• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » فاصله چشمگیر قیمت تمام شده آب روستایی با فروش/ سطح ایستایی آب در استان تهران کاهش یافته است
  کد خبر : 2019176

  فاصله چشمگیر قیمت تمام شده آب روستایی با فروش/ سطح ایستایی آب در استان تهران کاهش یافته است

  فاصله چشمگیر قیمت تمام شده آب روستایی با فروش/ سطح ایستایی آب در استان تهران کاهش یافته استReviewed by on Mar 13Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، رضا پوررجب در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که قیمت تمام‌شده آب برای روستاها چقدر است، گفت: قیمت تمام شده آب…

  فاصله چشمگیر قیمت تمام شده آب روستایی با فروش/ سطح ایستایی آب در استان تهران کاهش یافته استReviewed by on Mar 13Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، رضا پوررجب در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که قیمت تمام‌شده آب برای روستاها چقدر است، گفت: قیمت تمام شده آب بر حسب صورت‌های مالی ۸۵۰ تومان برای شرکت آب و فاضلاب روستایی هزینه دارد و عدد فروش آب به مشترکان ۱۳۰ تومان است، پس این عددها نشان می‌دهد که یک فاصله ۶۸۰ تومانی وجود دارد، بنابراین دولت این ۶۸۰ تومان را یارانه می‌دهد. 

  وی با اشاره به اینکه برای کاهش این میزان یارانه باید فاصله قیمت تمام‌شده آب با عدد فروش آب به مشترکان کمتر شود، ادامه داد: کمیته‌ای در وزارت نیرو وجود دارد که پس از بررسی صورت‌های مالی، بحث افزایش و میزان افزایش قیمت آب را بررسی و اعلام می‌کنیم، اما فعلاً هیچ جلسه‌ای توسط این کمیته برگزار نشده است. 

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران با تأکید بر اینکه یکی از چالش‌های آب در جنوب استان تهران، بحث آلوده شدن چاه‌ها توسط بخش کشاورزی است، گفت: در اطراف برخی از چاه‌های جنوب استان تهران کشاورزی صورت می‌گیرد و کشاورزان با استفاده از کودها، مشکلاتی را برای چاه‌ها ایجاد می‌کنند، ما به تازگی طی ارتباطی که با وزارت جهاد کشاورزی داشتیم، درصدد این هستیم تا در راستای تأمین آب بهداشتی از این چاه‌ها مراقبت کنیم. 

  پوررجب با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۵ درصد شبکه آبرسانی استان تهران فرسوده است، گفت: برای هر کیلومتر اصلاح شبکه آب ما نیازمند ۱۰ میلیون تومان اعتبار هستیم، بنابراین برای اینکه بتوانیم این ۴۵ درصد شبکه فرسوده را اصلاح کنیم به حداقل ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم. 

  وی در خصوص اینکه در حال حاضر میزان پرت آب در شبکه آبرسانی تهران چه میزان است، گفت: در ۹۳ میزان پرت آب در استان تهران ۴۳ درصد بود، بنابراین با اقدامات انجام شده در پایان سال ۹۴ این رقم به ۴۱.۹ درصد رسید و در ۱۰ ماهه سال ۹۵ نیز با اصلاح شبکه، تعویض کنتورهای انشعاب، استانداردسازی انشعابات قدیم، جلوگیری از سرریز مخازن، جلوگیری از پرت چاه‌ها و کنتورگذاری بر روی چاه‌ها میزان پرت آب در استان تهران را به ۳۸.۵ درصد رساندیم. 

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران با اشاره به اینکه این شرکت ۴۰۰ روستا را تحت پوشش آبرسانی خود دارد، گفت: ۶۰۰هزار نفر از جمعیت روستایی استان تهران تحت پوشش آبرسانی پایدار با کیفیت از سوی شرکت آب و فاضلاب روستایی قرار دارد، بنابراین امسال موفق شدیم در شهرستان‌های ورامین، پیشوا، شمیرانات و رباط کریم با جمعیت ۱۱ هزار نفر از دهیاری‌ها و شوراها تحویل گرفت. 

  به گفته وی، در حال حاضر در استان تهران ۷۱۶ روستا وجود دارد که ۴۰۰ روستا تحت پوشش آبرسانی شرکت آب و فاضلاب روستایی قرار دارد و مابقی روستاها تحت پوشش دهیاری‌ها و شوراها است.

  پوررجب افزود: در سطح استان تهران ۱۶۰ هزار انشعاب خارجی و تجاری وجود دارد که حدود ۳ مترمکعب و یا ۳ هزار لیتر در ثانیه آب تولید می‌شود. 

  وی خاطرنشان کرد: تأمین آب ۹۹ درصد از روستاها از آب‌های زیرزمینی و از ۱۴۵ حلقه چاه صورت می‌گیرد، بنابراین جمعیت تحت پوشش و برخورداری از آب سالم و پایدار در استان تهران به ۸۶ درصد رسید و قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه این عدد به ۱۰۰ درصد برسد. 

  به گفته وی، جمعیت تحت پوشش شبکه آب روستایی در سال ۹۳ بالغ بر ۷۶ درصد است که در دو سال اخیر ۱۰ درصد رشد داشته است. 

  *تنها استانی که روستاهای آن آبرسانی سیار ندارند

  پوررجب گفت: استان تهران تنها استان در کشور است که به روستاهای آن آبرسانی سیار صورت نمی‌گیرد. 

  وی افزود: یکی از اقدامات مهم برای آبرسانی پایدار به روستاهای تهران این بود که مطالعات آبرسانی را به سرانجام برساند، بنابراین طبق گزارش‌های تنظیم‌شده قرار شد مجتمع‌های بزرگ آبرسانی، مهندسی مجدد شود، چرا که عمر برخی از مجتمع‌های آبرسانی ۲۵ تا ۳۰ سال به بالا است، بنابراین تلاش ما این است که این مجتمع‌های آبرسانی را تا سال ۱۴۰۲۵ مهندسی مجدد کنیم. 

  *افزایش ۱۰۰ متری عمق بر چاه‌ها در برخی از نقاط تهران

  پوررجب در خصوص اینکه عمق چاه‌ها در برخی از نقاط افزایش یافته است، گفت: زمانی در برخی از نقاط استان تهران وقتی یک چاه به اندازه ۱۵۰ متر حفر می‌شد، به آب می‌رسیدیم، اما اخیراً در منطقه پیشوا و پاکدشت تا ۲۵۰ متر ادامه یافت تا به آب برسیم، پس سطح ایستایی آب در استان تهران کاهش یافته است. 

  *اختصاص ۵۰ لیتر در ثانیه از سد ماملو به شهرهای استان تهران

  پوررجب در خصوص تخصیص آب از سد ماملو به برخی شهرهای تهران گفت: طبق توافق تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای که میان شرکت آب منطقه‌ای، شرکت آب و فاضلاب استان تهران و شرکت آب و فاضلاب روستایی تهران انجام شد، مقرر شد تا افق ۱۴۲۵ به جنوب استان تهران ۵۰ لیتر در ثانیه از آب سد ماملو برای شهر ری،‌ پیشوا و ورامین از آب شهری استفاده شود. 

  وی افزود: امسال ۵۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای آبرسانی و ساخت مجتمع‌های آبرسانی استان تهران اختصاص یافته و هزینه شد که مقرر شد ۱۳ مجتمع آب استانی احداث شود، بنابراین ۸ مجتمع آبرسانی در فروردین‌ماه سال آینده تحویل و به بهره‌برداری خواهد رسید، بنابراین با تکمیل این ۱۳ مجتمع آبرسانی، ۱۱۱ هزار نفر از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره‌مند شده و ۸۴ روستا از سطح ۲ به سطح یک خواهند رسید. 

  وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۵ تا ۳۰ درصد روستاها به صورت آنلاین قرائت کنتور از راه دور انجام می‌شود، گفت: تا پایان سال به زودی قرائت کنتور در روستاهای استان تهران به صددرصد خواهد رسید تا تردد به شهرها توسط روستائیان به شکل قابل توجهی کاهش یابد. 

  وی افزود: در استان تهران ۲۵ هزار انشعاب غیرمجاز شناسایی شده بودند که در این ۲ سال ۱۰ هزار و ۲۰۰ انشعاب به مجاز تبدیل شده‌اند. 

  *کاهش سرانه مصرف آب در روستاها

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران در مورد سرانه آب روستاها گفت: سرانه مصرف آب در روستاها طی یکی دو سال گذشته کاهش خوبی داشته است، بنابراین در سال ۹۳ با اعمال مدیریت مصرف، سرانه مصرف آب با اقدامات انجام شده در ۱۰ ماهه امسال سرانه مصرف آب در روستاهای تهران به ۱۶۰ لیتر در شبانه‌روز کاهش یافت. 

  وی افزود: برای اولین‌بار در استان و حتی کشور بحث تصفیه آب به روش نانوفیلتر را نیز ایجاد کردیم تا موجب بالا بردن کیفیت آب شود، این اقدام در حال حاضر در شهر ری و برای روستاهای قوچ‌حصار و غنی‌آباد جمعاً ۳ هزار و ۵۰۰ مترمکعب تصفیه آب به روش نانوفیلتر انجام می‌شود. 

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.