی سعودی قرار گرفت.

  به این منظور  الجبیر به بغداد سفر کرد تا پیام صلح و برادری عربی ملک سلمان را به العبادی ابلاغ کند.

  طرح سعودی- آمریکایی با توجه به عملکرد چند ماهه سعودی ها در عراق شامل مراحل زیر است:

  ۱. اعزام سفیر شیعی به عراق برای جلب رضایت شیعیان عراق و کنترل آنها.

  ۲. بازسازی اقتصاد عراق بر  مبنای الگوی توسعه غربی که منجر به وابستگی عراق به غرب خواهد شد؛ شرکت های آمریکایی چند ماهی است که این کار را در  پوشش موسسه های امور خیریه در عراق  آغاز کرده اند.

  ۳. خط دهی به پارلمان و گروه‌های سنی وابسته به عربستان سعودی برای تشکیل ارتش ملی و حذف حشدالشعبی.

  ۴. سرمایه گذاری برای منحرف کردن حوزه علمیه نجف و اجرای طرح اسلام آمریکایی(اسلامی که درمقابل استکبار مقاومتی ندارد و مربوط به امور محدودی است و درباره مسائل سیاسی ،اجتماعی و اقصادی نظری ندارد) این سرمایه گذاری احتمالا از طریق برخی از کانال های اجرا خواهد شد که مقام معظم رهبری آنها عنوان شیعه انگلیسی نامید است.

  ۵. تقویت قوم گرایی عربی در چهارچوب حزب بعث با عناوین جدید با تقویت گروه های شیعی سکولار به رهبری ایاد علاوی،تاعلاوی هم بتواند ظاهر شیعی نخست وزیری را حفظ کند و هم بتوانید ملی گرایی عربی یا بعث که خود در قبل عضوی از آن بود را زنده کند؛ این پروژ چند روز پیش با سخنان اردوغان که گفته بود ایران باید دستت ازسلطه عداق بردارد و عراق باید به رهبری یک فرد قدرتمند ظاهر شود کلید خورد.

  ۶. تسلط شرکت های نفتی انگلیسی بر نفت عراق با اجرای قراردادهای جدید که در حال مذاکره با وزارت نفت عراق است.

  ۷. ایجاد هر چه بیشتر یک منطقه مستقل و گسترده کردی برای فشار بر دولت مرکزی و افزایش درگیری های قومی در عراق که با برافراشته شدن پرچم اقلیم کردستان در کرکوک آغاز و با وعده رفراندوم بارزانی و اعتراض نمایندگان کرد پارلمان عراق و ترک جلسه مجلس عراق، ادامه یافت. این موضوع بحرانی را متوجه آینده عراق بعد از خروج داعش خواهد کرد.

  موارد بالا نشان دهنده سه موضوع است: اولا قدرت گرفتن عراق بعد از شکست پروژه استکباری تروریستی داعش در عراق، ثانیا اعمال فشار  برای از بین بردن قدرت نیروهای مردمی؛ ثالثا پررنگ تر شدن ارزش های غربی یا محوریت توسعه اقتصادی برای کمرنگ کردن نقش دین و مراکز دینی در این کشور.

  مردم و دولت عراق برای جلوگیری از برنامه می بایست چند راهبرد را در دستور کار خود قرار دهند:

  ۱. تقویت جبهه فرهنگی عراق توسط دولت و مرجعیت شیعه و علمای اهل سنت به منظور تبیین مواضع فرهنگی اسلامی.

  ۲. زنده نگه داشتن یاد شهدا سنی و شیعه حشد الشعبی و استفاده فرهنگی از ذخایر عظیم فرهنگی جنگ با داعش.

  ۳. ادامه مصوبات قانونی مجلس برای به رسمیت شناختن و ارائه تسهیلات بیشتر به مجروحان و خانواده های شهدای حشدالشعبی، ارتش و نیروهای عراقی در جنگ با داعش.

  ۴. « تداوم نقش آفرینی حشد الشعبی در ساختار امنیتی و تقویت شاخه سیاسی آن برای جلوگیری از نقش آفرینی عناصر نفوذی» در ساختار سیاسی عراق.

  ۵.درک صحیح و جامعه شناختی از رسانه ها و  فعال کردن شبکه های اجتماعی از تلویزیون، تلگرام، یوتیوپ و…  برای اقناع و تبلیع فرهنگ مقاومت در این کشور»

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.