• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » توافق رسمی بر سر خروج ۱۶۰۰ نفر از اهالی الفوعه و کفریا صورت نگرفته است
  کد خبر : 2021379

  توافق رسمی بر سر خروج ۱۶۰۰ نفر از اهالی الفوعه و کفریا صورت نگرفته است

  توافق رسمی بر سر خروج ۱۶۰۰ نفر از اهالی الفوعه و کفریا صورت نگرفته استReviewed by on Mar 29Rating: «حسین راغب»، عضو پارلمان سوریه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق به سوال ها در خصوص خبر توافق جدید بر سر الفوعه و کفریا دو شهرک شیعه نشین محاصره شده توسط گروه های…

  توافق رسمی بر سر خروج ۱۶۰۰ نفر از اهالی الفوعه و کفریا صورت نگرفته استReviewed by on Mar 29Rating:

  «حسین راغب»، عضو پارلمان سوریه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق به سوال ها در خصوص خبر توافق جدید بر سر الفوعه و کفریا دو شهرک شیعه نشین محاصره شده توسط گروه های تروریستی واقع در حومه شمالی إدلب که برخی بندهای آن در شبکه های اجتماعی منتشر شده پاسخ داد.

  فارس: حقیقت در خصوص شایعات مربوط به توافق بر سر خروج ۱۶۰۰ نفر از اهالی الفوعه و کفریا در مقابل خروج همین تعداد از تروریست ها از شهرک ها مضایا و الزبنی و اردوگاه الیرموک چیست آیا هماهنگی با دولت سوریه در این خصوص صورت گرفته است؟

  راغب: هیچ اظهارات رسمی از سوی دولت سوریه در خصوص این توافق بیان نشده است و هنوز طرح آن صرفا توسط شبکه های اجتماعی و رسانه ها و نه طرف های رسمی بوده حتی وزارت آشتی ملی سوریه هم هر گونه ارتباط خود با این توافق را رد و تاکید کرده که اطلاعاتی در این خصوص ندارد.

  طرف هایی در حال مذاکره با گروه های تروریستی هستند اما تاکنون هیچ توافقی حاصل نشده و تا زمانی که دولت سوریه طرفی در این توافق نیست، دستیابی به توافق بی معناست چون تا زمانی که دولت سوریه موافقت نکرده باشد اجرایی نمی شود.

  فارس: برخی رسانه های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس درباره اختلاف بین دمشق و تهران بر سر این توافق شایعه پراکنی می کنند نظر شما در این خصوص چیست؟

  راغب: جمهوری اسلامی ایران شریک و متحد دولت سوریه در جنگ با تروریسم است و خون فرزندان ۲ کشور در دفاع از این قضیه در هم آمیخته است.

  اهالی الفوعه و کفریا از هموطنانمان هستند که طی چند سال اخیر از خاک دیارشان در برابر حملات سهمگین تروریست ها دفاع کردند و دولت سوریه هم از هیچ تلاشی برای نجات آنها و پایان دادن به درد و رنجشان فروگذاری نکرده است کما اینکه دوستدار و شاکر نقش کشورهای دوست و شریک با سوریه هستند.

  جمهوری اسلامی ایران با احترام به سیاست داخلی و تصمیم ها و حاکمیت این کشور در امور داخلی آن دخالت نکرده و تاکید می کند که مسائل داخلی خط قرمزی است که نمی توان به آن تعدی کرد و تلاش های ایران در راستای کمک به دولت و ملت سوریه است بنابراین تهران شریک اصلی همه پیروزی های دولت سوریه است.

  فارس: در صورتی که توافقی نهایی در خصوص الفوعه و کفریا حاصل شود آیا این ۲ شهرک کاملا تخلیه می شود بخصوص که رقم مطرح در خصوص این توافق با شمار اهالی آنجا برابری می کند؟

  راغب: موضوع تخلیه کامل اهالی الفوعه و کفریا مطرح نیست و دولت سوریه هرگز با چنین طرح هایی موافق نیست بخصوص که اهالی این دو شهرک که سال ها در آنجا به رغم شرایط سخت محاصره و کشتارهای نظام مند توسط تروریست ها مقاومت کردند، حاضر به ترک آنجا نیستند.

  تلاش های جدی برای آغاز عملیات نظامی که به شکستن حلقه محاصره ۲ شهرک الفوعه و کفریا منجر شود، صورت گرفته و رهبری سوریه درصدد آزادسازی کامل خاک إدلب همچون رقه، دیر الزور و دیگر اراضی سوری است که تروریست ها به فرمان خارجی ها آنجا را اشغال کرده اند.

  فارس: آیا مداخله سازمان ملل به منظور موفقیت این توافق پیش بینی می شود و چگونه ممکن است که سازمان ملل نقش مثبتی در پایان دادن به درد و رنج اهالی الفوعه و کفریا داشته باشد؟

  راغب: اوضاع انسانی در شهرک های الفوعه و کفریا وخیم است، سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن به دلیل نقش غیرانسانی و غیراخلاقی در قبال اهالی این ۲ شهرک به شدت محکوم هستند.

  این نهادهای بین المللی به دستور برخی قدرت های دشمن سوریه و در راستای منافع آنها عمل می کند و در این راستا مورد حمایت مالی عربستان و قطر دو کشوری است که به شدت علیه ملت سوریه و بخصوص اهالی الفوعه و کفریا کینه توزی می کنند.

  ما دیدیم که دی میستورا در حالی برای اهالی داریا اشک تمساح می ریخت و از سختی و مشکلات ۱۷ هزار غیرنظامی ساکن آنجا سخن می گفت که هنگامی که داریا آزاد شد معلوم شد که شمار ساکنان آن از ۲ هزار نفر فراتر نمی رود.

  در حالی که دی میستورا درد و رنج بیش از هجده هزار غیرنظامی الفوعه و کفریا را به فراموشی سپرده است آن هم پس از اینکه شمار ساکنان این ۲ شهرک به دلیل شهادت شمار زیادی بر اثر حملات خمپاره ای و قناصه چی های تروریست ها یا کوچ اجباری از ۴۰ هزار نفر به ۱۸ هزار نفر ریزش کرد.

  تنها منبعی که کمک های انسانی به الفوعه و کفریا ارسال می کند دولت سوریه است و شایعات درباره کمک های بین المللی به این ۲ شهرک صحت ندارد.

  فارس: حرف و حدیث هایی  از عملیات نظامی بزرگ برای آزادسازی إدلب در میان است آیا این قضیه مانعی برای عملی شدن توافق الفوعه و کفریا نیست؟

  راغب: طرف مذاکره کننده از طرف گروه های تروریستی در خصوص توافق الفوعه و کفریا یعنی ترکیه،عربستان و قطر همواره به دنبال مانع تراشی در دستیابی به توافق در این خصوص هستند چون خواهان حل اوضاع انسانی وخیم این ۲ شهرک نیستند و می خواهند قضیه الفوعه و کفریا اهرم فشار بر دولت سوریه و متحدانش باقی بماند چیزی که در توافق های پیشین در خصوص این ۲ شهرک رخ داده است.

  اما امروز گردانندگان تروریسم در سوریه به دنبال خارج کردن تروریست های مضایا و الزبدانی هستند تا به پشتیبانی از تروریست های إدلب در برابر عملیات نظامی ارتش سوریه بروند.

  کشورهای حامی تروریسم در سوریه همچنین تلاش می کنند با افزایش شمار ساکنان إدلب که آنها را غیرنظامی می خوانند، با آغاز عملیات نظامی ارتش سوریه در إدلب، در محافل بین المللی به بهانه مسائل انسانی علیه دولت سوریه مانور بدهند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.