• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » سفر ظریف به قطر وچشم انداز روشن پیش روی ایران وکشورهای عربی
  کد خبر : 2018934

  سفر ظریف به قطر وچشم انداز روشن پیش روی ایران وکشورهای عربی

  سفر پر اهمیت دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به قطر در حالی صورت گرفت که در شرایط حساس کنونی آنچه که ضرورت آن احساس می شود، این حقیقت است که کشورهای منطقه خلیج فارس باید وضعیت تفرقه و تنش کنونی را پشت سر بگذارند و در مسیر برقراری هماهنگی های…

  سفر پر اهمیت دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به قطر در حالی صورت گرفت که در شرایط حساس کنونی آنچه که ضرورت آن احساس می شود، این حقیقت است که کشورهای منطقه خلیج فارس باید وضعیت تفرقه و تنش کنونی را پشت سر بگذارند و در مسیر برقراری هماهنگی های منطقه ای واقع بینانه حرکت کنند.

  سثسثسس

  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان عصر روز چهارشنبه برای انجام سفری یک روزه وارد دوحه پایتخت قطر شد و با ‘شیخ تمیم بن حمد آل ثانی’ امیر قطر و ‘محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی’ وزیر خارجه این کشور نیز دیدار و گفت و گو کرد.
  در سفر پیشین وزیر امور خارجه کشورمان به قطر که در مرداد ماه سال گذشته انجام شد، طرفین در خصوص گسترش مناسبات دو جانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین ‌المللی و تلاش برای مقابله موثر با تروریسم و گروه‌های تکفیری گفت و گو و رایزنی کردند.
  کشور قطر به دلیل برخورداری از نقشی ویژه در تحولات منطقه ای و دارا بودن جایگاهی راهبردی در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس که از لحاظ جغرافیایی در جنوب غربی قارهٔ آسیا و در شرق شبه‌جزیره عربستان و در بخش جنوبی خلیج فارس واقع شده‌است، همواره در تحولات منطقه ای به عنوان یک کنشگر سیاسی تاثیرگذار مطرح بوده است.
  این کشور با دارا بودن جمعیتی حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفری به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در شاخص های توسعه انسانی در میان کشورهای عربی مطرح بوده است و روابط خوب و تاثیرگذار با این کشورعربی می تواند به عنوان بستری برای تداوم مناسبات منطقه ای مورد توجه جدی قرار گیرد.
  این در حالی است که رئیس دولت تدبیر و امید پیشتر و در تماس تلفنی امیر قطر با وی، روابط جمهوری اسلامی ایران با قطر به عنوان یک کشورهمسایه را برادرانه خواند و تصریح کرد که تهران از گسترش و تعمیق همکاری ها با دوحه استقبال می کند.
  موفقیت چشمگیر ومنحصر به فرد نظام جمهوری اسلامی ایران دردستیابی به توافق جامع اقدام مشترک ( برجام) که با تلاش شخصیت فرهیخته ودانشمند مقام وزارت امور خارجه و همت دیگر اعضای تیم مذاکره کننده ونیزعزم ومقاومت ملی به دست آمد، نه تنها جایگاه ایران به عنوان یک کنشگر قدرتمند و تاثیرگذار منطقه را به شدت ارتقا داد، بلکه تحولی عمیق در مناسبات ایران با دیگر کشورهای منطقه را به دنبال داشت.
  گشوده شدن فصلی نوین در مناسبات ایران و کشورهای عربی در حالی است که دولت تدبیر و امید همواره بر تعامل سازنده، دوستانه و انسان مدارانه با فرهنگ ها و تمدن های گوناگون سراسر منطقه و جهان تاکید کرده است و برآن است تا مبتنی بر اهداف و منافع مشترک و نیز با همکاری و رایزنی نزدیک تر، در راستای توسعه و ثبات منطقه ای گام های مستحکم تری بردارد.
  این سفر در حالی صورت گرفته است که وزیر امور خارجه ایران اخیرا در کنفرانس امنیتی مونیخ با بیان اینکه ‘در جهان امروز، رسیدن به امنیت به قیمت ناامنی دیگران، امری غیرواقع بینانه و حتی پوچ است’ به کشورهای منطقه پیشنهاد داد برای برقراری هماهنگی های منطقه ای ‘مجمع گفت وگوی منطقه ای’ را تشکیل دهند؛ پیشنهادی بسیار سازنده و ثبات آفرین که نقشی مهم در جهت صلح و امنیت خلیج فارس ایفا خواهد کرد.
  در شرایط حساس کنونی که طرح هرگونه سوتفاهم و اختلاف جزئی می تواند روابط دو دولت همسایه را با مشکلات گوناگونی مواجه سازد، ‘تعامل و گفت و گو’ تنها ابزار نزدیکی دولت های منطقه در پیش روی دولت ها است و در این میان طرح مجمع گفت وگوی منطقه ای مبتنی بر ساز و کار گفت وگو و رفع سوتفاهمات سیاسی میان کشورها، می تواند نقشی مهم و اثرگذار در امنیت و صلح پایدار منطقه ایفا نماید.
  پرواضح است که جمهوری اسلامی ایران که همواره خواهان خیر و صلاح کشورهای منطقه بوده و امیدوار است که با همکاری و مشارکت کشورهای همسایه، ثبات و آرامش این منطقه را تضمین نماید، رابطه نزدیک و صمیمی با همه کشورهای منطقه بویژه قطر را فرصتی مغتنم برای دو کشور می داند و تقویت مناسبات سیاسی و اقتصادی با این کشور دوست را ظرفیتی پر اهمیت و راهبردی برای برقراری، تثبیت و تضمین صلح، امنیت و ثبات پایدار در منطقه می داند.

   

  منبع: ایرنا
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)



  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.