• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » حذف غیرنیازمندان یارانه‌بگیر متوقف نشده است/ تخلف استفاده از اوراق مشارکت در بودجه جاری
  کد خبر : 2019150

  حذف غیرنیازمندان یارانه‌بگیر متوقف نشده است/ تخلف استفاده از اوراق مشارکت در بودجه جاری

  حذف غیرنیازمندان یارانه‌بگیر متوقف نشده است/ تخلف استفاده از اوراق مشارکت در بودجه جاریReviewed by on Mar 13Rating: هادی قوامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد اینکه چرا در تبصره ۱۴ بودجه سال ۹۶ موضوع «حذف غیرنیازمندان یارانه بگیر» مانند سالهای گذشته اضافه نشد، اظهار داشت: در تبصره ۱۴ گفته شده مستمری افراد…

  حذف غیرنیازمندان یارانه‌بگیر متوقف نشده است/ تخلف استفاده از اوراق مشارکت در بودجه جاریReviewed by on Mar 13Rating:

  هادی قوامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد اینکه چرا در تبصره ۱۴ بودجه سال ۹۶ موضوع «حذف غیرنیازمندان یارانه بگیر» مانند سالهای گذشته اضافه نشد، اظهار داشت: در تبصره ۱۴ گفته شده مستمری افراد بی‌بضاعت و مستمری بگیران ۲۰ درصد افزایش یابد، با توجه به اینکه از محل هدفمندی است، بار مالی ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومانی دارد و دولت باید از محل حذف غیر نیازمندان این افزایش را پرداخت کند، بنابراین این موضوع در قانون مستتر است.

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این سئوال که در این تبصره امکان ۱۰ درصدی جابه جایی منابع وجود دارد و احتمالاً از اعتبار بخش‌های دیگر مانند اشتغال، جوانان، تولید پرداخت خواهد شد و این بند، برای حذف غیر نیازمندان الزام‌آور نیست، گفت: اتفاقاً برای اشتغال و تولید ردیف گذاشتیم که دولت به بخش‌های دیگر دست نزند و گفتیم که ۱۰ درصد جابه‌جایی‌ به سمت تولید برود.

  وی در پاسخ به این سوال که در بودجه سال ۹۵ و ۹۴ دولت به خوبی بند مربوط به حذف غیر نیازمندان را اجرا نمی‌کرد؛ اکنون که دیگر این بند وجود ندارد، چگونه می‌توان توقع حذف غیر نیازمندان را داشته باشیم، تصریح کرد: دولت ناچار است بند مربوط به افزایش مستمری بگیران را اجرا کند و چاره‌ای جز حذف غیر نیازمندان نیست. اگر منابع تولید، بهداشت و اشتغال را هم ندهد، ناچار است افزایش مستمری، مستمری بگیران را بپردازد. این موضوع به معنای توقف حذف دهک‌های بالای یارانه‌بگیر نیست. با برگزاری انتخابات و پیروزی دولت، مسئولان همه دهک‌های بالا را حذف خواهند کرد.

  وی در مورد اینکه عدم اضافه شدن بند «حذف غیر نیازمندان» انتخاباتی بوده است، گفت: نه، دولت نگاه دیگری به هدفمندی دارد، امیدواریم حذف ادامه یابد و به بخش‌های دیگر هم منابع اختصاص یابد، به گونه‌ای تنظیم شده که دولت نتواند سهم تولید و اشتغال را ندهد.

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه یکی از اقتصاددانان گفته بود سود اوراق در بودجه ربا است و مردم باید بپردازند، گفت: اسناد خزانه که سود ندارد و منابع آن مشخص است. در رابطه با اوراق مشارکت این بحث مطرح است و اینکه به هزینه‌های جاری پرداخت می‌شود. اگر اوراق به طرح‌های انتفاعی برسد، ربا مطرح نیست و خلاف زمانی رخ می‌دهد که این منابع به طرح‌های غیر انتفاعی برود.

  این نماینده مجلس افزود: در این صورت دولت ناچار به استفاده از پول پرقدرت می‌شود و اکنون این اتفاق محل شبهه است، یعنی اینکه احتمالاً رخ داده است. براساس گزارش تفریغ بودجه از اوراق پیش‌بینی شده برای هزینه‌های جاری استفاده شده است.

  وی ادامه داد: رقم دقیق اینکه چه میزان اوراق به سمت مصارف جاری رفته را ندارم، این موضوع مربوط به گزارش ایران ویج به نقل از تفریغ بودجه ۹۳ است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.