• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » نخستین حقوق شهروندی در آبیک نقض می‌شود
  کد خبر : 2020889

  نخستین حقوق شهروندی در آبیک نقض می‌شود

  نخستین حقوق شهروندی در آبیک نقض می‌شودReviewed by on Mar 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت‌الله بنی‌هاشمی رئیس دادگستری شهرستان آبیک، در گفت وگو با  نگاه آبیک؛ با اشاره به لزوم توجه به حقوق شهروندی، اظهار داشت: حقوق شهروندی از پیدایش زندگی اجتماعی مطرح بوده و با شکل گیری…

  نخستین حقوق شهروندی در آبیک نقض می‌شودReviewed by on Mar 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت‌الله بنی‌هاشمی رئیس دادگستری شهرستان آبیک، در گفت وگو با  نگاه آبیک؛ با اشاره به لزوم توجه به حقوق شهروندی، اظهار داشت: حقوق شهروندی از پیدایش زندگی اجتماعی مطرح بوده و با شکل گیری دولت ملت‌های نوین، این حقوق منجسم نهادینه شده است و در چارچوب این حقوق، و در این راستا دولت در قبال مردم وظایفی دارد که این وظایف در قالب حقوق شهروندی مطرح شده است.

  وی افزود: شهروندان از حق زندگی شایسته و لوازم آن مانند آب بهداشتی، غذای مناسب، ارتقای سلامت، بهداشت محیط، درمان مناسب، دسترسی به دارو، تجهیزات، کالاها و خدمات پزشکی، درمانی و بهداشتی منطبق با معیارهای دانش روز و استانداردهای ملّی، شرایط محیط زیستی سالم و مطلوب برای ادامه زندگی برخوردارند.

  بنی‌هاشمی با اشاره به ماده ۱۱۳ منضور حقوق شهروندی مطرح کرد: هر شهروند حق بهره‌مندی از محیط‌زیست سالم، پاک و عاری از انواع آلودگی، از جمله آلودگی هوا، آب و آلودگی‌های ناشی از امواج و تشعشعات مضر و آگاهی از میزان و تبعات آلاینده‌‌های محیط ‌زیست را دارد؛ دستگاه‌های اجرایی برای کاهش آلاینده‌های زیست ‌محیطی به‌ویژه در شهرهای بزرگ، تدابیر لازم را اتخاذ می‌کنند.

  این مسؤول تصریح کرد: عدم توجه به ملاحظات زیست محیطی سبب افت کیفیت زندگی مردمی می‌شود که در آن کشور زندگی می‌کنند و آلودگی هوا دقیقا نتیجه همین بی‌توجهی به شاخص‌های اصلی زندگی است.

  رئیس دادگستری شهرستان آبیک، منذکر شد: اگر شعار محیط زیست می‌دهیم، باید در عمل نشان دهیم که چقدر محیط زیست اهمیت دارد، آن موقع است که لایحه بسیار مهمی مثل هوای پاک می‌تواند دو فوریتی گرفته و مورد رسیدگی قرار گیرد.

  وی یادآور شد: تمام حقوقی که در قانون برای یک فرد درنظر گرفته شده است که بر مبنای حقوق شرعی و قانونی است را حقوث شهروندی می‌گویند.

  بنی‌هاشمی با بیان اینکه در فصل سوم تحت عنوان حقوق ملت و اصل نوزدهم قانون اساسی مطرح شده است، عنوان کرد: دولت موظف است حقوق مردم را رعایت کند و در این راستا حرکت کند.

  این مسؤول با اشاره به اینکه در قانون‌های ما کاملا ذکر شده است و نیاز نیست دوباره قانون مطرح شود، تصریح کرد: ما نیاز به رعایت این حقوق داریم. تصویب دوباره این منشور کار مناسبی نیست.

  رئیس دادگستری شهرستان آبیک با تأکید بر اینکه وضعیت حقوق شهروندی در آبیک مطلوب نیست، متذکر شد: اولین حقوق مردم نفس کشیدن است که خداوند برای انسان قرار داده است.

  وی مطرح کرد: ما از نظر آلودگی هوا دو مشکل از جمله سیمان آبیک و نیروگاه شهید رجایی داریم که وضعیت هوای آبیک را نامطلوب کرده است که حقوق مردم را زیر پا گذاشتند.

  بنی‌هاشمی با بیان اینکه حقوق شهروندی آنچنان که باید در آبیک رعایت نمی‌شود؛ عنوان کرد: کیفیت آب هم که یکی از اصلی‌ترین حقوق شهروندی است مناسب نیست و از کیفیت لازم را ندارد.

  این مسؤول با اشاره به وضعیت بد فضای سبز در آبیک، عنوان کرد: اگر قدمت آبیک و نظرآباد را در نظر بگیریم متأسفانه آبیک با وجود قدمت زیاد از داشتن یک فضای سبز بی‌بهره‌ است و مردم در عذاب به سر می‌برند.

  رئیس دادگستری آبیک اظهار داشت: امیدواریم رفع آلایندگی نیروگاه شهید رجایی که در حوزه استحفاظی استان قزوین قرار دارد و جزو مطالبات مردم شهرستان آبیک نیز است به سریال ناتمام شرکت سیمان تبدیل نشود و با پیگیری عملی مسئولان، مردم آبیک چشمشان به پاک بودن این نیروگاه بیفتد و دیگر معترض و گلایه‌مند نباشند.

   بی‌هاشمی در پایان گفت: در حقیقت رسانه‌ها باید کمک کنند تا آلودگی هوا و حق شهروندان برای تنفس هوای پاک در اولویت قرار گیرد. 

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.