• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » فعالیت کمیته امداد در صورت نیاز می‌تواند در تاجیکستان از سر گرفته شود
  کد خبر : 2019127

  فعالیت کمیته امداد در صورت نیاز می‌تواند در تاجیکستان از سر گرفته شود

  فعالیت کمیته امداد در صورت نیاز می‌تواند در تاجیکستان از سر گرفته شودReviewed by on Mar 13Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «حجت الله فغانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در «دوشنبه» ضمن گفتگو با خبرگزاری روسی زبان «آسیا پلوس» در تاجیکستان در مورد تعلیق فعالیت کمیته امداد امام…

  فعالیت کمیته امداد در صورت نیاز می‌تواند در تاجیکستان از سر گرفته شودReviewed by on Mar 13Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «حجت الله فغانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در «دوشنبه» ضمن گفتگو با خبرگزاری روسی زبان «آسیا پلوس» در تاجیکستان در مورد تعلیق فعالیت کمیته امداد امام خمینی(ره)، مبارزه با تروریسم و همکاری‌های «تهران» و دوشنبه صحبت کرد.

   متن این گفتگو به شرح زیر است.

  آسیا پلوس: به طور خلاصه فعالیت‌های سفارت جمهوری اسلامی در دوشنبه را در چند ماه اخیر شرح دهید؟

  فغانی: سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان همانند قبل در تقویت روابط دوستانه بین ۲ کشور نقش پررنگی دارد که از جمله آن می توان به هماهنگی بازدیدهای متقابل معاونان نهادهای راه‌آهن ایران و تاجیکستان از دوشنبه و تهران برای گسترش همکاری میان ۲ کشور در عرصه حمل‌ونقل و ترانزیت کالا؛ سفر سرمایه‌گذاران ایرانی و مشارکت آنان در همایش سرمایه‌گذاری در دوشنبه و همچنین امضای تفاهمنامه در زمینه همکاری‌های اقتصادی میان استان خراسان رضوی و کمیته سرمایه‌گذاری تاجیکستان اشاره کرد.

  سفر وزیر انرژی و منابع آبی تاجیکستان و نمایندگان سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این کشور به تهران برای شرکت در یازدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ۲ کشور؛ ادامه کار در خصوص بهبود تونل «استقلال» که توسط شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران ایرانی احداث شده است.

  مشکلات قبلی این تونل به ویژه نشت آب از سقف، جاده ناهموار داخل تونل و یخبندان‌های سخت در زمستان برطرف و سیستم روشنایی تونل بازسازی شده است.

  به ابتکار طرف ایرانی و بر اساس یک توافقنامه ۲ جانبه در آینده نزدیک این تونل به طور کامل تکمیل خواهد شد.

  برگزاری جلسات مشترک و همایش‌های نمایندگان بلوک اقتصادی ۲ کشور و مشارکت شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در اقتصاد تاجیکستان یکی از اولویت‌های ایران در دوشنبه است.

  در مورد روابط اجتماعی و فرهنگی نیز می‌توان به مشارکت فیلم‌سازان تاجیک در جشنواره «نوساز» فیلم کوتاه در ایران و برگزاری مراسم‌های علمی و ادبی با مشارکت دانشمندان برجسته تاجیک و همچنین انتشار چندین کتاب و مجله علمی از جمله کتاب‌های درسی برای مدارس متوسطه با پشتیبانی سفارت ایران اشاره کرد.

  آسیا پلوس: تعلیق فعالیت نمایندگی کمیته امداد امام خمینی (ره) در تاجیکستان سبب شایعات مختلف و بی‌پایه گردید. آیا فعالیت آن از سر گرفته خواهد شد؟

  فغانی: کمیته امداد امام خمینی (ره) یک سازمان خیریه است و به سمت تمام کسانی که به کمک نیاز دارند هم در داخل ایران و هم در خارج از کشور دست یاری دراز می‌کند.

  این سازمان در سخت‌ترین شرایط فعالیت خود در تاجیکستان را با درخواست مقامات این کشور آغاز کرد، در صورت نیاز این سازمان باز هم می‌تواند فعالیت خود را از سر بگیرد.

  خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) در تاجیکستان برای همه شناخته شده و چند بار هم مورد توجه مقامات تاجیکستان بویژه «امامعلی رحمان» رئیس جمهور این کشور قرار گرفته است.

  آسیا پلوس: تروریسم در آسیای مرکزی در حال گسترش است. آیا ایران و تاجیکستان برنامه مشترکی در زمینه مبارزه با تروریسم در منطقه دارند؟

  فغانی: بر اساس آمار سال ۲۰۱۶ میلادی یک هزار و ۱۴۱ حمله تروریستی یعنی ۹۵ عملیات در یک ماه به دست سازمان تروریستی داعش انجام شده است.

  همچنین باید ذکر کرد که در حال حاضر بیش از ۳۰ هزار تروریست خارجی از بیش از ۱۰۰ کشور جهان به عراق و سوریه سفر کرده و در آنجا مشغول خرابکاری هستند.

  قطعنامه‌ای که از سوی «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران تحت عنوان «جهان بدون تجاوز و تروریسم» ارائه شد یکی از مهم ترین قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص مبارزه با تروریسم به شمار می‌رود.

  ایران از تجربه غنی در زمینه مبارزه با تروریسم برخوردار است و در صورت عدم وجود همکاری‌های مثبت ایران با عراق و سوریه و همچنین سهم ایران و متحدان آن در حل این بحران، شاید در حال حاضر پرچم داعش در «بغداد»، «اربیل» و «دمشق» برافراشته بود.

  با این حال ما معتقدیم که روش‌های مبارزه با تروریسم نباید تنها نظامی باشند.

  ابزارهای مؤثر در ایجاد برنامه مشترک، تبادل ابتکارات سیاسی و اطلاعاتی، مقابله با فقر اقتصادی و فرهنگی و پشتیبانی از این ابتکارات توسط سران کشورهای منطقه می‌باشد.

  ایران کشوری است که در ۳۸ سال اخیر هدف حملات گروه‌های تروریستی قرار گرفته و در این مبارزه‌ها ۳۸ هزار شهید داده است.

  مهم‌ترین بخش برنامه کمک ایران به کشورهای منطقه در خصوص مبارزه با تروریسم ارائه خدمات مشاوره، تقویت ساختارهای انتظامی، برگزاری اقدامات مشترک جهت تأمین ثبات و امنیت و همچنین تبادل تجربیاتی که در درگیری با تروریست‌ها به دست آمده، می‌باشد.

  همکاری استراتژیک ایران و روسیه در حل و فصل بحران سوریه که منجر به پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه مبارزه با تروریسم به ویژه آزادی شهر «حلب» از حضور تروریست‌ها شده یکی از نمونه‎های همکاری مؤثر در این مسیر می‌باشد.

  در این زمینه لازم است به ملاقات وزرای کشور ایران و تاجیکستان در سال ۲۰۱۴ میلادی و امضاء توافق‌نامه دوجانبه در مورد همکاری در زمینه امنیت اشاره کرد که توسط پارلمان این کشور در سال ۲۰۱۶ به تصویب رسید.

  در سال ۲۰۱۵ میلادی فرمانده نیروهای مرزی جمهوری اسلامی ایران از تاجیکستان بازدید کرد.

  در آینده نیز سفر‎های مقامات سطح بالا و امضاء قراردادها بین مقامات ذیربط ۲ کشور در این حوزه برنامه‌ریزی شده است.

  آسیا پلوس: آیا ایران برنامه‌ای برای جلوگیری از گسترش وهابیت در غرب آسیا در دست دارد؟

  فغانی: مسئله وحدت مسلمانان بدون تقسیم آنان به شیعه و سنی بارها توسط دانشنمدان جهان اسلام از جمله رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران تأکید شده است.

  در سال‌های اخیر با توجه به گسترش ایده‌های سلفی و وهابی به نام اسلام، نیاز به اقدامات عملی جهت تقویت وحدت مسلمانان در مقابله با این حرکات سفارشی و تحمیل شده روز به روز بیشتر احساس می‌شود.

  تاجیک‌ها بخوبی می‌دانند که وهابی‌ها و سلفی‌ها که ستون فقرات داعش را تشکیل می‌دهند تناقضاتی با اهل سنت دارند.

  اینکه بیشتر افرادی که در مصر، تونس و عراق توسط داعشی‌ها کشته شدند اهل سنت می‌باشند نه شیعه، بیانگر این واقعیت است.

  خط وهابی و سلفی‌ها با مسیر برادران و خواهران تاجیک که از اسلام سنتی پیروی می‌کنند کاملا متفاوت است.

  در اعتقادات وهابی‌ها مشکلات پیچیده‌ای وجود دارد، برای آنان قتل یک مسلمان که اعتقادات وهابیون را قبول ندارد، درست است.

  آیا مسلمانی وجود دارد که با دانستن این واقعیت اعتقادات وهابی‌ها را بپذیرد؟

  هوشیاری و پرورش جوانان و نقش خلاق نمایندگان دین ۲ عامل مهم برای تخریب طرح‌های جدایی جهان اسلام است.

  تحقق این مأموریت در بسیاری حالات می‌تواند توسط سیاستمداران، دانشمندان و نمایندگان دینی صورت گیرد تا پرده از روی توطئه‌ها که تحت لوای این پدیده انجام می‌شوند را باز کنند.

  اتحاد و همبستگی جهان اسلام و منطقه و آگاهی و هوشیاری جامعه اسلامی باید مهم‌ترین اقدامات در زمینه جلوگیری از اجرای برنامه‌ها و توطئه‌های دشمنان اسلام باشند.

  آسیا پلوس: با توجه به تغییر سرپرستی «آستان قدس رضوی» و مؤسسه زائران خارجی در این نهاد و همچنین علاقه ویژه تاجیک‌ها به امام رضا(ع)، آیا می‌توان گفت که یکی از روش‌های گسترش روابط می تواند ایجاد سفرهای زیارتی به «مشهد» با همکاری آستان قدس رضوی باشد؟

  فغانی: با درخواست نهادهای ذیربط تاجیکستان سفارت جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در هماهنگی با آستان قدس رضوی و کمیته امور دینی تاجیکستان در چارچوب گروه‌های گردشگری چنین سفرهایی را تشکیل و هزینه کسانی که برای بار اول به این اماکن سفر می‌کنند را کاهش دهد.

  اما هنوز چنین درخواستی از سفارت ایران نشده است.

  آسیا پلوس: چه برنامه‌هایی برای گسترش و تقویت روابط بین ۲ کشور پیش بینی شده است؟

  فغانی: این مسئله را بایستی در همکاری حوزه‌های مختلف بررسی کرد.

  در عرصه سیاسی مهمترین برنامه‌ها سفر و مذاکرات نمایندگان نهادهای مختلف دولتی، اتخاذ موضع مشترک در زمینه مسائل منطقه‌ای، توسعه مداوم روابط ۲ کشور بر منای منافع و احترام متقابل می‌باشد.

  در مورد تعمیق و توسعه روابط اقتصادی نیز اقداماتی از قبیل، سازماندهی و تسهیل اجرایی ساختن تصمیمات یازدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی، افزایش مشارکت شرکت‌های ایرانی در ساخت و ساز سد و نیروگاه برق آبی «راغون»؛ آغاز اولین مرحله بازسازی واحدهای تأمین و تصفیه آب شهر دوشنبه توسط شرکت «شیمبارا» در آینده نزدیک؛ گسترش همکاری‎های حمل‌ونقل به ویژه از طریق راه آهن نیز پیش بینی شده است.

  ایران در حال حاضر آماده است تخفیفاتی را برای حمل و نقل آلومینیوم و الیاف پنبه تاجیکستان ارائه دهد.

  توسعه همکاری در بخش بانکداری و مبارزه با تروریسم نیز بخشی از این برنامه‌ها می‌باشد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.