• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » رئیس جمهور روسیه و تیم وی نسبت به اتحاد با ایران نگاه مثبتی دارند
  کد خبر : 2021011

  رئیس جمهور روسیه و تیم وی نسبت به اتحاد با ایران نگاه مثبتی دارند

  رئیس جمهور روسیه و تیم وی نسبت به اتحاد با ایران نگاه مثبتی دارندReviewed by Iranvij-2 on Mar 26Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، «واسیلی پاپاوا» کارشناس مسائل خاورمیانه مقیم گرجستان درباره همکاری‌های بین روسیه و ایران گفت: کمک‌های مالی ایران برای سوریه، همراه با تلاش‌های بالای نظامی…

  رئیس جمهور روسیه و تیم وی نسبت به اتحاد با ایران نگاه مثبتی دارندReviewed by Iranvij-2 on Mar 26Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، «واسیلی پاپاوا» کارشناس مسائل خاورمیانه مقیم گرجستان درباره همکاری‌های بین روسیه و ایران گفت: کمک‌های مالی ایران برای سوریه، همراه با تلاش‌های بالای نظامی و سیاسی «تهران» و «مسکو» در حمایت از «بشار اسد» رئیس جمهور این کشور مهم می‌باشد.

  پاپاوا افزود: با این وجود، وضعیت خاورمیانه همچنان متشنج باقی مانده و پیش بینی این موضوع که در آینده این منطقه چه پیکربندی ژئوپلیتیکی خواهد داشت، سخت است.

  این کارشناس تصریح کرد: از این جاست که ایران ترجیح می‌دهد تا در رابطه با سوریه که همانا حساس‌ترین نقطه این منطقه باقی مانده است، با آن عده از بازیگران خارجی همکاری کند که در این منطقه دارای منافع بوده و در مسائل اساسی می‌توانند متحد تهران باشند، یکی از این بازیگران خارجی روسیه می‌باشد.

  وی گفت: در ماه اوت سال گذشته میلادی استقرار بمب‌افکن‌های روسی «توپولف ۲۲» در همدان که دارای پیام مهم استراتژیک بود، باعث شگفتی جامعه جهانی شد.

  پاپاوا افزود: این اقدام ایران و روسیه با هماهنگی‌های مربوطه در سطح سیاسی و نظامی دو کشور صورت گرفته و حکایت از آن داشت که تهران و مسکو برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در سوریه با جدیت تمام پیش خواهند رفت.

  این کارشناس اظهار داشت: پس از اتمام موفقیت آمیز عملیات نیروی هوایی روسیه بود که «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران همکاری‌های ۲ کشور در جهت مبارزه با تروریسم در سوریه را استراتژیک ارزیابی کرد.

  وی گفت: در ماه فوریه سال ۲۰۱۷، ایران به روسیه اجازه استفاده از حریم هوایی خود برای انجام عملیات در سوریه را داد. بر کسی پوشیده نیست که ایران از آغاز جنگ سوریه به طور فعال در مبارزه با گروه‌های مسلح ضد بشار اسد و همچنین داعش از دولت قانونی این کشور حمایت کرده است.

  پاپاوا ادامه داد: حضور ایران و روسیه در سوریه یک عامل بسیار مؤثر برای همکاری‌های نظامی بین ۲ بازیگر مهم در منطقه می‌باشد و هر ۲ کشور تلاش می‌کنند تا مانع سقوط دولت «بشار اسد» و به قدرت رسیدن مخالفان تندرو شوند.

  این کارشناس تصریح کرد: روسیه از طریق حملات هوایی و اعزام مشاوران نظامی و تجهیزات مورد نیاز، انگیزه لازم برای نیروهای بشار اسد را فراهم کرده و نیروهای امنیتی ایران کمک‌های لجستیک به مردم سوریه را به طور مستقیم در میدان جنگ انجام می‌دهند.

  وی گفت: توافق استفاده از پایگاه هوایی ایران به طور جدی موضع روسیه در منطقه را تقویت کرده و قادر به تبدیل مسکو و تهران به میانجی اصلی مذاکرات صلح سوریه خواهد بود، موافقت تهران با انجام عملیات هوایی روسیه از طریق فضای کشور عملا بی سابقه می‌باشد.  

  پاپاوا افزود: استفاده بمب افکن‌های روسی «توپولف ۲۲» از فرودگاه نظامی «همدان» نشان می‌دهد که تهران در مبارزه با تروریسم بین‌المللی متحد مسکو می‌باشد، ایران و روسیه منافع مشترکی در سوریه دارند، نفوذ ایران و روسیه در منطقه در حال افزایش است، ۲ طرف در صورت تهدید خارجی به منافع ملی خود در منطقه می‌توانند اقدام به ایجاد ائتلاف نظامی کنند و ۲ کشور قادر به دست یافتن به نتیجه در مسائل استراتژیک می‌باشند.

  این کارشناس اظهار داشت: مسکو همچنین به دنبال اجرای نقش فعال‌تری در حوزه امنیت منطقه‌ای و از جمله در عراق می‌باشد که دولت این کشور در این اواخر به طور فعال اقدام به خرید تسلیحات روسی کرده است.

  وی افزود: عربستان سعودی و برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس که سالها فعالیت‌های ضد ایرانی انجام می‌دهند نسبت به نزدیکی مسکو و تهران واکنش های نشان می‌دهند.

  پاپاوا ادامه داد: البته عربستان سعودی از رویارویی مستقیم با ایران پرهیز خواهد کرد زیرا می‌داند که در جنگ با یک ابرقدرت منطقه‌ای حداقل شانس به اصطلاح زنده ماندن را با خود خواهد داشت.

  این کارشناس گفت: بنابراین به احتمال زیاد ریاض در جهت تحریک بیشتر سازمان‌های تروریستی نظیر «جندالله» در جهت بی‌ثبات کردن مناطق «کرد» و «بلوچ» که نیروهای امنیتی ایران بارها فعالیت‌های تروریستی مربوطه را خنثی کردند، بر خواهد آمد.

  وی افزود: همچنین شیخ‌نشین‌های خلیج فارس تلاش خواهند کرد تا مانع انعقاد توافقات نظامی و اقتصادی سودآور بین ایران و کشورهای مختلف شوند.

  این کارشناس اظهار داشت: ایران همانند روسیه، سلطه آمریکا بر سیستم جهانی را نپذیرفته و به دنبال کاهش نقش آن در منطقه خود می‌باشد از این نظر مسکو و تهران در واقع در مبارزه علیه نظم جهانی موجود با هم شریک هستند.

  پاپاوا تصریح کرد: رئیس جمهور روسیه و تیم وی نسبت به اتحاد با ایران نگاه مثبتی دارند اما در مسکو لابی قدرتمند مالی و سیاسی وجود دارد که همیشه در جهت جلوگیری از هر گونه اقداماتی سریع و عمیق حرکت می‌کند.

  وی گفت: از این لحاظ همزمانی بیانیه «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر اتحاد استراتژیک ایران و روسیه در رابطه با انتقاد از دولت «دونالد ترامپ» دارای پیام‌هایی می‌باشد.

  این کارشناس افزود: مقامات ایرانی ضمن تائید آمادگی خود برای حرکت در مسیر هم‌پیمانی استراتژیک با روسیه، انتظار دارند که مسکو نیز آمادگی خود برای همکاری‌های استراتژیک را تائید کند.

  پاپاوا ادامه داد: چنین تائیدی به صورت طبیعی باید به معنای فراهم کردن دسترسی به فن آوری‌های جدید نظامی و همچنین عرضه تجهیزات مربوطه باشد.

  وی گفت: بهره برداری روسیه از پایگاه نظامی همدان دلیل روشنی بر تغییر و تکامل همکاری‌های استراتژیک بین ۲ کشور می‌باشد.

  این کارشناس اظهار داشت: این اقدام به دلیل ملاحظات استراتژیکی کوتاه مدت و بلندمدت گرفته شد و هر گونه مشکل سیاسی و حقوقی موجود میان مسکو و تهران را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

  پاپاوا تصریح کرد: چارچوب جدید همکاری نظامی-سیاسی بین ایران و روسیه «آنکارا» را واردار به بازاندیشی سیاست خارجی خود کرد.

  وی ادامه داد: ترکیه که از ابتدا حامی نیروهای ضد دولت اسد بود سعی کرد تا در ردیف کشورهای مبتکر صلح سوری قرار گیرد.

  این کارشناس افزود: یکی از دلایل تغییر مواضع ترکیه این است که مقامات این کشور درک کردند که مسکو و تهران اجازه سقوط بشار اسد را نخواهند داد.

  پاپاوا اظهار داشت: برخلاف قرن ۱۹، ایران دیگر حوزه نفوذ روسیه و انگلستان نبوده و به رغم سال‌های ۱۹۵۰-۱۹۷۰ متحد کوچک آمریکا نیز نمی‌باشد.

  وی گفت: ایران امروز کشوری مستقل و قدرت نظامی منطقه است که طی حدود ۴ دهه که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد، اراده قاطع و پایبندی به اصول و ارزش‌های تزلزل ناپذیر خود را ثابت کرده است.

  این کارشناس افزود: بنابراین رشد احساسات ضد روسی در ایران می‌تواند کار گروه‌هایی باشد که مخالف اتحاد استراتژیک تهران و روسیه هستند، این‌ها گروه‌های لیبرال-دموکراتی می‌باشند که آینده ایران را در اتحاد با غرب قابل تصور می‌دانند.

  وی ادامه داد: اما نظام سیاسی ایران به گونه‌ای است که امکان تغییر سریع جهت گیری‌های سیاست خارجی کشور را قابل قبول نمی‌داند.

  پاپاوا اظهار داشت: با لغو تحریم‌های اقتصادی و بازگشت میلیاردها دلار از حساب‌های بانکی مسدود شده به ایران، برخی از مقامات به اصطلاح میانه‌رو این پیام را دادند که می‌خواهند «به آغوش جامعه جهانی برگشته و با غرب معاملات تجاری و اقتصادی انجام دهند».

  این کارشناس افزود: به نظر می‌رسد چارچوب‌های جدید همکاری‌های نظامی تهران با مسکو آنان را در وضعیت ناگواری قرار داده است.

  پاپاوا در پایان گفت: بنابراین بیانیه مقامات عالی ایران در راستای حمایت از اتحاد استراتژیک با روسیه، به هر یک از سیاست‌مداران ایرانی جانبدار عادی سازی روابط با کشورهای غربی این پیام را می‌دهد: نباید به مسئله عادی سازی روابط با غرب که منافع منطقه‌ای متضادی با منافع ملی ایران دارد، سطحی نگریست.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.