• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » اصفهان با آلودگی خاک، هوا و مشکل آب مواجه است
  کد خبر : 2018851

  اصفهان با آلودگی خاک، هوا و مشکل آب مواجه است

  اصفهان با آلودگی خاک، هوا و مشکل آب مواجه استReviewed by on Mar 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صاحب نیوز، استاندار اصفهان با اشاره به هفته ی منابع طبیعی، اظهارکرد: جایگاه بی بدیل منابع طبیعی در نظام طبیعی جهان و در دین مبین اسلام و…

  اصفهان با آلودگی خاک، هوا و مشکل آب مواجه استReviewed by on Mar 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صاحب نیوز، استاندار اصفهان با اشاره به هفته ی منابع طبیعی، اظهارکرد: جایگاه بی بدیل منابع طبیعی در نظام طبیعی جهان و در دین مبین اسلام و در شرایط ویژه ی کشور ما نیاز به توضیح و تفسیر طویل نداشته و به اندازی کافی و وافی در مورد آن بحث و بررسی شده است.

  رسول زرگرپور در گردهمایی نقش مراتع در مدیریت جامع حوضه های آبخیز که با حضور مهندس جلالی معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و مدیران کل منابع طبیعی سراسر کشور برگزارشد با بیان اینکه ایران بر روی دو کمربند جهانی مهم قرار گرفته است، گفت: این دو کمربند، کمربند زلزله ی آلپ- هیمالیا و کمربند صحرایی آفریقا-آسیا بوده که در کمربند زلزله ای بیش از ۸۰ درصد شهرها و روستاها را در معرض زمین لرزه ی شدید و متوسط قرارداده و در صحرایی بیش از ۸۵ درصد کشور در مناطق خشک، نیمه خشک و شدیدا خشک قرار گرفته اند.

  وی افزود: براساس این شرایط عقل حکم کرده که در کلیه ی برنامه ریزی های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت و چشم اندازها این دو شرایط مورد توجه قرار گیرد.

  استاندار اصفهان با اشاره به جایگاه خاص و ویژه استان پهناور اصفهان در کشور، گفت: در دنیا ۱۵ درصد سرزمین ها کویری است که این نسبت در ایران به ۲۵ درصد و در استان اصفهان به ۳۰ درصد می رسد.

  زرگرپور اضافه کرد: متوسط با وجود متوسط بارش جهانی ۷۵۰ میلی متری در جهان، شاهد متوسط بارش ۲۵۰ میلی متری در ایران هستیم که متوسط بارش در استان اصفهان به حدود ۱۲۰ میلی متر که یک ششم بارش های جهانی است، تقلیل می یابد.

  وی اظهارکرد: در طول سالیان دور مردم باهوش و با ذکاوت این دیار با خلاقیت و برنامه ریزی این شرایط را مدیریت کردند، ولی هجوم بی برنامه ی صنعت، افزایش رو به تزاید جمعیت، زندگی تقلیدی ماشینی باعث شده که امروز وارث استانی با شرایط محیطی شکننده باشیم.

  استانداراصفهان افزود: این امر در طول ده ها سال بوجود آمده و برای جبران نیاز به برنامه، منابع و زمان دارد که دولت تنها بخشی از این فرایند است.

  زرگرپور با بیان اینکه امروز در استان اصفهان با آلودگی خاک و فرسایش آن، آلودگی هوا و مشکل آب مواجه هستیم، گفت: خوشبختانه در استان با استفاده از توان بالای کارشناسی و علمی و عزم و اراده ی مدیریت برای کنترل این چالش ها، برنامه ی میان مدت تهیه شده و به مرحله اجرا رسیده است.

  وی با اشاره به صحبت های وزیر کشاورزی مبنی بر سمی بودن سموم مصرف شده در دوران تحریم، خاطرنشان کرد: برنامه ای به منظور کنترل آلودگی خاک، کنترل سموم و کودهای غیر استاندارد و مخرب توسط جهادکشاورزی، تدوین و به اجرا در آمده است.

  مدیرارشد استان اصفهان به تهیه ی برنامه ی مقابله با گردوغبار اشاره کرد و افزود: برنامه ی جامع مقابله با گردوغبار در استان اصفهان ۶ ماه زودتر از مرکز آماده و در کارگروه مربوطه به تصویب رسیده است.

  رسول زرگرپور افزود: در طول ۳ سالی که این طرح به مورد اجرا در آمد بیش از ۵۰۰۰ هکتار از کانون های گردوغبار درختکاری و تثبیت شد و هدف گذاری این برنامه تثبیت ۱۰ هزار هکتار از کانون های فرسایش خاکی است.

  وی اضافه کرد: در کنار این طرح زمین هاییدر اختیار دانشگاه ها قرارگرفته تا پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی خود را پیاده کنند.

  استاندار اصفهان با اشاره به تدوین طرح مقابله با آلودگی هوا با کمک کارشناسان و دانشگاهیان، گفت: امروز با توجه به اعلام رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست این طرح موفق ترین طرح جامع مقابله با آلودگی هوا در کشور بوده، به طوری که در سال ۹۲ تنها ۹۳ روز هوای سالم گزارش شده بود و امروز این عدد به ۲۷۹ روز رسیده است؛ بعبارتی تعداد روزهای هوای سالم سه برابر شده است.

  زرگرپور تصریح کرد: در طرح تدوین شده ایجاد هوای سالم در تمام روزهای سال هدف گذاری شده بود و امروز برنامه ی استان رسیدن به هوای پاک است.

  استانداراصفهان با بیان اینکه آنچه امروز در بخش آب استان رخ داده در ۲۰ سال گذشته بی سابقه بوده است، تصریح کرد: در قالب طرح ۹ ماده ای احیای حوضه ی آبریز زاینده رود، مدیریت یکپارچه بر حوضه حاکم شده که الگویی برای سایر حوضه های آبریز بوده است.

  زرگرپور اضافه کرد: برای اولین بار حسابداری حوضه ی آبریز و سهم ها و همچنین برداشت های غیرمجاز مشخص و طرح های توسعه ای متوقف و سامانه ی دوم فعال شده است؛ البته اقدامات انجام شده کافی نیست.

  وی در ادامه صحبت های خود با اشاره  به بخش کشاورزی، عنوان کرد: کشاورزی در استان اصفهان نیاز به رویکرد جدیدی داشته و باید ساماندهی اصولی کشاورزی استان از طریق الگوی کشت مناسب، سیستم های آبیاری، سیستم های گلخانه ای تسریع و با حرکت جهشی مورد توجه قرار گیرد.

  استاندار اصفهان با بیان اینکه ریزگردها یکی از دغدغه های مدیریت استان برای آینده است، گفت: در صورت عدم توان مقابله با این مسئله، مشکلات عدیده ای خواهیم داشت؛ در این مسیر نیازمند اعتبارات کافی بوده و امیدواریم حمایت های لازم و اعتبارات آبخیزداری و آبخورداری بیش از پیش افزایش یابد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.