• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » بازی دوگانه «اردوغان» برای نزدیکی به آمریکا بی‌نتیجه است
  کد خبر : 2022106

  بازی دوگانه «اردوغان» برای نزدیکی به آمریکا بی‌نتیجه است

  بازی دوگانه «اردوغان» برای نزدیکی به آمریکا بی‌نتیجه استReviewed by Iranvij-2 on Apr 4Rating: «دنیز بستانی»، مسئول روابط خارجی حزب معارض «الوطن» ترکیه و نویسنده و روزنامه‌نگار روزنامه «آیندلک» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در آنکارا، تصریح کرد: مناسبات تهران – آنکارا پس از کودتای ۱۵ ژوئیه همانند رابطه ترکیه با روسیه رو به…

  بازی دوگانه «اردوغان» برای نزدیکی به آمریکا بی‌نتیجه استReviewed by Iranvij-2 on Apr 4Rating:

  «دنیز بستانی»، مسئول روابط خارجی حزب معارض «الوطن» ترکیه و نویسنده و روزنامه‌نگار روزنامه «آیندلک» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در آنکارا، تصریح کرد: مناسبات تهران – آنکارا پس از کودتای ۱۵ ژوئیه همانند رابطه ترکیه با روسیه رو به بهبود گذاشته است.

  اهداف آنکارا از ورود نظامی به سوریه

  مسئول روابط خارجی حزب معارض «الوطن» ترکیه با بیان اینکه پس از کودتای ترکیه، آنکارا عملیات نظامی در سوریه را با مشارکت روسیه و ایران آغاز کرد، افزود: دخالت نظامی ترکیه در آن زمان مقابله با طرح آمریکا در سوریه بود.

  بستانی با اشاره به اینکه مردم ترکیه پس از آن بود که اطراف رهبران و دولت خود گرد آمدند، چون اغلب مردم ترکیه مخالف سیاست‌های آمریکا هستند، گفت: اما برگزاری همه‌پرسی نظام ریاستی موجب بروز شکاف بین مردم و تقسیم آنها به دو گروه موافق و مخالف همه پرسی تقسیم کرد.

  دلیل چرخش آنکارا به سمت کاخ سفید

  این نویسنده و روزنامه‌نگار معارض ترک خاطر نشان کرد: پس از برگزاری این همه پرسی بود که دولت ترکیه احساس کرد، از دورن رو به فروپاشی است، لذا برای حفظ موجودیت خود لازم دید به واشنگتن نزدیک شود؛ راهبردی که مورد پسند روس‌ها نبود.

  وی تصریح کرد: به همین دلیل مسکو از آنکارا خواست، موضع خود در سوریه و عملیات نظامی در این کشور را مشخص کند که در این بین ترکیه طرف آمریکایی را ترجیح داد و به خواست واشنگتن، وزیر خارجه ترکیه از پایان عملیات نظامی کشور متبوعش در سوریه خبر داد.

  سیاست خارجی پر تنش آنکارا

  بستانی با تاکید بر اینکه نزدیکی آنکارا به واشنگتن بر مناسبات ترکیه با ایران تاثیر منفی گذاشت، افزود: تنش‌های ایجاد شده بین آنکارا با آلمان و هلند، دوری ترکیه از اروپا شد، در حالی‌که رئیس جمهوری ترکیه کاملا از برنامه‌های اتباع ترکیه در این کشورها مطلع بود.

  این معارض ترک‌ با بیان اینکه «رجب طیب اردوغان» تلاش داشت، از این دو رخداد به سود خود و افزایش محبوبیت مردمیش در داخل ترکیه استفاده کند، تصریح کرد: مردم ترکیه کاملا بیدار و هوشیار و از اهداف واقعی اردوغان مطلع هستند.

  ارتش ترکیه خواهان رویارویی با دمشق نیست

  وی درباره پرونده سوریه بستانی گفت: امکان برخورد نظامی بین ارتش‌ سوریه و ترکیه وجود ندارد، چون ارتش سوریه در خاک خود با امپریالیسم مبارزه می‌کند، ارتش ترکیه نیز ارتشی ضدامپریالیستی است، لذا نباید آن را نماینده دولت ترکیه دانست که اهرم‌های بسیاری مانند پناهندگان برای فشار بر دمشق را در اختیار دارد.

  مسئول روابط خارجی حزب معارض «الوطن» ترکیه ادامه داد: ارتش ترکیه اگر در صدد رویارویی با ارتش سوریه بود، اواخر سال ۲۰۱۵ زمینه چنین تقابلی را داشت، اما وارد چنین تقابلی نشد و ورود نظامیان ترکیه به سوریه تنها با هدف مبارزه با داعش و ضدامپریالیسم و نه رویارویی با ارتش سوریه صورت گرفته است.

  به اعتقاد بستانی امروزه بین آنکارا و واشنگتن برسر پرونده کُردها در شمال سوریه اختلاف نظر وجود دارد، اما هدف ترکیه هم اکنون رسیدن به توافق با آمریکاست، چون آنکارا در شرایط بسیار خطرناکی قرار دارد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.