• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری » فراز و نشیب خدمات مراکز اسکان نوروزی فرهنگیان/ از خوشامدگویی «آقای رئیس» به مهمانان تا «پتوهای شسته نشده» در اتاق‌ها
  کد خبر : 2021766

  فراز و نشیب خدمات مراکز اسکان نوروزی فرهنگیان/ از خوشامدگویی «آقای رئیس» به مهمانان تا «پتوهای شسته نشده» در اتاق‌ها

  فراز و نشیب خدمات مراکز اسکان نوروزی فرهنگیان/ از خوشامدگویی «آقای رئیس» به مهمانان تا «پتوهای شسته نشده» در اتاق‌هاReviewed by on Apr 1Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، معمولاً همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در ایام نوروز و تعطیلات تابستان مراکز اقامتی و رفاهی را در…

  فراز و نشیب خدمات مراکز اسکان نوروزی فرهنگیان/ از خوشامدگویی «آقای رئیس» به مهمانان تا «پتوهای شسته نشده» در اتاق‌هاReviewed by on Apr 1Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، معمولاً همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در ایام نوروز و تعطیلات تابستان مراکز اقامتی و رفاهی را در نقاط مختلف کشور برای کارمندان و نیروی انسانی خود تأمین می‌کنند که این مراکز در مقایسه با هتل‌ها و مراکز  اقامتی خصوصی، از نظر هزینه در سطح پایین‌تری قرار دارند.

  وزارت آموزش و پرورش نیز به عنوان بزرگترین وزارتخانه کشور در مراکز استان‌ها و شهرهای مختلف، خانه‌های معلم و باشگاه‌های فرهنگیان ایجاد کرده است که فرهنگیان در ایام فراغت و تعطیلات نوروز می‌توانند از این فضاها استفاده کنند.

  اما به دلیل جمعیت کثیر فرهنگیان این وزارتخانه قادر به تامین مطلوب فضاهای اقامتی برای فرهنگیان در کل کشور نیست.

  در چنین شرایطی،سالهاست که مدارس نیز به طرح اسکان نوروزی فرهنگیان اضافه شده است؛ کلاس های درس که رسالت اولیه و هدف از ساخت آن، تعلیم و تربیت دانش آموزان بوده است.

  مسلما کلاس های درس تا پایان روز تحصیلی دانش آموزان باید دایر باشد و در فرصت کوتاهی تغییر شکل برای اسکان پیدا کند و  در این شرایط باید پذیرفت که باز هم با یک مکانی که از ابتدا با رسالت اقامتی طراحی و تجهیز می شود، متفاوت خواهد بود.

  اما چرا آموزش و پرورش مدارس خود را برای اسکان نوروزی فرهنگیان در نظر می گیرد. عباسعلی باقری مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در این خصوص معتقد است: «ورود آموزش و پرورش به حوزه اسکان به دلیل عدم وجود فضاهای مناسب اسکان و اقامتی در سطح کشور است».

  این مراکز در گذشته در سطوح ویژه، درجه «الف»، درجه «ب» و درجه «ج» تقسیم بندی شدند که امسال درجه «ج» به خاطر سطح خدمات نازل حذف شد هر چند که برخی فرهنگیان معتقدند خدمات سطوح دیگر نیز در برخی مناطق نازل است.

  در مدارس گروه ویژه، اتاق ها مجهز به تخت، فرش، یخچال، تلویزیون، پرده، وسایل گرمایشی و سرمایشی، پتو و بالش و دارای حمام و آشپزخانه مشترک هستند.

  در مدارس گروه «الف»، اتاق ها مجهز به فرش، پتو، بالش یخچال، پرده، وسایل خنک کننده و گرمازا، یخچال، تلویزیون(اختصاصی یا عمومی با شرایط مناسب) و دارای حمام و آشپزخانه مشترک هستند.

  در مدارس گروه «ب»، اتاق ها مجهز به فرش، پتو، بالش، پرده، وسایل خنک کننده و گرمازا بوده و  یخچال، تلویزیون حمام و آشپزخانه مشترک هستند.

   استقبال از مراکز اسکان فرهنگیان در برخی مواقع به حدی است که مردم حتی از فضای حیاط مدارس نیز برای برپا کردن چادر استفاده می‌کنند

  هزینه هر یک روز کلاس برای یک تا ۵ نفر از خانواده فرهنگیان در گروه ویژه ۲۸ هزار تومان، گروه «الف» ۲۴۵۰۰ تومان، گروه «ب» ۱۸ هزار تومان و برپایی چادر در حیاط مدرسه ۷ هزار تومان است. 

  این هزینه برای کارکنان دولتی و لشکری در گروه ویژه ۵۵ هزار تومان، در گروه «الف» ۴۲ هزار تومان، گروه «ب»۳۵ هزار تومان و برپایی چادر در حیاط مدرسه ۱۰ هزار تومان است. 

  این هزینه برای مشاغل آزاد در گروه «الف» ۶۶ هزار تومان، گروه «ب» ۵۱ هزار تومان و برپایی چادر ۱۸ هزار تومان است.  

  اینکه آیا این هزینه ها به صرفه است و آیا خدمات ارائه شده مناسب هستند، نکته ای است که باید مورد بررسی قرار گیرد. اما باید در نظر داشت که اقامت حتی یک شب در فضای آزاد مدارس نیز هزینه‌های مانند تامین امنیت مسافران و استفاده از سرویس‌های بهداشتی، آب شرب و روشنایی آن به همراه دارد.

                         مرکز اسکان نوروزی فرهنگیان ورامین

  در این میان وجود اختلاف در کیفیت خدمات و امکانات ستادهای اسکان نوروزی و به تبع آن مدارس منتخب، سبب رضایت مندی عده‌ای از فرهنگیان و اقشار مختلف جامعه و در مقابل عدم رضایت برخی از افراد شده است.

  در برخی استان‌ها و شهرستان‌ها ستادهای اسکان نوروزی فرهنگیان تدارک مناسبی دیده‌اند و اطلاع‌رسانی خوبی انجام داده‌اند؛ به طوری که از ابتدای  ورودی شهرهای خود، با نصب بنرهایی به خوبی مسافران را به سمت مراکز اسکان نوروزی راهنمایی و هدایت می‌کنند و مسافران در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانند مکان‌های مورد نظر خود را انتخاب کرده و از آن استفاده کنند.

  در مقابل نیز در برخی ستادهای  اسکان  نارسایی‌هایی زیادی در ارایه خدمات مشاهده می‌شود و فرهنگیان از امکانات در نظر گرفته شده برای آنها ناراضی هستند و آن را دون شأن خود می‌دانند.

                           مرکز اسکان نوروزی فرهنگیان ورامین

  یکی از فرهنگیان در این خصوص با گلایه از عدم تامین امکانات مطلوب برای آنها به مصادیق بارز این کمبودها اشاره می‌کند و می‌گوید: در این مراکز متأسفانه نظافت مطلوب صورت نگرفته است؛ برای نمونه کلاس‌ها از سطح نظافت بسیار پایینی برخوردار است و پتوهای درنظر گرفته شده برای مسافران بسیار کثیف است یا اینکه درِ برخی اتاق ها قفل ندارد. 

  وی تصریح می کند: احساس می‌شود ساماندهی ستاد اسکان و به تبع آن انتخاب مدارس، بیشتر نوعی رفع تکلیف از سوی مسئولان آموزش و پرورش است و جنبه نمایشی به خود گرفته است و در محتوا و کیفیت مطلوب نظر فرهنگیان نیست.

  یکی از افراد خارج از خانواده بزرگ فرهنگیان که در ایام نوروز و در گذر از شهرستان نیشابور به ستاد اسکان نوروزی آموزش و پرورش این شهرستان مراجعه کرده بود با ابراز رضایتمندی از فضای در اختیار قرار گذاشته شده خاطرنشان می‌کند: بنده در مدت زمان بسیار کوتاهی توانستم در یکی از مدارس این شهر اسکان پیدا کنم و کلاسی که در اختیارم قرار داده شده بود از امکانات مطلوبی مانند یخچال، تلویزیون، سیستم گرمایشی، فرش و پتو برخوردار بود.

  برای آشنایی بیشتر به ستاد اسکان نوروزی شهرستان ورامین یکی از شهرستان‌های استان تهران رفتیم. در این بازدید امیر محمدی رئیس اداره آموزش و پرورش این شهرستان به همراه ملایری معاون پشتیبانی این اداره به گرمی پذیرایمان شدند و با هم به دبیرستان دخترانه نمونه امیرالمومنین (ع) که محل اسکان نوروزی این شهرستان بود، رفتیم؛ جایی که یادگار دانش‌سرای تربیت معلم این شهرستان و از نخستین مراکز تربیت معلم کشور در قبل از انقلاب بود.

  محمدی رئیس آموزش و پرورش ورامین درخصوص «اسکان نوروزی مسافران در این شهرستان، اظهار می دارد: ۵ کلاس با ظرفیت ۲۰ نفر در این مرکز آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی هستند و از ۲۶ اسفند سال گذشته تا ۱۵ فروردین ماه سال جاری آماده پذیرایی از میهمانان هستند.

  وی ادامه می‌دهد: نزدیک صد نفر از فرهنگیان از شهرهای زاهدان، زنجان، شیراز، کرمانشاه، اصفهان، آذربایجان و قم، در طول تعطیلات نوروزی از امکانات ستاد اسکان نوروزی ورامین استفاده کرده‌اند.

  محمدی با اشاره به امکانات در نظرگرفته شده در این ستاد یادآور می‌شود: در اینجا امکاناتی مانند تخت خواب، میز ناهارخوری، یخچال، سیستم گرمایشی، تلویزیون، پتو، آشپزخانه و حمام فراهم شده است؛ ضمن اینکه همه اتاق‌ها با مواد غذایی مانند کیک، آب معدنی و فلاسک چای تجهیز شده است.

  رئیس آموزش و پرورش ورامین به نکته مهمی اشاره می‌کند و می‌افزاید: امسال ما در ستاد اسکان نوروزی شهرستان ورامین در قبال در اختیار قرار دادن امکانات ذکر شده و برخلاف سایر مراکز اسکان نوروزی آموزش و پرورش در شهرستان‌های مختلف، هیچ گونه وجهی از فرهنگیان دریافت نکرده‌ایم و این امکانات به صورت رایگان در  اختیار آنها قرار گرفته است.

  وی خاطرنشان می‌کند: بنده هر روز شخصاً و یا در مواردی که امکان حضور در این مرکز اسکان را ندارم، توسط معاونانم برای خوشامدگویی به میهمانان نوروزی در این مرکز اسکان حضور پیدا می‌کنیم و به گرمی از آنان استقبال می‌کنیم؛ چرا که معتقد هستم باید شأن و منزلت فرهنگیان حفظ شود.

  محمدی تصریح می‌کند: مسئولان همه مراکز اقامتی فرهنگیان در کل کشور می‌توانند با برنامه‌ریزی و تدابیر صحیح و با صرف اندک هزینه‌هایی امکانات مطلوبی را آن هم با استفاده از تجهیزات مدارس برای مسافران نوروزی فراهم کند تا فرهنگیان با خاطرات خوشی این مراکز را ترک کنند.

  به گزارش ایران ویج به نقل از فارس، با نگاهی به فعالیت‌های ستادهای اسکان نوروزی آموزش و پرورش در شهرهای مختلف کشور، شاهد نوسان نسبتاً قابل توجهی در ارائه تسهیلات رفاهی به فرهنگیان و دیگر اقشار مختلف جامعه هستیم و با توجه به جمیع جهات یاد شده، انتظار می‌رود پس از گذشت چند سال از اجرای طرح اسکان نوروزی فرهنگیان توسط وزارت آموزش و پرورش، نواقص موجود به خوبی شناسایی شده و در جهت رفع آن اقدامات لازم صورت گیرد تا فرهنگیان و دیگر اقشار جامعه که در نوروز از مدارس به عنوان محل اسکان موقت خود استفاده می‌کنند، خاطرات خوبی از آن در ذهن خود به یادگار بسپارند و شأن و منزلت فرهنگیان نیز به خوبی حفظ شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.