• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  کد خبر : 2018631

  داعش در پسا موصل

  داعش در پسا موصلReviewed by Iranvij-2 on Mar 11Rating: گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس؛ امیر مسروری: سقوط موصل واقعاً  شوک‌آور و حیرت‌انگیز بود. به‌طوری‌که بغداد ظرف مدت کوتاهی خطر سقوط و تمام شدن مسئله عراق را در مقابل چشمان خود دید. از آغاز بحران در سوریه کمتر کسی تصور می‌کرد داعش این‌چنین به سمت بغداد حمله…

  داعش در پسا موصلReviewed by Iranvij-2 on Mar 11Rating:

  گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس؛ امیر مسروری: سقوط موصل واقعاً  شوک‌آور و حیرت‌انگیز بود. به‌طوری‌که بغداد ظرف مدت کوتاهی خطر سقوط و تمام شدن مسئله عراق را در مقابل چشمان خود دید. از آغاز بحران در سوریه کمتر کسی تصور می‌کرد داعش این‌چنین به سمت بغداد حمله کند و موصل، تکریت، فلوجه و بسیاری از شهرهای دیگر عراق با خیانت‌های پی‌درپی باقی‌ماندگان ارتش بعثی صدام در بدنه سیاسی  – امنیتی در اختیار تروریست‌ها قرار گیرد. انبار تسلیحات موصل در اختیار تروریست‌ها قرار گرفت و ظرف مدت کوتاه با سرعت هرچه تمام‌تر بغداد به محاصره تروریست‌های داعشی درآمد. در نهایت سامرا نیز به‌عنوان مدفن ائمه مطهر شیعیان اشغال شد و می‌رفت تا بزرگ‌ترین فاجعه قرن بر سر قبول مطهر امامین عسکریین بیاید. در این زمان بود که بغداد رسماً از تهران درخواست کمک کرد و در ابتدا مستشاران نیروی قدس و در نهایت تسلیحات موردنیاز و امکانات لجستیکی ایران برای نبرد با تروریست در اختیار بغداد قرار گرفت.

  این را نباید فراموش کرد در مناطق غربی کشورمان داعش به ۴۰ کیلومتری مرزهایِ سرزمینی رسید و احتمال درگیری در استان‌های مرزی ازجمله، کردستان و کرمانشاه هرلحظه ممکن بود. پس از چند روز نیز ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش در مسجد موصل اعلام خلافت و رسماً خود را خلیفه اسلامی جهان معرفی کرد. حال پس از گذشت قریب به سه سال از این واقعه و فتوای مرجعیت در دفاع از سرزمین عراق، تشکلی به نام حشدالشعبی در برابر نیروهای تروریستی تشکیل شد که توانست داعش را از تمامی مناطق مهم عراق چه در الانبار چه در فلوجه و چه در تکریت و بیجی به عقب راند و حالا در موصل غربی برای آزادی این شهر و آخرین نقطه اتصال عراق به سوریه وارد عمل شده است. به واقع گذشت زمان می‌توان دریافت از مهم‌ترین دستاوردهای ملت عراق در برابر داعش تشکیل عظیم‌ترین نیروی مردمی داوطلب در جهان عرب است که چندین نبرد پیروزمندانه را در کارنامه دارد. سؤالی که در اینجا مطرح است، آینده داعش در دوران آزادسازی عراق از وجود تروریسمِ سازمان‌یافته داعش است.

  الف) عراق و مردم سرزمین‌های آزادشده

  دولت مرکزی عراق با مشکلی به نام افکار به‌جای مانده از تروریسم‌های داعشی مواجه شده و بر همین اساس نیاز دارد تا با کار روانی و فرهنگی در مناطق پاک‌سازی شده بدنه اجتماعی خود را بازسازی کند. باید بپذیریم بیش از دو سال مناطق تحت اشغال داعش با تربیت و رفتار سیاسی و اعتقادی و فرهنگی داعش مدیریت می‌شد و نمی‌توان به‌یک‌باره دولت مرکزی با مقبولیت و مشروعیت لازم مواجه شود. بر همین اساس اولین مسئله بغداد حل این بحران فرهنگی است. از طرفی باید بپذیریم هنوز بدنه جریانِ حامی صدام و ارتش بعث به‌ویژه نیروهای اخراج شده از ارتش و استخبارات ( سازمان اطلاعات صدام) در خیابان‌های عراق تردد می‌کنند و این جریان از حاکمیت و دولت بغداد دل‌خوشی به خاطر از دست دادن حمایت ملی و منابع اقتصادی ناراحت هستند. در کنار آن بودند قبایل و عشایری که در نبرد با مردم عراق در کنار داعش ایستادند و آن جنایت‌های وحشتناک را مرتکب شدند. تمام این‌ها به‌عنوان شکاف‌های اجتماعی مهم‌ترین مسائل پیش روی بغداد و دولت مرکزی عراق در دوران اخراج داعش است.

  از طرفی عملیات تروریستی و اقدامات خرابکاری توسط طرفداران و یا گروه‌های کوچک بجا مانده از داعش در مناطق مختلف همچون تکریت، فلوجه و موصل علیه مناطق شیعه‌نشین برای ایجاد درگیری قومیتی و مذهبی ادامه خواهد داشت و حداقل ده سال عراق تا ثبات امنیتی کار دارد.

  ب) دنبال کردن تروریسم

  عراق به خاطر اینکه دوباره خطای گذشته را تکرار نکند مجبور است تا تروریسم را دنبال کند و نگذارد تروریسم از سوریه به عراق برگردد. سفر الفیاض رئیس هیئت حشدالشعبی به دمشق و دیدار با ریاست جمهوری سوریه نشان می‌دهد دولت عراق عزم جدی برای تعقیب و مجازات تروریست‌ها در سوریه دارد و آزادسازی موصل گام بزرگی برای استفاده از صدها تیپ و لشگر در قالب یگان‌های حشدالشعبی و مقاومت و همراه با دمشق در مناطق شرقی سوریه است. مناطقی که دولت سوریه کمتر نفوذ دارد و می‌تواند پایگاه مناسبی برای بشار اسد و مردم سوریه باشد.

  به عبارت دقیق‌تر داعش تعقیب خواهد شد و این‌طور که مشخص هست ماندن داعش در سوریه بعید به نظر می‌رسد. سناریو موقعیت جایگزین هم بر روی میز تصمیم‌گیری رهبران داعش قرار دارد اما هر چه باشد سوریه جای ماندن برای این گروه نیست. از منظر تحلیل گران چچن، منطقه شرق افغانستان و لیبی و حتی جنوب و شرق یمن مناطق مناسبی برای حضور داعش است اما به دلیل حضور جدی روسیه در پرونده سوریه چچن هیچ‌گاه مقصد آتی تروریست‌هایِ داعش نخواهد بود. در لیبی هم اروپایی‌ها فهمیده‌اند اگر اجازه شیفت و انتقال صحنه نبرد را به داعش دهند این اروپا است که بایستی هزینه بدهد و دولت‌های اروپایی به‌ویژه ایتالیا تمایلی ندارند شاخه لیبی داعش سردمدار داعش در جهان باشد. البته این را بایست موردتوجه قرارداد که داعش در لیبی بسیار ضعیف‌تر از گذشته شده و قدرت میزبانی از سرشاخه‌های اصلی این گروه در لیبی وجود ندارد. شرق افغانستان هم به دلیل موقعیت چین و هزینه کردن این دولت برای ساخت جاده جدید ابریشم بعید به نظر می‌رسد. می‌ماند یمن که انتقال داعش حتماً با پاسخ سخت انصار الله و مقاومت یمن مواجه می‌شود. فعلاً داعش سردرگم شده ولی باز شرق افغانستان موقعیت مناسبی برای تروریست‌های داعش است. در چنین حالتی نیز ایران به‌عنوان همسایه مرزی قطعاً درگیر پرونده مبارزه با داعش می‌شود و هر آنچه باشد مقاومت تمایل دارد تا در سوریه پرونده داعش را تمام کند و هزینه دادن در جغرافیای سیاسی مختلف بکاهد. همین مسئله می‌تواند به کمک دمشق آید و عزم جدی مبارزه با تروریست‌ها همانند روسیه در چین نیز به وجود آید.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.