• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » زائران سرگردان در مرز شلمچه مربوط به کاروان‌های غیرمجاز هستند
  کد خبر : 2019194

  زائران سرگردان در مرز شلمچه مربوط به کاروان‌های غیرمجاز هستند

  زائران سرگردان در مرز شلمچه مربوط به کاروان‌های غیرمجاز هستندReviewed by on Mar 13Rating: محسن نظافتی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس،‌ درباره سرگردانی تعدادی از زائران ایرانی در مرز شلمچه گفت: یک سال قبل دولت عراق مصوب کرده بود که مانع از حضور کاروان‌هایی که یک شرکت عراقی تکفل آنها را نپذیرد،…

  زائران سرگردان در مرز شلمچه مربوط به کاروان‌های غیرمجاز هستندReviewed by on Mar 13Rating:

  محسن نظافتی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس،‌ درباره سرگردانی تعدادی از زائران ایرانی در مرز شلمچه گفت: یک سال قبل دولت عراق مصوب کرده بود که مانع از حضور کاروان‌هایی که یک شرکت عراقی تکفل آنها را نپذیرد، شود، اما این مصوبه تاکنون اجرا نشده بود. 

  وی افزود: براساس این مصوبه، یک شرکت عراقی باید در قبال کاروان ایرانی اعزامی به عتبات، تعهد پذیرد و تحت تکفل یک شرکت عراقی باشد و این شرکت عراقی مسئولیت مدنی کاروان ایرانی را از لحظه ورود تا خروج این کشور برعهده پذیرد. 

  مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت اظهار داشت: این قاعده سالهاست که برای کاروان‌های سازمان حج و زیارت اجرایی می‌شود،‌ در حالی که براساس این قاعده قانونی طرف عراقی از ۱۰ تا ۱۲ روز قبل مانع ورود کاروان‌های غیرمجاز و خارج از سازمان حج و زیارت به عراق شده و طبیعتاً برای آنها مشکلاتی را ایجاد کرده است. 

  وی تصریح کرد: طرف عراقی به صراحت می‌گوید که برای ما کاروان مجاز و غیرمجاز فرقی نمی‌کند و باید شرکتی از عراق کفالت این کاروان ایرانی را بپذیرد، اما چون کاروان‌های غیرمجاز به دلیل عدم قرارداد قانونی با شرکت‌های عراقی نمی‌توانند آنها را ملزم به حمایت از خود کنند. 

  نظافتی خاطرنشان کرد: وزارت گردشگری عراق به ازای هر زائر ۱۰ دلار از سازمان حج و زیارت برای حمایت این شرکت عراقی از کاروان مجاز ایرانی می‌گیرد، در حالی که این اقدام به صورت عمومی و به ازای کاروان‌های مجاز و غیرمجاز انجام می‌شود و اگر شرکت عراقی کفالت کاروان ایرانی را برعهده نگیرد،‌نماینده وزارت گردشگری عراق در مرزها مانع از ورود آنها به این کشور می‌شود. 

  وی گفت: از نظر دولت ایران و سازمان حج و زیارت، کاروان‌های غیرمجاز که مجوز فعالیت در حوزه عتبات را ندارند، غیرقانونی بوده و فاقد مجوز لازم هستند. 

  نظافتی افزود: وزارت گردشگری عراق تنها شرکت‌هایی را در ایران و عراق براساس مصوبه اخیر خود اجازه ورود به خاک عراق را می‌دهد که از قبل آنها را تأیید کرده باشد. 

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.