• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » عراق ۱۲۵ میلیارد دلار بدهکار است
  کد خبر : 2019351

  عراق ۱۲۵ میلیارد دلار بدهکار است

  عراق ۱۲۵ میلیارد دلار بدهکار استReviewed by on Mar 14Rating: رییس کمیسیون مالی در پارلمان عراق برای اولین بار روز سه شنبه، پرونده بدهی های عراق را گشود و اعلام کرد که میزان بدهی های عراق تا به امروز ۱۲۵ میلیارد دلار است.به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، ‘هیثم الجبوری’ درگفت وگو با…

  عراق ۱۲۵ میلیارد دلار بدهکار استReviewed by on Mar 14Rating:

  رییس کمیسیون مالی در پارلمان عراق برای اولین بار روز سه شنبه، پرونده بدهی های عراق را گشود و اعلام کرد که میزان بدهی های عراق تا به امروز ۱۲۵ میلیارد دلار است.
  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، ‘هیثم الجبوری’ درگفت وگو با تلویزیون عراقی ‘العهد’ ارگان خبری عصائب اهل الحق عراق گفت که کل میزان بدهی های عراق تا به امروز ۱۲۵ میلیارد دلار است که ۶۷ درصد آن بدهی های خارجی و ۳۳ درصد بدهی های داخلی است.
  وی اضافه کرد که بخشی از بدهی های خارجی ناشی از وام هایی است که عراق از کشورهای مختلف دریافت کرده و ۴۱ میلیارد دلار آن نیز بدهی های مربوط به جنگ هشت ساله است که عراق تحت عنوان بدهی های حل نشده، به کشورهای عربی بدهکار است.
  الجبوری اضافه کرد که عراق مدعی است که این مبلغ (۴۱ میلیارد دلار)، تحت عنوان کمک در جریان جنگ هشت ساله به رژیم سابق پرداخت شده است اما کشورهای عربی ادعا می کنند که در قالب وام به بغداد داده اند.
  وی ادامه داد که فعلا این بدهی هم از طرف عراقی و هم کشورهای عربی، مسکوت مانده است، اما عراق می تواند در قالب کشورهای حامی عراق موسوم به ‘باشگاه پاریس’ درخواست الغای ۸۰ درصد این بدهی ها را کند، بویژه که عراق اکنون در حال بهبود روابط با اعراب است.
  به گفته وی، به دلیل نقص در اسناد و مدارک مربوط به این مبلغ بدهی، هم عراق و هم کشورهای عربی فعلا ترجیح داده اند سکوت کنند.
  الجبوری در خصوص بدهی های داخلی گفت که اغلب آن شامل وام هایی است که دولت از بانک مرکزی و دیگر بانک های بومی عراق گرفته یا در قالب اسناد مالی است.
  عراق به دلیل کاهش جهانی قیمت های نفت در طول دو سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ با بحران جدی اقتصادی مواجه شد و وزارت نفت این کشور اخیرا تهدید کرد که اگر قیمت نفت به بالای ۶۰ دلار نرسد، درخواست تجدید نظر در توافق اخیر اوپک می کند.
  براساس گزارش ها، توافق اخیر اوپک تاکنون نتوانسته است که بحران مالی عراق را حل کند به ویژه اینکه بودجه ۲۰۱۷ عراق با کسری ۱۸ میلیاردی بسته شده بود این درحالیست که کسری های متراکم دو سال قبل نیز به آن افزوده شده است.
  نخست وزیر عراق چندی قبل در اظهاراتی گفته بود که عراق در ۲۰۱۵ در آستانه ورشکستگی اقتصادی قرار داشت.
  جنگ علیه گروه تروریستی و تامین خدمات و سرپناه برای آوارگان بخش زیادی از بودجه عراق را در طول سه سال گذشته بلعیده، امری که باعث شده است بسیاری از طرح های عمرانی در این کشور دچار وقفه شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.