• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » نقش مذاکره کننده دو تابعیتی ایران در تداوم تحریم بانکی
  کد خبر : 2019322

  نقش مذاکره کننده دو تابعیتی ایران در تداوم تحریم بانکی

  نقش مذاکره کننده دو تابعیتی ایران در تداوم تحریم بانکیReviewed by on Mar 14Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، کاظم همتی عضو شورای تبیین مواضع سیاسی بسیج دانشگاه علامه طباطبایی در یادداشتی بیان کرد: در مذاکرات برجام به دلیل آنکه حذف U-Turn جزو قوانین تحریمی علیه ایران برشمرده نشده و صرفا…

  نقش مذاکره کننده دو تابعیتی ایران در تداوم تحریم بانکیReviewed by on Mar 14Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، کاظم همتی عضو شورای تبیین مواضع سیاسی بسیج دانشگاه علامه طباطبایی در یادداشتی بیان کرد: در مذاکرات برجام به دلیل آنکه حذف U-Turn جزو قوانین تحریمی علیه ایران برشمرده نشده و صرفا بعنوان یک فرمان اجرایی محسوب گردیده در دستور کار تیم ایرانی مذاکره کننده از جمله نماینده بانک مرکزی آقای «د – الف» قرار نگرفته است! 

  متن کامل این یادداشت به شرح ذیل است:

  «تا پیش از سال ۲۰۰۸ بانک‌های ایرانی به واسطه بانک‌های خارجی(غیرآمریکایی) مجاز به استفاده از چرخه دلار بودند. این همکاری در نظام بانکی با عنوان «U-turn» شناخته می‌شود. به دلیل سهم بالای تولید نفت ایران در تامین نیاز بازارهای جهانی، کلینتون رئیس‌جمهور وقت آمریکا در قالب یک فرمان اجرایی( دستور اجرایی ۱۲۵۹۷) ، مقرر کرد که بانک‌های غیر آمریکایی و غیر ایرانی بتوانند دلار ایران را به ارز دیگری همچون یورو تبدیل کنند تا بازار نفت جهانی با شوک کاهش عرضه نفت خام مواجه نشود.

  این روند تا زمان حمله آمریکا به عراق ادامه داشت اما پس از اشغال عراق و و از سرگیری صادرات نفت این کشور به بازارهای جهانی و همچنین به‌دلیل تحریم‌های ناشی از «برنامه هسته‌ای ایران»، سال ۲۰۰۸ اوباما فرمان اجرایی جدیدی مبنی بر محدودیت‌های شدیدتر برای انتقال درآمدهای دلاری ایران را صادر کرد. از آن پس قانونا ایران دیگر نمی‌توانست از U-turn نیز استفاده کند و به دلیل آنکه بازارهای مالی در سطح بین‌المللی یکپارچه هستند قطعاً وجود تحریم دلاری برای کشور و علاوه بر آن حذف مکانیسم U-Turn توسط آمریکا، بسیار مشکل‌ساز است. اگر بخواهیم تبادل دلاری داشته باشیم فرقی ندارد بانک مربوطه در آمریکا باشد یا اروپا یا چین؛ به هر شکل با مانع مواجه می‌شویم. از طرفی یک واقعیت وجود دارد و آن هم اینکه دلار هنوز اثرگذارترین و پرکاربردترین ارز در سطح بین‌المللی است. درست است که می‌توان بدون مبادلات دلاری با پیمان‌های ارزی روابط بانکی‌مان را در سطح بین‌المللی توسعه دهیم اما هزینه گزافی را نیز کشور بایستی متحمل شود که انتظار این بود با برجام پرداخت اینگونه هزینه ها متوقف شود.

  در حال حاضر نیز به دلیل تحریم‌های اولیه امریکا، ایران در تحریم دلاری قرار دارد و نظام مالی بین‌المللی نیز یکپارچه بوده و خودبه‌خود این نوع تحریم مانع جدی در توسعه روابط بانک‌های ایرانی با بانک‌های بزرگ بین‌المللی می‌شود. یک دلیل ساده این موضوع این است که خزانه‌داری بانک‌ها برای دلار، یورو و سایر ارزها و سیستم‌های بانک‌ها، یکپارچه است و لذا در ارزیابی ریسک برای تعیین وضعیت ریسک ایران و بانک‌های ایرانی توسط این بانک‌ها، با وجود برقراری تحریم دلار و از ترس سرایت (حتی ناخودآگاه) و سوء شهرت و امثالهم، عمدتاً عطای کار با بانک‌های ایرانی را به لقایش می‌بخشند!

  بعد از ظاهر شدن مشکلات تبادل ارزی نیز با این استدلال که U-Turn در تعارض با سیاست حذف دلار از سبد ارزی ایران اعلام شد (سیاستی که به یک باره پس از این مشکلات رونمایی شد) اما به این سوال پاسخ داده نشد که رفع تحریم‌های بانکی بدون امکان تبدیل ارز و برقراری تبادلات با بانک های بزرگ به چه روشی میسر خواهد شد؟!

  در واقع این طور به نظر می‌آید در مذاکرات برجام به دلیل آنکه حذف U-Turn جزو قوانین تحریمی علیه ایران برشمرده نشده و صرفا بعنوان یک فرمان اجرایی محسوب گردیده در دستور کار تیم ایرانی مذاکره کننده از جمله نماینده بانک مرکزی آقای «د – الف» قرار نگرفته است! به گفته کارشناسان در حال حاضر همانطور که گفته شد متاسفانه مهمترین ضعف برجام در رفع تحریم های بانکی همین موضوع شناخته می شود.

  اما در این بین، نقش نماینده بانک مرکزی بعنوان زیر مجموعه «بعیدی نژاد» در عدم مذاکره برای مساله مهمی چون دستور اجرایی U-Turn مبهم است. جالب آن که اتفاقا به دلیل عدم وجود قوانین کنگره و اختیارات رئیس جمهور برای U-Turn ، بسیار بیشتر از سایر محدودیت‌ها، امکان معامله و توافق در مذاکرات برای آن وجود داشت.

  بر اساس گزارش‌های منتشر شده «د – الف» قبل از انقلاب با کمیته خزانه‌داری آمریکا کار می‌کرده است و مسئولیت کمیته بخش مربوط به انگلیس را بر عهده داشته است. پس از انقلاب نیز در وزارت دفاع ایران استخدام و مسئولیت بخش مطالبات ایران از آمریکا را بر عهده می گیرد. پس از مدتی وزارت دفاع در می‌یابد که در محاکم و دعاوی بین ایران و آمریکا، به رغم مستندات و مدارک قوی، به علت عدم ارائه دفاعیات لازم آرای صادره به نفع آمریکا است به همین جهت از وزارت دفاع اخراج و به کانادا می‌رود و در نهایت دولت یازدهم به ایران بازگشته و بعنوان مشاور ولی الله سیف مشغول به کار می شود. وی در جریان مذاکرات برجام، بعنوان زیر مجموعه تیم «حمید بعیدی نژاد» فعالیت می‌کرد.

  «د – الف» دارای سابقه حسابداری در موسسات انگلیسی و کانادایی و فارغ‌التحصیل کارشناسـی ارشـد حسابداری از دانشگاه نفت است. البته سابقه عضویـت در جامعـه و انجمن حسابداران خبره ایـران، عضویت پیوسته در انجمن حسابداران خبـره انگلستان و ولـز (ICAEW) و عضویـت در انجمن حسابداران خبـره اُنتاریو در کانادا (CICA) را در رزومه داشته و اکنون مدتی است که عضو هیات مدیره بانک سامان نیز هست. این فرد در دوره تحریم‌های بانک سامان در حوزه پرداخت‌های کالاهای اساسی و به خصوص دارو نقش اساسی پیدا کرد که این البته به لطف ارتباطات ویژه خارجی هیات مدیره این بانک بود. به گفته حجت الاسلام و المسلیمن محسنی اژه‌ای «د – الف» مدتی تحت تعقیب بوده و بازداشت شده اما در حال حاضر قرار کیفرخواست برای این فرد صادر شده و پرونده به دادگاه رفته است. 

  حال مکانیزمی که امریکا برای تداوم انسداد اموال ایران و سپس دستبرد به آن زده است تا حدودی روشن شد اما واکنش ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی نسبت به دستبرد جدید ۱.۶ میلیارد دلاری در لوکزامبورگ بسیار جالب است!

  رئیس کل بانک مرکزی اواخر هفته گذشته در کانال تلگرامی خود نوشت: «اوراق موضوع این پرونده از سال‌ها قبل توسط بانک مرکزی خریداری شده‌اند و موضوع جدیدی نیست. این اوراق، بخشی از حدود ۳.۶ میلیارد دلار دارایی‌ای هستند که توسط بانک مرکزی (عمدتاً از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۸۶) خریداری شده بودند و در آن دوران (دولت قبل) به دلیل نبودن تحریم موسوم به U-Turn خرید آنها مشکلی نداشت. وضع تحریم U-Turn علیه بانک‌های ایرانی که از سال ۲۰۰۶ آغاز و در سال ۲۰۰۸ شامل کلیه بانک‌های ایرانی شد، مانع نقل و انتقال این دارایی‌ها شد.»

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.