• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » جایگاه راهبردی سوریه در معادلات نظامی – امنیتی روسیه
  کد خبر : 2020203

  جایگاه راهبردی سوریه در معادلات نظامی – امنیتی روسیه

  جایگاه راهبردی سوریه در معادلات نظامی – امنیتی روسیهReviewed by Iranvij-2 on Mar 19Rating: چکیده  تحول در فضای ژئوپلیتیک محیط امنیتی منطقه خاورمیانه پس از حادثه ۱۱ سپتامبر۲۰۰۱، بازیگران فرامنطقه ای را به در پیش ­گرفتن رویکردهای متفاوت واقع ­گرایی نسبت به بحران های حادث شده در این منطقه، وادار نموده است. یکی از این…

  جایگاه راهبردی سوریه در معادلات نظامی - امنیتی روسیهReviewed by Iranvij-2 on Mar 19Rating:

  چکیده

   تحول در فضای ژئوپلیتیک محیط امنیتی منطقه خاورمیانه پس از حادثه ۱۱ سپتامبر۲۰۰۱، بازیگران فرامنطقه ای را به در پیش ­گرفتن رویکردهای متفاوت واقع ­گرایی نسبت به بحران های حادث شده در این منطقه، وادار نموده است. یکی از این بازیگران روسیه است که با در پیش گرفتن  رویکرد واقع­گرایی، خود را سخت درگیر بحران سوریه نموده است. در این بحران، روسیه در یک مناقشه ژئوپلیتیک و در رقابتی پایاپای با سایر بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای، منافع نظامی- امنیتی و راهبردی خود را دنبال می ­کند. برخلاف بعضی از بازیگران منطقه­ ای که با اتخاذ مواضع متفاوت و متناقض، سناریوی براندازی حکومت بشاراسد در سوریه را دنبال می­ کنند، روسیه با ملحوظ نگاه داشتن ملاحظات امنیتیخود در این بحران، سعی بر آن دارد تا با پشتیبانی همه جانبه از حکومت سوریه در مقابل معارضان داخلی و حامیان بین المللی، رژیم اسد را پایدار نگاه دارد تا از این رهگذر، منافع و اهداف راهبردی خود را در این کشور و محیط امنیتی شرق مدیترانه تامین نماید.
     باتوجه به این مهم، پرسش اصلی مقاله حاضر این است که در محیط امنیتی روسیه اهمیت ژئوپلیتیک سوریه چه می‌باشد؟ برای پاسخ به پرسش یاد شده، نویسندگان این فرضیه را مطرح می‌کنند؛ در محیط امنیتی روسیه، کشور سوریه از اهمیت نظامی و استراتژیک برای ایجاد تعادل در معادلات امنیتی شرق مدیترانه برخوردار است. لازم به ذکر است که در این مقاله با رویکرد واقع­گرایی تهاجمی و تدافعی مقاله مورد نظر تبیین می­ گردد.
   

  کلیدواژه ها: روسیه؛ بحران سوریه؛ واقع گرایی تهاجمی و تدافعی و محیط امنیتی

  نویسندگان:

  سید شمس الدین صادقی: استادیار دانشگاه رازی، کرمانشاه

   کامران لطفی: دانشجوی دکترای علوم سیاسی، دانشگاه رازی، کرمانشاه

  فصلنامه مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز – دوره ۲۲، شماره ۹۳، بهار ۱۳۹۵ .

  برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.