• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » جدیدترین تحولات از آشتی ملی در «جوبر» و «دوما»/ نجات مردم دغدغه اصلی ارتش
  کد خبر : 2022110

  جدیدترین تحولات از آشتی ملی در «جوبر» و «دوما»/ نجات مردم دغدغه اصلی ارتش

  جدیدترین تحولات از آشتی ملی در «جوبر» و «دوما»/ نجات مردم دغدغه اصلی ارتشReviewed by Iranvij-2 on Apr 4Rating: «ایمن زینیه»، عضو کمیته آشتی ریف دمشق سوریه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق دستاوردهای آشتی ملی در ریف دمشق و برنامه های راهبردی برای تکمیل تلاش ها در این مسیر را تشریح…

  جدیدترین تحولات از آشتی ملی در «جوبر» و «دوما»/ نجات مردم دغدغه اصلی ارتشReviewed by Iranvij-2 on Apr 4Rating:

  «ایمن زینیه»، عضو کمیته آشتی ریف دمشق سوریه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق دستاوردهای آشتی ملی در ریف دمشق و برنامه های راهبردی برای تکمیل تلاش ها در این مسیر را تشریح کرد.

                      ***متن کامل گفت وگو در زیر آمده است***

  فارس: آشتی های ملی به هر شکلی در تحکیم امنیت و ثبات در بسیاری مناطق سوریه تاثیرگذار بوده است هم اینک روند آشتی ها به طور خاص در ریف دمشق به کجا رسیده بخصوص که این منطقه به دمشق نزدیک تر است.

  زینیه: از ابتدی بحران سوریه رهبری سوریه و به طور مشخص بشار اسد تاکید کرده است که پایان بحران سوریه باید از طریق گفت وگوی سوری-سوری باشد.

  در ریف دمشق تلاش های متعددی برای آشتی طی چندین مرحله انجام شده که در خصوص برخی از آن کارشکنی هایی صورت گرفته و در برخی دیگر هم افراد مسلح به سفارش حامیانشان از خارج از کشور توافق ها را نقض کردند.

  همه گروه های مسلح در سوریه با طرف های بیگانه و در راس آن عربستان مرتبط هستند که پول و سلاح در اختیارشان می گذارند.

  از مهم ترین آشتی های صورت گرفته ابتدا در منطقه الزبدانی و سپس داریا، المعضمیه، قدسیا، الهامه، برزه و تازه ترین آن هم در وادی بردی بوده است.

  منطقه القابون نیز شاهد توافق آشتی بود اما با توجه به اهمیت این منطقه برای افراد مسلح در غوطه شرقی شبه نظامیان دست از خیره سری برنداشته و بارها پیشنهادهایی که به آنها برای تسویه وضعیتشان شده را رد کردند.

  هم اینک تلاش های آشتی در غوطه شرقی، غوطه جنوبی و به طور مشخص مناطق یلدا، ببیلا و بیت سحم جریان دارد که از سال ۲۰۱۴ تلاش ها برای آشتی در این منطقه آغاز شده و در حال تکمیل است.

  فارس: هنوز دوما پایگاه گروه های تروریستی است آیا شاهد آشتی ملی در این شهر خواهیم بود یا تنها راه حل پایان قضیه این منطقه انجام عملیات نظامی است؟

  زینیه: شهر دوما بزرگ ترین شهر در حومه دمشق است که مردم آنجا خواهان پایان دادن به حضور افراد مسلح در آنجا هستند اما سرکرده های افراد مسلح که به طور مستقیم و آشکارا مورد حمایت عربستان هستند همه تلاش ها برای دستیابی به توافق را ناکام می گذارند.

  بنابراین طرحی برای آشتی در دوما وجود دارد اما به موازات عملیات نظامی که سرکشی افراد مسلح و حامیان منطقه ای آنها نیاز به آن را تحمیل کرده است.

  اهتمام دولت سوریه به حفظ جان غیرنظامیان دوما و اسرایی که در چنگ افراد مسلح هستند پیشرفت عملیات نظامی بزرگ ارتش سوریه را به تعویق انداخته است.

  تروریست ها عادت دارند که غیرنظامیان را سپر انسانی خود کنند تا مانع پیشروی ارتش سوریه شوند و همین امر جلوی پیشرفت عملیات نظامی در برخی مناطق را گرفته است.

  دولت سوریه به دنبال کشتار ملتش نیست بلکه برای حفظ جان ملت کار می کند و این اراده غیرنظامیان و خواسته آنها برای نجات از ظلم تروریسم بوده که موجبات بازگشت امنیت به برخی مناطق را فراهم کرد. 

  این جامعه مدنی در مناطق تجمع و سیطره افراد مسلح است که با درخواست و اعمال فشار بر افراد مسلح برای خروج از مناطقشان به تامین امنیت آنجا کمک می کنند بنابراین هر جایی که غیرنظامیان باشند آنجا جزیی از برنامه های آشتی است.

  فارس: روند آشتی در جوبر چگونه پیش می رود؟

  زینیه: غیرنظامیان حاضر در محله جوبر درصدد دستیابی به آشتی هستند که به حضور افراد مسلح در منطقه آنها پایان بدهد و با همکاری چهره های سرشناس منطقه برای نهایی شدن توافق کار می کنند البته تنش های اخیری که افراد مسلح در جوبر درست کردند دستیابی به توافق نهایی را به تعویق انداخت اما با کامل شدن پیشروی نظامی ارتش سوریه و مجبور شدن افراد مسلح به عقب نشینی از مناطق حضور غیرنظامیان مراحل آشتی پیش خواهد رفت.

  حضور غیرنظامیان در محله جوبر دلیل اصلی است که مانع پیشروی عملیات نظامی ارتش سوریه شده است.

  فارس: آشتی ملی در سوریه چه کمکی به جنگ با تروریسم کرده است؟

  زینیه: در سطح داخلی که برای رهبری و ملت سوریه مهم تر است آشتی ملی موجب توقف خونریزی ها در سوریه و فرصت دهی به آنهایی است که مرتکب اشتباهی در حق ملت و کشور خود شده و به هر دلیلی دست به سلاح بردند اما اشتباه خود را درک کرده و قصد بازگشت از راهی گرفتند که پایان آن جز مرگ حتمی نیست تا به آغوش میهن و زندگی طبیعی خود بازگردند.

  آشتی ملی فرصتی به افراد مسلح برای جبران اشتباهاتشان است کما اینکه در سطح ملی موجب تقویت امنیت در مناطق استقرار گروه های مسلح و همجوار آنهاست.

  اما در سطح خارجی موفقیت آشتی های ملی به دنیا نشان داد که دولت قادر به دستیابی به گفت وگوی سوری-سوری است که راه حلی واقعی برای بحران سوریه ارائه می دهد و به دنبال انتقام گیری از افراد خاطی نیست بلکه به آنها فرصت بازگشت از اشتباهششان می دهد.

  یعنی دولت سوریه تنها طرفی است که به حفظ جان غیرنظامیان اهمیت می دهد و آشتی های ملی توطئه ها برای خدشه دار کردن چهره دولت سوریه در نزد جهانیان را از بین می برد تا ثابت شود که دولت سوریه به مسائل انسانی هم اهمیت می دهد.

  از طریق آشتی های ملی نشان داده شده که جامعه سوریه با دخالت خارجی در امور خود مخالف است کما اینکه ثابت شده که نبود دخالت خارجی به دستیابی به راه حل های مسالمت آمیز کمک می کند آن هم پس از اینکه شکست دخالت طرف های خارجی و در راس آن سازمان ملل در پیشبرد فرآیند سیاسی حل بحران سوریه ثابت شده است.

  فارس: معارضان خارج نشین و در راس آن ریاض تلاش می کنند که نشان دهند در داخل سوریه هواداران و محبوبیتی دارند؛ با توجه به ارتباطی که با گروه های مختلف مردمی سوریه دارید، محبوبیت معارضان خارج نشین در داخل سوریه چه میزان است؟

  زینیه: ادعای مدعیان چه معارضان طرفدار ریاض یا غیر آن درباره محبوبیتشان در خاک سوریه و اینکه نماینده قشری از ملت سوریه هستندصحت ندارد چون این ها حتی نماینده خودشان هم نیستند چه برسد که نماینده منافع کشورشان باشند که آن را به پول فروخته اند.

  معارضان خارج نشین هیچ سلطه ای بر هیچ وجبی از خاک سوریه ندارند و حتی قدرت تصمیم گیری برای خودشان هم ندارند، حتی افراد مسلح حاضر در خاک سوریه هم از معارضان خارج نشین دستور نمی گیرند بلکه آنها مجری دیکته های حامیان مالی خود هستند.

  جنایات غیرانسانی گروه های مسلح در خاک سوریه که هیات ریاض آنها را سربازان خود در خاک سوریه می داند موجب نفرت عمیق غیرنظامیان از این گروه ها شده است.

  باید آگاه بود که بخش عظیمی از آنهایی که دست به سلاح برده و به دستور بیگانگان عمل می کنند اساسا افرادی هستند که از قبل از آغاز بحران سوریه از سوی جامعه سوری طرد شده بودند به گونه ای که بیشتر آنها اشخاصی قانون شکن و سابقه دارهای زندان رفته، دزد و بی اخلاق بودند و ساکنان مناطق استقرار این افراد مخالف تسلط این قشر از جامعه بر مناطق سکونتشان هستند.

  افراد مسلح حتی زبان برخورد با ساکنان مناطق محل استقرار خود را بلد نبودند و هر آنکه را از خودشان بالاتر و بهتر بود برای مثال پزشکان، قضات و معلمان و غیره را اعدام می کردند چرا که این افراد از قشر بافرهنگی بودند که واقعیت توطئه ها علیه کشورشان را درک می کردند و همین امر دلیل اصلی شورش غیرنظامیان بی سلاح علیه تروریست ها و درخواست برای خروج آنها از مناطق مسکونی بوده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.